Minden ​dolgok könyve 217 csillagozás

Guus Kuijer: Minden dolgok könyve Guus Kuijer: Minden dolgok könyve

Thomasék szomszédja egy vén boszorkány, akitől mindenki tart. Trópusi halak úsznak a csatornában. Békák hada dörömböl a bejárati ajtón. Legalábbis Thomas így látja. Rajta kívül azonban senki másnak nem tűnnek fel ezek a dolgok. A fiú mindent lejegyez a naplójába, a Minden dolgok könyvébe. Ez nyugtatja meg, amikor az apja elveri, vagy amikor az angyalok sírni kezdenek az édesanyja miatt. Az írás erőt ad Thomasnak, és segít, hogy olyan emberré váljon, amilyen mindig is lenni szeretett volna… boldog.

Eredeti cím: Het boek van alle dingen

Eredeti megjelenés éve: 2004

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Magasfeszültség könyvek Kolibri · POKET ifjúsági POKET Publishing, Kolibri, Móra

POKET Publishing, Budapest, 2020
110 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786158152389 · Fordította: Wekerle Szabolcs, Molnár Krisztina Rita
128 oldal · ISBN: 9786155501562 · Fordította: Wekerle Szabolcs
128 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155450112 · Fordította: Wekerle Szabolcs

Van Amersfoort néni · Thomas

Suba_Csaba P>!
Guus Kuijer: Minden dolgok könyve

Családon belüli erőszak, vallási fanatizmus, szerelem, fantáziavilág. Már külön külön is elegendő téma lehetne ehhez a piciny könyvhöz. De itt ráadásul a holland szerző egy kilencéves kisfiú szemszögéből láttatja az eseményeket, aki csak boldog szeretne lenni. Vajon sikerülhet neki?
Ez a POKET nagy kedvencem lett, mindenkinek csak ajánlani tudom. Egy igazi kincs! Legyen kötelező olvasmány!!!

POKET Publishing, Budapest, 2020
ziara>!
Guus Kuijer: Minden dolgok könyve

Hát, ez nagyon… Keresem a szavakat, illetve a szót, ami kifejezné, milyen is ez a kicsi, de nagyon sokat mondó könyv. Olyan dolgokról beszél, amikről mindenképpen kell, és szerintem nagyon jó stílust választ hozzá. Imádni való a főszereplő srác, a szomszéd néni, aki boszorkány és minden figura szerethető.

kratas P>!
Guus Kuijer: Minden dolgok könyve

Hogy is mondják? Lehozott az életről rendesen ez a könyv.
Nagyon fontos témákról szól, vallás, családon belüli erőszak, boldogság, bátorság… valahogy egyszerre taszított és vonzott is a történet, mert a mesének voltak olyan részei, amik számomra nagyon szorosan ütköztek azzal a ténnyel, hogy mese – pl. a békák.

Molymacska>!
Guus Kuijer: Minden dolgok könyve

Ez a könyv tipikusan az a fajta könyv, amit nem olvastam volna el, ha nem lett volna POKET zsebkönyv, de mivel POKET lett elolvastam. Igazából nem is csalódtam benne, jó könyv, bár az ilyesfajta könyvekre nem nagyon tudom használni a kellemes olvasmány kifejezést, de mindenképpen jó és tanulságos volt olvasni ezt a könyvet.
A könyv története egy fiúról szól, aki mélyen vallásos családban nő fel, és emiatt az apja nem csak őt, de a család többi részét is fizikai (és szellemi) terrorban tartja. Ellenben a fiú megismerkedik egy kedves szomszédasszonnyal (akit boszorkánynak hisznek a gyerekek, és tényleg boszorkányos megoldásai vannak), aki megpróbál segíteni a fiúnak.
A könyv nagyon összetett problémáról szól: a vallásról, és az erőszakról. Ez a kettő (ebben a történetben) nem tud egymás nélkül létezni, összekapcsolódnak, és ezzel fejezi ki a könyv a maga értékeit.
Ha a vallás oldaláról közelítjük meg, akkor látható, hogy az apát, és így a többi családtagot is lekorlátozza, és sok előítéletet szül, valódi ok és indok nélkül. A vallás (és ebben az esetben a vallási szabályok túlzott figyelembevétele) gyakorlatilag ellehetetleníti a társas kapcsolatokat (az apukának nincs barátai például), miközben kialakul egy káros csoportszemlélet: azok a jók, akik úgy hisznek a vallásban, mint mi, és azok a rosszak, akik nem. A rosszak ez esetben pedig faji, politikai hovatartozás, társadalmi helyzet. Miközben a vallásnak (itt bármelyik vallásra gondolok) nem kellene ezt jelentenie, ellenben a túlzott hit, és csak a hitre való támaszkodás ezt a beszűkült életmódot mutathatja meg.
Ami miatt nagyon valós és mai a könyv (miközben valamennyire történelmi is a könyv, hiszen az ötvenes évek Hollandiját látjuk), hogy sok ilyen beszűkült érdeklődési körű, irányított ember létezik most is, aki ugyanilyen alapon éli az életét, ezzel megkeserítve a családja (és bővebb körben a társadalom) életét. Ez igenis fontos probléma, hiszen önmagában a vallás lehet jó is, ha nem csak a szabálykövetésről szól (és tisztázzuk azt, hogy a keresztény vallás néhány ezer éve született és nem a mai társadalmi problémákra ad választ), hanem a Krisztusi szeretet átadásáról is például. Mégis az elvakultság néha sokkal könnyebb, mintha gondolkozna az ember, és rájönne akár a saját hibáira is.
Az erőszaknak is érdekes megjelenése van, hiszen a történetben ki is mondják, hogy az apa a vallás mögé rejtőzködik, mert anélkül nem tudná fenntartani a hagyományos szerepeket. Hogy az erőszak a gyengeség egy formája, mert az apa nem tudja máshogy megoldani a fegyelmezést és azt, hogy ugyanolyan vakhittel higgyenek, mint ő. Így gyakorlatilag bár nem látja, mégis ő a gyenge és nem a család többi tagja, akinek akaratuk erős.
A történet nagyon szomorú, és rengeteg aspektusa van, amiről beszélni lehet, de mind visszatér a valláshoz, és a vallásgyakorlás formáihoz. Hogy elfogadjuk a fizikailag sérült személyeket, vagy hogy emberként viselkedünk a másikkal, esetleg hogy hogyan fogadjuk be a különféle könyvek szövegeit. Mind mind olyan kérdés, amiről órákon át lehetne beszélni, és érdemes is.
Nagyon ajánlom ezt a könyvet, nem csak egyéni olvasásra, de remélem sokan fogják osztályszinten, esetleg más kisebb közösségi szinten olvasni, és utána beszélgetni róla. Érdemes, mert rengeteg téma van, amire kitérhetnek, mindegyik téma roppant aktuális, és nagyon mindennapi. Remélem sokan veszik majd kezükbe a POKET kiadást, és emiatt reménykedek benne, sok-sok családon belüli bántalmazás szűnik meg, a könyv hatására.

csucsorka IP>!
Guus Kuijer: Minden dolgok könyve

„Vigyázat, magasfeszültség!” – figyelmeztet a Kiadó sorozata, de erre a könyvre és a benne foglaltakra senkit sem lehet felkészíteni. Mert ott a bigott istenfélő apuka, aki rettegésben tartja a családját; és a végtelenül furcsa fiúcska, Thomas, akinek a fantáziavilága sokszor egy LSD trip-re hasonlít, de tök muris dolgokat mondat ki pl. a folyton megjelenő Jézussal… És a szomszéd néni, akit mindenki boszorkánynak hisz, pedig valójában a legmenőbb karakter az egész könyvben. Na, hát ilyesmik.

Guus Kuijernek igaza van: a felnőttek néha tényleg elmehetnek a levesbe!
Olyan jó, hogy létezik irodalom, ami segít minden sorsot elviselhetővé tenni…

Szeretem azokat a könyveket, amik már a történet kezdete előtt megnyugtatnak minket: boldog lesz a befejezés. Márpedig ennek itt a legnagyobb ajándéka az, hogy megmutatja, a legeslegboldogtalanabb, legelbaltázottabb gyerekkort is követheti egészséges, boldog felnőttkor.

Látom, sokaknál kiverte a biztosítékot, többen írják is, hogy nem kéne gyerekeknek ilyesmit olvasniuk, de szerintem összekeverik a dolgokat. Átélniük nem szabadna ilyesmit.

128 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155450112 · Fordította: Wekerle Szabolcs
GTM>!
Guus Kuijer: Minden dolgok könyve

Kihívásra olvastam a könyvet, és örülök, hogy elolvastam, mégsem tudok olyan rajongással írni róla, mint sok molytársam. Nagyon ellentmondásosak az érzéseim. Jó könyv, csak nem igazán tudom, kiknek szól. Nekünk felnőtteknek? Akkor rendben. Ám az író már az elején leszögezi, hogy ő gyerekeknek ír. Olyanoknak akar segíteni, akik átéltek hasonlókat. És itt a problémám. Félek, hogy nekik inkább árt, mint használ.

A családon belüli erőszak nehéz téma. A bántalmazott gyermekek akár egy életen át is viselik a traumáikat, feldolgozásukhoz gyakran szakember segítségére volna szükség. Ez a könyv nem segít ebben. Hamis vigaszt nyújt, és felszakítja a sebeket. Olyan erővel ábrázolja a szerző a gyermek félelmeit, az állandó szorongást, önmaga hibáztatását a történetkért, és azt, hogy képtelen beszélni a problémájáról, hogy engem – aki felnőttként olvastam, boldog gyerekkorral a múltamban –, valósággal sokkolt a könyv. Elementáris erővel törtek fel belőlem a félelmek. Pedig munkám miatt elég edzett vagyok a témában. Miként hat vajon ez egy gyermekre? Pláne egy bántalmazott gyermekre? Poszttrauma?
Esetükben a történteket el kell távolítani térben és időben. Erre való a meseterápia vagy a drámajáték, ahol szimbólumokkal dolgoznak. Nem így direktben!

A mese a vigaszt is több síkon értelmezhető módon nyújtja, nem ilyen valóságtól elrugaszkodott, hamis reménnyel. A bántalmazott anyák nem képesek egyik napról a másikra fellázadni, ráadásul egészen racionális módon gondolkodni és logikus döntéseket hozni. Ja, persze, neki ott volt a szomszéd boszorkány néni! De ha ez mese, akkor mire föl a lélekpróbáló reális ábrázolás? Az a párhuzam meg, hogy Jézusnak is baja volt az apjával, számomra egyenesen nonszensz!

Más síkon is vannak gondjaim a regénnyel. A rendkívül zárt család működésének bemutatása szintén kiváló: az értékrendet egy autokrata apa diktálja, mindenki rossz, aki nem úgy gondolkodik, mint ő, a külvilágot egyenesen kizárni akarja a család életéből. Teszi mindeszt a hit és a maga sajátos Biblia-értelmezése nevében. Ezzel a könyv szorosan összekapcsolja a vallást és az erőszakot, ami azon túl, hogy hamis, manapság nem igazán ildomos és főként nem célravezető. Miközben tehát a könyv egyik központi témája a másság elfogadása, elitél és megbélyegez egy csoportot vallási hovatartozása miatt.

Tudnám még folytatni, de nem teszem. Így is hosszabbra nyúlt ez az írás, mint terveztem. Hiába olvastam hetekkel ezelőtt, még most is kavarognak bennem az indulatok. Nem szerettem olvasni, és most sem szerettem meg, miközben írok róla. Csak újraélem az ellentmondások miatti feszültséget. Le is vonok még egy fél pontot.

KATARYNA>!
Guus Kuijer: Minden dolgok könyve

Mi a boldogság?… oly szomjas szivem, hogy fölinna egy záport, s talán egy harmatcsepp sem hull reá soha!

El kell mondanom valamit. Én kétkedve vásároltam meg ezt a könyvet valakinek ajándékba, és attól féltem, hogy mellényúlok. Kívánságlistás… hát jó. Ifjúsági.. ó istenem, add, hogy jó legyen. Soha nem olvasok el egy könyvet sem, amit ajándékba adok. Hozzá se nyúlok, csak akkor, amikor kibontom, majd berakom a dobozba és már mehet is.

Hát most elolvastam… 127. oldal boldogságkeresés. Egy olyan kisfiú életéről olvashattam, akit nem lehet nem szeretni. Majd beleszakadt a szívem. Legszívesebben bemásztam volna a könyvbe, és spoiler

Lenyugodtam.. ez a könyv meglepetés volt így 2018-ra.. Kedvenc lett. 6-tól 100 éves korig is ajánlom. Egy óra alatt ki lehet olvasni.. ha közben nem kapsz egy-két helyen sírógörcsöt.
Thomas.. én kis Thomasom. ♡

Tulajdonképpen mi szeretnél lenni, ha nagy leszel?

Boldog.. boldog szeretnék lenni..

Juci IP>!
Guus Kuijer: Minden dolgok könyve

Kuijer rendelkezik azzal a mágikus képességgel, hogy kevés oldalon nagyon sokat tud mondani, elvarázsol, tanít, megmutatja az élet szép és csúnya oldalát is. Nagyon sok bánat, szeretet és remény fért ebbe a kicsi könyvbe, és nagyon ajánlom mindenkinek kb. tízéves kortól. Amiért fél csillagot levontam, az az, hogy sajnos a bántalmazók spoiler
Szóval univerzálisnak nem tekinthető ez a történet, de mindenképpen érdemes elolvasni, beszélni róla, fiataloknak is ajánlani. A teológiai mondanivalóját is nagyon szerettem, teljesen helyénvaló és (szerintem) nem hívők számára is fogyasztható. A fülszöveg alapján azt gondoltam, ez rendkívül nyomasztó könyv lesz, de nem az lett. Ha szereted például Eric-Emmanuel Schmitt könyveit, akkor szerintem ezt is élvezni fogod.

Milli88 P>!
Guus Kuijer: Minden dolgok könyve

Rövidsége ellenére mély témákat érint. Gyermeki szemmel látunk benne borzalmakat és őszinte szépséget is.

latinta P>!
Guus Kuijer: Minden dolgok könyve

Nagyon megdöbbentett ez a regény.
    Nem könnyed olvasmány, az egyszer biztos. (Lásd a címkéket is.)

Igen különleges az a nézőpont, ahogyan a kilencéves elbeszélő szemén keresztül ábrázolódik az őt több oldalról is körülvevő, közvetlenül érintő személyes, családi környezet, a lelki- és fantáziavilág.

Sok-sok kérdést, helyzetet felvet, feszeget ez a hosszúnak egyáltalán nem mondható írás. Talán tovább is tart a rajtuk való gondolkodás-elmélkedés, mint a történet elolvasása.

Tudom, hogy nem igazán kedveli egyik generáció sem azt, aminek ez a titulusa: kötelező olvasmány. De ha le tudnánk hántani a szószerkezethez tapadt mindenféle torz előítéletünket, akkor ennek a kötetnek – az ÜZENETÉnek – mindenképpen ott a helye a listán, de legfőképpen bennünk, a lelkünkben.

Nagyon jó választás volt, hogy bekerült a POKET-könyvek ifjúsági szekciójába – bár csak 1000 példányban jelent meg (remélem, lesz utánnyomása!) –, mert a formája is arra predesztinálja, hogy emiatt is vademecum (lat. 'gyere, járj, jöjj velem' = útravaló) legyen.

schreibm>!

És tudod, mivel kezdődik a boldogság? Azzal, hogy megtanulsz nem félni.

Kapcsolódó szócikkek: boldogság
AniTiger P>!

Az angyalok az égben a szemük elé kapták a kezüket, és hangos zokogásban törtek ki, mert mindig ezt csinálják, ha egy férj megveri a feleségét. A földre mélységes szomorúság ereszkedett.

18. oldal, 1. fejezet

Netti_10>!

– Tulajdonképpen mi szeretnél lenni, ha nagy leszel? – kérdezte.
– Boldog – felelte Thomas. – Boldog szeretnék lenni.
[…]
– Ez átkozottul jó ötlet! És tudod, mivel kezdődik a boldogság? Azzal, hogy megtanulsz nem félni.

zsoltika>!

Miután lefeküdt, Thomas megpróbált imádkozni. Épp ott tartott, hogy „Én Uram, Istenem, ne bocsáss meg neki, soha, de soha ne bocsáss meg neki…”, amikor hirtelen megjelent az Úr Jézus. Megint lobogva állt fehér ruhájában, valami pusztaféleségben. Mindenesetre csupa homok volt körülötte minden, meg hatalmas kék ég függött fölötte.
– Á, Thomas! Minden oké?
– Nem éppen – válaszolta Thomas.
– Miért, mi a baj? – kérdezte az Úr.
– Mindenféle – felelte Thomas. – És őszinte leszek, teveled sem érünk valami sokat.

Kapcsolódó szócikkek: Jézus Krisztus · Thomas
morcos>!

A vasárnap az egyetlen nap, amelyet úgy tol maga előtt az ember, mint egy kézikocsit – írta Thomas a Minden dolgok könyvébe. – A többi nap magától is gurul.

14. oldal (Kolibri, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: vasárnap
AniTiger P>!

Apa félt a vidámságtól. De legfőképpen a gúnytól félt. Tartott tőle, hogy valaki kimondja, az ember a majomtól származik. Vagy hogy a föld sokkal öregebb négyezer évesnél. Vagy hogy valaki megkérdi, Noénak honnan sikerült jegesmedvét szereznie. Vagy hogy valaki elkáromkodja magát. Apa halálosan félt.

122. oldal, 10. fejezet

ddani>!

Hazaérve ezt jegyezte fel a Minden dolgok könyvébe: „Leveleket kell írnom az embereknek. Mert örülnek neki. És kedvesnek tartanak.”

Kapcsolódó szócikkek: Thomas
Fezla>!

Ha nagy leszek, boldog leszek.

Kapcsolódó szócikkek: Thomas
schreibm>!

Boldogtalan gyermekkorom volt, amitől tiszteletlen lesz az ember.

latinta P>!

Thomas ivott egy korty szörpöt, és így szólt:
    – Milyen sok könyve van! Miről szólnak?
    – Jesszuskám! – kiáltott fel Van Amersfoort néni. – Hogy miről szólnak a könyvek? A világon mindenféléről. Szeretsz olvasni?
    Thomas bólintott.
    – Várj csak – mondta Van Amersfoort néni. Felállt. – Talán van itt neked valami. – Odalépett az egyik könyvespolchoz. – Tulajdonképpen mi szeretnél lenne, ha nagy leszel? – kérdezte.
    – Boldog – felelte Thomas. – Boldog szeretnék lenni.
    Van Amersfoort néni már éppen le akart venni egy könyvet a polcról, de erre meglepetten hátrafordult. Mosolyogva nézte Thomast, és azt mondta.
    Levette a könyvet a polcról.
    – Nesze – mondta.
    Thomas érezte, hogy elvörösödik. Bámulta az ölében tartott könyvet. Emil és a detektívek volt a címe.
    – Köszönöm szépen – motyogta.
    – Egy fiúról szól, aki többé nem akar félni, és szembeszáll a világ igazságtalanságával – magyarázta Van Amersfoort néni. – Megtarthatod.

26-27. oldal, 2 (POKET Publishing, 2020)

Kapcsolódó szócikkek: félelem · könyv · olvasás · Thomas · Van Amersfoort néni