Tizenegyezer ​vessző 191 csillagozás

Guillaume Apollinaire: Tizenegyezer vessző Guillaume Apollinaire: Tizenegyezer vessző Guillaume Apollinaire: Tizenegyezer vessző

Apollinaire ​álnéven jelentette meg valamikor az első világháború után ezt a pornográf könyvecskét, de azóta minden kétséget kizáróan bebizonyosodott a szerzősége. Nincs olyan erotikus sorozat, amelyben ne szerepelne, nincs olyan, az erotikus irodalomról szóló írás, amely ne hivatkozna rá. A Tizenegyezer vessző az erotikus irodalom csúcsteljesítménye, elképesztően trágár, obszcén, vad és kegyetlen (a kritikusok megegyeznek abban, hogy messze fölülmúlja Sade-ot, akit Apollinaire egyébként igen nagyra tartott): nincs még egy olyan írás, amely ennyire gátlástalanul szabaddá engedné a legalantasabb vágyképeket is; és mégis, még a legsötétebb kéjgyilkosságok is úgy vannak megírva, hogy van bennük valami humoros, az egész felszabadítóan elvetemült. Kicsit a pornográfia paródiája is, meg a háború paródiája, elképesztő nyelvi leleménnyel megírva, s van benne több igen jól sikerült versbetét, melyek persze ugyancsak obszcén körülmények közt hangzanak el. Minden bizonnyal sokkolni fogja a… (tovább)

Tizenegyezer vesszőcsapás címmel is megjelent.

Eredeti cím: Les onze mille verges

Eredeti megjelenés éve: 1907

180 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639797093 · Fordította: Vargyas Zoltán
Flaccus, Budapest, 1999
128 oldal · puhatáblás · ISBN: 9638596031 · Fordította: Vargyas Zoltán
Unió, Budapest, 1990
154 oldal · ISBN: 9637890033 · Fordította: Vargyas Zoltán · Illusztrálta: Egyed László

Szami81>!
Guillaume Apollinaire: Tizenegyezer vessző

Mi a jo franc volt ez es miert olvastam??
Kill me now!
Ez annyira rossz volt, hogy mar jo. Ja nem.
K*rva undorito. Kb 50 oldalig birtam.
(Valaki azt irta, hogy prudeknek, alszenteknek, humortalanoknak nem ajanlja. Nos en egyiknek se tartom magam, de nekem pl sem a nekrofilia, sem a pedofilia nem vicces vagy szexi es akkor meg finoman fogalmaztam.)

ciluvagyok>!
Guillaume Apollinaire: Tizenegyezer vessző

még boldogult 13 éves koromban olvastam el véletlenül. mondjuk gyanakodnom kellett volna, mivel a bátyám ágya alatt találtam… :D

Lunemorte MP>!
Guillaume Apollinaire: Tizenegyezer vessző

Sújtson le rám tizenegyezer vessző is akár, de nekem tetszett ez a beteg történet. Ennyi szadista, vad, obszcén és bizarr kéjelgés után nehéz találnom a szavakat az értékeléshez. Apollinaire alaposan kiélte magát, hogy az utókor kedvére olvassa ezt a könyvet. És a számtalan szexualitás mögött mégis felbukkannak az érzelmek, az indítékok, az okok és okozatok, ki miért választotta magának ezt az életutat – a gyönyörbe menekülést és fulladást. A japán lány és a német férfi története rázott meg talán a legjobban, na meg a skandinávoké. A végkifejlet pedig gyönyörű. Mindenki megkapja azt, ami neki jár. Élhet-e valaki csak a szenvedélyeknek? Ez a fő mozgatórugója az egésznek, mely napjainkban is ideális kérdés. És elfogadjuk-e magunkat olyannak, amilyenek vagyunk? Megelégszünk-e egy emberrel, akivel az örömök útjára léphetünk rendszeresen vagy folyton cserélgessük partnerünket? Persze többféle embertípus van…Az biztos, hogy tényleg csak erős idegzetűek olvassák el ezt a könyvet!!! Mert azzal tényleg nem megyünk semmire, ha olyanok olvassák, akik nem tudják sem megbecsülni sem pedig megfelelően értékelni. Pedig kevesen írtak ennyire nyílt, őszinte könyvet…Jobb, mint a napjainkban divatos erotikus könyvek többsége általánosságban…

KATARYNA>!
Guillaume Apollinaire: Tizenegyezer vessző

Azt gondoltam, hogy az én képzeletemen már minden átsuhant.
Nem lehet újat mondani, mutatni, írni, amin meg tudnék hökkeni, vagy akár nézni mint a moziban.
Megcáfolta ez a könyv..

Nem tudok, és nem is akarok rá 5 csillagot adni.
Nem.
Tudom, hogy ez a pornónál is pornóbb volt. Rákattinthattam volna a P.rnhubra is akár. De nem adta volna át ezt az egészet.
Akármennyire is szatíra, ha túlzott ha nem, pornó pedofil, perverzió bármi lehet itt. Benyelem.

De nem tudok szemet húnyni a gyerekmolesztálásos ordenálékra.
Az ember nevet ezeken a sok sületlenségeken, tanul is, meg legszívesebben kitörölne pár oldalt az agyából.
De ezeket a részeket nem.

Én ajánlom, de csak úgy, ha tisztában vagy avvvval, hogy mit fogsz a kezedben. És még toldj hozzá annyi mocskot, amit elképzelni is hihetetlen.
Négykézláb nevetős. De szívem szerint betiltanám.
Így is elég mocsok van a világon.

Solymár_András IP>!

UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉS

Azt, hogyan került ez a könyv a kezembe, hadd fedje balladai homály. A lényeg, hogy 14 éves zsenge, kanos, kamasz fiú voltam, aki elolvasott mindent, ami csak a keze ügyébe került. Minekután ezt a kis könyvecskét elolvastam, jártam becses alma materem és kérdezgettem nagyrabecsült tanáraim, hogy „Kedves tanár úr/nő, hallott-e esetleg Apollinaire-ről? Olvasta-e tőle a Tizenegyezer vesszőt?” Rengeteg ártatlan, nemleges válaszba futottam, mígnem történelemtanárom, kivel igencsak jóban voltam, annak ellenére, hogy még verekedtem is az óráján elvörösödve felkiáltott: „András, te miket olvasol?!”
Én meg somolyogva leendő bajuszom alatt: ”És a tanár úr?”. Rákvörösen, de cinkos mosollyal jött a válasz:” Hát tudod, mikor az ember fiatal, sok mindent elolvas…”

Igen, fiatal voltam és kellett a pénz könyvekre, de ezt a könyvet ingyen is elolvastam volna! Ez kérem szépen egy csoda. Ahogy elnéztem a közvéleményt 1 és 5 csillagon kívül kevés értékelés van róla, ezt vagy imádja valaki, vagy utálja. Nekem kedvencem ez az írás és el is mondom nektek, hogy miért.

Apollinaire egy jó író. Hogy miért? Én ezt az egy művét olvastam, de már ezzel meggyőzött. Kezdetben vegyük azt a tényt, hogy a történet Romániában indul. Vajon miért? Mert Bukarest kis Párizs? Fenét! Mert itt szint minden román honfitársunknak a neve cu-val végződik ( amit kunak ejtünk). Popescu, Ceausescu, Stefanescu, stb. a cul az franciául pedig… pontosan itt mindenki s*gg :D

Ez pedig mindössze egy azon temérdek zseniális nyelvi játék közül, aminek csodálói lehetünk. Nem fér kétség hogy úgy az író, mint a fordító a szavak és a fogalmazás igencsak közeli ismerősei. Emlékszem, hogy excuse my french ( értitek? :D) a b***ás kellős közepén képes voltam megállni és újraolvasni egy mondatot, mert annyira különleges volt és csodálatos.

Sokan humorosnak nevezik ezt a könyvet. Szerintem ez annyival, de annyival több humornál! Amit ez a könyv átad az egy életérzés! A hedonizmus, a gyönyörkeresés, a carpe diem, az úgy még sosem volt, hogy ne lett volna valahogy politikájának mintapéldája! Több értékelőnél az olvastam, hogy nincs mögöttes tartalom. Biztos aki keres, az ott is talál, ahol csak egy epilált meztelencsiga hűlt nyálkacsíkjának emléke van csupán, de nekem nem kellett keresni, hogy szembejöjjön velem. Számomra ez a regény Heller-i profizmussal egyensúlyoz a cinizmus és komolyság határán, amikor az ember nem tudja eldönteni, hogy röhögjön a nyomorúságon, vagy sírjon a helyzet abszurd képtelenségén.

Természetes mint pornográf mű is figyelembe kell venni. Ocsmány? Obszcén? Perverz? Rengeteg erkölcstelenséget tartalmaz? Hát igen…ez egy pornóregény :D Nem erotikus, nem szerelmi történet, hanem kőkemény pornó, ahol az emberi szexualitás olyan ocsmány, ám sajnos nem példátlan zugaiba enged bepillantást, ahova ha valaki benéz, kérem, azért nem az író a hibás! Mint pornóregény is igazi értéket képvisel, mert olyan természetességgel járja be fajuk fajtalan paráznaságait, hogy az valami csodálatos. Homoszexualitás, pederasztia, bestialitás, maszturbáció, csoportos közösülések, nekrofília, csak hogy néhányat említsek. Igen, ez a könyv a huszadik század elején jelent meg, hogy azért még jóval egy néhány forradalom előtt voltunk, köztünk a szexuális forradalom előtt. Persze, Párizst nem féltem, akkor is tudták a dolguk, ám mégis, ezt papírra vetni véleményen szerint tökös húzás volt!

Nem való mindenkinek, ez tény. De bárki bármit mondjon, gyermekkorom legjobb olvasmánya!

Angele P>!
Guillaume Apollinaire: Tizenegyezer vessző

Úristen! Pornográf, abszurd, túl abszurd és túl pornográf. Leginkább behánytam tőle, még jó, hogy rövid.

Briliáns!
Elég beteg, bizarr és perverz, mégis rendkívül szórakoztató.
Apollinaire zsenialitásának és szójátékainak hála, egy humorral megfűszerezett bizarr pornóregényt tarthat az olvasó a kezében.
Azt hiszem mindent összeszedett, hogy megdöbbentse az olvasóit: Fajtalankodás, pedofília, nekrofília, szadizmus, mazohizmus, gyilok szex, animal szex.
Szóval tényleg csak erős idegzetű olvasóknak ajánlott!

krlany IMP>!
Guillaume Apollinaire: Tizenegyezer vessző

Oké, úgy látom, hogy én egy kicsit másképpen látom ezt a könyvet, mint a nagy átlag, éppen ezért nem hiszem, hogy túl népszerű leszek ezzel az értékeléssel.
A pornográfiát és a szadista perverziókat eszköznek gondolom, nem célnak, éppen ezért nem is tud felháborítani, ráadásul néhol annyira groteszk, hogy komolyan venni sem lehet. Felszín. Leragadni ennél, nem látni a fától az erdőt. Én ezen túlléptem, az érdekelt, mit takar.
Van ebben minden: fátum a görög tragédiákból, kaland és utazás a pikareszkregényekből, fekete-humor, szatíra, líra, gúnyolódás, játékosság és kegyetlenség, erotika, pornó, bűn és gyilkosság.
A blogbejegyzés 18-as karikás! Csak óvatosan!

Zakkant_Tudós>!
Guillaume Apollinaire: Tizenegyezer vessző

A könyv utolsó harmadával van problémám. Gyerekek kivégzése, csecsemő megerőszakolása – mindez valahogy már kívül esik a tűréshatáromon. Igen, tudom, hogy paródia, de ilyesmiken egyszerűen nem tudok nevetni. (Ami előtte van, az úgy nagyjából okés, Puncilina de Chegbecourte neve meg egyenesen zseniális.) Azért azt kell mondjam, Apollinaire másik pajzán kisregénye nekem sokkalta inkább bejött.

Tíci P>!

– Mihelyt megláttam, kisasszony, királynői szépségétől tótágast állt bennem a genitális szerelem, s jobban felhevültem, mint egy kupa óbortól.
– Hóborttól?
– Lábaihoz helyezem vagyonomat és szívemet. Lennénk csak együtt az ágyban, hússzor egymás után bizonyítanám érzelmem szilárdságát. Sújtson le rám a tizenegyezer szűz haragja, vagy testemet tizenegyezer vessző harapja, ha tódítok.
– Bódító!
– Érzelmeim kézzel foghatóan hitelesek. Nem árulok zsákbamacskát. És ez nem üres szólam.
– Kopj le rólam!

13. oldal - Második fejezet

Sceurpien I>!

A mazochizmus egyébként megfelel a keresztény vallás előírásainak.

Cicu>!

A barátnőmhöz megyek a Duphot utcába, de ha nem fél két eszeveszetten kéj- és pénzsóvár nőtől, ha van lőpor a puskájában és suska a bukszájában, szóval, ha férfi a talpán, akkor jöjjön velem.

Cicu>!

– Bebascu herceg – mondta a tábornok –, a feleségem ma értesült a hőstettéről, s személyesen kíván gratulálni önnek. Másrészt három hónapos terhes lévén, kívánós;
ellenállhatatlan vágy fogta el, hogy lefeküdjék önnel. Íme! Tegye a kötelességét!
Én majd más módon elégítem ki magam.

pjudi>!

– Engem pedig – mondta a lány – Puncilina de Chegbecourte-nak hívnak.

Cicu>!

Apollinaire mindennél jobban szeretett játszani, szerepeket próbálgatni, rejtőzködni, a fantázia birodalmában kiélni szentségtörő vágyait.

Cicu>!

Nekem egy francia kell, a franciák gálánsak és értenek a szerelemhez.

Florentino>!

– Mihelyt megláttam, kisasszony, királynői szépségétől
tótágast állt bennem a genitális szerelem, s jobban
felhevültem, mint egy kupa óbortól.

Angele P>!

A pici japán lány feszes derékkal, komoly arccal kilibbent a szobából, Mony pedig, szemében könnyekkel, azon tűnődött, hogy milyen törékenyek az emberi kapcsolatok.

VERDI>!

Minden eladó, minden megvehető, csak meg kell adni az árát.

54. oldal (Unió, 1990)