Timescape (Timescape 1.) 3 csillagozás

Gregory Benford: Timescape Gregory Benford: Timescape Gregory Benford: Timescape

Scientists in the 60's struggle to interpret a message from the future and prevent catastrophe by changing the course of science itself.
1962: A young Californian scientist finds his experiments spoiled by mysterious interference. Gradually his suspicions lead him to a shattering truth: scientists from the end of the century are using subatomic particles to send a message into the past, in the hope that history can be changed and a world-threatening catastrophe averted.

Eredeti megjelenés éve: 1980

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Science Fiction Masterworks angol

>!
Gollancz / Orion, London, 2004
412 oldal · ISBN: 9781857989359

Enciklopédia 2


Várólistára tette 2


Kiemelt értékelések

Noro P>!
Gregory Benford: Timescape

Megdőlt az elmélet, hogy a Greg névvel csak jó hard sci-fit írhat valaki.
A történet elvileg arra épülne, hogy a közeljövőben a környezetszennyezés hihetetlen tempóban kezdi pusztítani az élővilágot, és a fejlett világban központilag próbálják irányítani a tudományos kutatásokat, hogy ezt valahogy megállítsák. Brit tudósok (jaj, de hülyén hangzik ez mostanában :D) kitalálják, hogy figyelmeztető üzenetet kéne visszaküldeni a XX. század közepére. De egyrészt fogalmuk sincs róla, hogy valóban működik-e a dolog, másrészt a kormányhivatalokat is igen nehéz meggyőzni, hogy az egyre fogyó erőforrásokból egy ilyen meredek ötletre áldozzanak.

A könyv viszont alapvetően nem erről szól. Van benne rengeteg koktélparti (amiket csinos tudósfeleségek rendeznek, hogy legyen valami értelme létjogosultsága a szerepeltetésüknek), meg összeveszés a munka miatt feleséggel/baránővel/anyóssal, aztán egymás fúrása az egyetemen, és kuncsorgás több támogatás után. (Mellesleg a Dallas óta nem láttam még ilyet, hogy minden egyes szereplő pótcselekvés jelleggel iszik, de állandóan, mégsem lesznek soha részegek.) A hard sci-fi és a szappanopera ilyesféle keverékét én a magam részéről képtelen vagyok szórakoztatónak találni, ámbár Wilson és Sawyer rajongóinak éppenséggel bejöhet. Egyébként nagyon gyorsan olvasható 400 oldalról van szó, hiszen nem történik benne semmi. Kivéve azokat a rövid részeket, ahol valaki beleveti magát a magas matematikába. Vannak azért benne jó gondolatok – ezért is kap három egész csillagot – de ezek kifejtésére általában már nem marad hely a könyvben.

1 hozzászólás
Hanna IP>!
Gregory Benford: Timescape

Ahhoz képest, hogy 1980-ban írta Benford, a mondanivalója ugyanolyan friss és elgondolkodtató.


Népszerű idézetek

Noro P>!

„What's a nuclear club, Daddy?” Johnny asked, eyes big.
„People who can drop bombs.”
„Can I join?”
„Only fools get to join.”

Chapter Ten

Kapcsolódó szócikkek: atombomba
Noro P>!

„One of the laws of nature is that half the people have got to be below average.”

Chapter Seventeen

Noro P>!

That was Heisenberg's uncertainty principle. You could not tell precisely how much of a push the observer had given the wretched particle, so its future position was somewhat uncertain.

Chapter Fifteen

Noro P>!

What a specifically human comfort it was to see time as immutable, a weight you could not escape. Believing that, a man could give up swimming against this riverrun of seconds and simply drift, cease battering himself on time's flat face like an insect flapping against a blossom of light.

Chapter Forty-six


A sorozat következő kötete

Gregory Benford: Rewrite Loops in the Timescape

Timescape sorozat · Összehasonlítás

Hasonló könyvek címkék alapján

Stephen Baxter: The Time Ships
Stephen King: 11/22/63 (angol)
Kim Stanley Robinson: Red Mars
Michael Chabon: The Yiddish Policemen's Union
Connie Willis: All Clear
Harry Turtledove: The Guns of the South
Paolo Bacigalupi: The Windup Girl
L. Sprague de Camp: Lest Darkness Fall
Ian McDonald: The Dervish House
A. G. Riddle: Quantum Radio