A ​koronás csábító 7 csillagozás

Grigol Abasidze: A koronás csábító

A ​mai grúz irodalom Európa-szerte ismert, kiemelkedő egyéniségének, Grigol Abasidzének ez a romantikusan vérbő, érdekes és izgalmas történelmi regénye, amelyben egységes egésszé ötvöződik az igazság és a képzelet, a tény és a művészi intuíció, a XIII. századi, távoli Grúziába kalauzolja el az olvasót. A valaha legendás hatalommal rendelkező Grúz Birodalom új, ifjú uralkodóját, Lasát csak az élet örömei, a tivornyák, a szép nők érdeklik, nem törődik az ország gondjaival s a hatalomra éhes főurak intrikáival, aminek később beláthatatlan következményei lesznek. Abasidze kitűnő könyve, amely a történelmi regény minden jellegzetességével és adottságával rendelkezik, romantikus mesefűzés, lendületes, színes elbeszélőkészsége, filmszerűen pergő monumentális csatajelenetei, a tomboló szenvedélyek, nagy érzések és érzelmek leírása mellett, érdekes képet fest a mongol betörés előtti Grúziáról, a pusztító háborúkkal terhes korszakról, a grúz uralkodó réteg és az egyszerű nép szokásairól,… (tovább)

Eredeti cím: ლაშარელა

Eredeti megjelenés éve: 1957

Európa, Budapest, 1986
428 oldal · ISBN: 9630739852 · Fordította: Enyedy György

Bee>!
Grigol Abasidze: A koronás csábító

Volt szerencsém Grúziában járni, így nagyon vártam már hogy olvashassam ezt a regényt. Az eleje döcögősen indult számomra, sok az idegen szó, név amelyek meglehetősen hasonítanak egymásra, és a fejezetek is eléggé csapongóak. De ezeken túl lendülvén kapunk egy izgalmas történetet. A történet Giorgi Lasa grúz királyról és udvaráról szól ahol nem meglepően megy az egymás hátba támadása és elárulása. A király nem éppen erős kezű, imádja a nőket, majdnem csak ez okozza a vesztét, nem igazán tudtam megkedvelni. Luhumi, a király testőre szerintem a történet igazi jófiúja, őt nagyon megszerettem és sajnáltam az őt ért becstelenség miatt.

Grigol Abasidze: A koronás csábító

Igazán alaposan és érdekesen mutatja be a Grúz birodalom felépítését, kultúráját és vallásait. A politikai helyzeteket minél átláthatóbbá próbálja tenni a leírásokkal. Egyszerre komoly és romantikus. A felvonultatott szereplők mindegyike komoly jellemfejlődésen megy keresztül, bár nem mindig pozitív irányban.
Az író nem veszik el a felszínen, mindig próbál mélyebbre ásni: a történet bár vad és elképesztő néhol, mégis minden egyes résznek meg van a maga tanulsága. Ez nem egyszerűen egy háborús, politikai, cselszövésekkel és szerelemmel teli regény, sokkal több mondanivalója akad, ha átgondoljuk az eseményeket.

Atestan>!
Grigol Abasidze: A koronás csábító

Akiket érdekel az ország, azoknak érdekes olvasmány a grúz történelem fénykoráról; tekintve, hogy nem sok magyar nyelven megjelent grúz könyvet lehet találni, figyelemre méltó. Főleg, hogy itt Magyarországon nem nagyon tudunk semmit a Kaukázus menti népekről. A könyvnek ez az ismeretterjesztés a fő és egyeten erénye, a történet, a szereplők, a stílus mind érdektelen (már amennyire stílusról fordítás esetén beszélni lehet.)

ponty>!

Buharában Margveli keresztényekkel is találkozott, akik Keletről érkeztek. Meghívta a sátrába a nesztoriánus papokat, és érdekes híreket hallott tőlük:
– A mongolok és a tatárok uralkodója, Dzsingisz kán a keresztény hit védelmezője. Sehol sem tanúsítanak olyan tiszteletet Krisztus vallásának híve iránt, mint a mongol kán udvarában. Dzsingisz kán arra kényszerítette a fiait, menyeit és hadvezéreit, hogy keresztelkedjenek meg. A kán rövidesen behatol az iszlám országokba, megsemmisíti a muzulmánokat, és mindenütt elterjeszti a keresztény vallást.

Kapcsolódó szócikkek: Dzsingisz kán
clyme>!

Torit, kis fészkét úgy hagyta el, mint egy gyenge, csóré madárfióka. Egy erős szélroham lefújta az ágról, és messzire sodorta. De úgy rendeltetett, hogy gyenge szárnya megerősödjön repülés közben, hogy kirepítse őt az életbe.

clyme>!

Lehetsz te bátor és vitéz – ha alszol, a gyenge gyáva is legyőz.

clyme>!

– Az állam számára a legnagyobb szerencsétlenség, ha egy hatalomra vágyó ember intéz tucatnyi ügyet, tucatnyi becsületes embert pedig kiszorítanak az irányításból.

clyme>!

Egy valamire azonban rajöttem: noha az eszes királynak is bölcsekkel kell körülvétetnie magát, a bölcsnek jobb kerülnie a királyokat. A legjobb uralkodó az, aki a bölcsek társaságát keresi, a leghitványabb bölcs viszont az, aki állandóan a király szeme előtt akar lenni.

Kinek hűséges a szíve,
Töltse el mindig jó reménység.

clyme>!

Kevéssel beérni – ez a kishitűekre jellemző…
Aki a nagyság szőnyegén kíván ülni,
annak jókora jövedelemről kell gondoskodnia,
annak viszont, aki ki akar emelkedni,
és a koronára áhítozik,
fel kell öveznie magát a merészség övével.

„KALILA ÉS DIMNA”

clyme>!

Ha nem szívelt valakit, megmakacsolta magát, de ha megbízott valakiben, mindenben arra támaszkodott.

clyme>!

Ezen a világon azonban, gondolta Mhargrdzeli, minden halandó – a királyok is – veszélyeknek van kitéve.

Lélekkönyvtáros>!

A világ egy pillanat csak! Mi állandó, nincsen semmi,
A csillagok is kihunynak, rózsából por lesz, szemernyi,
Az örömet ne szalaszd el, az elmúlt nap nem jön vissza,
Hívhatod, szó nincs reája, s bánatod könnyét felissza.
Száz év fény- egy pillanat csak, egy gyötrelmes éjszaka,
Nektárt kortyolsz- méreggé lesz, s boldogságod már oda.
Így illesd a lánynak ajkát s habzó borral telt kupád,
Az örömet sokszorozva menj egy hosszú élten át.