Az ​Alapítvány félelme (Alapítvány-Birodalom-Robot univerzum) (Második Alapítvány-trilógia 1.) 26 csillagozás

Gregory Benford: Az Alapítvány félelme Gregory Benford: Az Alapítvány félelme

Isaac ​Asimov Alapítvány-trilógiája az igazi science fiction irodalmat fémjelzi. Az Alapítvány-regények feldolgozták a hanyatlóban lévő Galaktikus Birodalom monumentális történetét, szóltak a tudósok titkos társadalmáról és azokrl az emberekről, akik a pszichohistória tudományának segítségével meg akarják rövidíteni az elkerülhetetlenül bekövetkező Sötét Korszakot. Asimov 1993-ban bekövetkezett halála azt a tragikus bizonyosságot vetítette előre, hogy a történet befejezetlenül maradt. Ez így volt, egészen mostanáig. Az Asimov-örökösök engedélyével napjaink három elismert SF szerzője, Gregory Benfor, Greg Bear és David Brin összefogtak, hogy kiegészítsék a befejezetlenül hagyott epikus sagát. A második Alapítvány-trilógia első kötete Gregory Benford Az Alapítvány félelme című regénye, amely magában a vállalkozásnak a legelejéig, a titokzatos alapító személyig utazhatunk vissza az időben. Hari Seldon csupán matematikus akart lenni, nem vágyott semmi másra, beletemetkezett a számok… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1997

Inpu>!
Gregory Benford: Az Alapítvány félelme

Az Alapítvány-univerzum első olyan kötete, melyet Asimov halálát követően a sci-fi műfaj egy másik jeles alkotója jegyez. Benford a könyvhöz fűzött utószavában részletes beszámol mindazon dilemmákról és nehézségekről, melyek toronyházként magasodnak mindazon szerzők előtt, akik az asimovi mestermű egy-egy repedését kívánják kitölteni úgy, hogy a mű egésze szemernyit se sérüljön, sem tartalmi, sem esztétikai szempontból. Kiállta-e Benford ezt a próbát? Nos, erre a kérdésre bizonyára ezerféle válasz adható. Jómagam a könyvet olvasván egy pillanatra sem tudtam szabadulni attól a nyomasztó érzéstől, ami valószínűleg Benfordot is mindvégig gyötörte, nevezetesen, az Asimov és az ő kiforrott stílusa közötti szükségszerű ütközés. A történet – bár első harmadában zavaróan vontatott, mondhatni unalmas – kétségkívül eredeti, frissességét pedig két cselekménypanel beillesztéséből nyeri. Ezek a panelek lehetőséget adnak Benford számára, hogy megossza velünk saját gondolatait néhány valóban lényeges társadalmi problémával kapcsolatban. Eszmefuttatásai ugyanakkor már-már álfilozofikus mélységűek, és az asimovi stílustól teljesen idegenek. Így, bár a végén az Alapítvány saga egy mesterien megtervezett epizódját kapjuk, nehéz lenne nem egyetérteni szerzője vallomásával: egy asimovi miliőbe helyezett, az asimovi repertoárból merítő, ám ízig-vérig Benford regényt tartunk a kezünkben.
Jöjjön hát a következő epizód, Greg Bear tollából az Alapítvány és Káosz!

pwz I>!
Gregory Benford: Az Alapítvány félelme

Az elején nehezen ment. Állandóan ott motoszkált a fejemben, hogy ez azért csak Asimov regényfolyamába illik, de mégis más volt, mint amit és ahogy a Mester alkotott. Aztán beindult és önálló életre kelt, legalább is bennem. Hogy hogyan érdemes ezt a könyvet olvasni, arra a végén jöttem rá – kicsi rásegítéssel, de azért belül ezt már korábban is éreztem. Az író, Benford ezt írta a végén:
„Amikor elkezdtem gondolkodni a regény megírásán, rájöttem, nyugodtan támaszkodhatom a Trantorra, a pszichohistóriára és a Birodalomra vonatkozó részletekre. Ezek az apróságok vezettek el a történet kibontakozásához. Mindennek az lett az eredménye, hogy ez a könyv nem egy Asimov imitáció, hanem egy Benford-regény, amiben felhasználásra kerültek Asimov alapötletei és hátterei.”
Na, ez az, amit sokan nem vesznek figyelembe – én viszont IGEN :)
Jöhetnek a folytatások!

Jesper_Olsen>!

A filozófia nem válaszokból, inkább jó kérdésekből áll.

Jesper_Olsen>!

– Nem tartasz lépést a korral, Hari.
– Nem is próbálok. Én inkább megelőzni szeretném.

darthred>!

Az öngyilkosság az önkritika legőszintébb és legdurvább megnyilvánulási formája.

Jesper_Olsen>!

A tudósoknak eszközökre van szükségük. A matematikusoknak csak írószerszámra és radírra. A filozófusoknak a legjobb, nekik radír sem kell.

Jesper_Olsen>!

– Az apám mindig azt mondta: kemény az az ember, aki csak igazságos, és szomorú az, aki csak bölcs.

Jesper_Olsen>!

Igen, a döntések mindig apró gyilkosságok: az egyik lehetőség miatt a másik örökre elvész.

Jesper_Olsen>!

El kell ismernünk: a matematikusok olyanok, akár a franciák. Bármit mond nekik az ember, lefordítják a saját nyelvükre, így aztán a mondandó egészen másképpen szól.

Jesper_Olsen>!

Az abszolút tökéletes másolat mellett az eredeti is másolatnak tűnik.

Második Alapítvány-trilógia sorozat · Összehasonlítás