Dalok ​reggeltől estig 14 csillagozás

Gryllus Vilmos – Tóth Krisztina: Dalok reggeltől estig

Öltözködés, fogmosás, kézmosás, óvodába, iskolába buszozás… ugye mennyi dolga van a gyerekeknek? De biztos szívesebben elvégzik ezeket az unalmas feladatokat, ha előtte elolvassák Tóth Krisztina vidám verseit, vagy meghallgatják Gryllus Vilmos előadásában, a kötethez melléklet, több mint harmincperces CD-n.

Eredeti megjelenés éve: 2017

blueisthenewpink SMP
Gryllus Vilmos – Tóth Krisztina: Dalok reggeltől estig

Ezzel kezdtük itthon az új évet, a „Jó reggelt, ma új nap van” lendületével. Amennyire sokkolt elsőre a 'Dal a hidegről' refrénje (https://moly.hu/idezetek/860477), annyira beépült végül a mindennapjainkba. Rövidítve csak „sapka-sál, fagyhalál!” felkiáltással figyelmeztetem a kölköket, hogy ezek nélkül talán ne lépjenek ki az ajtón mostanában. Sőt, ők is figyelmeztetik egymást a dalok szövegével, főleg az asztalnál.

Az utószó szerint úgy válogatták össze a témákat, hogy segítsenek az autista gyerekeknek a mindennapi tevékenységek megtanulásában, de mindenkinek nagyon szórakoztatóak. Tetszik a 'Dal a bátorságról', ami arra ösztönzi a gyerekeket, hogy merjenek új dolgokat kipróbálni, a 'Dal a kézmosásról' címűt pedig némelyik felnőttnek is hasznos lenne meghallgatni, khm. Az abszolút kedvencem viszont a bluesos 'Dal a zuhanyozásról'. Sajnos azt pont nem lehet meghallgatni, de egy párat elvileg igen, a hideget is: http://www.gryllusvilmos.hu/lemez/dalok_reggeltol_estig

"Új utak, új helyek,
eddig ismeretlenek.
Nem mondom, hogy nem megyek:
minden érdekes lehet!"

A zene segít a versek megszeretésében, ezt már több esetben tapasztaltam. A lányaim a Kaláka zenéjével ismerkedtek meg anno először a versekkel, most Gryllus Vilmos segít az unokámnak közel kerülni a költészethez. Nevelőkönyv és ének az évszakok, az öltözködés, a fogmosás és más teendők is előkerülnek. Hogyan kell bizonyos feladatokat megoldani, hogyan kell viselkedni mások társaságában, miért kell kezet mosni, miért élvezetes az utazás? Mindezekre a kérdésekre vidám zenés válaszokat lehet kapni ebből a kötetből.

"Vár a tágas nagyvilág, mi
attól szép, hogy benne élsz."

bonnie9 +P
Gryllus Vilmos – Tóth Krisztina: Dalok reggeltől estig

Nálunk a 2, az 5 és a 6 éves is lelkesen dúdolgatja a dalokat belőle.
Az én személyes kedvencem a Jó reggelt, ma új nap van. Időnként, ha nehezen indul a reggel valamelyiknek, ezzel próbálom vidítani őket. Ha éberebbek nem is lesznek, de mosolyt csal az arcukra. :)
Tetszenek a témák, egyszerű, hétköznapi dolgok. Ha ezeket én mondom, didaktikusan hangzik, és én vagyok a csúnyagonoszanya, aki már megint csak szabályokat mond. Így dalba foglalva, viszont jókedvűen éneklik, észrevétlenül beléjük ívódik, és ha én éneklem nekik a szabályt sem feltétlenül néznek haragos szemmel, legfeljebb kis duzzogó mosollyal nagy kegyesen megcsinálják.:)
Először furcsa volt Gryllus szájából hallani Tóth Kriszta „modern”, szövegét, tőle a klasszikus, népi hangot szoktam-szoktuk meg, de egy-két hallgatás után eggyé forrtak és most már azt gondolom, nagyon jó párost alkotnak együtt. Kíváncsian hallgatnék még közös alkotásokat.

Baba082 P
Gryllus Vilmos – Tóth Krisztina: Dalok reggeltől estig

Nagyon kedves versek, a gyerekek mindennapjairól, amihez Gryllus Vilmos dalai szolgáltatják a jó zenét, a dúdolható, maradandó emléket. Optimista és aludni nem szerető kisfiam éjjel nappal a felébredős dalt követeli, de a többi is nagyon tetszik neki is, és bevallom nekem is. Kisgyerekesek semmiképp ne hagyják ki ezt a kötetet és mellékletét.

dianna76 P
Gryllus Vilmos – Tóth Krisztina: Dalok reggeltől estig

Aranyosak ezek a versek a mindennapi tevékenységekről, de nem tetszettek maradéktalanul. A CD-ről ugyanezt tudom elmondani, sőt az talán még kevésbé tetszett, és a többszöri hallgatása már zavaró volt. Voltak kedves és jópofa dalok, és a gyerekek biztos örömmel hallgatják. Sajnos több szám andalító volt a ritmusosság helyett.
A könyv utószavát elolvasva tudatosult bennem, hogy valóban alkalmazható némelyik képsor az autista gyermekek mindennapjaihoz. Ilyen pl. a fogmosás, zuhanyozás mozzanatainak szemléltetése, vagy az öltözködésnél a ruhák lerajzolása az évszaknak megfelelően. Tetszettek a jóra tanítások a szövegben: pl. a buszon át kell adni a helyet idősnek, kisgyerekesnek, terhesnek; a törölközőt ki kell teríteni száradni fürdés után, hogy ne büdösödjön be; az új, ismeretlen dolgoktól nem kell félni; a helyes fogmosás, vagy zuhanyozás lépései. Sajnálom, hogy bármely könyvben, ha a bacikról esik szó, akkor csak a rosszakat említik meg. Pedig az emberi test tele van baktériumokkal, melyek többek között az életünk fenntartásáért felelnek. Talán ezt sem ártana tudatosítani a gyerekekben.
Az illusztrációk egyszerűek voltak, de kedvesek. S ami szintén nem tűnt föl, míg nem olvastam az utószót, hogy a könyv elején és végén lévő órára a gyermek berajzolhatja a mutatót a saját napirendje szerint.

gab001 P
Gryllus Vilmos – Tóth Krisztina: Dalok reggeltől estig

A cím rendkívül találó. Számos egyszerű, fülbemászó dal segít abban, hogy az apróságok minél ügyesebben tudják elvégezni a nap során előforduló számos teendőt. Emellett pedig egy kis derűt is lophat a hétköznapjainkba. Egyszerű szöveg, fülbemászó dallam. Szerintem a rajzok is bájosak. A könyvecske végén olvashatjuk, hogy a eredetileg autista gyerekeknek készült, mivel számukra sokkal nehezebb elsajátítani a helyes viselkedési formákat. Erre magamtól nem jöttem volna rá. Játékosan tanít.

Dal az ébredésről

fel is kéne kelni már,