Az ​őrült asszony 9 csillagozás

Válogatott elbeszélések
Guy de Maupassant: Az őrült asszony

– Szalonkák… – szólalt meg elgondolkozva Mathieu d'Endolin. – A szalonkáról jut eszembe ez a nagyon szomorú háborús történet… Ismeritek a házamat Cormeliben… Amikor a poroszok előretörtek, oda húzódtam. Szomszédom egy megháborodott, szerencsétlen nő volt, szörnyű csapások zavarták meg az eszét. Nagyon régen – talán huszonöt éves lehetett ekkor – egyetlen hónap alatt vesztette el apját, férjét és újszülött gyermekét. Ahová a halál egyszer bekopogtat, oda rendszerint hamarosan visszatér, mint aki már ismeri a járást.
A szerencsétlen fiatal nőt szinte kiütötte az életből a sok csapás, ágynak esett, hat hétig eszméletlenül vergődött. A rettenetes, válságos napokat tompa kábultság követte, az asszony mozdulatlanul feküdt, alig evett valamit, a tekintete rebbent csak néha. Ha fel akarták ültetni, szívszaggatóan kiabálni kezdett, mintha az életére törnének. Hagyták, hadd feküdjék, többé nem bolygatták, legfeljebb akkor, ha ágyneműt váltottak, és a matracait megforgatták.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Zrínyi zsebkönyvek Zrínyi

Zrínyi Katonai, Budapest, 1988
294 oldal · ISBN: 9633263905 · Fordította: Benedek Marcell, Dániel Anna, Honti Rezső, Illés Endre

dapi>!

Guy de Maupassant: Az őrült asszony Válogatott elbeszélések

Megszerzel ötven könyvet, némelyiket megbánod, aztán jön egy ilyen és megerősít abban, hogy érdemes volt. Ha ilyen lelket felforgató élményt tud adni egy könyv, akkor továbbra is bármikor, bármit, hogy megint megtalálhasson ez az érzés. A novellák valódi értékeit @Ákos_Tóth leírta. (A címe viszont engem félrevezetett.)

Bolondkandúr>!

Guy de Maupassant: Az őrült asszony Válogatott elbeszélések

A Zrínyi kiadó egykori sorozata ismert írók katonai és háborús témájú elbeszéléseiből válogatott. Maupassant esetében az 1870-71-es francia-porosz háború, és Franciaország egy részének ezt követő porosz megszállása jelentette a fő élményanyagot. Már az első novella, a zseniális Gömböc (Kosztolányi Dezső fordításában) hozza azt, amire az egész könyvben számíthatunk: tömör, meglepően modern stílust, az emberi képmutatás és aljasság kíméletlen megmutatását, finom (igazi francia) humort. A franciák németek iránt érzett ellenszenvének gyökereit is fel lehet itt fedezni (amire a két világháború még bőven rátett). A szerkesztés is jól sikerült, a komorabb, sokszor tragikus történetek között könnyedebb, iróniával fűszerezett darabok oldják a feszültséget.

cinegebarát>!

Guy de Maupassant: Az őrült asszony Válogatott elbeszélések

Első novelláskötetem, első olvasmányélményem Maupassant-tól.
Eddig mellőztem a novellásköteteket, mert újra és újra belecsöppen az ember egy új világba, ami röpke pár oldalig tart, aztán épphogy megszoktuk a szereplőket, helyzeteket jön is a következő. Ez főleg a háborús elbeszéléseknél lehet megrázó, tragédia tragédiát követ, amiben nincs is hiány itt.
A 21 novella 80%-a kitűnő és megrázó írás, a fennmaradó 20% pedig kicsit derűsebb hangvétellel mérsékli a drámaiságot.
Írtózatos történetek, melankólikus hangvétellel egy kicsit sem romanticizálva.

Lunemorte P>!

[…] a parasztok nem ismerik a hazafiaskodó gyűlöletet, ez csak a felsőbb osztályok kiváltsága. A szegények, akik mindig csak fizetnek, mert szegények, mert minden új teher rájuk szakad, azok, akiket tömegesen gyilkolnak le, az igazi ágyútöltelék, mert legtöbben vannak; ők, mindig csak ők, akik legkegyetlenebbül szenvednek a háború irtózatos nyomorúságától, mert olyan gyengék és kiszolgáltatottak: ezek az emberek egyáltalán nem értik a kardcsörtető dühöt, a könnyen ingerelhető nemzeti önhittség szempontjait, a politikai mesterkedéseket, amik rövid fél év alatt leterítik mind a két nemzetet, a győztest és a legyőzöttet.

182. oldal (Zrínyi, 1988)

Bolondkandúr>!

A tönkrevert hadsereg roncsai több napig vonultak át a városon.

Ezmeél>!

Gyerekeinknek pedig azt kívánom, soha ne ismerjék meg a háborút.

Az őrült asszony