Urak ​és hölgyek csevegnek 5 csillagozás

Guy de Maupassant: Urak és hölgyek csevegnek Guy de Maupassant: Urak és hölgyek csevegnek

Régmúlt korokat idéző novellafüzér egy magával ragadó író tollából, kinek világában szerelmes férfiak fúlnak vízbe csalfa asszonyok miatt, nyalka ficsúrok aranycirádás szalonokban „szórják szét mosolyukat”, a rádzsa vendége pásztoróra helyett meséket mond a háremhölgynek nevelt gyermekeknek, a nőgyűlölő abbéban az Énekek éneke sorait idézi a korábban elutasított, holdfénynél kibontakozó szerelem, s ahol a halál csupán a kedvenc illatunk melódiájával kísért elszenderedés, semmi több.

Európa, Budapest, 1963
458 oldal · Fordította: Illés Endre

paraszt

Párizs

Guy de Maupassant: Urak és hölgyek csevegnek

Vegyes felvágott. Kiválók és gyöngécskék és a kettő közti szivárványos sokszínűség jellemzi Maupassant novelláit ebben a – nem is kicsi – novellagyűjteményben.

Alcyone P
Guy de Maupassant: Urak és hölgyek csevegnek

Maupassant műveit általában kedvelem, de ezzel valahogy nem igazán tudtam mit kezdeni.

Chöpp

… ahhoz, hogy életünket egy másik élőlény mellett töltsük el, nem gyorsan kialvó állati testi étvágyra, hanem a léleknek, a vérmérsékletnek és a kedélynek az összhangjára van szükség. Fel kell ismernünk, hogy vajon a testből, bizonyos érzéki mámorból árad-e az az igézet, amely megbűvöl bennünket, vagy a lélek mély varázsából.

155. oldal A modell

Chöpp

Menton, a mellbetegek fővárosa, a tüdőgümőről nevezetes hely. A tüdő gümője megkülönböztetendő a burgonya gümőjétől, amely az ember táplálására és hizlalására él és burjánzik a földben, míg a tüdőgümő az emberben él és burjánzik, hogy a földet táplálja és hizlalja.

254. oldal A mi angoljaink

Kapcsolódó szócikkek: TBC (Tuberkulózis, tüdőgümőkór)
Chöpp

Annyi minden érdekelt, hogy semmi iránt sem éreztem különösebb szenvedélyt.

186. oldal A haj

Chöpp

Hadd idézzem egy kételkedő szellem mondását: „Isten saját képére teremtette az embert, de az ember visszafizette ezt neki”.

75. oldal - Szent Mihály hegye

Chöpp

Az orvos felemelte a hangját:
– Ilyen állapotban nem hagyhatja magára az anyját, Honoré! Egyik percről a másikra befejezheti.
    A paraszt kétségbeesetten ismételgette:
– De mégiscsak be kén takarítani a búzámat. Máris sokáig fekszik odakint. Az idő éppeg jó. Mit szólsz hozzá, anyám?
    A haldokló öregasszonyt még mindig gyötörte a normandiai fösvénység, igen-t intett a szemével és a homlokával, biztatva a fiát, csak hordja be a búzáját, és hagyja őt egyedül meghalni.

328. oldal Az ördög

Kapcsolódó szócikkek: paraszt
Chöpp

Vajon mi fordít vissza az elsüllyedt időbe ilyen váratlanul? Ki tudná? Talán egy lebegő illat, egy súlytalan élmény, melyről akár tudomást sem vettünk, de most valami hasonlót érzünk, egy könnyű borzongás, a napsütés íze, talán egy zörrenés, bármilyen semmiség, ami súrolt valaha, s ha most megérint ugyanaz a semmiség, máris újra látjuk az eltűnt tájakat, embereket, eseményeket.

193. oldal Betegek és orvosok

Chöpp

Vonz a múlt, de a jelen elrémít, mert a jövő a halál.

187. oldal A haj

Kapcsolódó szócikkek: halál · jelen · jövő · múlt
Chöpp

Ha rám ijesztenek, semmire se vagyok jó.

264. oldal A Roger-balzsam

Chöpp

– Uram – hangzott a felelet –, az öngyilkosságok száma az 1889-i világkiállítást követő öt évben annyira megnövekedett, hogy sürgősen be kellett avatkozni. Az emberek megölték magukat az utcán, ünnepélyeken, vendéglőkben, színházban, vasúti fülkében, a köztársasági elnök fogadásain, mindenütt. Elriasztó látvány volt mindazoknak, akik élni szeretnek, mint például én, de rossz példa is a gyerekeknek. Központosítani kellett az öngyilkosságokat.
– És mi okozta, hogy ilyen súlyossá vált a helyzet?
– Nem tudom. Úgy sejtem, az, hogy öregszik a világ. Az emberek kezdenek tájékozódni benne, nehezen fogadják e. Ma úgy vagyunk a sorssal, mint a kormányzattal; tudjuk, hogy kívül-belül milyen, megállapítjuk, hogy mindenütt megcsalnak… és odébbállunk.

402. oldal A könnyű halál

Kapcsolódó szócikkek: öngyilkosság