Az ​elnök macskája 4 csillagozás

Guram Odisharia: Az elnök macskája

Egy ​letűnt mesevilág elevenedik meg a könyv lapjain egy legendás személyiség, Mihail Bgazsba alakján keresztül, aki Hruscsov idején volt Abházia első titkára, s emellett tudós biológus, genetikus. A könyv akár korlenyomatnak is tekinthető, hiszen felbukkan benne Hruscsov és Fidel alakja, a karibi krízis, de anekdotagyűjteményként is felfogható, amelyből megismerhetjük Bgazsba sajátos életfelfogását és humorát, ugyanakkor tósztgyűjteménynek is, hiszen a kaukázusi hagyományban központi helye van a borivásnak és a hozzá kötődő hol frivol, hol filozofikus pohárköszöntőknek. Egyben gasztronómiai kalauz is, amelyből az olvasó megismerheti a kaukázusi konyha remekeit: az elardzsit és a szacivit, a hacsapurit meg a tejben főtt kecskegidát, a gebzsaliát és a has levest – a borokról már nem is beszélve. Emellett megismerhetjük belőle Abházia hegyeit, folyóit, állat- és növényvilágát – az embernek szinte kedve támad azonnal felkeresni őket. A könyv azonban azt is bemutatja, hogyan töri össze… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Világ-Szép-Irodalom L'Harmattan

>!
L'Harmattan, Budapest, 2017
208 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634143314 · Fordította: Erdei Ilona

Most olvassa 1

Várólistára tette 5

Kívánságlistára tette 7

Kölcsönkérné 1


Kiemelt értékelések

abcug I>!
Guram Odisharia: Az elnök macskája

Inkább anekdotagyűjtemény, mint regény. Mást vártam, nem egy volt kommunista vezetőről szóló nosztalgikus viccenciklopédiát. Ami amúgy kellemesen van megírva, csak meglehetősen keveset mondott.

Fiammetta P>!
Guram Odisharia: Az elnök macskája

Éljenek a fülszövegírók, akik néhány jól irányzott kecsegtető mondattal behúzzák a gyanútlan könyvvásárlót a csőbe! Éljenek az előszóírók, akik a maguk módján asszisztálnak ehhez!
Részben a fentieknél sokkal költőibb, többek között a verebekhez, a különféle esőkhöz és a nőkhöz intézett tósztok miatt éreztem úgy, hogy volt értelme elolvasni a könyvet. Mert – a fülszövegben ígértekkel ellentétben – olyan nagyon sokat se a kaukázusi ételekről-italokról, se a helyi növényekről és állatokról* nem tudtam meg (a nevükön kívül), és ugyanígy csak említés szintjén szerepelnek a korszak nagy politikai alakjai és eseményei is. De akármennyire fanyalgok is a kissé lapos anekdotákon meg azon, hogy a főszereplő legendává növesztését se éreztem igazán indokoltnak, azért mégiscsak szívszorító volt az utolsó oldalakon arról olvasni, hogy hogyan vet véget ennek a kedélyes, barátságos világnak egy brutális háború…

*Még ma is élnek majmok a Szuhumiban működő viselkedéstani és patológiai intézetben, amelyet eredetileg 1927-ben egy ember-majom hibrid létrehozására szerveztek meg. Később az intézet bekapcsolódott az űrkutatásba is, és erre a célra képeztek ki hat majmot. Még szobrot is állítottak a tudomány haladását szolgáló főemlősöknek: http://eurasia.travel/images/Georgia1/Abkhazia/monkey_c…


Hasonló könyvek címkék alapján

Jeffrey Archer: Majd az idő eldönti
Lisa Scottoline: Örök
Bonnie Garmus: Minden kémia
David Michie: A dorombolás művészete
Anonyma: Egy nő Berlinben
Harper Lee: Ne bántsátok a feketerigót!
Lucinda Riley: Árnyéknővér
Cserhalmi Dániel: Szibériai csapda
Mikszáth Kálmán: A szelistyei asszonyok
Bihary Péter: A falka