Ezerrel 6 csillagozás

Marc-Olivier Fogiel interjúregénye
Guillaume Depardieu: Ezerrel Guillaume Depardieu: Ezerrel

Ha ​egy francia fiatalember még kiskorúként 500 frankért elmegy egy idősebb úrral, ha kirúgatja magát az összes középiskolából, ha 16 évesen már rács mögé kerül, ha közelről megismerkedik – sajátos sorrendben – a kemény, majd a puha drogokkal, ha egy motorbalesetben elveszíti a fél lábát és mindennek megkoronázásaként már felnőtt fejjel majdnem visszakerül a sittre, mert pisztolyt fog egy vétlen kávéházi vendégre, nos akkor ez a fiatalember már önmagában is elég érdekes figura ahhoz, hogy a vele készült interjú-regény lebilincselje az olvasót. Hát még, ha az illető a DEPARDIEU vezetéknevet viseli! Guillaume Depardieu túltett az apján: botrányos, megzabolázhatatlan figura, akit sokan – egyáltalán nem mellékesen – talán még apjánál is tehetségesebb színésznek tartanak. Ebben a letehetetlen interjúfolyamban kíméletlenül, nyersen és őszintén vall eseménytelennek éppen nem nevezhető életéről és világsztár apjával való több mint ellentmondásos viszonyáról. Miközben azonban az „öreg”… (tovább)

Eredeti cím: Tout donner

Eredeti megjelenés éve: 2004

Saxum, Budapest, 2011
ISBN: 9789632481753 · Fordította: Szoboszlai Margit · Felolvasta: Horváth Illés, Avass Attila
Ab Ovo, Budapest, 2005
220 oldal · ISBN: 9639378380 · Fordította: Szoboszlai Margit

Franciaország

Guillaume Depardieu: Ezerrel

Guillaume Depardieu: Ezerrel Marc-Olivier Fogiel interjúregénye

Guillaume Depardieu-vel kapcsolatban is mindig az az érzésem, hogy az emberek túlnyomórészt felületesen és abszolút tévesen ítélik meg (el) a személyét. Egy sokoldalú, és igen tehetséges egyéniség volt, lázadó, igen – de nem „ok nélkül lázadó”! Azt az idézett Beatrice dalszöveget (ld. n értékelése) meg nem is tudom értelmezni, mert egyáltalán nem igaz rá egyetlen sora sem. Hogy árnyékban élt volna? Épp ellenkezőleg! Bár nálunk kevésbé lett ismert, Franciaországban felkapott színész volt, ráadásul kifejezetten jóképű is, ami a hölgyek körében is népszerűvé tette. Az apja árnyéka se vetült rá, mivel nem okozott problémát számára kilépni onnan (sőt!), – önálló, szuverén művész volt. Az amerikai felkérésekre pl. tudatosan nemet mondott (apjával ellentétben); válogatott a szerepajánlatok között, és egészen másként viszonyult a szakmához. Zenét szerzett, dalszöveget írt, énekelt, különféle hangszereken játszott… Nagy lángon élt, mindent kitapasztalt, és csak a motorbalesete törte ketté váratlanul életpályáját és gyűrt aztán mindent maga alá. Hangsúlyozom, hogy a balesetben tökéletesen vétlen volt, áldozat, és a kórházi fertőzés szövődményei miatt kellett amputálni a lábát – szerencsétlen, tragikus történet ez. Az értelmetlen, krónikussá váló fájdalom pedig testileg-lelkileg meggyötörte, emiatt ment tönkre a házassága és került aztán egzisztenciálisan mélypontra. A kín elszigetel a legközelebbi hozzátartozóinktól is, ez nem választható, hanem törvényszerű magány. (De volt két olyan igaz barátja, aki a poklok poklában is végig mellette maradt.) Túlérzékeny, intelligens, az igazságtalanságra dühödt robbanással reagáló, sokat szenvedett valaki volt, akit csak a korán bekövetkezett halála akadályozott meg álmai megvalósításában. Aki pedig nyitott rá, hogy kicsit belebámuljon ebbe a szakadékba, és képes ráhangolódni erre a különleges rezgésre, annak ezt a zenét ajánlom inkább: https://youtu.be/Eirq0UrnzqA Post mortem.

Gáborr_Nagy>!
Guillaume Depardieu: Ezerrel

Guillaume Depardieu: Ezerrel Marc-Olivier Fogiel interjúregénye

Nagy élmény volt a könyv, hatalmas fazon ez a Guillaume. Bírtam az őszinteségét, állandó küzdelmét, humorát és önkritikáját. Elég zűrös fazon, sajnos jól megcsapkodta az élet. Pár sört szívesen megittam volna vele.

Carmilla >!

[…] Imádok figyelni. Órákon át kibírom szó nélkül. Nem is szeretek beszélni. Utálok beszélni.

82. oldal, Ellenállás, szelídíthetetlenség (Ab Ovo, 2005)

Carmilla >!

[…] Először is én mindig készpénzzel vásárolok: ha valamit meg tudok fizetni, kápé fizetek, nem szeretek hitelt felvenni, mert úgy vélem, megrövidíti a szabadságomat, és főleg megront. Rabszolgává teszi az embereket, akik örökös szorongásban élnek: „Jaj, elég-e a pénzem ahhoz, hogy kifizethessem ezt a csábító hitelt, amit ajánlanak?” Soha nem vásároltam hitelbe! Ha nincs semmi a zsebemben, nem veszek semmit. Inkább éhen döglök, mint hogy a rendszer bekebelezzen.

190. oldal, Átalakulóban (Ab Ovo, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: hitel · pénz · rendszer
Carmilla >!

Én vadállat vagyok, engem nem lehet megszelídíteni. Csak simogatásra szelídülök, botozásra nem. Az kizárt!

74. oldal, Ellenállás, szelídíthetetlenség (Ab Ovo, 2005)

Carmilla >!

Senki sem tudja megérteni, milyen a másik fájdalma. Illetve megértheti, de nem tudja átélni…

129. oldal, Hasznos próbatétel (Ab Ovo, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: fájdalom
Carmilla >!

[…] Untam az iskolát. Ami a szellemi fejlődésemhez enyhén szólva nem járult hozzá… Csupa olyasmit tanítottak, amit én már tudtam.

9. oldal, Gyerekkor, unalom (Ab Ovo, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: iskola
Carmilla >!

Én sose akartam versengeni. Én mindig csak jól akartam magam érezni, de az életben mindig több az igazságtalanság, mint az élmény.

21. oldal, Gyerekkor, unalom (Ab Ovo, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: igazságtalanság · versengés
Carmilla >!

[…] Imádom az embereket, imádom megfigyelni őket… Viszont a társadalmat azt nem, nem! Nem akarok részt venni benne…

50. oldal, Ellenállás, szelídíthetetlenség (Ab Ovo, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: társadalom

Vonz a szomorúság?
Nem tudom… Talán inkább a furcsaság…

94. oldal, Miközben önmagam kerestem, elveszítettelek téged (Ab Ovo, 2005)

Carmilla >!

De mondhatom neked, hogy én burokban élek. A burkom csendből és megfigyelésből áll. Bárhová megyek, mindig kaméleon vagyok, mindig védőszíneket viselek.

80. oldal, Ellenállás, szelídíthetetlenség (Ab Ovo, 2005)

Carmilla >!

[…] A valóság nem érdekel. Mert mi a valóság? Ami körülvesz bennünket? De hát ez nem az én időm! Nem ez a világom, nem ez a bolygóm, nem ez a földem.

209. oldal, Átalakulóban (Ab Ovo, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: valóság