Dalok ​reggeltől estig 35 csillagozás

Gryllus Vilmos – Tóth Krisztina: Dalok reggeltől estig

Öltözködés, fogmosás, kézmosás, óvodába, iskolába buszozás… ugye mennyi dolga van a gyerekeknek? De biztos szívesebben elvégzik ezeket az unalmas feladatokat, ha előtte elolvassák Tóth Krisztina vidám verseit, vagy meghallgatják Gryllus Vilmos előadásában, a kötethez mellékelt, több mint harmincperces CD-n.

Eredeti megjelenés éve: 2017

Lampion Könyvek, Budapest, 2023
40 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636143718 · Illusztrálta: Megyeri Annamária
Central Könyvek, Budapest, 2021
keménytáblás · ISBN: 9789633412411 · Illusztrálta: Megyeri Annamária
ISBN: 9789633412411 · Illusztrálta: Megyeri Annamária

ziara>!
Gryllus Vilmos – Tóth Krisztina: Dalok reggeltől estig

Nagyon tetszettek a versek, az alapötlet pedig különösen. A rajzok is helyesek!
Mi nem vagyunk annyira muzikális család, de teljesen el tudom, képzelni, ahogy beépülnek a mindennapokba ezek a sorok!!!

Hintafa>!
Gryllus Vilmos – Tóth Krisztina: Dalok reggeltől estig

A napi rutin kialakítása, bármennyire fontos is, egyáltalán nem könnyű. És akkor még nem beszéltünk az olyan vis maior esetekről, amikor cipőt/ruhát kell venni, vagy ismeretlen helyekre látogatunk. Azoknak a családok sincsen könnyű dolguk, akik az autizmus valamilyen spektrumába tartozó gyermeket nevelnek. Tóth Krisztina költő, Megyeri Annamária illusztrátor és Gryllus Vilmos költő/zeneszerző ugyanis a SYMBIO, autistákat támogató egyesület felkérésére öntötte versekbe, képekbe és zenésítette meg a reggeltől estig tartó rutint, amibe belefért az illedelmes viselkedés a tömegközlekedési járműveken, kéz- és fogmosás, a bátorság témaköre.
Bővebben: https://hintafa.blog.hu/2018/06/12/talalt_kincsek

Szerethető, fülbemászó és reggeltől estig dalolható a könyv hanganyaga, hiszen szinte minden esetre találunk megfelelő verset, éneket. Tóth Krisztina örökérvényű bölcsessége is nemzedékekre velünk marad, mely szerint “sapka sál, sapka sál, elkerül a fagyhalál”. Persze ehhez kell a Gryllus Vilmos energikus és vidám előadásmódja is, de kell is ennyi vidámság és huncutság, hogy átvészeljük az emelkedőket.

„Új utak, új helyek,
eddig ismeretlenek.
Nem mondom, hogy nem megyek:
minden érdekes lehet!”

A zene segít a versek megszeretésében, ezt már több esetben tapasztaltam. A lányaim a Kaláka zenéjével ismerkedtek meg anno először a versekkel, most Gryllus Vilmos segít az unokáimnak közel kerülni a költészethez. Nevelőkönyv és ének az évszakok, az öltözködés, a fogmosás és más teendők is előkerülnek. Hogyan kell bizonyos feladatokat megoldani, hogyan kell viselkedni mások társaságában, miért kell kezet mosni, miért élvezetes az utazás? Mindezekre a kérdésekre vidám zenés válaszokat lehet kapni ebből a kötetből.

„Vár a tágas nagyvilág, mi
attól szép, hogy benne élsz.”

bonnie9 P>!
Gryllus Vilmos – Tóth Krisztina: Dalok reggeltől estig

Nálunk a 2, az 5 és a 6 éves is lelkesen dúdolgatja a dalokat belőle.
Az én személyes kedvencem a Jó reggelt, ma új nap van. Időnként, ha nehezen indul a reggel valamelyiknek, ezzel próbálom vidítani őket. Ha éberebbek nem is lesznek, de mosolyt csal az arcukra. :)
Tetszenek a témák, egyszerű, hétköznapi dolgok. Ha ezeket én mondom, didaktikusan hangzik, és én vagyok a csúnyagonoszanya, aki már megint csak szabályokat mond. Így dalba foglalva, viszont jókedvűen éneklik, észrevétlenül beléjük ívódik, és ha én éneklem nekik a szabályt sem feltétlenül néznek haragos szemmel, legfeljebb kis duzzogó mosollyal nagy kegyesen megcsinálják.:)
Először furcsa volt Gryllus szájából hallani Tóth Kriszta „modern”, szövegét, tőle a klasszikus, népi hangot szoktam-szoktuk meg, de egy-két hallgatás után eggyé forrtak és most már azt gondolom, nagyon jó párost alkotnak együtt. Kíváncsian hallgatnék még közös alkotásokat.

Izolda P>!
Gryllus Vilmos – Tóth Krisztina: Dalok reggeltől estig

Egyrészt vicces a szöveg, és ha kisgyereked van, tök jól végigmegy a dolgokon, amiket úgyis meg kell tanulni. Ha tudod, hogy ezzel a kötettel autista gyerekeket akartak segíteni, akkor itt-ott érzed ezt majd, ha nem, akkor ez egy sima kisgyerekes könyv és lemez, ami szerethető, énekelhető és használható.
És egy idő után azt veszed észre, hogy beépülnek részei a mindennapjaidba, és válaszul odakornyikálod a gyereknek a „Kész vagyok!”-ra, hogy „… kész vagyok, elkezdhetjük a napot!”, vagy hogy „Sapka-sál, sapka-sál, elkerül a fagyhalál!”, vagy hogy átköltesz ezt-azt, és „napfényes vagy ostoba” lesz a „napfényes vagy mostoha”. Ajánlom mindenkinek, akinek van bármekkora gyereke.
Ja, és „Bommbommbomm, jóóóóóó reggelt!” link

Baba082>!
Gryllus Vilmos – Tóth Krisztina: Dalok reggeltől estig

Nagyon kedves versek, a gyerekek mindennapjairól, amihez Gryllus Vilmos dalai szolgáltatják a jó zenét, a dúdolható, maradandó emléket. Optimista és aludni nem szerető kisfiam éjjel nappal a felébredős dalt követeli, de a többi is nagyon tetszik neki is, és bevallom nekem is. Kisgyerekesek semmiképp ne hagyják ki ezt a kötetet és mellékletét.

gab001>!
Gryllus Vilmos – Tóth Krisztina: Dalok reggeltől estig

A cím rendkívül találó. Számos egyszerű, fülbemászó dal segít abban, hogy az apróságok minél ügyesebben tudják elvégezni a nap során előforduló számos teendőt. Emellett pedig egy kis derűt is lophat a hétköznapjainkba. Egyszerű szöveg, fülbemászó dallam. Szerintem a rajzok is bájosak. A könyvecske végén olvashatjuk, hogy a eredetileg autista gyerekeknek készült, mivel számukra sokkal nehezebb elsajátítani a helyes viselkedési formákat. Erre magamtól nem jöttem volna rá. Játékosan tanít.

Central Médiacsoport, Budapest, 2017
48 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633412411 · Illusztrálta: Megyeri Annamária
dianna76 P>!
Gryllus Vilmos – Tóth Krisztina: Dalok reggeltől estig

Aranyosak ezek a versek a mindennapi tevékenységekről, de nem tetszettek maradéktalanul. A CD-ről ugyanezt tudom elmondani, sőt az talán még kevésbé tetszett, és a többszöri hallgatása már zavaró volt. Voltak kedves és jópofa dalok, és a gyerekek biztos örömmel hallgatják. Sajnos több szám andalító volt a ritmusosság helyett.
A könyv utószavát elolvasva tudatosult bennem, hogy valóban alkalmazható némelyik képsor az autista gyermekek mindennapjaihoz. Ilyen pl. a fogmosás, zuhanyozás mozzanatainak szemléltetése, vagy az öltözködésnél a ruhák lerajzolása az évszaknak megfelelően. Tetszettek a jóra tanítások a szövegben: pl. a buszon át kell adni a helyet idősnek, kisgyerekesnek, terhesnek; a törölközőt ki kell teríteni száradni fürdés után, hogy ne büdösödjön be; az új, ismeretlen dolgoktól nem kell félni; a helyes fogmosás, vagy zuhanyozás lépései. Sajnálom, hogy bármely könyvben, ha a bacikról esik szó, akkor csak a rosszakat említik meg. Pedig az emberi test tele van baktériumokkal, melyek többek között az életünk fenntartásáért felelnek. Talán ezt sem ártana tudatosítani a gyerekekben.
Az illusztrációk egyszerűek voltak, de kedvesek. S ami szintén nem tűnt föl, míg nem olvastam az utószót, hogy a könyv elején és végén lévő órára a gyermek berajzolhatja a mutatót a saját napirendje szerint.

Central Médiacsoport, Budapest, 2017
48 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633412411 · Illusztrálta: Megyeri Annamária
Szívecske>!
Gryllus Vilmos – Tóth Krisztina: Dalok reggeltől estig

A névnapjára kapta a kislányom. Még nem hallgattunk bele, mivel ma tudtam átvenni. Sok jót olvastam róla, és állítólag különösen hasznos a napirend bevezetésekor, illetve ha nehézségek adódnának egy-egy tevékenység közben.
Update: azóta rongyosra hallgattuk, és imádjuk. A bölcsiben, majd oviban is előre jeleztem a gondozó, illetve az óvónéninek is, hogy tudom, hogy a gyerekem azt énekli, „Sapka, sál, sapka, sál, elkerül a fagyhalál”. Nagyon szeretem a dalszövegek humorát, amik sok felnőttnek sem ártanának (pl tömegközlekedési illem).

PTJulia P>!
Gryllus Vilmos – Tóth Krisztina: Dalok reggeltől estig

A kisgyerekek és az autista gyerekek számára hasznos etapokra osztja fel a napot. A versek és dallamok egy része a felnőtt számára idegesítő, de a gyerekeknek ritmust, segítséget, kapaszkodót adnak.

Dal az ébredésről

fel is kéne kelni már,