53. legjobb életmód könyv a molyok értékelése alapján

Boldogságterv 174 csillagozás

Gretchen Rubin: Boldogságterv

Egy ​esős délutánon Gretchen Rubin a föld legprózaibb helyén, egy belvárosi buszon megvilágosodik. Rádöbben, hogy vánszorog a nap, de rohannak az évek, múlik az idő, ő pedig nem koncentrál eléggé azokra a dolgokra, amelyek igazán számítanak. Ott, abban a szent pillanatban eldönti, hogy rászán egy évet a boldogságára. A Boldogságterv ennek az egy évnek a friss, lenyűgöző nyomon kísérése, humoros, bölcs krónikája. Annak a tizenkét hónapnak a kalandjait meséli el, amikor Rubin az ókori bölcsek, a modern tudomány, valamint a popkultúra tanácsait alkalmazva a boldogságot kereste.

A tanulságos, mégis szórakoztató, gondolatébresztő, de lenyűgözően olvasmányos könyv nyomán mindannyian kedvet kapunk életünk megváltoztatásához. Azonnal hozzá akarunk látni, hogy kis lépésekkel nagy változást vigyünk véghez.

„Ez a könyv már az ötödik oldalnál boldoggá tett. És minél tovább olvastam, annál boldogabb lettem. Csupa nagyszerű ötlet, életem minden területén változást hozott a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2009

Édesvíz, Budapest, 2015
340 oldal · ISBN: 9789635292714 · Fordította: Farkas Eszter

Dün P>!
Gretchen Rubin: Boldogságterv

Gretchen Rubin: Boldogságterv Egy év története, amikor megpróbáltam reggelenként énekelni, rendet tartani a szekrényben, okosan vitatkozni, Arisztotelészt olvasni, és általában véve többet bolondozni

Tavaly karácsony óta várja ez a könyv, hogy elolvassam, akkor kaptam @Melinka molytól az itteni karácsonyi ajándékozás keretében. Visszagondolva, már akkor is rám fért volna az elolvasása, de tolódott, a könyv pedig pihent a zongoraszéken az ágyam végénél, várva, hogy sorra kerítsem.
Azután most egy elcs*szett, nyomokban rómeóésjúlia-szerű kapcsolatvég után már valóban nagyon időszerű felkelnem arról a bizonyos szögről (http://moly.hu/idezetek/573250), úgyhogy elolvastam ezt és terveim szerint még sok hasonló olvasmányt el fogok. És majd meglássuk.
                                            *****
(Írok majd arról is, hogy milyen a könyv, mennyire sikerül alkalmazni a benne foglaltakat, de egyelőre erről a részéről nincs tapasztalatom.)

Amrita I>!
Gretchen Rubin: Boldogságterv

Azt hiszem egyike lesz a legmeghatározóbb, ilyen témájú könyveknek amit olvastam. Leginkább a vezérgondolata tetszik, hogy nem akarja lecserélni az életét, a munkáját vagy a házastársát, hanem apró, megfogható dolgokat javítva „a saját konyhájában” akar boldogabb lenni. Mert hát nem mindenki mehet el az El Caminora, hagyhatja ott az állását, és sokkal biztatóbb gondolat, hogy így is lehet az ember boldogabb. Volt, aminél persze „Gretchenebb” vagyok mint Gretchen maga, nekem sose kellett kétszer mondani, hogy gyűjtsek valamit és az szórakoztató lesz, vagy hogy merjek gyerekkönyveket olvasni. Úgyhogy van, amikor erősen veregettem a saját vállam, hogy ó, ezeket én könyv nélkül is tudom! De egy egész sor mindenféle viszont a segítségemre volt. Felismerni a valódi problémákat és a valódi igényeimet. Hogy igenis szeretem a munkámat, csak nem akkor, ha bunkókkal kell együtt dolgoznom, és nem orrvérzésig. (Hétvégén és ingyen-már- nem). Hogy vigyáznom kell magamra, mert nem biztos hogy azok a dolgok szórakoztatnak mint másokat, és ne erőltessek magamra egy menő szórakozást, amit magamtól nem csinálnék. Teniszezni például szeretek, lovagolni meg rettenetesen utáltam, hiába lovagolt mindkét lakótársam. De hát én vagyok én, nem játszhatom el, hogy másvalaki vagyok. Szóval jók ezek. Tanévkezdéshez életmentő. @Dün nek pedig örök hálám!

Második olvasásra már ki is jegyzeteltem. :)

Mariann_Czenema P>!
Gretchen Rubin: Boldogságterv

Hogy mennyire szippantott magába a mű? Hát nagyon, oly annyira, hogy szívesen szert tennék egy példányra, ha tehetném, hogy abba firkálgassak a könyv szélére, de sajnos már nem árusítják.
Így az ebook olvasóm néz ki úgy, hogy határozottan vannak olyan oldalak, amikben semmit nem találtam, ellenben olyan is, mikor feketéllik a kiemelt szöveg, és alig maradt sima :D

Mint persze minden önfejlesztő könyv, ez SEM tökéletes, talán azért, mert valószínűleg Gretchen blogja alapján, abból kiollózva írta meg a művét. De legalább nem lehet a szemére hányni, hogy nem tartotta magát az elsőrendű tanácsához: „Légy Gretchen!”

Nekem egyébiránt akkor szokott segíteni egy ilyen életmód olvasmány, ha az író felvállalja, hogy nem tökéletes, és hát GR sok minden, csak az nem. Igen, sok olyan problémája, gondja akadt, amin én például soha nem szenvednék, de mindenkinek más a tolerancia szintje, és nem gondolom, hogy csak jó dolgában sírt.
Mint ahogy Weöres Sándor írta a Teljesség felében:
„Cserélnél-e sorsot valakivel? Szeretnél gazdag lenni? A milliárdossal elcserélnéd vagyonodat, de nem a sorsodat. Szeretnél népboldogító lenni? A királlyal, vagy népvezérrel elcserélnéd hatalmadat, de nem a sorsodat. Szeretnél szent lenni? A szenttel elcserélnéd fejlettségi állapotodat, de nem a sorsodat. Mindenki csak a saját sorsát bírja elviselni; a másé alatt összeesne.”

ptagi P>!
Gretchen Rubin: Boldogságterv

Elismerem, hogy a hiba az én készülékemben van.
Hosszú évek önismereti munkája, próbálkozások és kudarcok, no meg ilyesmi könyvek sora kellett ahhoz, hogy rájöjjek: nem kéne stresszelnem magam mindenféle programokkal, tervekkel, kurzusokkal, mert képtelen vagyok bármelyiket is végigvinni, ami eleve frusztrál magamra nézve. És akkor jönnek azok, akik meg könyvet írnak és meggazdagodnak abból, hogy nekik meg igen.
Szóval aki érzi, hogy szüksége van valami tervszerűségre, célszerűségre, boldogságszerűségre, az vegye-vigye-olvassa, biztos van, akinek beválik.
Nekem nem.

Nyctea P>!
Gretchen Rubin: Boldogságterv

Lehet-e elégedetlen, boldogtalan egy jómódú nő, akinek csodás családja, szerető férje, egészséges gyerekei és jó munkája van?
Hát persze.
A boldogsággal foglalkozó írások egyik alaptézise, hogy a boldogság nem (csak) a körülményeinktől függ, önmagunkban kell azt megtalálnunk.
Ez a könyv pedig nem több és nem kevesebb, mint amit az alcím és a fülszöveg hirdet: egy átlagos, felső középosztálybeli városi nő egy évet szán arra, hogy különféle módszerekkel megpróbálja boldogabbá tenni az életét és felülkerekedni a hétköznapi problémáin. Kutatja a boldogság mibenlétét, sok témába vágó könyvet elolvas, emberekkel beszélget, gondolkodik, elemez, majd megpróbálja az összeszedett ismereteket a saját életére alkalmazva a gyakorlatba is átültetni.

Számomra nagyon inspiráló olvasmány volt ez a könyv, egyrészt mivel sok közös vonást fedeztem fel önmagam és Gretchen között (személyiség és hozzáállás tekintetében), másrészt nagyon tetszettek a mindennapi életet megkönnyítő praktikus tanácsai. Nem találta fel a spanyol viaszt, viszont nagyon sok olyan gondolatot és elméletet összeszedett, amit elolvasva azt mondtam: „Jéééé, tényleg! Hogy ez nekem miért nem jutott eszembe…?” Volt egy-két nagy felismerésem az olvasottak hatására.

Szerintem ebben rejlik a könyv titka: miközben egy idegen életéről, apró-cseprő problémáiról és megoldási kísérleteiről olvasunk, nem tudunk nem a sajátunkon agyalni, közben pedig bizonyos dolgokban meg is világosodhatunk. Talán még ahhoz is kedvet kapunk, hogy kövessük Gretchen példáját és megalkossuk a saját boldogságtervünket, vagy legalábbis igyekezzünk jobban megismerni önmagunkat, ami a boldogsághoz vezető út egyik alappillére.

imma P>!
Gretchen Rubin: Boldogságterv

három csillag, mert sok jó apróság van benne, rendszeralapú, inspiráló és mert az írónő bizonyos problémáival remekül tudtam azonosulni.
mínusz két csillag, mert sűrűn volt az az érzésem, Amerikában jó dolgukban már azt sem tudják, mihez kezdjenek az emberek, és mert szerintem feleekkora terjedelemben, átgondoltabb formában tartalmasabb olvasmány lett volna. minél tovább olvastam, annál kevésbé tudtam lelkesedni érte, és mire vége lett, határozottan fellélegeztem. felfedezéseinek jelentős részét egyszerűen nem tudtam a kellő ovációval fogadni, mert évek óta olvasom már az interneten a hasonló mantrákat (ne tartogasd különös alkalomra a selyembugyidat, ne hagyd, hogy az élet elrohanjon melletted, élvezd a pillanatot, légy önmagad, mosolyogj, stb, stb…) de már az első találkozás sem hatott rám az újdonság varázsával. ezeket alapvető dolgoknak tartom, valószínűleg főként neveltetésem miatt, szóval mondhatjuk, hogy egyike vagyok azon szerencséseknek, akiknek ezek nem okoznak gondot az életben.
mindazonáltal szerintem Gretchen nagyon jól tette, amit tett. úgy gondolom, éppen ez a felnőttség kulcsa (ti. életünk irányításának kézbe vétele a nekünk tetsző partok felé a nekünk tetsző tempóban és legénységgel), egyszerűen csak egy idő után fárasztó volt olvasni a próbálkozásait. mégsem azt mondom, hogy fölösleges volt kiadni ezt a könyvet, mert látom, hogy sok embernek éppen csak erre volt szüksége néhány sorsfordító felismeréshez. de nem nekem.

Filippino>!
Gretchen Rubin: Boldogságterv

Annyi, de annyi praktikus tanáccsal van fűszerezve ez a könyv!
Múlt évben, mikor elkezdtem tudatosan tervezni az elkövetkező hónapokat aszerint, hogy beosztom a hónapokat tematikusan, azt hittem, én találtam fel a spanyol viaszt. Érdekes volt szinte ugyanezt olvasni, mégis annyira józan paraszti ésszel közelít afelé Gretchen Rubin, hogy tehetnénk az életünket egyszerűbbé, szebbé, boldogabbá.
Észrevesszük egyszer, hogy hopp, már eltelt ennyi és ennyi ebből az évből, és nem is emlékszünk semmi említésre méltóra, mert csak túlélni akarunk. Majd jobb lesz, ha ez is ez bekövetkezik, de nem lesz jobb, és elfelejtjük megélni a pillanatot. Nálam legalábbis előfordult, és most igenis megálltam, és igazán éltem.
Tetszik, hogy nem légből kapott elméletekkel operál ez a könyv, hanem igazán megfogadható, használható, konkrét tanácsokat tartalmaz, így valóban tehetünk azért, hogy változzon a helyzet. Igaza volt Gretchennek: ez az ő értékrendje szerint íródott, de sokat tanulhatunk belőle!

TarkaBarkaVilág P>!
Gretchen Rubin: Boldogságterv

„Egy év története, amikor megpróbáltam reggelenként énekelni, rendet tartani a szekrényben, okosan vitatkozni, Arisztotelészt olvasni, és általában véve többet bolondozni”

…ugye milyen egyszerűnek hangzik, de mindannyian tudjuk, hogy ez mennyire nehéz.

A boldogságért igenis meg kell dolgozni, minden nap kell érte tennünk valamit. Nagyon kíváncsivá tett Gretchen Rubin, hogy ő mit tesz ezért minden nap. Sőt hogyan használ tudatosan egy évet az életéből, hogy boldog / boldogabb legyen.

Miután elolvastam azon túl, hogy az egész könyvet teleraktam jelölésekkel, két dolog fogalmazódott meg bennem.

1: Ez Gretchen boldogságterve…tehát nekem is írni kell egy sajátot.

2: Kell idő a könyvnek. Mivel én könyvtárból kölcsönöztem és nagyon szorított már a határidő, muszáj volt nagyon gyorsan olvasnom. Egy jótanács magamnak. A saját boldogságtervemhez több időt hadjak magamnak:)

KBCsilla P>!

Első olvasás

1. Hosszú-hosszú a bevezető része, és annyira körülményes, kacifántos, annyira részletes, hogy már el is ment a kedvem, pedig olyan lelkes voltam.
De azért nem adom fel, folytatom.
2. Mi a baja ennek a nőnek? Látszik, hogy nem ebben a világban él. Lakás, kocsi, jó férj, egészséges gyerekek, ő meg keresgeti a boldogságot? Ez a tipikus esete annak, amikor a kutya is jó dolgában vész meg.
3. A szekrénypakolós résznél már magamra ismertem,. Ez egy hasonlóan gyűjtögetős, 2majdjóleszvalamire" típusú nőnek rettenetesen nehéz feladat. De erős akarattal meg lehet oldani.
4. Gyakorlatilag át kell állnom nekem is selejtezőssé, rendrakóssá, rendszerezővé.
És ez tetszik.
Kipróbáltam – százhuszonhatodszor életemben –, és bevált. Jó érzés a rend, az átláthatóság. Nem mintha eddig nem takarítottam volna, mert ez most úgy hangzik szerintem. :)
5. Van, ami tetszik, van, ami nem változatlanul.

Feltűnően nem ez az ország, ahol így is lehet élni.

Mindenesetre keresem a jövő évi határidőnaplót, hogy felírhassam, mivel teszem – ha nem is boldogabbá, de – elviselhetőbbé az életem.

Második olvasás

Mivel lassan lejár a könyvhöz kapcsolódó kihívás, úgy gondoltam, érdemes még egyszer kézbe vennem, hogy lelkesedésem felélénküljön.
Sikerült is, most, hogy önként és dalolva forgattam a lapokat, egész más érzéseim volta.
Igaz, a tartalom iránti elgondolásaim nem igazán változtak, de az mindenesetre még magamnak is szembetűnt, hogy így, majd' egy év távlatából egész más szemmel nézem a boldogságtervemet. Azt már most biztosnak érzem, hogy jövő évre nézve is fogok tervezni, viszont „tapasztalt fejjel” egészen más szemszögből.

Kovács_Heni>!
Gretchen Rubin: Boldogságterv

Vegyes érzelmeim vannak a könyvvel kapcsolatban, nagyon vegyesek. Egyrészt tetszik az alapötlet: kezdjünk pozitívan gondolkodni, fogjunk új dolgokba, vegyük észre az élet apró örömeit. Legyünk kedvesek, ne pletykáljunk, számoljunk el háromig, mielőtt szabadjára engednénk a dühünket, hátha lenyugszunk addig ésatöbbi önsegítő könyvekből meg spirituális oldalakról jól ismert dolog. Az írónőnek abszolút igaza van abban, hogy ezek a dolgok növelik az ember boldogságérzetét, és nagyot tud változtatni az életünkön, ha tényleg elkezdjük olyan dolgokba fektetni az energiát, amelyek boldoggá tesznek minket. Ez is lehetne egy önsegítő könyv, ha…

… ha nem éreztem volna én is azt, mint @imma molytársunk, tudniillik, hogy ezek ott Amerikában fene jó dolgukban már azt sem tudják, mit csináljanak. Gretchen Rubin legalábbis nem tudja, pedig a könyv olvasása során számtalanszor tudatosította közvetve vagy közvetlenül bennünk, halandó olvasókban, hogy az ő élete tökéletes és irigylésre méltó: van egy gazdag, jóképű férje, két gyönyörű lánya, New York legmenőbb negyedében él és egész nap otthon van, ugyanis ilyen könyvek írásából él, ráadásul neki van a világon a legjobb baráti és családi köre, ahol mindenki elismeri egymás erényeit. Na most, lehet nem ártott volna egy kicsit kevesebb személyeskedést belevinni ebbe a könyvbe, mert így az egészből az jött le, hogy tulajdonképpen egy önbizalomhiányban szenvedő, unatkozó háziasszony akarja bizonygatni a világ előtt, milyen sikeres és boldog – jaaa, mégse boldog, mert azt írja, mindene megvan és még így is elégedetlen. Ki érti ezt?

Azt hiszem, ez a könyv inkább olyan embereknek való, akiknek alapvetően rendben van az életük, csak úgy érzik, nem veszik észre az apróságokat, komolyabb problémákkal bajlódóknak nem feltétlenül ajánlom, mert az egyik tanácsához sok pénz kell, a másikhoz szuper férj, a harmadikhoz meg annyi idő, amennyi tényleg csak annak van, aki könyvek írásából él és otthon tölti az egész napját. Egyébként, elismerem én, hogy vannak benne remek ötletek, csak úgy az egész mögött ott lappangott, hogy ez a Gretchen Rubin valami álnaiv megmondóember, akinek amúgy sejtelme sincs róla, milyen az igazi átlagember élete és kevés olyan tanácsa volt, ami tényleg a célközönségnek szólt volna.

Egyszerolvasós, bőven elég volt.

zsofigirl>!

Te döntöd el, mit csinálsz, de azt nem, hogy mit szeretsz csinálni.

esőember>!

Ne hagyd, hogy a tökéletes a jó ellensége legyen!

171. oldal - Június: Törődj a barátaiddal! (Édesvíz, 2010)

esőember>!

Az ölelés oldja a stresszt, növeli az összetartozás érzését, csillapítja a fájdalmat.

76. oldal - Február: Gondolj a szerelemre! (Édesvíz, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: ölelés
clarisssa P>!

Viselkedj úgy, ahogy érezni szeretnéd magad!

27. oldal - A kezdet (Édesvíz, 2010)

hraurie>!

Sok kicsi sokra megy; ha mindennap elvégzel egy keveset, sokra viszed.

zsofigirl>!

Tízévesen titkoltam, hogy mesét olvasok, mert szégyelltem volna, ha rájönnek. Most, hogy ötven vagyok, nyíltan olvasom őket. Mert amikor férfi lettem, félretettem a gyerekes dolgokat, köztük a gyerekességtől való félelmet, és azt a vágyat, hogy nagyon felnőtt legyek. (C. S. Lewis)

144. oldal, Május: Vedd komolyan a játékot! (Édesvíz, 2010) · C. S. Lewis

zsofigirl>!

Vánszorog a nap, de rohannak az évek.

KBCsilla P>!

Ha nem találsz valamit, takaríts!

zsofigirl>!

Használd el, viseld, élj vele, vagy búcsúzz el tőle!

280. oldal - Október: Figyelj! (Édesvíz, 2010)

[…] a stabil házasság titka az, ha minden áldott nap legalább három dolgot nem teszünk szóvá.

82. oldal - Február: Gondolj a szerelemre! (Édesvíz, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: házasság