20. legjobb életmód könyv a molyok értékelése alapján

Boldogságterv 143 csillagozás

Gretchen Rubin: Boldogságterv

Egy ​esős délutánon Gretchen Rubin a föld legprózaibb helyén, egy belvárosi buszon megvilágosodik. Rádöbben, hogy vánszorog a nap, de rohannak az évek, múlik az idő, ő pedig nem koncentrál eléggé azokra a dolgokra, amelyek igazán számítanak. Ott, abban a szent pillanatban eldönti, hogy rászán egy évet a boldogságára. A Boldogságterv ennek az egy évnek a friss, lenyűgöző nyomon kísérése, humoros, bölcs krónikája. Annak a tizenkét hónapnak a kalandjait meséli el, amikor Rubin az ókori bölcsek, a modern tudomány, valamint a popkultúra tanácsait alkalmazva a boldogságot kereste.

A tanulságos, mégis szórakoztató, gondolatébresztő, de lenyűgözően olvasmányos könyv nyomán mindannyian kedvet kapunk életünk megváltoztatásához. Azonnal hozzá akarunk látni, hogy kis lépésekkel nagy változást vigyünk véghez.

„Ez a könyv már az ötödik oldalnál boldoggá tett. És minél tovább olvastam, annál boldogabb lettem. Csupa nagyszerű ötlet, életem minden területén változást hozott a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2009

Édesvíz, Budapest, 2013
340 oldal · ISBN: 9789635292714 · Fordította: Farkas Eszter

Dün SP
Gretchen Rubin: Boldogságterv

Gretchen Rubin: Boldogságterv Egy év története, amikor megpróbáltam reggelenként énekelni, rendet tartani a szekrényben, okosan vitatkozni, Arisztotelészt olvasni, és általában véve többet bolondozni

Tavaly karácsony óta várja ez a könyv, hogy elolvassam, akkor kaptam @Melinka molytól az itteni karácsonyi ajándékozás keretében. Visszagondolva, már akkor is rám fért volna az elolvasása, de tolódott, a könyv pedig pihent a zongoraszéken az ágyam végénél, várva, hogy sorra kerítsem.
Azután most egy elcs*szett, nyomokban rómeóésjúlia-szerű kapcsolatvég után már valóban nagyon időszerű felkelnem arról a bizonyos szögről (http://moly.hu/idezetek/573250), úgyhogy elolvastam ezt és terveim szerint még sok hasonló olvasmányt el fogok. És majd meglássuk.
                                            *****
(Írok majd arról is, hogy milyen a könyv, mennyire sikerül alkalmazni a benne foglaltakat, de egyelőre erről a részéről nincs tapasztalatom.)

Mariann_Czenema P
Gretchen Rubin: Boldogságterv

Hogy mennyire szippantott magába a mű? Hát nagyon, oly annyira, hogy szívesen szert tennék egy példányra, ha tehetném, hogy abba firkálgassak a könyv szélére, de sajnos már nem árusítják.
Így az ebook olvasóm néz ki úgy, hogy határozottan vannak olyan oldalak, amikben semmit nem találtam, ellenben olyan is, mikor feketéllik a kiemelt szöveg, és alig maradt sima :D

Mint persze minden önfejlesztő könyv, ez SEM tökéletes, talán azért, mert valószínűleg Gretchen blogja alapján, abból kiollózva írta meg a művét. De legalább nem lehet a szemére hányni, hogy nem tartotta magát az elsőrendű tanácsához: „Légy Gretchen!”

Nekem egyébiránt akkor szokott segíteni egy ilyen életmód olvasmány, ha az író felvállalja, hogy nem tökéletes, és hát GR sok minden, csak az nem. Igen, sok olyan problémája, gondja akadt, amin én például soha nem szenvednék, de mindenkinek más a tolerancia szintje, és nem gondolom, hogy csak jó dolgában sírt.
Mint ahogy Weöres Sándor írta a Teljesség felében:
„Cserélnél-e sorsot valakivel? Szeretnél gazdag lenni? A milliárdossal elcserélnéd vagyonodat, de nem a sorsodat. Szeretnél népboldogító lenni? A királlyal, vagy népvezérrel elcserélnéd hatalmadat, de nem a sorsodat. Szeretnél szent lenni? A szenttel elcserélnéd fejlettségi állapotodat, de nem a sorsodat. Mindenki csak a saját sorsát bírja elviselni; a másé alatt összeesne.”

Amrita I
Gretchen Rubin: Boldogságterv

Azt hiszem egyike lesz a legmeghatározóbb, ilyen témájú könyveknek amit olvastam. Leginkább a vezérgondolata tetszik, hogy nem akarja lecserélni az életét, a munkáját vagy a házastársát, hanem apró, megfogható dolgokat javítva „a saját konyhájában” akar boldogabb lenni. Mert hát nem mindenki mehet el az El Caminora, hagyhatja ott az állását, és sokkal biztatóbb gondolat, hogy így is lehet az ember boldogabb. Volt, aminél persze „Gretchenebb” vagyok mint Gretchen maga, nekem sose kellett kétszer mondani, hogy gyűjtsek valamit és az szórakoztató lesz, vagy hogy merjek gyerekkönyveket olvasni. Úgyhogy van, amikor erősen veregettem a saját vállam, hogy ó, ezeket én könyv nélkül is tudom! De egy egész sor mindenféle viszont a segítségemre volt. Felismerni a valódi problémákat és a valódi igényeimet. Hogy igenis szeretem a munkámat, csak nem akkor, ha bunkókkal kell együtt dolgoznom, és nem orrvérzésig. (Hétvégén és ingyen-már- nem). Hogy vigyáznom kell magamra, mert nem biztos hogy azok a dolgok szórakoztatnak mint másokat, és ne erőltessek magamra egy menő szórakozást, amit magamtól nem csinálnék. Teniszezni például szeretek, lovagolni meg rettenetesen utáltam, hiába lovagolt mindkét lakótársam. De hát én vagyok én, nem játszhatom el, hogy másvalaki vagyok. Szóval jók ezek. Tanévkezdéshez életmentő. @Dün nek pedig örök hálám!

Második olvasásra már ki is jegyzeteltem. :)

Nyctea P
Gretchen Rubin: Boldogságterv

Lehet-e elégedetlen, boldogtalan egy jómódú nő, akinek csodás családja, szerető férje, egészséges gyerekei és jó munkája van?
Hát persze.
A boldogsággal foglalkozó írások egyik alaptézise, hogy a boldogság nem (csak) a körülményeinktől függ, önmagunkban kell azt megtalálnunk.
Ez a könyv pedig nem több és nem kevesebb, mint amit az alcím és a fülszöveg hirdet: egy átlagos, felső középosztálybeli városi nő egy évet szán arra, hogy különféle módszerekkel megpróbálja boldogabbá tenni az életét és felülkerekedni a hétköznapi problémáin. Kutatja a boldogság mibenlétét, sok témába vágó könyvet elolvas, emberekkel beszélget, gondolkodik, elemez, majd megpróbálja az összeszedett ismereteket a saját életére alkalmazva a gyakorlatba is átültetni.

Számomra nagyon inspiráló olvasmány volt ez a könyv, egyrészt mivel sok közös vonást fedeztem fel önmagam és Gretchen között (személyiség és hozzáállás tekintetében), másrészt nagyon tetszettek a mindennapi életet megkönnyítő praktikus tanácsai. Nem találta fel a spanyol viaszt, viszont nagyon sok olyan gondolatot és elméletet összeszedett, amit elolvasva azt mondtam: „Jéééé, tényleg! Hogy ez nekem miért nem jutott eszembe…?” Volt egy-két nagy felismerésem az olvasottak hatására.

Szerintem ebben rejlik a könyv titka: miközben egy idegen életéről, apró-cseprő problémáiról és megoldási kísérleteiről olvasunk, nem tudunk nem a sajátunkon agyalni, közben pedig bizonyos dolgokban meg is világosodhatunk. Talán még ahhoz is kedvet kapunk, hogy kövessük Gretchen példáját és megalkossuk a saját boldogságtervünket, vagy legalábbis igyekezzünk jobban megismerni önmagunkat, ami a boldogsághoz vezető út egyik alappillére.

imma AP
Gretchen Rubin: Boldogságterv

három csillag, mert sok jó apróság van benne, rendszeralapú, inspiráló és mert az írónő bizonyos problémáival remekül tudtam azonosulni.
mínusz két csillag, mert sűrűn volt az az érzésem, Amerikában jó dolgukban már azt sem tudják, mihez kezdjenek az emberek, és mert szerintem feleekkora terjedelemben, átgondoltabb formában tartalmasabb olvasmány lett volna. minél tovább olvastam, annál kevésbé tudtam lelkesedni érte, és mire vége lett, határozottan fellélegeztem. felfedezéseinek jelentős részét egyszerűen nem tudtam a kellő ovációval fogadni, mert évek óta olvasom már az interneten a hasonló mantrákat (ne tartogasd különös alkalomra a selyembugyidat, ne hagyd, hogy az élet elrohanjon melletted, élvezd a pillanatot, légy önmagad, mosolyogj, stb, stb…) de már az első találkozás sem hatott rám az újdonság varázsával. ezeket alapvető dolgoknak tartom, valószínűleg főként neveltetésem miatt, szóval mondhatjuk, hogy egyike vagyok azon szerencséseknek, akiknek ezek nem okoznak gondot az életben.
mindazonáltal szerintem Gretchen nagyon jól tette, amit tett. úgy gondolom, éppen ez a felnőttség kulcsa (ti. életünk irányításának kézbe vétele a nekünk tetsző partok felé a nekünk tetsző tempóban és legénységgel), egyszerűen csak egy idő után fárasztó volt olvasni a próbálkozásait. mégsem azt mondom, hogy fölösleges volt kiadni ezt a könyvet, mert látom, hogy sok embernek éppen csak erre volt szüksége néhány sorsfordító felismeréshez. de nem nekem.

Filippino P
Gretchen Rubin: Boldogságterv

Annyi, de annyi praktikus tanáccsal van fűszerezve ez a könyv!
Múlt évben, mikor elkezdtem tudatosan tervezni az elkövetkező hónapokat aszerint, hogy beosztom a hónapokat tematikusan, azt hittem, én találtam fel a spanyol viaszt. Érdekes volt szinte ugyanezt olvasni, mégis annyira józan paraszti ésszel közelít afelé Gretchen Rubin, hogy tehetnénk az életünket egyszerűbbé, szebbé, boldogabbá.
Észrevesszük egyszer, hogy hopp, már eltelt ennyi és ennyi ebből az évből, és nem is emlékszünk semmi említésre méltóra, mert csak túlélni akarunk. Majd jobb lesz, ha ez is ez bekövetkezik, de nem lesz jobb, és elfelejtjük megélni a pillanatot. Nálam legalábbis előfordult, és most igenis megálltam, és igazán éltem.
Tetszik, hogy nem légből kapott elméletekkel operál ez a könyv, hanem igazán megfogadható, használható, konkrét tanácsokat tartalmaz, így valóban tehetünk azért, hogy változzon a helyzet. Igaza volt Gretchennek: ez az ő értékrendje szerint íródott, de sokat tanulhatunk belőle!

Emmus
Gretchen Rubin: Boldogságterv

Először is nagyon sok időt vett igénybe az olvasás, ez azért volt mert egyáltalán nem jó könyv.
A borítója nagyon jóra sikeredett, nagyon tetszik, eladható.
Maga a tartalom, katasztrofális, ez nem segítő könyv.
Egy jó körülmények között élő nő napló szerű írásából született történet.
Ettől nem hiszem, hogy valaki boldogabb esetleg boldog lesz. Teljesen a pénztárcára fókuszál, az egész úgy vagy megírva, megfogalmazva, hogy jól eladható legyen. A baj csak az, hogy engem is behúzott a csőbe, de remélem legalább azt megtanultam, hogy legközelebbi könyvvásárláskor jobban odafigyelek.

esztokam P
Gretchen Rubin: Boldogságterv

Gretchen azt írja a könyvben, hogy a boldogság eléréséhez le kell mondanunk valamiről. Szóval én a boldogságom érdekében lemondok arról, hogy elolvassam Gretchen másik könyvét. Hatalmas áldozat…

Kiss_Csillag_Mackólány P

Első olvasás

1. Hosszú-hosszú a bevezető része, és annyira körülményes, kacifántos, annyira részletes, hogy már el is ment a kedvem, pedig olyan lelkes voltam.
De azért nem adom fel, folytatom.
2. Mi a baja ennek a nőnek? Látszik, hogy nem ebben a világban él. Lakás, kocsi, jó férj, egészséges gyerekek, ő meg keresgeti a boldogságot? Ez a tipikus esete annak, amikor a kutya is jó dolgában vész meg.
3. A szekrénypakolós résznél már magamra ismertem,. Ez egy hasonlóan gyűjtögetős, 2majdjóleszvalamire" típusú nőnek rettenetesen nehéz feladat. De erős akarattal meg lehet oldani.
4. Gyakorlatilag át kell állnom nekem is selejtezőssé, rendrakóssá, rendszerezővé.
És ez tetszik.
Kipróbáltam – százhuszonhatodszor életemben –, és bevált. Jó érzés a rend, az átláthatóság. Nem mintha eddig nem takarítottam volna, mert ez most úgy hangzik szerintem. :)
5. Van, ami tetszik, van, ami nem változatlanul.

Feltűnően nem ez az ország, ahol így is lehet élni.

Mindenesetre keresem a jövő évi határidőnaplót, hogy felírhassam, mivel teszem – ha nem is boldogabbá, de – elviselhetőbbé az életem.

Második olvasás

Mivel lassan lejár a könyvhöz kapcsolódó kihívás, úgy gondoltam, érdemes még egyszer kézbe vennem, hogy lelkesedésem felélénküljön.
Sikerült is, most, hogy önként és dalolva forgattam a lapokat, egész más érzéseim volta.
Igaz, a tartalom iránti elgondolásaim nem igazán változtak, de az mindenesetre még magamnak is szembetűnt, hogy így, majd' egy év távlatából egész más szemmel nézem a boldogságtervemet. Azt már most biztosnak érzem, hogy jövő évre nézve is fogok tervezni, viszont „tapasztalt fejjel” egészen más szemszögből.

deardurr
Gretchen Rubin: Boldogságterv

Többet és kevesebbet, egyszerűen mást vártam ettől a könyvtől. Borító alapján, azt hittem, ez egy „limonádés” sztoris könyv lesz, erre már az első oldalakon olyan alapos ember benyomását keltette bennem az írónő, hogy azt gondoltam egy tudományosabb művel lesz dolgom. De aztán mégsem. Mindenesetre tanulságos és jó, csak egy kicsit sok volt egy évét elolvasni. Számomra furcsa, hogy ilyen kevesen élnek tudatosan, saját boldogságukat keresve, ugyanakkor szerintem a magyarok gondolkozóbbak. Nem biztos, hogy azért, mert mi eleve jobbak vagyunk (hehe), hanem szerintem azért, mert egy olyan nagy város, mint New York(el sem tudom képzelni), magába szívja az embereket. Inkább egy külön országnak tűnik, méretei miatt. Szóval a városban élőknek nehezebb lehet önmagukra is figyelni, ugyanakkor több lehetőségük is van (amit én nem irigylek). Köszönöm @AeS-nek a lehetőséget, hogy olvashattam utazókönyvként!

zsofigirl

Te döntöd el, mit csinálsz, de azt nem, hogy mit szeretsz csinálni.

esőember

Ne hagyd, hogy a tökéletes a jó ellensége legyen!

171. oldal - Június: Törődj a barátaiddal! (Édesvíz, 2010)

esőember

Az ölelés oldja a stresszt, növeli az összetartozás érzését, csillapítja a fájdalmat.

76. oldal - Február: Gondolj a szerelemre! (Édesvíz, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: ölelés
zsofigirl

Tízévesen titkoltam, hogy mesét olvasok, mert szégyelltem volna, ha rájönnek. Most, hogy ötven vagyok, nyíltan olvasom őket. Mert amikor férfi lettem, félretettem a gyerekes dolgokat, köztük a gyerekességtől való félelmet, és azt a vágyat, hogy nagyon felnőtt legyek. (C. S. Lewis)

144. oldal, Május: Vedd komolyan a játékot! (Édesvíz, 2010) · C. S. Lewis

hraurie P

Sok kicsi sokra megy; ha mindennap elvégzel egy keveset, sokra viszed.

clarisssa P

Viselkedj úgy, ahogy érezni szeretnéd magad!

27. oldal - A kezdet (Édesvíz, 2010)

zsofigirl

Vánszorog a nap, de rohannak az évek.

zsofigirl

Használd el, viseld, élj vele, vagy búcsúzz el tőle!

280. oldal - Október: Figyelj! (Édesvíz, 2010)

imma AP

Félreértés, hogy a boldogtalanság önzetlen, a boldogság pedig önző. Boldogan viselkedni nagyobb önzetlenség. A rendíthetetlen jókedvhez energia, nagylelkűség és fegyelem kell, egy boldog ember mégis mindenkinek természetes. Senki sem vigyáz az érzéseire, senki nem próbál a kedvében járni. Önállónak tűnik; ő segít másokon. És mert a boldogság természetesnek látszik, az ilyen embernek általában nincs tekintélye. Teréz óriási erőfeszítését még apácatársai sem tisztelték. Boldognak látszott, ezért azt feltételezték róla, hogy a viselkedése nem igényel erőfeszítést. Ismerek néhányat a szerencsés kevesek közül, akik – mint az apám – eredendően vidám természetűnek látszanak. Azon töröm a fejem, vajon mekkora erőfeszítés kell ehhez.

252. oldal - Augusztus: Elmélkedj a túlvilágról! (Édesvíz, 2010)

Mátrixi

(…) a stabil házasság titka az, ha minden áldott nap legalább három dolgot nem teszünk szóvá.

82. oldal - Február: Gondolj a szerelemre! (Édesvíz, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: házasság

Említett könyvek