A ​szenvedélyes lovagok (Francia szerelmi históriák 1.) 12 csillagozás

Guy Breton: A szenvedélyes lovagok

Guy ​Breton nem kisebb feladatot tűzött maga elé, mint azt, hogy bemutatja valamennyi francia uralkodó és vezető politikus szerelmi ügyeinek történetét, a frank Klodvigtól egészen a XIX. századig. Történelmi dekameronjaiban derűs, viszonylag rövid történeteket olvashatunk megcsalt királynékról, kicsapongó szépasszonyokról, szerelmes uralkodókról, haragos anyósokról, kivégzett szeretőkről és tiltott viszonyokról. A történelemről tehát – ami a szerző könnyed olvasatában nem más, mint e lényegük szerint szerelmes történeteknek az összessége. Az első kötet, A szenvedélyes lovagok, a francia középkor szerelmi legendáit ismerteti, Klodvig királytól és Klotild királynétól Nagy Károly korszakán keresztül a keresztes háborúk és a százéves háború idejéig. Megismerkedhetünk a vérszomjas Meroving királynék családirtásaival, Nagy Károly feleségeivel, a pápa által kiátkozott Capetingekkel, a keresztes háborúkba is férjükkel együtt vonuló királynékkal, a legendás Aquitániai Eleonórával, aki a… (tovább)

Európa, Budapest, 2004
344 oldal · ISBN: 9630776405 · Fordította: Szántó Judit, N. Kiss Zsuzsa

Qedrák P>!
Guy Breton: A szenvedélyes lovagok

Vegyesek az érzéseim a könyvvel kapcsolatban. Hogy a pozitívumokkal kezdjem: könnyed olvasmány, gyorsan lehetett vele haladni, és nekem pont arra kellett, hogy időnként kikapcsolódjam egyéb könyveimből. Időnként humoros, időnként kissé szarkasztikus is, ami nem válik hátrányára.
A műnek viszont több olyan tulajdonsága is van, amelyek zavarnak. Vegyes írói-történészi alkotásról van szó, szóval a szárazabb történeti eseményeket párbeszédek, esetleg rövid leírások szakítják meg. Tekintve, hogy egy olyan korszakról van szó, amikor még nem ismerték a magnószalagot vagy a fényképezőgépet, óhatatlanul rontotta egy kicsit a hitelét.
A másik gondom éppen a hitelesség volt, helyenként nagyon kilógott az a bizonyos lóláb, hogy a történelemből csak a szenzációsabb verziókat ismertette, a szárazabb valóságot kevésbé. Ez elég feltűnő volt, pedig nem vagyok a francia históriának avatott szakértője. Különösen Bajor Izabella történeteinél látszott, hogy inkább hitelt adott 18. századi történeti munkáknak (pl. de Sade márki művének), mint modern feldolgozásoknak.
A harmadik, inkább csak feltételezett, mint valós problémám, hogy vagy az eredeti műre, vagy a fordításra ráfért volna még egy szerkesztés. Így például a szövegben Druonból hirtelen Dumas lesz, pedig a fülszövegben az előbbit idézték, gondolom a Nesle-torony kapcsán is az ő neve kellett volna szerepeljen. A hivatalok és a titulusok mintha keverednének néhol (így lesz az inkvizícióból inkvizítor stb.), ami megint csak bosszantó tud lenni. Kár érte, mert tényleg időnként vicces történeteket lehetett olvasni benne.

zsofi017>!
Guy Breton: A szenvedélyes lovagok

Ez a könyvsorozat egészen új megvilágításba helyezte a francia történelmet :D Csak ajánlani tudom.

fszilvi>!
Guy Breton: A szenvedélyes lovagok

jó kis történeteket olvastam, bár időnként nehéz volt követni, hogy ki kinek a kicsodája.
nem véletlenül van az a mondás, hogy minden sikeres férfi mögött van egy nő. hát némelyik igen csak odatette magát, ha bele kellett avatkozni a dolgokba. meg azok a háremek… csoda hogy az európaiak nem mind debilek, az a sok rokoni házasság, meg szeretői viszony…
kétségkívül nagyon jól szórakoztam időnként! :)

Krumplicsku>!
Guy Breton: A szenvedélyes lovagok

Sajnos nem jön be a tartalomhoz a forma, mivel ez tkp. egy mesekönyv. Mesekönyv kisgyerekeknek, bár nem tudom, hogy egy magyar kisgyerek miért érdeklődne a pajzán Klodvig francia király után. A tartalomról így időnként az ember képes elfeledkezni, pedig szvsz tényleg alapos kutatások után írja le, amit ír, így meg is felelhet a valóságnak, de mégis az egész egy szarkasztikus mesefolyam.
Persze sok szikár, tényszerű, majdnem hogy halálosan unalmas életrajzot, ez pont az ellentétje…. csak én azt szeretem, ha a ló hátán sikerül megkapaszkodni, azaz egyik oldalra sem lóg le a dolog.

Francia szerelmi históriák sorozat · Összehasonlítás