A ​víz érintése 78 csillagozás

Guillermo del Toro – Daniel Kraus: A víz érintése

Richard ​Strickland egy küldetéssel van megbízva, a Dél-Amerikai esőerdők sűrűjében kell megtalálni egy titokzatos „Lényt”, amiről a helyi törzsek legendái és mondái is rettegéssel beszélnek. Strickland missziója nem egyszerű és nem veszélytelen. Kitartó erőfeszítések árán rátalálnak a dzsungel mélyén a „Teremtményre”, amit korábban még elképzelni sem tudtak.
A kétéltű lényt a baltimore-i Occam Űrkutató Központba szállítják, ahol kísérleteknek vetik alá. Ekkor a történet nem várt fordulatot vesz. A lény és az intézet egyik női alkalmazottja között romantikus szerelem bontakozik ki. Furcsa kettősük románcát még inkább megnehezíti, hogy Elisa némasága miatt jelnyelven tudnak kommunikálni.
Számtalan akció követi egymást, és ahogy a nem mindennapi történet szálai bonyolódnak, azt vesszük észre, hogy annyira szívünkbe zártuk az Amazonas mélyéről származó földöntúli élőlényt, hogy az ő sorsáért izgulunk.

„Az utolsó percig káprázatos.” – The Daily Beast
„Egy… (tovább)

Eredeti mű: Guillermo del Toro – Daniel Kraus: The Shape of Water

Eredeti megjelenés éve: 2018

366 oldal · ISBN: 9789635298051 · Fordította: Hadarics Piroska
Bluemoon Könyvek, Budapest, 2018
362 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635298044 · Fordította: Hadarics Piroska

A lény/Ő · Elisa Esposito · Giles Gunderson · Hoffstetler · Laini Strickland · Zelda D. Fuller

Mrs_Curran_Lennart P
Guillermo del Toro – Daniel Kraus: A víz érintése

Mivel nem láttam a filmet, egy kicsit másra számítottam. Több interakcióra a laborban Elisa és a Lény között. A másik meglepetést az okozta, hogy mindez a ’60-as évek végén játszódik.
Számomra ez a történet inkább tanmese, mint romantikus mű. Strickland megtestesít minden emberi aljasságot. Mert hát persze, pusztítsunk el mindent, ami nem olyan, mint mi. Az emberi gyűlölet határtalan. Nem véletlen, hogy a néma lány, a meleg festő és a fekete takarítónő mutat empátiát a lény iránt. Sokkal tragikusabb befejezésre számítottam, jobban illett volna a könyv hangulatához.

Tóth_Orsolya_3 P

„…és mi egyek vagyunk…”

Nem is tudom, mi fogott meg először. A borító vagy a fülszöveg. Mindkettő azt sugallta, hogy ez nem egy mindennapi könyv lesz.
És ez valóban egy gyönyörű, lélekemelő történet volt. Barátságról, elfogadásról, őrületről, újrakezdésről, és egy minden határt és korlátot átlépő szerelemről.

Örök szerelem lett!
A borító pedig maga a csoda. Annyira kifejező és olyan csodálatosan visszaadja a könyv hangulatát.

Guillermo del Toro – Daniel Kraus: A víz érintése

„A víz érintése”, a mesemondás ereje. Olyan könyv, amiben igazából minden a helyén van, de azért kell egy kis nyitottság hozzá. Nem hasonlít semmihez, amit valaha olvastam. A vázára, valóban jellemző, sötétebb, felnőttesebb „Szépség és a szörnyeteg” mese, de közben nem rest olyan politikai, társadalmi kérdésekkel is foglalkozni, amelyek sajnálatos módon, még ha nem is annyira, mint azokban az időkben, de még mindig a mai életünk velejárói. Egy csodálatos, ízig-vérig szerelmi történet, de korántsem egy idealizált tündérmese, hogy aztán valami egészen más, egyszerre csodálatos és nyugtalanító dolog bontakozzon ki belőle. Könyv arról, miként gyúlnak forró érzelmek a hidegháború kellős közepén egy gyanús katonai támaszponton, egy néma, naiv takarítólány és egy meglehetősen szokatlan küllemű amazonasi „halember” között. A történet hőse a magányos, egy gyerekkori balesetnek köszönhetően némaságban élő Elisa, aki takarítónőként dolgozik a szigorúan őrzött Occham kormányzati létesítményben. Legjobb barátja az egyik kolléganője, az afroamerikai, szószátyár Zelda, illetve szomszédja, a meleg festőművész Giles. Hármuk hétköznapjai teljesen átlagosnak tűnnek, de fogyatékosságuk, bőrszínük és szexuális beállítottságuk miatt a társadalom akkori normái szerint mindhárman annak peremére taszítottként kénytelenek boldogulni egy olyan Amerikában, ahol nem vár rájuk más, csak megvetés és magány. Igazi műfaji hullámvasút. Az elbeszélés során, az írók rendkívül sűrűn váltogatják a műfaj elemeit, ugyanakkor gondoskodnak arról, hogy könyvük legkevésbé se tűnjön csapongónak, hanem hasson egységes egésznek és ne csak megugorja azt a bizonyos lécet, hanem játszi könnyedséggel alkossanak valami csodálatosat. Bizonyították, mennyire értenek a valóság és a mesevilág közötti határok elmosásához, hogy aztán saját szabályrendszert felállítva ütköztessék a két világot jellemző problémákat, majd keressenek azokra megoldást és válaszokat. Ebben a fajta varázslatban pedig, mindig szeretek elmerülni.

Bajnoczianna
Guillermo del Toro – Daniel Kraus: A víz érintése

Mint egy makett, amelyen valaki hosszú napokon keresztül dolgozott. Az elejétől kezdve részletesen kidolgozott Fantasy könyv, amely igazán elgondolkodtató. Számomra igazán meghatározó volt, mivel a két különböző faj találkozását írta le. Az ember és a lény, igy nevezték el a tengermélyén lakó élölényt.
Bár első ránézésre ilyestő ez a lény, mégis a néma Elisával szépen lassan romantikus kapcsolat alakul ki kettejük között. Ahogy lány mindent kockára tett csak hogy megismerje ezt a lényt, nagyon bátor jellemre vall. Az ö karaktere kedvenc lett az első perctől fogva, hisz némaként dolgozik a laborban. Az emberek jó része pedig pont ezért becsüli alá, pedig ö igazán okos teremtés. Imádtam ezt a könyvet az elejétől a végéig, különleges kaland volt.

tonks
Guillermo del Toro – Daniel Kraus: A víz érintése

NE FÁJJON TÖBBÉ A SZÍVED – mondja az utolsó rész címe, de hát könnyű azt mondani, csordultig van a szívem.
A film is tetszett, de ez így ezerszer jobban átjött, sokkal jobban ki vannak bontva a szereplők és voltaképpen minden benne volt, amit a filmből hiányoltam. Imádom az efféle történetvezetést (különböző szemszögek), és remekül meg volt írva. Gyönyörű mese magányról, barátságról, bátorságról és egy szerelemről, amit egyszer mindenki szeretne átélni.
A borító telitalálat, nem tudtam eleget nézegetni, menjetek és legalább tapogassátok meg a könyvesboltban, mert a képek se adják teljesen vissza, hogy mennyire gyönyörű.

u.i.: remek a fordítás is, és nem csak azért mondom, mert a fordítónak köszönhetően épült be a tudatomba már a kezdetektől, hogy ezt a filmet és könyvet meg kell néznem magamnak. :))

sarahangel P
Guillermo del Toro – Daniel Kraus: A víz érintése

Voltak kétségeim a könyv olvasása előtt, de magával ragadott a történet.*-*
Milyen jó, hogy olvastam korábban Orsi @Tóth_Orsolya_3 kedvcsináló értékelését. ;)<3

Féltem, hogy bizarr lesz spoiler, de sikerült úgy megírni, hogy egy percig sem érezzem annak. Ehelyett egy megindítóan szép, gyönyörű gondolatokkal és érzésekkel teli történetet kaptam. <3 Na meg ez végülis egy mese, csak éppen felnőtteknek. ;) Találó a cím, mert a víz és annak jelentése, összes szimbolikája átszövi a történetet.

Nagyon szép a befejezés. *-* És milyen ötletes volt, hogy ’ A lény’ gondolatait is megismerhettük egy-két fejezetben. ;)

Túl sokat nem is tudok írni róla, ezt inkább olvasni kell. Ajánlom. :)

Trice29 P
Guillermo del Toro – Daniel Kraus: A víz érintése

Különleges történet, egy különleges szerelemről.
Vettek az írók sok különlegesen értékes, de hátrányos helyzetű embert (nemre, színre, nemi hovatartozásra, családi erőszakra, …), beleültették egy nehéz társadalmi időszakba, ahol még az átlagosoknak is nehéz a lavírozás. Kaptunk egy elég rút világot, amelyben feltűnik egy különleges lény, aki katalizátorként hat sokak életére. Valakiből az állatot hozza elő, másokból a tudományos érdeklődést, egy különleges lányból pedig szimpátiát. Az érdeklődés a kedvezőtlen körülmények miatt hamar mély érzelmekké válik.
Annyi szép gondolatot, mély érzelmeket ad a könyv, hogy még a fele is elég lenne, de nem érzem soknak. Nagyon hamar beszippantott, gyomorgörcs mellett a végéig nem engedett.
A vége pedig egy csodálatos mese, ami valahogy nem illeszkedik a történethez, mégis ott kell lennie.
A borítóra nincsenek szavaim, tökéletes választás!
Határozottan olyan könyv, ami még sokáig elgondolkodtat. MARADANDÓ ♥

Hanna I
Guillermo del Toro – Daniel Kraus: A víz érintése

Az idegen lény és a nő szerelme több évezredes toposz, amit számos formában láttunk már, és a kifordított A kis hableány történet is azt mutatja, hogy az alkotók értik és ismerik a mítoszok erejét és építenek is rájuk. Lehetett volna persze több – stilárisan a regény megmarad a könnyű befogadhatóság szintjén, nem ás mélyre, nem erősít a szövegben szimbólumokat, a jelenetekbe elrejtett párhuzamok meg a dísztelen prózába öntve talán még kevesebbet is adnak, mint filmbeli párjaik. Ez a tündérmese arra épít, hogy láttunk már más tündérmeséket, tudjuk, mit várhatunk. A szerelem kibontakozásán nem vezet végig kézenfogva, hanem ránk hagyja, higgyük el, hogy az érzelmek beteljesülnek, mert hiszen így szokott történni. Sajnáltam ezt, azt vártam volna, hogy a könyv többen adjon, mint amennyit én a közös kulturális örökségből merítve hozzá tudok képzelni.

Bővebben:

+1 kifogás: Nekem őszintén szólva sem a filmben, sem a könyvben nem megy le a torkomon a lény és a lány testi kapcsolata, egész egyszerűen, mert teljesen nélkülözi az egyenlőséget mind a helyzetük, mind az intelligenciájuk terén. A lény szellemi szintje megrekedt a „tojás” szó ismételgetésénél, és emiatt a viszonyuknak van egy rosszízű kihasználás- és erőszakjellege. Bevallom, számomra bőven elég lett volna, ha csak összebarátkoznak, a főbb üzenet alig-alig változott volna tőle.

hkriszti83
Guillermo del Toro – Daniel Kraus: A víz érintése

Hát ez gyönyörű volt!!! ♥ Komolyan!!! Féltem tőle picit, hogy a végén majd biztosan megszakad a szívem, de végül a lehető legjobb, legszebb lezárást kapta!!
Az egész írásmód nagyon tetszett, hogy nemcsak egy szemszögből íródott, hanem mindenki fejébe, gondolataiba beleláthattunk!! őszintén megmondom, el sem tudom képzelni ezt filmen, mert ennyi mindent nem fog tudni átadni, az biztos… Ami pedig különösen váratlanul ért, az a néhány kis rész, amikor a Lény fejében lehettünk… eszméletlen jól meg volt oldva!!!
Rengeteg minden volt ebben a történetben, magány, remény, barátság, kitartás, őrület, szerelem!!! Nekem nagyon tetszett, egész biztos, hogy máskor is le fogom venni a polcról, hogy újra olvassam!! Nem utolsósorban, a borítója is csodaszép!!!

Kókuszka
Guillermo del Toro – Daniel Kraus: A víz érintése

Del Toro mexikói filmrendező Oscar-díjas alkotása, Daniel Kraus-al könyvet is írtak belőle. Egy felnőtt mese szerelemről, barátságról, elfogadásról. Egy hallény és egy néma takarítónő egymásra találása a szigorúan őrzött Occam Űrkutató Központban. A 60-as évek hidegháborús Amerikájában játszódik, amikor az űrverseny is kiéleződik, ha az oroszok kutyát küldtek fel, ők miért ne küldhetnének fel egy furcsa halszerű lényt. Az idegen létforma vizsgálata durva formát ölt, majd az élveboncolás mellett döntenek. A boldogságot kereső néma takarító lány elhatározza a számára vonzó és fontos pikkelyes lény megszöktetését, melyhez segítőtársakra is talál: az afroamerikai takarítónő, a mássága miatt kirekesztett festő, az átvert biológus. Velük szemben áll a pusztítást megtestesítő Strickland. A karakterek jól megrajzoltak, mindegyik életébe bepillanthatunk. Különleges, bizarr kalandok sokaságát élhetjük át. Fő kicsengése, hogy nemcsak a tökéletesség hozhatja meg a boldogságot és sosem késő változtatni a dolgokon.

tonks

„Miatta érzem úgy, hogy vagyok valaki.” Elisa hónapokig gondolkodott ezen. Milyen érzés lehet, ha az ember valakinek érzi magát? Milyen, ha nemcsak a saját világában létezik, hanem valaki másénak is a része?

Tóth_Orsolya_3 P

Isten, a csintalan kis kobold ott rejtőzik, ahol a legkevésbé számítunk rá. Nem a templomban, nem a ravatalnál, hanem bennünk, a szívünkben.

Kapcsolódó szócikkek: Hoffstetler
tonks P

Volt egy tükör a hálószobájában is, de inkább nem nézett bele, mert attól tartott, hátha helyes a megérzése, és valóban láthatatlan.

Ardena P

– Általában a legintelligensebb lények adják ki a legkevesebb hangot – mondta lágyan.

mate55

A láb az, ami összeköti az embert a földdel, ám ha valaki szegény, a föld egyetlen része sem az övé.

mate55

Egy lovat is fel tudnékfalni. Két lovat. Meg a hintót, amit húznak.

mate55 P

Egy nő csábításának engedni olyan, mint bekapni az ellenség csaliját.

mate55

Minden családnak szüksége van egy helyre, ahol imádkozhat.