Festetics ​Mária grófnő naplója 18 csillagozás

Erzsébet királyné bizalmas barátnője
Gudula Walterskirchen – Beatrix Meyer: Festetics Mária grófnő naplója

Festetics ​Mária grófnő Sisinek, azaz Erzsébetnek, Ausztria császárnéjának és Magyarország királynéjának volt hosszú ideig udvarhölgye, s mint ilyen – mondhatni –, bizalmasa. A grófnő udvari szolgálata alatt bizalmas naplót vezetett, mely soha nem jelent meg teljes terjedelmében. A ránk maradt feljegyzések 1871–1884, 1904–1906 és 1917–1918 között születtek. A bensőséges, vallomásos jellegű naplóbejegyzéseket a kötet válogatói és szerkesztői tematikus sorrendbe állították, kommentárokkal és jegyzetekkel látták el, megkönnyítvén ezzel a szöveg megértését. A válogatásból az olvasó megismerheti a hűséges udvarhölgy származását, ifjúkorát, jellemét, a császári udvar életét, az intrikákat, a grófnő és a császárné meghitt viszonyát, utazásaikat Európa-szerte, Festetics Mária kapcsolatait a magyar, az osztrák és a nemzetközi politikai élet mérvadó politikusaival: Deák Ferenccel, az atyai baráttal vagy Andrássy Gyula gróffal, a Monarchia külügyminiszterével, továbbá a kor jelentős… (tovább)

Helikon, Budapest, 2021
292 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634791072 · Fordította: Nádori Lídia

Emese89 >!
Gudula Walterskirchen – Beatrix Meyer: Festetics Mária grófnő naplója

Régóta vártam, hogy elolvashassam, és idén sikerült is sort kerítenem rá.
Érdekes, hogy elég nagy (laikus) Sisi-szakértőnek tartom magam, és mégis alig tudtam valamit Festetics Máriáról. Több, mint érdekes élete volt, igazán filmre való lenne. Vagy regénybe.
A kötet szerkesztési elvét meg kellett szoknom, bevallom, néha zavart, hogy csapongunk az időben. Persze értettem a logikát, de én nem biztos, hogy erre fűztem volna fel a könyvet.

Hohenembs>!
Gudula Walterskirchen – Beatrix Meyer: Festetics Mária grófnő naplója

Voltak részek, melyeket nagyon élveztem, de összességében négy csillagnál többet nem tudok adni rá.

Pusztai_Eszter>!
Gudula Walterskirchen – Beatrix Meyer: Festetics Mária grófnő naplója

Alíg volt benne szól Sisiről,ezért annyira nekem nem tetszett.

SzBee>!
Gudula Walterskirchen – Beatrix Meyer: Festetics Mária grófnő naplója

Két kiadás van Festetics Mária naplójából, örülök, hogy nem ugyanazt kapjuk a két kötettől. A másikban a magyarországi bejegyzéseket olvashatjuk, míg ebben tematikusan vannak összeállítva a fejezetek. Ebben megértettem néhány részletet, amit az Egy udvarhölgy naplójában nem teljesen láthattunk át. Itt jó volt, hogy a Festetics család történetét is végig követhettük, illetve az 1900-as években íródott feljegyzésekből is olvashattunk. A fejezeteken belül kronológiai sorrend van, külön álló egységenként kell kezelni a témákat. Úgy teljes, ha mindkét kiadást kézbe vesszük, hiánypótlóak, csak ajánlani tudom minden érdeklődőnek.

Jana1984>!
Gudula Walterskirchen – Beatrix Meyer: Festetics Mária grófnő naplója

Csalódott vagyok a könyv elolvasása után. A Tolnayné Kiss Mária által szerkesztett Egy udvarhölgy naplójából (2009) komplexebb információt, és képet ad a császári ház, az udvar, Erzsébet királyné és Festetics Mária, illetve kortársaik életéről.
Valószínűleg ebben nagyban közrejátszik az is, hogy számomra a naplórészletek tematikus felosztása elvette annak az olvasási sodrásnak az élményét, amit egy kronológiai sorrendben olvasott napló okoz.

Érdekes összevetni azon naplórészletek fordítását, amelyek mindkét könyvben megtalálhatók.

Solitaire>!
Gudula Walterskirchen – Beatrix Meyer: Festetics Mária grófnő naplója

Festetics Mária naplói minden valamirevaló Sisiről írt könyvben forrásmunkaként vannak feltüntetve. Érdekes volt a napló olyan részeit is olvasni, amik nem a császárnéról szóltak. Nagyon jó könyv. Hogy miért vontam le mégis egy egész csillagot. Hát azért, mert a könyv jó, de nem hibátlan. És hogy miket találok én hibának?
1. Szerintem elbírt volna több képet is…példának okáért magáról a naplóíróról, akiről a források egybehangzóan állítják, hogy alacsony, kövérkés, szívproblémákkal küzdő hölgy volt. (Mondjuk, Sisinél nem volt nehéz alacsonyabbnak és dundibbnak lenni.) Viszont a kor fogalmai szerint szép volt…de ebből az olvasó nem vesz észre semmit, mert az egyetlen kép a főszereplőről egy retusált fotó, ami a hatvanéves Máriáról készült.
2. A naplók bejegyzéseit tematikusan szerkesztették. Engem zavart, hogy emiatt oda-vissza ugrálunk az időben. Úgy tűnik ez Gudula Walterskirchen mániája lehet, mert a másik könyve (A Franci kissé illetlen volt) is ugyanígy van összerakva és számomra ugyanilyen zavaró.
3. Akadnak benne idegesítő személyi tévedések, de ez inkább a fordító vagy a nyomda hibája lehet. Picit bosszantott, hogy összekeverték a császár két öccsét, Károly Lajost és Lajos Viktort…utóbbi volt Sisi pletykás ellensége, de a könyv az előbbire utal…Illetve Lipótot és Miksa Emánuelt. Mindegyik úr Szász Coburg Amáliát akarta elvenni, de Sisi ebbe egy picit belepiszkált…
Sisi iránt rajongóknak, érdeklődőknek kötelező olvasmány.

Emese89 >!

Annyi minden elment mellettem ezen az úton, mintha csak álmodtam volna, soha nem érkeztem meg, és ma is csak álmodom tovább.