Oxfordi ​sorozat 93 csillagozás

Guillermo Martínez: Oxfordi sorozat

Gödel nemteljességi tétele, a nagy Fermat-sejtés megoldása, a logikai sorozatok szabályszerűségei – ilyen és ehhez hasonló kérdések foglalkoztatják az oxfordi matematikusokat, köztük azt az argentin fiatalembert is, aki épp most érkezett oda egyéves ösztöndíjjal. Ám néhány rejtélyes haláleset – egy gyilkosságsorozat? – olyan logikai fejtörő elé állítja az egyik legnagyobb oxfordi matematikust, amelynek megoldásától emberek élete függhet. A „gyilkos” ugyanis mintha intellektuális versenyre hívná ki őt: üzenetei egy logikai sorozat elemeit tartalmazzák, s talán addig fog gyilkolni, amíg a nagy Seldom – aki legnépszerűbb könyvében a sorozatgyilkosságokról is írt – meg nem fejti a logikáját. Egy kör, egy hal, egy háromszög… vajon mi lehet a következő elem? A kötet egyszerre fordulatos krimi és intellektuális kihívás – a regénybeli matematikusokkal és a nyomozóval együtt próbálhatjuk megfejteni a logikai sorozatot… és persze kitalálni, hogy ki lehet a gyilkos.

Eredeti cím: Los crímenes de Oxford

Eredeti megjelenés éve: 2003

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Európa Modern Könyvtár Európa

Európa, Budapest, 2007
250 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789630783934 · Fordította: Kutasy Mercédesz

SteelCurtain>!
Guillermo Martínez: Oxfordi sorozat

Fura az élet. Kamaszkorom óta olvasok krimiket, de sose találkoztam olyannal, amelyben a matematika és a gyilkosság összekapcsolódott volna. Erre most nem egészen két hét alatt ez már a második ilyen mű. Mint krimi, nekem a japán alkotás: :Higasino Keigo: X – A gyilkos ismeretlen] jobban tetszett. Guillermo Martinez műve igen rejtett, emberi motivációkat tár fel, miközben elméletben és gyakorlatban mutatja be a véletlen szerepét. Ez általában gyengíti a bűnügyi történeteket, de az Oxfordi sorozat semmiképpen sem nevezhető hagyományos értelemben kriminek. Miközben életünk során számtalanszor találkozunk a matematikai szükségszerűségekkel, a szerző elemi kételyekkel áraszt el minket. Nem durván, patikamérlegen adagolva, de egyre nagyobb dózisokban. Annyira, hogy a végére az olvasóban fölmerül, hogy ha a matematika szabályszerűsége is kétségbe vonható, akkor miért ne lehetne ezt megtenni például az erkölccsel is. Nem a véres krimik kedvelőinek ajánlom. Filozofikus hajlamúaknak alighanem jobban fekszik.

marschlako>!
Guillermo Martínez: Oxfordi sorozat

Amikor valamilyen tudományterület kerül egy regény középpontjába, két véglet lehetséges: ha ért hozzá, aki írja, akkor az adott területről pontos ismeretekkel (jó esetben még érdekesekkel is) gyarapodhatunk, a történet/szereplők/írásmód azonban nem túl acélos, vagyis kb. egy történetbe csomagolt ismeretterjesztő könyvet kapunk; ellenben, ha szépírók választanak valamilyen tudományos témát, akkor abba bizony gyakran óhatatlanul bele-belebakiznak. Persze vannak – ebből a szempontból – tökéletes könyvek is, amikor minden klappol: tudomány, karakterek, történet és stílus is a helyén van, s vannak persze sajnos (e ezek a legtöbben), ahol pedig semmi.

Guillermo Martínez matematikusként olyan krimit írt, amelyben a sorozatok fontos szerepet kapnak, emellett matematikafilozófiáról, a Gödel- és a nagy Fermat-tételről is olvashatunk; stílusa kifejezetten élvezetes, s nekem a szereplők is tetszettek, bár pont maga az argentin matematikus egy kicsit furának – nagyon latinnak – hatott helyenként. Egyszóval ez egy kifejezetten élvezetes regény, de végül mégis csak négy csillagot kapott, mivel a matematika nem vált Greg Egan-i szinten a történet részévé.

meseanyu P>!
Guillermo Martínez: Oxfordi sorozat

Bár nagyon sok részletet sejtettem, vagy legalábbis sok mindenről voltak megérzéseim, de mégis szinte az utolsó oldalig tartogatott meglepetéseket, úgyhogy számomra elég furmányosnak bizonyult ez a rövid, feszes, jól megírt történet. Oxford nagyon hangulatos kulissza volt, jólestek a közben időről időre felkínált intellektuális csemegék, volt több szimpatikus, szerethető szereplő is, úgyhogy összességében nagyon kellemes élmény volt.

Lovas_Lajosné_Maráz_Margit P>!
Guillermo Martínez: Oxfordi sorozat

Számomra ez egy közepes történet volt, nem voltam oda érte.
Nem nagyon szeretem, mikor tudományokat kevernek egy irodalmi alkotásba. Nem is tudom kiknek írják az ilyeneket, enélkül is jó lett volna, mint krimi.
Igaz az utolsó pillanatig nem lehetett kitalálni, hogy ki a gyilkos, ez mindenképpen a történet javára írandó. De a tudományos részeket kifejezetten untam. De legalább nem volt hosszú.
Nem lesz a szerző a kedvencem.

petamas>!
Guillermo Martínez: Oxfordi sorozat

Jó kis könyv ez. Annak ellenére, hogy a matematikafilozófiát tekintve több ponton nem értek egyet a szerzővel, végig élvezettel olvastam. A megoldás ügyes, arra rájöttem, hogy ki is áll a halálesetek mögött, de arra, hogy pontosan mi is történt, nem. (Rég olvastam krimit, na.) Tetszett, hogy egy könyv a matematikusokat végre nem ufóként mutatta be, hanem valódi, élő emberekként.

Ha valakinek felkeltette az érdeklődését a Fermat-sejtés és a Wiles-féle bizonyítás, annak nagyon ajánlom Simon Singh könyvét a témáról. Most pedig megyek, és keresek valamit a püthagóreusokról.

pat P>!
Guillermo Martínez: Oxfordi sorozat

És most kérem a fanfárokat meg a tűzijátékot. Úgy, köszönöm, jaj, igazán, nem kellett volna.

Igen. Bármilyen meglepő, teljesen rájöttem a megoldásra. A levezetéssel együtt. Én, egyedül, igen. Végül is, pofonegyszerű volt, nem? :))
Jaj, nagyon jól szórakoztam, olyan kis könnyed, szellemes könyv. Túl komolyan azért nem kell venni, szerintem van benne egy csomó blöff, porhintés, parasztvakítás meg logikai bukfenc (bár lehet, hogy csak nem tudok eleget a zsenialitás felismeréséhez). Angstum, hát persze. Ugyanakkor egészen meggyőző, ahogy a sorozatokról, a megismerésről, egyéb ilyesmikről leírtak visszaköszönnek a megoldásban. (Igazán kár, hogy spoilerveszély miatt nem tudok semmi konkrétat írni.)
Ja, matekfóbiások olvassák nyugodtan: annyi matematika sincs benne, hogy kiderüljön, mi az a Gödel-tétel meg a Fermat-sejtés. Ha tudod, jó neked (nekem mondjuk utána kellett néznem, mert igen feledékeny vagyok), és bizonyára komoly intellektuális mélységek nyílnak meg előtted bónuszként, de ha nem, akkor sem veszítesz lényegében semmit.

entropic P>!
Guillermo Martínez: Oxfordi sorozat

Ez jó volt. Pont annyi matek, filozófia és mágia volt benne, amennyi gondolkodtatott, de nem kellett hozzá erőlködnöm, végül is nem akarok én folyton nehéz könyveket olvasni. S ami még figyelemreméltó: Martínez szerintem nagyon hangulatosan ábrázolta Oxfordot, hitelesnek tűnt, tetszett (bár nem jártam még Oxfordban).

Izolda P>!
Guillermo Martínez: Oxfordi sorozat

Úgy az utolsó 20%-ig nagyon élveztem (pl. nagyon érdekes volt Howard Green és René Lavand, bár utóbbi kicsit kilógott az egészből), de valahogy a vége sokat vesztett a sziporkázásból.
És igazán rakhatott volna bele még pár olyan fejtörőt, mint ami az elején volt. Tökre vártam, lesz-e még és sikerül-e megfejteni.

vargajudit P>!
Guillermo Martínez: Oxfordi sorozat

Ez egy krimi. Ezt a tényt azért kell leszögeznem, mert a rózsaszín Modern Könyvtár borító engem kicsit félrevezetett, valahogy többet vártam tőle. De kriminek nem rossz.
(Meg is filmesítették The Oxford Murders címen, a latin temperamentumú és küllemű argentin főhőst Elijah Wood játssza. Ez legalább akkora félreértés szerintem, mint a borító.)

Guillermo Martínez: Oxfordi sorozat

Pont annyi matek volt benne, ami még nekem se volt sok. :)
Maga a történet, a krimi, a logikai és matematikai eszmefuttatások, az angol kisváros (történetesen Oxford) egy külföldi szemével tetszett. Jó volt a csavar is a végén. Kellemes és izgalmas olvasmány egy otthon ülős hétvégére.

szadrienn P>!

– Remélem, nem tesznek önre túl nagy hatást a kórházak – mondta. – A Radcliffe talán túlságosan is lehangoló. Hétemeletes épület. Talán ismeri Dino Buzzatit, az olasz írót, egyik elbeszélésének pontosan ez a címe: Hét emelet. Egy itt történt esemény ihlette, amikor Oxfordban járt egy konferencián, és valamelyik útinaplójában meséli el.

szigiri>!

Meglepett, hogy szinte senki sem használ függönyt; azon tűnődtem, hogy ez vajon azért van-e, mert az emberek talán túlságosan is megbíznak az angol diszkrécióban – tudniillik senki sem alacsonyodik le odáig, hogy mások életében kémkedjen. Vagy épp annak az ugyancsak angol hagyománynak köszönhető, miszerint senki sem tesz semmi olyat a magánéletében, amit érdemes lehet kikémlelni.

13. oldal (Magvető, 2007)

motyi11 P>!

Évek óta ő számít itt a legjobb nyomozónak, volt szerencsém betekinteni számos esetének jegyzőkönyvébe: aprólékos, körültekintő, hajthatatlan. De akkor is csak egy nyomozó, amivel azt akarom mondani, hogy képzése a szabályoknak megfelelő, tehát mentális műveletei előre megjósolhatók. Sajnos a nyomozók az Ockham-borotva elve szerint működnek: amíg valamiféle fizikai tény nem szól ellene, mindig az egyszerű hipotéziseket részesítik előnyben a bonyolultabbakkal szemben.

Kapcsolódó szócikkek: Ockham-borotva
SteelCurtain>!

Megint megcsókoltam, és ahogy magamhoz öleltem, éreztem, amint mellkasomhoz ér a melle. Egyik kezemet a trikója alá csúsztattam, és hagyta, hogy megcirógassam a mellbimbóját – de riadtan megállított, amikor másik kezem a szoknyája alá igyekezett bejutni.
– Egy pillanat, egy pillanat – suttogta, miközben körülnézett. – Felétek az emberek a teniszpálya közepén szerelmeskednek?

szigiri>!

Most, az évek múltával, araikor már senki sem emlékszik a történtekre, és amikor Skóciából egy szűkszavú e-mail érkezett Seldom szomorú halálhírével, immár úgy hiszem, megszeghetem azt az ígéretemet, amelyet ő sohasem kért tőlem.

szigiri>!

– Az idő tájt elég buzgó kommunista voltam, és egészen lenyűgözött Marx egyik mondata, amit talán A politikai gazdaságtan bírálatához című könyvében olvastam, és amely szerint az emberiség története során csupán azokat a kérdéseket veti fel, amelyeket képes megoldani.

64. oldal (Magvető, 2007)

szigiri>!

Érdekes, mekkora vonzereje van a pszichiátriai feltevéseknek. Még ha hamisak is, sőt akár abszurdak, mégis mindig sokkal vonzóbbak, mint egy tisztán logikai érvelés. Az emberekben működik egyfajta természetes ellenállás, ösztönös bizalmatlanság a logikai sémákkal szemben. És még a téves érvekkel együtt is, ha az ember tanulmányozni kezdi a logika történeti fejlődését az emberi agyban, ennek az ellenállásnak valahol mélyen talán mégis lehet valami alapja.

145. oldal (Magvető, 2007.)

ppeva P>!

Még egy pohár bort töltött magának, és hosszan hallgattam egy valóban döbbenetes élet viszontagságait. Egyike volt azoknak a nőknek, akik a háború alatt mit sem sejtve részt vettek egy országos keresztrejtvényfejtő-versenyen, hogy aztán megtudják: a nyeremény mindannyiuk besorozása és internálása egy teljesen elszigetelt faluba, ahol az lesz a küldetésük, hogy Alan Turing és matematikuscsapata segítségére legyenek az Enigma-gép náci kódjainak megfejtésében. Ott ismerte meg Mr. Eagletont. Rengeteg anekdotát mesélt a háborúról, és persze megosztotta velem Turing híres megmérgezésének minden apró körülményét. Azt mondta, mióta letelepedett Oxfordban, a keresztrejtvény helyett a scrabble-nek hódol, amit, ha csak teheti, a barátnőivel játszik.

Kapcsolódó szócikkek: Oxford
Izolda P>!

– Először sikerült elcsalni apát egy koncertre – mondta a nő hátrapillantva. – Azt hittem, ez egy kicsit elvonja a figyelmét a munkájától. Na mindegy, azt hiszem, már nem tart velem vacsorára. Istenem, az az ember, ahogy a torkát fogta… még mindig nem tudom elhinni. Apa azt hitte, hogy valaki fojtogatja, kis híján a színpadra lőtt, de az ütős arcát megvilágító fénykör miatt nem lehetett látni, mi van mögötte. Engem kérdezett, hogy vajon lőjön-e.
– És mit lehetett látni onnan, ahol ön ült? – kérdeztem.
– Semmit! Minden olyan gyorsan történt… Ráadásul én el is kalandoztam, a kastély tetejét figyeltem: tudtam, hogy a mozdulat végén lövik ki az első rakétákat Erre összpontosítottam teljesen, mert mindig engem kérnek fel, hogy szervezzem meg a tűzijátékot. Azt hiszik, hogy attól, hogy egy rendőr lánya vagyok, bizonyára jó a kapcsolatom a puskaporral.

16. fejezet

ppeva P>!

Mellettünk elcsitult a moraj, és a fények gyöngültek, majd szinte teljesen kihunytak. Erőteljes, drámai fehér fény világította meg a filagóriában ülő zenészeket. A karmester két rövidet koppantott a kottatartón, kinyújtotta a kezét a hegedűs felé, és felcsendültek a programnyitó szonáta első, magányos hangjai, mint valami füstfelhő, ami igyekszik a magasba szállni, és tapogatózva keres utat magának a csöndben.
A karmester egészen könnyedén, mintha finom kis szálakat gyűjtene össze a levegőből, intett Bethnek és Michaelnek, aztán a fúvósoknak, a zongoristának, végül pedig az ütősnek. Bethre néztem, bár az igazat megvallva akkor sem vettem le róla a szemem, miközben Seldomot hallgattam. Azon tűnődtem, hogy vajon ott a színpadon van-e valódi kötelék közte és Michael között, de mindketten elmélyültnek látszottak, és koncentráltak, a kottát figyelték, és sebesen lapoztak. Az üstdob váratlan döngése időről időre arra késztetett, hogy felpillantsak az ütősre. Ő volt a zenekar legidősebb tagja, nagyon magas, hajlott hátú ember, bajsza, mely egykor a büszkesége lehetett, már ősz volt, a hegyén pedig kicsit sárgás is. Tétovázónak, reszketegnek látszott, ami ellentétben állt ütései görcsös erejével, mintha kezdődő Parkinson-kórt akarna palástolni a többiek szeme elől. Észrevettem, hogy minden ütés után a háta mögé rejti a kezét, és a karmester teljes erejével azon igyekszik, hogy egy mulatságos jelzéssel mérsékelje a belépéseit. Fenséges crescendo következett, a karmester pedig energikus mozdulattal leintette a zenekart, mielőtt megfordult volna, hogy meghajoljon, és fogadja a közönség tapsát.
Elkértem Seldomtól a programot. A következő darab Aaron Copland Cheyenne Spring című opusza volt, az Évszakok-sorozat harmadik darabja triangulumra és zenekarra.

Kapcsolódó szócikkek: triangulum