A ​szalonka meséi 11 csillagozás

Guy de Maupassant: A szalonka meséi Guy de Maupassant: A szalonka meséi

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Guy de Maupassant összes munkái Athenaeum

Athenaeum, Budapest, 1921
154 oldal · Fordította: Tóth Árpád

Roszka>!
Guy de Maupassant: A szalonka meséi

Történetek egy régebbi világból. Szeretem Maupassant írásait, igaz elég rég olvastam tőle. Ez a novelláskötet megmutatja milyen sokoldalú is volt. Van benne humoros, komor történet is. De mindegyik olyan, amit élvezettel olvastam.

Guy de Maupassant: A szalonka meséi

Sokat gondolkodtam ezeken a történeteken.
Maupassant-tól az Erős mint a halál-t olvastam réges régen, szinte gyerekként. Nem emlékszem a konkrét történetre, de arra igen, hogy nagyon-nagyon tetszett.
A szalonka meséi is tetszik. Már maga a kerettörténet is, ami megvilágítja, miért is van ebben a könyvben olyan sokféle külön-külön történet. Szeretem a stílusát, azt, hogy sokszor dolgozik tabukkal, de annyira messzire nem megy, talán nem is volt szabad akkoriban, hogy nyíltan írjon róluk. A használt virágnyelv pedig mulattató és lenyűgöző, sokkal jobb, mint a mai kiábrándító szókimondás. Mégis az az érzésem, spoiler hogy ha ma szeretné ezt a könyvét kiadatni, nem találna rá senkit, és nem a burkolt szavak miatt, hanem mert a fontos mondanivalót olyan pitiáner példákkal támasztja alá. Engem nem győzött meg a hosszan ecsetelt székfonó asszonyság nagy szerelméről, sem arról, hogy az az ember tényleg jobban tudja mindenki másnál, mi is az a félelem, és rettegés. Több példa nem jut eszembe, de volt még, ahol elnézően mosolyogtam, mintha egy kisgyerek csacsogását hallgatnám.
Összességében egyébként egyszerre egységes és sokoldalú. Találhatunk benne drámát, romantikát, bohózatot, horrort stb. A történetek többségét szerettem. Abszolút kedvencem: A papucsok.

Kilgor_Trout>!

Maupassant!
Imádni való, keserû, édes, vidám, komor. A kis történetek végén a hétköznapok egyszerû de zseniális konklùzióival találkozunk.
Csattanó végeken csak ámulsz, miközben a bôrödön érzed a történet teljes egészét.
Maupassant, továbra is A nagy kedvenc!!

btunde P>!

Hat hónappal később, mikor Adalaide egy vasárnap hazalátogatott szüleihez, apja kíváncsian nézegette körül. Aztán megkérdezte: – Te, nem vagy te teherben?
A leány bután bámult a hasára, s ismételgette: – Én? Dehogy is. Hogy volnék?
Apja minden tudni akarva tovább firtatta: – Te, mondd csak! Valamelyik este nem raktátok össze a papucsotokat?
– De igen. Már az első este összeraktuk, meg azután is minden este.
– Hát hiszen akkor azért telt meg a hordó!

A papucsok

Kapcsolódó szócikkek: hazalátogatás
btunde P>!

Már a szerelem témájánál tartottak, s parázs vita kerekedett. Az örök vita arról, vajon egyszer lehet-e szeretni, vagy többször is. Példákat emlegettek föl, az egyetlen, életre szóló szenvedély példáit. Aztán olyanokat is, melyek gyakran és megannyiszor hevesen kigyúló szívekről szóltak.
A férfiak általában azt hangoztatták, hogy a szerelem, mint a betegségek többször is érhetik ugyanazt a lényt, viszont érheti halálosan is, ha valami akadály áll útjában…
a nők inkább költői hajlamukra támaszkodva mint megfigyeléseikre, azt erősítgették, hogy a szerelem, az igazi, nagy érzés csak egyszer lepheti meg az embert, s akkor olyan, mint a villámcsapás, mely a szívet kopáran, földúltan, kiégve hagyja maga után, képtelenül bármely más érzésre

A székfonó

btunde P>!

Keleten semmibe se veszik az életet, ott mindjárt beletörődik mindenki mindenbe. Az éjszakák világosak, nyíltak, nem bújhatnak meg bennük a legendák, s a lelkek is ilyenek. Nem látogatják sötét nyugtalanságok, mint a hideg földrészek agyvelőit.