Amikor ​meghaltak az istenek 25 csillagozás

Günther Krupkat: Amikor meghaltak az istenek

A kozmikus társkeresés örök a világegyetem körforgásában… Még a XXI. században is a sumérok magas szintű kultúrájának titkát és a baalbeki terasz építésének rejtélyét kutatja egy régész csoport – de most már eredményesen! A Meju bolygó kozmikus katasztrófája miatt új hazát kereső mejuániak jártak a Földön – milyenek voltak ők, s milyen társadalmat találtak Libanon és Mezopotámia földjén…

Eredeti megjelenés éve: 1963

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kozmosz Fantasztikus Könyvek

Kozmosz Könyvek, Budapest, 1977
382 oldal · puhatáblás · ISBN: 9632112229 · Fordította: Gömöri Péter

pwz I>!
Günther Krupkat: Amikor meghaltak az istenek

Fordulatos kis sci-fi, abba a vonulatba tartozik, mint amit könyvben Csernai Zoltán Csillagember-sorozata és A.C. Clarke 2001-e, míg filmen most a Prometheus feszeget, vagyis hogyan fejlődött ki az emberiség a Földön? Lehetséges, hogy egyesek rajtunk tartották a „kezüket”, vagy csak a „szemüket”? Ez nem Däniken, itt csak a „szemről” van szó, de élvezetes előadásban, az 50-es évek végének, 60-as éveke elejének sci-fi stílusában. Van egy magyar szereplője is ennek a történetnek, Várkonyi István személyében, sőt, még Endymion-ba is ellátogathatunk a Holdon :)!
Sokan megpróbálták már Szodomát és Gomorrát, illetve az özönvizet megmagyarázni, aztán a Mars és a Jupiter közötti nagy térre, a kisbolygóövre is hallhattunk magyarázatot. Ez a könyv a hajdanvolt NDK-s sci-fi nagymesterétől, Günther Krupkattól erről szól. Akkor született, amikor a Sztrugackij-testvérek Nehéz istennek lenni-je és Csernai Zoltán Titok a világ tetején-je és Az özönvíz balladája íródott.
Van folytatása is, de csak német nyelven érhető el!

Kozmosz Könyvek, Budapest, 1977
382 oldal · puhatáblás · ISBN: 9632112229 · Fordította: Gömöri Péter
Zsola>!
Günther Krupkat: Amikor meghaltak az istenek

Nem tudom ki, hogy van vele, én valahogy imádom az ilyen jellegű regényeket. (Bár azért Dänikentől elhatárolódnék) Már Csernai Zoltán Csillagember sorozata is nagyon tetszett és hát Mr. Krupkat ezen regénye is. Az istenek, mint régen a Földön landolt idegen lények és az ő beavatkozásuk, amely elindította/felgyorsította az ember technológiai fejlődését alapötlet, ha jól van megírva és nem légből kapott tudományos ismeretekkel és adatokkal van telepakolva rendkívül érdekes és szerethető regénnyé tud válni. Magát az ötletet sajnos Dänikenhez kapcsolják (ebben a témában 1968-ban jelent meg az első könyve.) pedig 1967-ben Kruptak jelen regényével már felvetette a fenti eshetőséget, sőt 1966-ban már Carl Sagan és Joszif Sklovszkij is. Viszont ami engem megdöbbentett, hogy Csernai Zoltán 1964-ben kiadott Az özönvíz balladája című regényével (és talán a 61-es Titkok a világ tetején cíművel is) még őket is megelőzte.

A regény két különböző korban játszódik és mind a (regény szerinti) jelen mind a 7-8000 évvel korábbi történéseiben (melyet egy idegen hátrahagyott naplójából ismerünk meg) és karaktereiben is egyformán erős. A régészeti munkálatok ugyan annyira izgalmasak és érdekesek, mint maga az ősi kapcsolatfelvétel és annak hatásai a kor társadalmára. A szereplők szerethetőek sorsuk egy cseppet sem hagyott hidegen. A Hold a Phobosz és egyáltalán a műszaki/technikai leírások (bár némelyik jócskán elavult) a hatvanas évekhez képeset elégé jól le vannak írva. Nagyon jó, változatos, izgalmas és szerethető ez a regény jár neki a négy és fél csillag.

ddroid>!
Günther Krupkat: Amikor meghaltak az istenek

Eddig nem sok német sci-fit olvastam, inkább szovjet, orosz íróktól szoktam régebbi galaktikákat olvasni, de nem csalódtam. Ez egy jó regény, amiben minden benne van ahhoz, hogy könnyed és szórakoztató legyen, de akár el is lehet gondolkodni rajta :) Főleg ha valaki szereti az ilyen fajta regényeket. Szerencsére én szeretem.

Ny_Zoltán>!
Günther Krupkat: Amikor meghaltak az istenek

A mű a kedvenceim közé tartozik. Megvan benne minden, ami egy jó regényhez kell. Alig tudtam letenni. :) Az idegen civilizációk, és ezek kapcsolatai a földi lényekkel, valamint ezáltal a rájuk gyakorolt hatásai, és az e köré kialakított mítoszok amúgy is az egyik gyenge pontom, ezért nagy kváncsisággal kezdtem neki… és nem csalódtam. Izgalmas, kalandos, eseménydús, fordulatos, kiválóan megírt misztikus fantasztikum, tudományos alapokra helyezve, – amik azért néhol tévesek, vagy eltúlzottak, de – mindenképpen elgondolkodtató, és olykor meghökkentő, lélegzetelállító. Folyamatosan fenntartja az érdeklődést. A karakterek nagyon szerethetőek. Én ajánlom mindenkinek, aki szereti a tudományt, a történelmet, és a misztikus dolgokat. :)

Razol>!
Günther Krupkat: Amikor meghaltak az istenek

Nem igazán tudtam, hogy mire számítsak minőségben, itt elég kevés visszajelzés van a könyvről. Mondhatni kellemesen csalódtam, mert nagyon jó regény. A két párhuzamosan futó idősíknak mindig akkor volt vége, amikor épp kellett, a karakterek élnek, nem idealizált hősök. Izgalmas, fordulatos a történet, alig vannak üresjáratok. A könyv nagyon jól ábrázolja a misztikus világképet, a fejlett idegenekkel való kapcsolatfelvétellel ez nagyon szemléletes. A történet fiktív alapokon nyugszik, de a következtetések logikusak, ahogy az utószóban említik, akár így is történhetett volna. Összességében ajánlom mindenkinek a könyvet, akit érdekel az idegen civilizációkkal való kapcsolatfelvétel lehetősége, ennek fejlődésre való hatása.

WerWolf>!
Günther Krupkat: Amikor meghaltak az istenek

Egy igazi régész-sci-fi, egy kis vallástörténettel.
Krupkat olvasva döbbentem rá, hogy mennyire korlátolt a fantáziánk és a technikai fejlődésben nem látunk az orrunknál. Reléműholdak? Filmszalagok? Vajon mennyit fog mosolyogni rajtunk az utókor, ha a napjaink sci-fijét olvassa majd? :)
A regén ennek ellenére igen érdekes és izgalmas. Aki egy kicsit ki szeretne zökkenni a kemény sci-fi vonalból, annak kirándulásként jól jöhet egy kis bibliai idők előtti kalandozás.