Walpurgis-éj 6 csillagozás

Gustav Meyrink: Walpurgis-éj Gustav Meyrink: Walpurgis-éj Gustav Meyrink: Walpurgis-éj Gustav Meyrink: Walpurgis-éj

Meyrink könyve a május elsejét megelőző éjszaka, a „boszorkányok éjszakája” szimbolikáját fejti ki regényes formában. A történet nagyon pontosan jeleníti meg azt az erőt – és egyben lehetőséget –, amely az év bizonyos időszakaiban sokkal könnyebben válik aktuális eseményekké, mint egyébkor. Ezek az időszakok az évszakkezdetek és az évszakközepek. Azt mondják, ilyenkor „a különböző létsíkok közötti átjárás” könnyebb.
Megtudhatjuk – bár csak utalások révén –, hogy egy titokzatos erő hogyan válik életeseményekké az egyének világában, és hogyan válik felforgató eseményekké a társadalom világában. Ha valaki figyel, észreveszi azt az okkult hátteret is, amely az ún. munkásmozgalom ünnepében kifejeződik, és amelyet a legkevésbé sem a „munkásmozgalom” választott a maga számára, hiszen csak egy rejtélyes sugallatnak engedelmeskedett.

Eredeti cím: Walpurgisnacht

Kultura, Budapest, 1918
268 oldal

lzoltán IP>!
Gustav Meyrink: Walpurgis-éj

Meyrinknek kifejezetten jó a humora.

Persica, Budapest, 2016
178 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789638783363 · Fordította: Szász Menyhért

Kollográd>!

Közös egy tulajdonsága a bölcsnek és az állatnak, hogy sohasem bánja meg tettét […]

89. oldal (2016-os kiadás)

Kollográd>!

Polyxenában engesztelhetetlen gyűlölet lép fel a zajongó csőcselék iránt, amely egy lélegzetre tud lelkesülni, fosztogatni és áhítozni.
– Rosszabbak a vadállatoknál és gyávábbak a leggyávább komondor kutyánál – gondolta, és kegyetlen kielégültséggel gondolt mindennek a végére – aminek okvetlenül be kell következnie – , a gépfegyverek kattogására és a holttestek halmára.

169. oldal (2016-os kiadás)

Kollográd>!

Én a láthatatlan csalogány vagyok, amely kalitkában ül és dalol. De nem minden kalitka szárnyal fel vele. Hányszor zendítettem én tebenned egy dalra, hogy hallgasd meg, de te süket maradtál egész életedben. A világon semmi sem volt hozzád olyan közel és annyira sajátod, mint én. S most azt kérdezed, hogy ki vagyok!?

76. oldal (2016-os kiadás)

risto>!

Valami felismerés […] villant át hirtelen az agyán, azon nyomasztó és hirtelen elhalványuló érzést keltve benne, hogy az Idő csak egy ördögi komédia, amelyet valami láthatatlan, hatalmas ellenség varázsol az ember elméje elé.

Kollográd>!

Ottokar magához szorítja őt, és ő érzi, hogy annak vérével fogantatik. Hogy anya lesz. Azt is tudja, hogy ezáltal őt a férfi halhatatlanná teszi – hogy a hévből bensőség fog kicsírázni, hogy a múlékonyságból a pusztíthatatlan fog sarjadzani. Az örök élet, amely az egyikből szüli a másikat.

165. oldal (2016-os kiadás)

Kollográd>!

„ha két mennyiség egyenlő egymással, akkor azok egy és ugyanazok, és csak egyszer létezhetnek, még akkor is, ha idő és tér azok létét szétválasztja”

89. oldal (2016-os kiadás)

Kollográd>!

Lent Prágában a szokásos balga mozgalmak folynak. A csőcselék ismét holmi „tüntetést”, ablakbeverést és hasonló „demokratikus” bolondságot csinál.

98. oldal (2016-os kiadás)

risto>!

…véréből minden mohóság, minden plebejusi szaladásvágy hiányzott már nemzedékek ideje óta, mégis egyszerre olyan ösztönök ébredtek benne, amelyekre csak nemtelen kifejezéseket talált. Ilyen kifejezéseket: kalandvágy, elégedetlenség, kíváncsiság, megmagyarázhatatlan események okainak kutatása utáni vágy… és több ilyen.

Kollográd>!

[…] véréből – bár nem volt nemes, hanem csak polgári származású – minden mohóság, minden plebejusi szaladásvágy hiányzott már nemzedékek ideje óta […]

23. oldal (2016-os kiadás)

Kollográd>!

Mellette asztalszomszédja, egy tatár ült, a Kirgiz-fennsíkról, simára borotvált koponyáján egy kerek, vörös színű fez-féle sapkával.
Azt beszélték róla, hogy Rohan herceg lovásza, és valamikor az Ázsiát kutató Kőrösi-Csoma karavánvezetője volt.

91. oldal (2016-os kiadás)