Guinness ​rekordok könyve 1492. – A világ ötszáz évvel ezelőtt 4 csillagozás

Guinness rekordok könyve 1492. – A világ ötszáz évvel ezelőtt

Bizonyára ​tudta, hogy Kolumbusz 1492-ben jutott el az Újvilágba, de tudja-e, mi más történt még a világon 500 évvel ezelőtt?
Ki építette a leghosszabb csatornát? És a legmagasabban fekvő utat? És a legelső vashidat?
Ki találta fel a tornatermi lovat, mint sportszert?
Melyik volt Afrika legnagyobb élelmiszernövénye, és hol nyíltak a legszebb rózsák?
Mi mindennel fizettek, a 15 században az ismert világban?
Melyik erődítmény volt a legnagyobb, melyik torony a legmagasabb, és melyik kupola a leghatalmasabb?
Honnan ered a kártyajátékban az adu?
Ki uralkodott a leghosszabb ideig, és ki a legrövidebb ideig?
Hol és mikor állították fel az első amerikai nyomdai sajtót?
Kié volt az első karóra?
Tudja-e hogyan szoroztak az inkák?
Hol volt a legtovább tartó ostrom? És a legnagyobb öldöklés?
Honnan származnak a következő szavak: articsóka, scrabble (betűkirakásos keresztrejtvény-szerű társasjáték) és a marmelád?
Hol… (tovább)

Textura, Budapest, 1992
192 oldal · ISBN: 963765500X

akire MP
Guinness rekordok könyve 1492. – A világ ötszáz évvel ezelőtt

Műfajában (népszerű ismeretterjesztés) kiemelkedő mű, szemvidító képenyaggal. Habár a koncepció – egy korszak bemutatása rekordokkal – hamar egysíkúvá válik, a felhalmozott tudásanyag olyan egyedi, hogy örömmel böngésztem végig a könyvet. Az illusztrációként szolgáló különleges képzőművészeti alkotások pedig hosszú ideig feledtették velem, hogy olyan képtelen korszakban élek, amelyben még a művészettörténeti könyvek nagy része is csupán 100 (elhasznált) műből válogat, nem is szólva a HelloKitty és egyéb cukiságok kitartó támadásáról.

blianhun
Guinness rekordok könyve 1492. – A világ ötszáz évvel ezelőtt

Ez a rekordosdi nagyon erőltetett (kb. "a legkorábbi nyomtatott és illusztrált könyv Kasztíliában az articsókáról").
Néhol van pár bekezdés az akkori életről, az ételekről, az öltözködésről, stb., az érdekes volt.