Thészeusz ​és a fekete özvegy 5 csillagozás

Grendel Lajos: Thészeusz és a fekete özvegy Grendel Lajos: Thészeusz és a fekete özvegy Grendel Lajos: Thészeusz és a fekete özvegy

„Yvette-em, fekete hajú, tüzes Ariadném, fölöttébb büszke volt rám. Egy délelőtt, megint csak a konyhában, odasúgta a fülembe, hogy jó lenne, ha… Úgy látszik, a konyhai munka és környezet van a legélénkebb hatással szerelmi vágyára, gondoltam. Hiába, minden nő egyedi eset, külön egyéniség, más-más hangszer: az egyik oboa, a másik angolkürt, a harmadik lant, a negyedik csembaló. Már indultam volna a nappaliba, de Yvette keze megállított. – Most, itt. – Ejha! – szörnyülködtem. – Én ráhasalok az asztalra, te fölhajtod hátul a szoknyámat, és úgy.”

Eredeti megjelenés éve: 1991

Fapadoskonyv.hu, Budapest, 2011
Kalligram, Pozsony, 2000
Madách, Pozsony, 1991

Grendel Lajos: Thészeusz és a fekete özvegy

Grendel-elfogultságomtól nehéz eltekinteni. De ha mégis, akkor el lehet hinni nekem, hogy ez az egyik legregényebb regénye. Az a típus, amit a magyar irodalmon belül nem értékelnek különösebben. Miközben az ilyen regények lehetnek nemzetközileg érdekesek.
(Már most elvitt a lendület. De egyet tudok érteni magammal – ami ilyen rövid szakasz után egészen nagy siker.)
Éppen ezért ezt ajánlanám az elsők között az életműből olvasmánynak.
A történet, a főhős Tillmann J.A. idézetét juttatta eszembe. Ő is idéz: Boris Groystól. Aki elmebeteg módon a Szovjetunió ’70-es éveit szabad létezésként jellemzi. „Nem volt elnyomás, de arra sem volt lehetőség, hogy előbbre lehessen jutni vagy pénzt lehessen keresni.”*
Ez mottója lehetne a regénynek. A főhős többre hivatott értelmiségi, de mivel a diktatúrában a több nem létezik, ezért az adottságai által rámért feladat nem kötelezi. Mintegy minden emberi kötelezvény lehullik róla. Nincsen meg a neki rendelt út. Tévelyeghet. Elzüllhet. Eltűnhet. Nyom nélkül.
Teljesen szabadon.**
Ebben a korszakban már nincsenek illúziók, nincsen lázadási, rendszermegdöntési remény. Tényleg, ennek az embernek nincsen dolga. De a fenének sem kell ez a szabad létezés.
Groys se véletlenül lépett le ’81-ben az NSZK-ba…

* https://moly.hu/idezetek/974963
** https://moly.hu/idezetek/975086

Gabriella_Balkó>!
Grendel Lajos: Thészeusz és a fekete özvegy

Első Grendel-könyv, amit olvastam. Nem vártam semmit, ezért egész jónak találtam. Egyébként így nem igazán tudom, hogy szimbolista műként tekintsek rá, mint a csehszlovákiai magyar létnek a leírására, mert én "csak sima könyv"ként olvastam.

Madách, Pozsony, 1991

balagesh I>!

A boldogsághoz nincs szükség tömegkommunikációs eszközökre. Üres az életünk, érzelmeink elsorvadtak, értelmünk egy kaptafára húzza a világ sok ezer és alapjában véve rendszerezhetetlen jelenségét, észre sem vesszük, hogy sablonok rabjai lettünk. Bekapcsoljuk a rádiót, a tévét, a magnót, hogy elűzzük ezt a kellemetlen ürességet. Az az illúziónk támadt, hogy mindenről tudomást szerzünk, ami körülöttünk történik, hogy miénk az egész világ, s közben egy gombostűt sem vagyunk képesek arrébb tenni anélkül, hogy ne egy láthatatlan kéz vezetné a kezünket. Mindenhol ott vagyunk, de sehol sem érezzük jól magunkat, nem vagyunk szabadok, és semmibe sincs beleszólásunk.

155-156. oldal, Thészeusz és a fekete özvegy II.

balagesh I>!

Normális akkor lesz az ember, ha egyszer megkérdi magától, ugyan mi a fenét keres is a világban, hiszen itt nincs semmi keresnivalója.

163. oldal, Thészeusz és a fekete özvegy II.

balagesh I>!

A vértanúk nem szenvedhetik a szellemeskedést.

82. oldal, Két Ariadné között

dapi>!

Hát igen, a gyötrő lelkiismeret-furdalás a szélgörcsnél is rosszabb, s most már tisztán láttam, hogy a főnyereményből, amit megütöttem, elég nagy adót fognak levonni. Vagyis hogy előbb le kell nyelnem a békát, hogy a főnyereményt utána megüthessem, s őt bízták meg, hogy a békát ezüst evőkanálban, amúgy nyersen, a számba gyömöszölje. Oszkár kínlódott. Oszkár viaskodott, mint akinek nem szívügye megetetni velem a békát, viszont a régi barátság és a hála arra kötelezi őt, hogy alkalmat adjon nekem a főnyeremény megütésére, s ha másképpen nem megy, hát erőszakkal tegyen boldoggá. Az ostort szeretetből fonták, és ez a fontos.

27. oldal, Thészeusz és a fekete özvegy (Kalligram, 2000)