Észak ​sárkányai 5 csillagozás

Guðmundur Kamban: Észak sárkányai Guðmundur Kamban: Észak sárkányai Guðmundur Kamban: Észak sárkányai

Knut Hamson, Lagerlöf, Undset művei után ismét kivételes tehetségű északi író nagyarányú remekművét ismeri meg a magyar olvasó. Gudmundur Kamban a modern északi irodalom kimagasló alakja. Megrázóan eleveníti meg a skandináv hősmondák világát, a lángoló mondai szerelmeket és az ősi szokásokat. Hősei a normannok, története pedig: a normannok hatalmas vállalkozásai, amelyek ötszáz évvel Columbus előtt Amerika fölfedezéséhez vezettek. Kamban műve a nagy indulatok, hősies kísérletek, nyers szenvedélyek regénye, a Középkor robusztus világának mesteri fölidézése. Kemény vonalakkal formált, nagyarányú hősei olyanok, mint az eposzok roppant alakjai. S maga az egész regény: szélesen hömpölygő hősköltemény, egy nép nagy tetteinek eposza. Történelem, hősi és férfias líra, remek irodalom – érdekes, izgalmas regény.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Világsikerek Révai

Révai, Budapest, 1940
398 oldal · keménytáblás · Fordította: Lányi Viktor

poggi IP>!
Guðmundur Kamban: Észak sárkányai

Izlandi hazafiság magas fokon. Mi vagyunk a hős vikingek, akik meghódítják a nyugati partokat.

Amikor hajóznak, azt értem. Amikor partra szállnak és elkezdenek beszélni és taktikázni és hadakozni és politikázni, akkor abból gyakorlatilag egy szót sem. Érdekes dolog.

Ömlik a vér, csapódnak le fejek, meg másik fejek különösebb teketóriázás nélkül hasadnak ketté, a szereplőgárda váltakozó, mindenféle embereket hívnak valamiféle Thor…-nak és Thur…-nak, egyes neveket adott esetben három-négy-öt szereplő is visel, és ember legyen a talpán, aki követni tudja, hogy itt mi történik és kivel.

De egyébként meg érdekes. Meg élveztem olvasni. Meg ilyenek. Csak hát izé… szóval ez meg mi volt?

(És nincsenek benne sárkányok. Ezek nem olyan sárkányok.)

e98ff>!
Guðmundur Kamban: Észak sárkányai

A könyv első fele egy kicsit száraz volt, de a másik fele nagyon bejött :) A sok Thor* nevű ember miatt nehéz követni, de ,ha ezen túllendül az ember, akkor egy nagyon hihető képet kap az ezer évvel ezelőtti Izlandról, Grönlandról, Vinlandról. Csak ajánlani tudom minden viking rajongónak.