A ​boszorkány 195 csillagozás

A Gonosz Nyugati Boszorkány élete és kora
Gregory Maguire: A boszorkány

Mindenki ​ismeri az Óz, a csodák csodája meséjét, amelyben Dorka, a kansasi kislány legyőzi a Gonosz Nyugati Boszorkányt. Ám az csak a történet egyik oldala. A titokzatos Boszorkányról semmit sem tudunk. Ő vajon honnét jött? Hogyan lett gonosz? És egyáltalán, mit jelent gonosznak lenni?

Aki elolvassa Gregory Maguire csodálatos regényét, az soha többé nem tud ugyanolyan szemmel nézni Óz világára. A Boszorkány egy olyan vidéken játszódik, ahol a beszélő állatok az egyenjogúságért küzdenek, a mumpicföldiek a középosztály stabilitására vágynak, a sárga téglás út pedig az elnyomás szimbóluma a kvarangyok számára. Itt születik és nevelkedik a zöldbőrű Elfaba, az éles elmével megáldott, de hányatott sorsú teremtés, akiből felnőttként a Gonosz Nyugati Boszorkány lesz, és akinek élettörténete újraértelmezi a jó és a gonosz örök szembenállását.

„Ez a fondorlatosan felépített, zseniálisan megírt regény egyszerre fantasy thriller, pszichológiai tanulmány és politikai… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1995

Kelly, Budapest, 2009
432 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639943186 · Fordította: Pék Zoltán

Elfaba

Smaragdváros

Lancaster

Gregory Maguire: A boszorkány A Gonosz Nyugati Boszorkány élete és kora

A könyv egyszerűen zseniális! Általában nem szeretem, ha egy tündérmesét kifordítanak és túlságosan valóságossá teszik, de a „gonosz Nyugati Boszorkányt” most igazán megkedveltem ennek az elolvasása után. Önmagában az is félelmetes volt, ahogy az író Óz köntösébe csavarta a szegregáció, a vallási fanatizmus meg a zsarnokok elnyomásának örökké jelenlévő kérdését, de ezt még kiegészítette a nagyszerű jellemekkel. Közben pedig belecsempészte és jelentéssel ruházta fel az eredeti történet összes szimbólumát, mint a vörös cipellő, a sárga köves út vagy a bádogember. Ráadásul ezek után elgondolkozhatunk, hogy vajon a három boszorkány közül melyik is volt a jó vagy a gonosz, vagy van-e egyáltalán értelme ezeknek a szavaknak még egy mesében is?

Seigneur_Pecabot

Gregory Maguire: A boszorkány A Gonosz Nyugati Boszorkány élete és kora

A kötet végén egy következő könyvét ígérték, de valószínűleg nem fordították le. Négyezerért adták annak idején, a hátlapon ezer alatti kézzel írtat olvastam, ami fantasztikus. Ilyen könyvért ez aprópénz. Semmi további írását nem találtam semerre, se fordításban, angolul se. Hatalmas veszteség.
A könyv végigvisz egy igen kidolgozott esetet arra, hogyan lesz a gonosz, komplett keletkezéstörténet – milyen előzményei vannak, mi teszi rideggé, másmilyenné. Az ember minden esetben viseltessék kellő óvattal a sajátosságaival, sose tudhatja melyik jellemzője lesz személye gonoszságának alapja – az amely megkülönbözteti más gonoszoktól.

Véda MP

Gregory Maguire: A boszorkány A Gonosz Nyugati Boszorkány élete és kora

Most aztán olvashatom újra Ózt! Nagyon jó kis könyv, kellemesen meglepett.

meseanyu MP

Gregory Maguire: A boszorkány A Gonosz Nyugati Boszorkány élete és kora

Remek alapötlet, nagyon jó stílus, izgalmas, elgondolkodtató.

Deidra_Nicthea IP

Gregory Maguire: A boszorkány A Gonosz Nyugati Boszorkány élete és kora

Gondolkodtam a háromfél és a négyes között. Szóval ez valahol a kettő között van inkább.

Amíg Elfie suliba járt, első osztályú volt a karakterábrázolás és a történetvezetés is.

Utána, ahogy már nem kellett különösképpen engedelmeskednie senkinek, csapongó lett. Az egész. A stílus, és maga a karakter is. Innentől fogva a történet végéig ez egyre erősebben jelenik meg, Elfaba konkrétan hisztérikus lesz a legvégére (ami a kezdeti hűvös szarkazmust tekintve durva túlzás…). Gonosznak nevezni szinte… sértő a gonoszságra nézve.

Az alapötlet tetszik, sok mindent helyezett a szerző a világ hátterébe. Csak a nagyja olyan semmilyen lett, kifejtetlen, elvarratlan, vagy tök felesleges. A kvázi-filozófiai eszmefuttatásaitól egyenesen rosszul voltam. Ezt nem kellett volna erőltetni. Teli volt elvesztegetett potenciállal ez a könyv és ez az ötlet. Emiatt sajnálom azért.

Több minden hiányzott nekem, mint amennyit adott. Nagy reményekkel indultam az elején, aztán kemény ereszkedés lett a vége. :/

De, azért még mindig nem szörnyű, nem véletlen az a négy csillag, csak na. Többet vártam.

Bleeding_Bride ISP

Gregory Maguire: A boszorkány A Gonosz Nyugati Boszorkány élete és kora

Állatfarm – valamiért mind az ugrott be, ahogy olvastam A boszorkányt. Annak ellenére, hogy engem zavar, amikor kismillió szereplő vonul fel egy történetben és kismillió nevet és személyiséget kell asszociálni végig (és jobb esetben: összekeverni), ez a történet nagyon betalált nálam. Annak ellenére, hogy egy felnőttes mesére számítottam az egyik legösszetettebb politikai dokumentáció, amit ilyen formában láttam (vagy talán ami létezik). Nem egy paródiája az egész világ ferde mivoltának, hanem egyenes mása, a szereplők neveinek gyenge elmásításával. Tökéletes társadalomkritika a világ bármely vezetőségének és társadalmának, mivel olyan összetett, hogy bárki megtalálhatja benne magát, és nem utolsó sorban a rendszert, amiben él.

Shanara

Gregory Maguire: A boszorkány A Gonosz Nyugati Boszorkány élete és kora

Merész ötletnek tartom azt, amit az író ebben a könyvben megvalósított, még akkor is, ha az eredménnyel nem vagyok maradéktalanul elégedett. Egy eléggé ismert történet egyik negatív szereplője köré ilyen történetet szőni, az mindenképpen elismerésre méltó. Főleg, hogy nem is akármilyen szereplőt sikerült kreálnia. Olvasás közben jöttem rá, hogy sajnos igencsak hiányos a tudásom, ha Óz birodalmáról van szó. A könyv elejének eseményei nagyon tetszettek, teljesen oda voltam Dadus humoráért és a furcsa, zöld bőrű kislányért, a könyv vége szintén fantasztikus, cselekményes, érdekes és megható. A két élvezetes rész közötti középső szakasz azonban számomra borzasztóan unalmas és több esetben érdektelen cselekményekkel és leírásokkal teli oldalakat jelentett. Amit viszont igazán értékelni kell a regényben, ahogy a gonoszság és a jóság körül forgatja az író az egész cselekményt. Itt jön be az a mélység és helyenként erőteljes filozofikus gondolatok sokasága, amit szívesen olvastam.
A magyar kiadás egészében csodálatra méltó és igényes. A borító különleges, a fejezeteket képek választják el egymástól és minden oldalon megtalálható a fejezetet jelentő kép egy kis részlete a felső sarokban.
Egyelőre még halogatom, de lehet, hogy majd egyszer ráveszem magam az Óz világában játszódó eredeti történet megismerésére és ha ezt megtettem, akkor elképzelhetően más szemmel fogok a gonosz nyugati boszorkány életére és erre a könyvre is tekinteni.
Bővebben: http://shanarablog.blogspot.hu/2013/04/gregory-maguire-…

blackett

Gregory Maguire: A boszorkány A Gonosz Nyugati Boszorkány élete és kora

Mostanában mintha úgy alakítanám az olvasmányaimat, hogy nagyon erős női karakterek jöjjenek szembe velem bennük. Mit mondhat ez el a tudatalattimról, te jó ég. Elfaba pedig jó erős karakter, szerethető, utálható, tökös, esendő, szánható és elítélhető.
Jókora történetívet próbál átfogni a könyv, időnként el is ejti a fonalak egy részét – nekem például nem sikerült maradéktalanul összeraknom a politikai vonulatot, pedig szerettem volna. A gonosz természetéről történő filozofálgatás szerintem megállt volna a lábán kevesebb szájbarágással is, de hát ez legyen a legnagyobb problémám. A fordításban is akadt egy pár bökkenő (szerintem a Bursar még mindig nem tulajdonnév), de a fordító is ember, ugyebár, a bursar pedig amúgy is egy hülye szó.
Nem igazán értem azokat, akik szemrehányóan félretették a könyvet, miszerint de hát ez nem is mese – ők nyilvánvalóan nem néztek utána annak, hogy mit vesznek meg. Igaz, lehet, hogy túl szigorú vagyok, hiszen szerintem a Wizard of Oz sem mese, függetlenül attól, hogy egy kislány a főszereplője, vannak benne beszélő mesefigurák és cuki filmet csináltak belőle Hollywoodban, meg átdolgozták képeskönyvnek.
Minden fantasztikus vonulata, beszélő Állata, furcsa lénye és kitekert neve ellenére ez a történet végtelenül, szomorúan emberi, és már ezért megérte elolvasni.

Lahara ISP

Elfaba zöld…
Én nem is tudom. Annyira nem tetszett, bár voltak benne vicces szavak vagy dolgok, mint a Kecske vagy a kapáca.

szil0214

Gregory Maguire: A boszorkány A Gonosz Nyugati Boszorkány élete és kora

Kívül-belül fantasztikus könyv, nagyon ötletes dolognak tartom a Nyugati boszorkány újszerű ábrázolását. A vége miatt fél csillagot mégis le kellett vonnom, szerintem furcsa és kicsit összecsapott lett.

Chöpp

Átfutott a fején, hogy nem erkölcstelen-e rászoktatni a gyerekeket a reményre. Nem nehezebb nekik végül rászokni a felnőtt világ valóságához?

Kapcsolódó szócikkek: remény
Chöpp

Olyan érzékeny és naiv vagy. Amikor nem kínos, egész vonzó.

Bleeding_Bride ISP

Ha egy férfi feldühít egy másikat, megverekednek, egyikük nyer és megy tovább, a másik meg ott marad holtan. Ha nők vesznek össze, a világegyetem megváltozik, mert a hideg harag örök éberséget kíván, ha sértésről van szó.

Judy_

Az a környék, ahol nincs jó kávézó minden harmadik sarkon, szerintem nem alkalmas emberi lakhatásra.

Kapcsolódó szócikkek: kávéház
bozs

…a Varázslónak emberek kellenek. Tábornokok. Hosszú távon. Vezetői képességekkel bíró emberek. Akik leleményesek.
Egyszóval: nők.

176. oldal alja

Natasha

Akiket gonosznak tartanak, azok általában nem rosszabbak nálunk [átlagos embereknél]. Azoktól kell tartani, akiket jónak mondanak vagy jobbak az átlagnál.

Lancaster

A fiú tanul, a lány tud,
E tanulság erre jut.
A fiú okul, a lány feled,
A tanulság ez is lehet

Chöpp

– Az emberek szeretnek spekulálni. Ezért nevezem magam most Boszorkánynak: a gonosz Nyugati Boszorkány. Ha az emberek úgyis őrültnek tartanak, miért ne húznék hasznot belőle? Felszabadít a konvenciók alól.

Kapcsolódó szócikkek: Elfaba
Chöpp

Mennyire gúzsba köt minket a családi düh, töprengett. Egyikünk se szabadul.

Chöpp

Néha azt hiszem, a bosszú is szokás kérdése. Merev hozzáállás.