Felfedezések ​az orvostudományban 1 csillagozás

Grzegorz Fedorowski: Felfedezések az orvostudományban

A Búvár sorozat új kötetének írója lengyel orvos. Tizenegy történetében az orvostudomány nagy felfedezőinek állít emléket. Hősei – Pirogov, Semmelweis, Pasteur, Koch, Morton, Pavlov, Eijkmann, Banting, Fleming – orvosok, biológusok, vegyészek, akik legyőzték a gyermekágyi lázat, új gyógyszereket találtak fel, és az érzéstelenítés módszereinek kidolgozásával megszüntették a műtéteket kísérő fájdalmat. A könyvet olvasva szinte átéljük a nagy jelentőségű felfedezések születésének pillanatait, és megértjük azok lényegét is.

Eredeti cím: Pani z lampą

Eredeti megjelenés éve: 1963

Róluk szól: Florence Nightingale, Николай Иванович Пирогов, Semmelweis Ignác, Louis Pasteur, Robert Koch, Alexander Fleming, William T. G. Morton

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Búvár könyvek Móra

Móra, Budapest, 1965
168 oldal · keménytáblás · Fordította: Féja Endre · Illusztrálta: Görög Júlia

sophie P>!
Grzegorz Fedorowski: Felfedezések az orvostudományban

Nem felejtkeztem el róla, hogy ifjúsági irodalomról van szó, éppen ezért gondolom, hogy ez pont egy olyan kötet, amilyennek a kategóriájában (népszerű ismeretterjesztés) lennie kell. Jó, lehet, hogy az a néhány vonalrajz illusztrációnak nem valami modern, semmi interaktívitás, semmi inger a szemnek,… jó, nevezzük akkor régimódinak.
11 rövid, kalandos történetet mesél el Egyszervoltholnemvolt stílusban olyan tudósokról és nem tudósokról, akik látszólag egyszerű és sokszor véletleneken múló felfedezéseikkel óriásit lendítettek a dolgok menetén az orvoslás, a betegségek legyőzése terén. Személyes kedvencem Morton, a fogorvos, aki kikísérletezte – először tyúkokon – hogyan lehet az étert (műtéti) altatásra használni. https://moly.hu/karcok/946368