10. legjobb életmód könyv a molyok értékelése alapján

Boldogságterv 106 csillagozás

Gretchen Rubin: Boldogságterv

Egy ​esős délutánon Gretchen Rubin a föld legprózaibb helyén, egy belvárosi buszon megvilágosodik. Rádöbben, hogy vánszorog a nap, de rohannak az évek, múlik az idő, ő pedig nem koncentrál eléggé azokra a dolgokra, amelyek igazán számítanak. Ott, abban a szent pillanatban eldönti, hogy rászán egy évet a boldogságára. A Boldogságterv ennek az egy évnek a friss, lenyűgöző nyomon kísérése, humoros, bölcs krónikája. Annak a tizenkét hónapnak a kalandjait meséli el, amikor Rubin az ókori bölcsek, a modern tudomány, valamint a popkultúra tanácsait alkalmazva a boldogságot kereste.

A tanulságos, mégis szórakoztató, gondolatébresztő, de lenyűgözően olvasmányos könyv nyomán mindannyian kedvet kapunk életünk megváltoztatásához. Azonnal hozzá akarunk látni, hogy kis lépésekkel nagy változást vigyünk véghez.

„Ez a könyv már az ötödik oldalnál boldoggá tett. És minél tovább olvastam, annál boldogabb lettem. Csupa nagyszerű ötlet, életem minden területén változást hozott a… (tovább)

Eredeti mű: Gretchen Rubin: The Happiness Project

Édesvíz, Budapest, 2010
338 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635290796 · Fordította: Farkas Eszter

Dün SP
Gretchen Rubin: Boldogságterv

Gretchen Rubin: Boldogságterv Egy év története, amikor megpróbáltam reggelenként énekelni, rendet tartani a szekrényben, okosan vitatkozni, Arisztotélészt olvasni, és általában véve többet bolondozni

Tavaly karácsony óta várja ez a könyv, hogy elolvassam, akkor kaptam @Melinka molytól az itteni karácsonyi ajándékozás keretében. Visszagondolva, már akkor is rám fért volna az elolvasása, de tolódott, a könyv pedig pihent a zongoraszéken az ágyam végénél, várva, hogy sorra kerítsem.
Azután most egy elcs*szett, nyomokban rómeóésjúlia-szerű kapcsolatvég után már valóban nagyon időszerű felkelnem arról a bizonyos szögről (http://moly.hu/idezetek/573250), úgyhogy elolvastam ezt és terveim szerint még sok hasonló olvasmányt el fogok. És majd meglássuk.
                                            *****
(Írok majd arról is, hogy milyen a könyv, mennyire sikerül alkalmazni a benne foglaltakat, de egyelőre erről a részéről nincs tapasztalatom.)

Mariann_Czenema P
Gretchen Rubin: Boldogságterv

Hogy mennyire szippantott magába a mű? Hát nagyon, oly annyira, hogy szívesen szert tennék egy példányra, ha tehetném, hogy abba firkálgassak a könyv szélére, de sajnos már nem árusítják.
Így az ebook olvasóm néz ki úgy, hogy határozottan vannak olyan oldalak, amikben semmit nem találtam, ellenben olyan is, mikor feketéllik a kiemelt szöveg, és alig maradt sima :D

Mint persze minden önfejlesztő könyv, ez SEM tökéletes, talán azért, mert valószínűleg Gretchen blogja alapján, abból kiollózva írta meg a művét. De legalább nem lehet a szemére hányni, hogy nem tartotta magát az elsőrendű tanácsához: „Légy Gretchen!”

Nekem egyébiránt akkor szokott segíteni egy ilyen életmód olvasmány, ha az író felvállalja, hogy nem tökéletes, és hát GR sok minden, csak az nem. Igen, sok olyan problémája, gondja akadt, amin én például soha nem szenvednék, de mindenkinek más a tolerancia szintje, és nem gondolom, hogy csak jó dolgában sírt.
Mint ahogy Weöres Sándor írta a Teljesség felében:
„Cserélnél-e sorsot valakivel? Szeretnél gazdag lenni? A milliárdossal elcserélnéd vagyonodat, de nem a sorsodat. Szeretnél népboldogító lenni? A királlyal, vagy népvezérrel elcserélnéd hatalmadat, de nem a sorsodat. Szeretnél szent lenni? A szenttel elcserélnéd fejlettségi állapotodat, de nem a sorsodat. Mindenki csak a saját sorsát bírja elviselni; a másé alatt összeesne.”

Amrita I
Gretchen Rubin: Boldogságterv

Azt hiszem egyike lesz a legmeghatározóbb, ilyen témájú könyveknek amit olvastam. Leginkább a vezérgondolata tetszik, hogy nem akarja lecserélni az életét, a munkáját vagy a házastársát, hanem apró, megfogható dolgokat javítva „a saját konyhájában” akar boldogabb lenni. Mert hát nem mindenki mehet el az El Caminora, hagyhatja ott az állását, és sokkal biztatóbb gondolat, hogy így is lehet az ember boldogabb. Volt, aminél persze „Gretchenebb” vagyok mint Gretchen maga, nekem sose kellett kétszer mondani, hogy gyűjtsek valamit és az szórakoztató lesz, vagy hogy merjek gyerekkönyveket olvasni. Úgyhogy van, amikor erősen veregettem a saját vállam, hogy ó, ezeket én könyv nélkül is tudom! De egy egész sor mindenféle viszont a segítségemre volt. Felismerni a valódi problémákat és a valódi igényeimet. Hogy igenis szeretem a munkámat, csak nem akkor, ha bunkókkal kell együtt dolgoznom, és nem orrvérzésig. (Hétvégén és ingyen-már- nem). Hogy vigyáznom kell magamra, mert nem biztos hogy azok a dolgok szórakoztatnak mint másokat, és ne erőltessek magamra egy menő szórakozást, amit magamtól nem csinálnék. Teniszezni például szeretek, lovagolni meg rettenetesen utáltam, hiába lovagolt mindkét lakótársam. De hát én vagyok én, nem játszhatom el, hogy másvalaki vagyok. Szóval jók ezek. Tanévkezdéshez életmentő. @Dün nek pedig örök hálám!

Második olvasásra már ki is jegyzeteltem. :)

imma A+P
Gretchen Rubin: Boldogságterv

három csillag, mert sok jó apróság van benne, rendszeralapú, inspiráló és mert az írónő bizonyos problémáival remekül tudtam azonosulni.
mínusz két csillag, mert sűrűn volt az az érzésem, Amerikában jó dolgukban már azt sem tudják, mihez kezdjenek az emberek, és mert szerintem feleekkora terjedelemben, átgondoltabb formában tartalmasabb olvasmány lett volna. minél tovább olvastam, annál kevésbé tudtam lelkesedni érte, és mire vége lett, határozottan fellélegeztem. felfedezéseinek jelentős részét egyszerűen nem tudtam a kellő ovációval fogadni, mert évek óta olvasom már az interneten a hasonló mantrákat (ne tartogasd különös alkalomra a selyembugyidat, ne hagyd, hogy az élet elrohanjon melletted, élvezd a pillanatot, légy önmagad, mosolyogj, stb, stb…) de már az első találkozás sem hatott rám az újdonság varázsával. ezeket alapvető dolgoknak tartom, valószínűleg főként neveltetésem miatt, szóval mondhatjuk, hogy egyike vagyok azon szerencséseknek, akiknek ezek nem okoznak gondot az életben.
mindazonáltal szerintem Gretchen nagyon jól tette, amit tett. úgy gondolom, éppen ez a felnőttség kulcsa (ti. életünk irányításának kézbe vétele a nekünk tetsző partok felé a nekünk tetsző tempóban és legénységgel), egyszerűen csak egy idő után fárasztó volt olvasni a próbálkozásait. mégsem azt mondom, hogy fölösleges volt kiadni ezt a könyvet, mert látom, hogy sok embernek éppen csak erre volt szüksége néhány sorsfordító felismeréshez. de nem nekem.

Filippino P
Gretchen Rubin: Boldogságterv

Annyi, de annyi praktikus tanáccsal van fűszerezve ez a könyv!
Múlt évben, mikor elkezdtem tudatosan tervezni az elkövetkező hónapokat aszerint, hogy beosztom a hónapokat tematikusan, azt hittem, én találtam fel a spanyol viaszt. Érdekes volt szinte ugyanezt olvasni, mégis annyira józan paraszti ésszel közelít afelé Gretchen Rubin, hogy tehetnénk az életünket egyszerűbbé, szebbé, boldogabbá.
Észrevesszük egyszer, hogy hopp, már eltelt ennyi és ennyi ebből az évből, és nem is emlékszünk semmi említésre méltóra, mert csak túlélni akarunk. Majd jobb lesz, ha ez is ez bekövetkezik, de nem lesz jobb, és elfelejtjük megélni a pillanatot. Nálam legalábbis előfordult, és most igenis megálltam, és igazán éltem.
Tetszik, hogy nem légből kapott elméletekkel operál ez a könyv, hanem igazán megfogadható, használható, konkrét tanácsokat tartalmaz, így valóban tehetünk azért, hogy változzon a helyzet. Igaza volt Gretchennek: ez az ő értékrendje szerint íródott, de sokat tanulhatunk belőle!

Emmus
Gretchen Rubin: Boldogságterv

Először is nagyon sok időt vett igénybe az olvasás, ez azért volt mert egyáltalán nem jó könyv.
A borítója nagyon jóra sikeredett, nagyon tetszik, eladható.
Maga a tartalom, katasztrofális, ez nem segítő könyv.
Egy jó körülmények között élő nő napló szerű írásából született történet.
Ettől nem hiszem, hogy valaki boldogabb esetleg boldog lesz. Teljesen a pénztárcára fókuszál, az egész úgy vagy megírta, megfogalmazva, hogy jól eladható legyen. A baj csak az, hogy engem is behúzott a csőbe, de remélem legalább azt megtanultam, hogy legközelebbi könyvvásárláskor jobban odafigyelek.

Kovács_Heni
Gretchen Rubin: Boldogságterv

Vegyes érzelmeim vannak a könyvvel kapcsolatban, nagyon vegyesek. Egyrészt tetszik az alapötlet: kezdjünk pozitívan gondolkodni, fogjunk új dolgokba, vegyük észre az élet apró örömeit. Legyünk kedvesek, ne pletykáljunk, számoljunk el háromig, mielőtt szabadjára engednénk a dühünket, hátha lenyugszunk addig ésatöbbi önsegítő könyvekből meg spirituális oldalakról jól ismert dolog. Az írónőnek abszolút igaza van abban, hogy ezek a dolgok növelik az ember boldogságérzetét, és nagyot tud változtatni az életünkön, ha tényleg elkezdjük olyan dolgokba fektetni az energiát, amelyek boldoggá tesznek minket. Ez is lehetne egy önsegítő könyv, ha…

… ha nem éreztem volna én is azt, mint @imma molytársunk, tudniillik, hogy ezek ott Amerikában fene jó dolgukban már azt sem tudják, mit csináljanak. Gretchen Rubin legalábbis nem tudja, pedig a könyv olvasása során számtalanszor tudatosította közvetve vagy közvetlenül bennünk, halandó olvasókban, hogy az ő élete tökéletes és irigylésre méltó: van egy gazdag, jóképű férje, két gyönyörű lánya, New York legmenőbb negyedében él és egész nap otthon van, ugyanis ilyen könyvek írásából él, ráadásul neki van a világon a legjobb baráti és családi köre, ahol mindenki elismeri egymás erényeit. Na most, lehet nem ártott volna egy kicsit kevesebb személyeskedést belevinni ebbe a könyvbe, mert így az egészből az jött le, hogy tulajdonképpen egy önbizalomhiányban szenvedő, unatkozó háziasszony akarja bizonygatni a világ előtt, milyen sikeres és boldog – jaaa, mégse boldog, mert azt írja, mindene megvan és még így is elégedetlen. Ki érti ezt?

Azt hiszem, ez a könyv inkább olyan embereknek való, akiknek alapvetően rendben van az életük, csak úgy érzik, nem veszik észre az apróságokat, komolyabb problémákkal bajlódóknak nem feltétlenül ajánlom, mert az egyik tanácsához sok pénz kell, a másikhoz szuper férj, a harmadikhoz meg annyi idő, amennyi tényleg csak annak van, aki könyvek írásából él és otthon tölti az egész napját. Egyébként, elismerem én, hogy vannak benne remek ötletek, csak úgy az egész mögött ott lappangott, hogy ez a Gretchen Rubin valami álnaiv megmondóember, akinek amúgy sejtelme sincs róla, milyen az igazi átlagember élete és kevés olyan tanácsa volt, ami tényleg a célközönségnek szólt volna.

Egyszerolvasós, bőven elég volt.

nagytimi85 P
Gretchen Rubin: Boldogságterv

Bár rengeteg dologban különbözünk Gretchen Rubinnal, a könyve mintha csak nekem szólna, hiszen egyvalamiben nagyon egyformák vagyunk. Mindketten rájöttünk már, hogy attól, hogy az embert nem érik tragédiák, sőt, mindene megvan az életben, ami fontos, még nem biztos, hogy boldog, vagy annyira boldog, amennyire csak lehetne. Hiszen boldog nem attól lesz az ember, amije van, hanem attól, ahogy viszonyul mindahhoz, amije van – a férjéhez, az otthonához, a tehetségéhez, a hobbijához, a pénzhez, a tárgyaihoz, az idejéhez, és így tovább. Gretchen Rubin egy esős napon a busz ablakából kifelé bámulva rádöbben, hogy tennie kell azért, hogy több örömét lelje a hétköznapi életében. Ezért egy éves kihívásba kezd, amelynek során minden hónapban más témát vesz terítékre – szerelmet, pénzügyeket, otthont, hobbit, stb. –, irodalmat kutat és a saját életében kísérletezik, hogyan válhatna apró, hétköznapi cselekedetekkel, a hozzáállása és a szokásai formálásával „boldogabbá a saját konyhájában” – hogyan változtathatja meg az életét anélkül, hogy körülötte bármi megváltozna. Az írónő leszögezi, hogy ez a könyv róla szól, nem univerzális boldogság-kézikönyv, hanem a saját tapasztalatainak, saját véleményének és élmenyeinek gyűjteménye – mégis, ez volt az egyik leginkább használható boldogság-kézikönyv, amit volt szerencsém olvasni.

Jeffi SP
Gretchen Rubin: Boldogságterv

Összességében a könyv jó, de mint önsegítő irodalom nem jó. Nem hiszem, hogy rengeteg jó tanácsot adna. Ahhoz a Jobban, mint valaha sokkalta nagyobb segítség, és az ténylegesen is szak irodalomnak tekinthető. Ez csak egy napló, amit úgy írt, úgy fogalmazott meg, hogy eladható legyen, de úgy összességében szerintem, nem ad túl sokat az olvasónak. Ahhoz túlzottan felületes, és túlzottan sok dolgot akar, túlzottan röviden tárgyalni.

Bővebben:http://jeffi-olvas.blogspot.hu/2016/04/gretchen-rubin-b…

kávésbögre P
Gretchen Rubin: Boldogságterv

Szerintem ez egy jópofa könyv, főleg akkor, mikor az ember maga alatt van, változtatni akar az életén, de lövése sincs, hol kezdje. Nem kell végigcsinálni az egész boldogságtervet, elég, ha az ember magáévá tesz néhány trükköt és praktikát azok közül, amiket Gretchen bedob a kalapba. Nekem segített. :)

esőember

Ne hagyd, hogy a tökéletes a jó ellensége legyen!

171. oldal - Június: Törődj a barátaiddal! (Édesvíz, 2010)

zsofigirl

Te döntöd el, mit csinálsz, de azt nem, hogy mit szeretsz csinálni.

esőember

Az ölelés oldja a stresszt, növeli az összetartozás érzését, csillapítja a fájdalmat.

76. oldal - Február: Gondolj a szerelemre! (Édesvíz, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: ölelés
zsofigirl

Tízévesen titkoltam, hogy mesét olvasok, mert szégyelltem volna, ha rájönnek. Most, hogy ötven vagyok, nyíltan olvasom őket. Mert amikor férfi lettem, félretettem a gyerekes dolgokat, köztük a gyerekességtől való félelmet, és azt a vágyat, hogy nagyon felnőtt legyek. (C. S. Lewis)

144. oldal, Május: Vedd komolyan a játékot! (Édesvíz, 2010) · C. S. Lewis

zsofigirl

Vánszorog a nap, de rohannak az évek.

zsofigirl

Használd el, viseld, élj vele, vagy búcsúzz el tőle!

280. oldal - Október: Figyelj! (Édesvíz, 2010)

imma A+P

Félreértés, hogy a boldogtalanság önzetlen, a boldogság pedig önző. Boldogan viselkedni nagyobb önzetlenség. A rendíthetetlen jókedvhez energia, nagylelkűség és fegyelem kell, egy boldog ember mégis mindenkinek természetes. Senki sem vigyáz az érzéseire, senki nem próbál a kedvében járni. Önállónak tűnik; ő segít másokon. És mert a boldogság természetesnek látszik, az ilyen embernek általában nincs tekintélye. Teréz óriási erőfeszítését még apácatársai sem tisztelték. Boldognak látszott, ezért azt feltételezték róla, hogy a viselkedése nem igényel erőfeszítést. Ismerek néhányat a szerencsés kevesek közül, akik – mint az apám – eredendően vidám természetűnek látszanak. Azon töröm a fejem, vajon mekkora erőfeszítés kell ehhez.

252. oldal - Augusztus: Elmélkedj a túlvilágról! (Édesvíz, 2010)

Mátrixi

(…) a stabil házasság titka az, ha minden áldott nap legalább három dolgot nem teszünk szóvá.

82. oldal - Február: Gondolj a szerelemre! (Édesvíz, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: házasság
hraurie P

Sok kicsi sokra megy; ha mindennap elvégzel egy keveset, sokra viszed.

clarisssa MP

Viselkedj úgy, ahogy érezni szeretnéd magad!

27. oldal - A kezdet (Édesvíz, 2010)