A ​Medve-szurdok 12 csillagozás

Grigorij Fedoszejev: A Medve-szurdok

Csobogó patakok, ködös mocsarak és zúgó cirbolyafenyők vidékén, szürkésfehér sziklák, meredek szakadékok közt tudományos kutatók vizsgálják a szépséges Szibéria világát. Az egyik tudományos munkatárs hűséges kísérőre lel Páskában, az eleven, huncut, de csupa szív falusi lurkóban. A derék kislegény nagypapája pedig ennek a dúsgazdag, de már veszélyeztetett természeti környezetnek az egyik leghivatottabb védelmezője, elszánt őrzője, az erdők és vadak óvásának apostola. Milyen csodálatos élményekben részesíti ez a lombsusogásos, dámvadbőgéses föld ezt a három természetszerető embert? Hogyan neveli a bölcs, öreg paraszt bácsi lelkes utánpótlásnak az unokáját? Erről szól ez a gyöngéd kézzel megalkotott írás, amely egyszerű, halk hangon énekli meg a rengetegek és tajgák mindennapi életét.

Eredeti cím: Пашка из Медвежьего лога

Eredeti megjelenés éve: 1964

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Delfin könyvek Móra

Móra, Budapest, 1978
272 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631114740 · Fordította: Soproni András · Illusztrálta: Benkő Sándor

tajga

Grigorij Fedoszejev: A Medve-szurdok

Ez a Delfin könyv kicsit eltért az eddig olvasott sorozat darabjaitól. Az eltérés a történet tálalásában van. Kifinomult szókincsével igazi gyöngyszem. Nagyon jó volt olvasni ezt a szépen megírt történetet. Kivételes és ritka , az ilyen finom szóhasználat. A történet is megfogott, bár a célközönség az ifjúság volt anno, helyenként egy kamasznak talán soknak tűnhettek a tájleírások, én felnőttként élveztem ezt is. A cím kicsit félrevezető, kevés pillanat játszódik a Medve – szurdokban. A tajga élete elevenedik meg, kifinomult alázattal ír a szerző a természet szépségéről . A könyvnek üzenete van: mi emberek a gyors haszonszerzés céljától fűtve, képesek vagyunk tönkretenni pillanatok alatt a környezetünket, esztelen erdőirtással, orvvadászattal. Ez a ma emberére is igaz sajnos. Nincs a történetnek nagy ívű cselekménye. Egy fiú nagyapjától tanulja meg mire is kell odafigyelni az erdőben, annak minden titkát átadja , felfedi előtte. Állat és növény együttes szépsége a tajga igazi kincse, ez az érzés átivódik a jövő nemzedékbe. A környezettudatosság ma is fontos téma, időszerű, hogy a fiatalokat a természetvédelemre , szeretetére neveljük.

Gáborr_Nagy>!
Grigorij Fedoszejev: A Medve-szurdok

Érdekes könyv, távoli tájak, szokatlan életmód. Engem soha nem vonzott az a végtelen orosz táj a nyírfáival, fenyőivel és marha nagy hidegeivel, amiért a főszereplők úgy lelkesednek. És egyszer sem vágytam közéjük, amikor a nagy szibériai éjszakában vadakra lestek. Ennek ellenére szívesen olvastam. Kicsit kevés volt a kaland, mindig csak a természettel csatáztak, emberekkel soha. A cím megtévesztő, a Medve-szurdokban soha nem jár a mesélő, csak barátja, Páska elbeszéléseiből hall róla. A történet végéből nagyon hiányoltam a kecskegyilkosok megleckéztetését, ez a szál egyszerűen elveszik a sztoriból.

G_H_Andrea >!

Az erdő néma csendben fogadja a születő reggelt.

G_H_Andrea >!

Faóriások töltik be a világot, és mintha az egész földet zöld borosta nőtte volna be.

G_H_Andrea >!

– Nem adta meg magát!… – szólal meg fájdalmas hangon Gurjanics, és nekiáll, hogy leszedje az állat nyakáról a pányva foszlányát. Aztán az unokájához fordul, és hosszan, hallgatagon a szemébe néz. – Az ilyet tisztelni kell! Ha állat is, tiszteld, meghalt a szabadságáért.

G_H_Andrea >!

Milyen fenséges látvány az erdő most, az éjszakai hóesés után! Minden friss, ünnepi külsőt öltött.

G_H_Andrea >!

Aki egyedül van, annak mindig nehezebb a dolga, de akik összetartanak, azokat nem lehet legyűrni.

G_H_Andrea >!

Az erdő csöndje megtelik a távozó nap szomorúságával.

G_H_Andrea >!

Csak úgy élni a vakvilágba, nem érdemes, az a fontos, hogy az ember életének útja jósággal legyen kikövezve.

G_H_Andrea >!

Gurjanics leveszi izzadt fejéről a sapkát, két kezével a melléhez szorítja, és mosolyogva hallgatózik. Páska lehunyt szemmel áll mellette. Én is gyönyörűséggel fülelek, és megpróbálom kitalálni, miféle madár dalol.
– Kékbegy – súgja az öreg, amint észreveszi kérdő tekintetemet.
Legszívesebben elsüllyednék szégyenemben, hogy nem ismertem föl a híres százhangú erdei muzsikust, aki erdei madártársai dalaiból komponálja saját énekét, képes utánozni a természet hangjait, és olyan trillákat vág ki, hogy a pacsirták is megirigyelhetik.

G_H_Andrea >!

Honnan van az emberben ez az esztelen mohóság?

G_H_Andrea >!

Micsoda vonzóereje van az éjszakai tábortűznek! Az embert szinte mágnesként húzza a lobogó láng, és igencsak örömtelen volna az élete az erdőben, ha elveszítené ez a csodálatos útitársát, a tüzet.