Isten ​lehelete (Sherlock Holmes 2.) 32 csillagozás

Guy Adams: Isten lehelete

Összezúzott ​holttestet találnak London egyik terén a hóban, amelyhez nem vezet semmiféle lábnyom, mintha csak valahonnan a magasból zuhant volna alá. Egyesek szerint az áldozattal az Isten leheleteként ismert természetfeletti erő végzett.
Ahogy a megmagyarázhatatlan, baljós jelenségek egyre szaporodnak, a kikezdhetetlen logikájáról híres Sherlock Holmes csatlakozik az ország legnevesebb okkult elméihez, hogy közösen oldják meg az ügyet. De vajon képesek lesznek-e együtt megállítani a gonoszt?
A századforduló közeledtével úgy tűnik, hogy előbb Londont, majd hamarosan az egész világot is hatalmukba kerítik a sötét erők, melyek mindent és mindenkit pusztulással fenyegetnek…

„Ötletesen, okosan megírt mű, a jól ismert Holmes-stílusban.
Sziporkázóan szellemes, frissítően izgalmas.
Nem okoz csalódást a klasszikus művek rajongóinak sem.”
The Daily Rotation

Sherlock Holmes alakját Arthur Conan Doyle teremtette… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2011

Szukits, Szeged, 2016
284 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634973607 · Fordította: Rocsik Zoltán
Szukits, Szeged, 2016
284 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634973614 · Fordította: Rocsik Zoltán

Navi>!
Guy Adams: Isten lehelete

Jó volt, izgalmas, kellően sötét és már-már lovecrafti szörnyekkel teletűzdelt sztori.
Holmes inkább csak megfigyelő volt, Watson többet szerepelt, de természetesen megint Holmes oldotta meg az ügyet, s mily hétköznapi megoldása lett … Emberi gyarlóság és hiúság.
spoiler

Guy Adams: Isten lehelete

Ha a James Lovegrove: Lidércnyomás a Sherlock Holmes és a lángoló város stílusát hozza, akkor ez leginkább a Guy Ritchie-féle Sherlock Holmest juttatja eszembe. Csak kevesebb pofon, több harc a démonokkal.
Bajban vagyok a csillagozással: most akkor kettő és fél vagy három? A sorozat nyitódarabját azért fogadtam kedvezően, mert hosszú kihagyás után első ilyen jellegű olvasásom volt (nem akarom magamat idézni, úgyhogy akit érdekelne: https://moly.hu/ertekelesek/2338004). Szóval azért pusztán a saját mohóságomat okolhatom, hogy kicsivel utána ledaráltam a következő részt is, így hiányzott az élmény üde bája. Bár a ledarálás túlzás, a könyv rövidségéhez képest elég sok időbe telt – és miért? Mert borzasztóan UNALMAS volt.
A végén a szerzői utószó azzal traktál, hogy követni is akarta a hagyományokat meg nem is, ezért például nem próbálta meg sem ACD, sem az ACD-féle Watson stílusát utánozni, hanem a saját ízlése szerint próbálta formálni a karaktereket. Így kaptunk egy kis betekintést a jó doktor lelkébe, de csak annyira, hogy ne vigye el a figyelmet az akcióról. A hagyománykövetés jegyében nálam tízpontos a „Watson doktor arra ébred, hogy Sherlock Holmes ül az ágya szélén és lelkesen néz egy dolgos nap elébe” jelenet, amely valóban előfordul átlagosan minden ötödik novellában és most ebben a regényben is. Az is dicséretes, hogy a fiktív alakok mellé egyéb fiktív vagy valós kortárs személyeket vonultatott fel a történetben, ilyen volt például Carnacki személye (ld. William Hope Hodgson: Carnacki the Ghost-Finder). Pici szépséghiba, hogy hiányos műveltségem miatt erre csak az utószó ébresztett rá, de jobb későn, mint soha, ugyebár.
Ennél több pluszt viszont nem igazán kínált a történet, a krimiszál pedig nem sikerült túl erősre. Legalábbis ha az egyik karakter szájából körülbelül a 37. oldalon elhangzik egy utalás az alapötletet adó novellára spoiler, az ember többé nem tudja őszinte izgalommal várni, hogy hú, mikor fog kiderülni, hogy spoiler. Sajnos ki-a-hunyó kérdésben is hasonló fordulatokra (vagyis azok hiányára) lehetett számítani spoiler. Szóval még gondolkodóban vagyok.

A_Christi>!
Guy Adams: Isten lehelete

Ennek a könyvnek más a hangulata, mint a többi Holmes regénynek. Ez a könyv a fekete mágia világába nyújt betekintést, de Sherlock itt is megállja a helyét :D

Szilver>!
Guy Adams: Isten lehelete

Ez a könyv a szó szoros értelmében szórakoztató irodalom, mivel egy könnyed, esetemben egynapos kikapcsolódást nyújt az olvasónak.
A rejtély érdekes, a főszereplőket nem nagyon kell építgetni, mivel már ismerjük őket, az írásmód egyszerű, a könyv pedig olvastatja magát. Érdekes volt ez a „misztikus” megközelítés egy Sherlock könyvhöz, habár eléggé egyértelmű volt, hogy azért nem teljesen az van, ami látszik.

lyneth>!
Guy Adams: Isten lehelete

Nekem kellemes volt, pár dolog tényleg nyitva maradt,

Punkeeey>!
Guy Adams: Isten lehelete

Imádtam! Annyira jó és magával ragadó történet

Ofite>!
Guy Adams: Isten lehelete

Kellemes kikapcsolódás a nyomozós történetek szerelmeseinek.
Az elején furcsa lehet a Sherlock és a természetfeletti találkozása koncepció, de az író jól kezelte a helyzetet.

Az ötlet és a kivitelezés is megragadott. Kellően egyszerű nyelvezete van ahhoz, hogy pár nap alatt is kilehessen olvasni, és egy könnyed szórakozást nyújtson.

A furcsa eseményeket olvasva, egyre csak a következő kérdés fogalmazódott meg bennem: „Hogy történhetett ez? Mi a magyarázata?”
Mivel Sherlock könyvről van szó, – csakúgy mint a detektív – én sem gondoltam, hogy valóban természetfelettiről lenne szó.
Persze még bőven a könyv befejezte előtt volt egy sejtésem a „Hogyan?” kérdésre, ami végül beigazolódott. Lehet mivel már több történetet is láttam/olvastam, aminek hasonló magyarázata lett.

Összegezve:
A vége részben kiszámítható volt számomra (ezért a -fél csillag), ennek ellenére, remek történet. Ahogy a mondás is tartja; „Az út a fontos, nem a cél”

Olvasás közben, néhol Scooby doo hangulat lengett körül. Megmagyarázhatatlan halálesetek, rács mögé való karakterek, megoldásra váró rejtély. A végén persze minden lényeges kérdésre kapunk választ.

Bátran ajánlom mindenkinek, aki a rohanós mindennapokból kizökkenve lelassítana kicsit, és egy kellően izgalmas, de mégsem túl feszült könyvet keresne.

Bogas >!

– Ó, hiszen ismer! – mosolygott. – Követem a saját utamat. Á, itt is a borjú…
Néha már azt hittem, a világ összes pincére Holmes szolgálatában állt, annyiszor sikerült már elterelnie a szót egy hirtelen megjelenő tányérral.

Vészfék

miriel>!

Előre le kell szögeznem: én nem voltam jelen.

Bogas >!

– Az én nézeteim nem változtak – felelte Holmes. – Ha figyelmen kívül tudjuk hagyni a lehetetlent, akkor nem marad más hátra, csak a csupa igazság, bármennyire is legyen valószínűtlen.

Isten lehelete

Sherlock Holmes sorozat · Összehasonlítás