A ​Gyűrűk Ura filozófiája 22 csillagozás

Gregory Bassham – Eric Bronson: A Gyűrűk Ura filozófiája

Tolkien és a Gyűrűk Ura hatása felbecsülhetetlen. Bassham és Bronson professzorok egy Szövetséget hívtak életre olyan tudósokból, akik egyaránt képzettek a filozófia tudományában és behatóan ismerik Középfölde világát. Megannyi kérdés született Tolkien lenyűgöző hősi története nyomán, amelyek valójában az etika, illetve a morálfilozófia alapvető kérdései: Lehet az emberfeletti erőt jóra használni vagy a hatalom minden esetben rabul ejti az embert? Létezik-e a hatalom „jó„ és „rossz„ használata morális értelemben? Lehetségese-e összhangban élni a természettel és más népekkel? Nem tartanánk az örök életet unalmasnak és terhesnek? Vannak-e erkölcsi és etikai korlátai az uralkodási vágynak? Hogyan akadályozhatjuk meg a globális, minden „népet„ érintő katasztrófákat?Tolkien maga is remélte, hogy történetei segíthetik olvasóit a jobb emberré válásban, és tudatosan vetett fel néhányat a mitológia, a vallás és a filozófia legkomolyabb kérdéseiből.

Bestline / Édesvíz, Budapest, 2004
286 oldal · ISBN: 9635287461 · Fordította: Büki Gabriella, Fazekas Gergely, Füzessy Tamás

Szauron / Sauron

Középfölde

Linszyy P>!
Gregory Bassham – Eric Bronson: A Gyűrűk Ura filozófiája

Voltak benne erőltetett belemagyarázások, de igazából rengeteg olyan dolgot írtak le, amikre én is kerestem a választ, és szerintem lehetséges, hogy Tolkien is gondolt rájuk. Lehet, hogy nem könnyű olvasmány, de ha valaki kicsit benne van a filozófiában, akkor érthető, amit mondani akar egy-egy tanulmány. Nekem eddig ez a kötet segített a legtöbbet A Gyűrűk Ura és Tolkien motivációjának értelmezéséhez, úgyhogy hasznos volt és élveztem olvasni. :)

Silmantin>!
Gregory Bassham – Eric Bronson: A Gyűrűk Ura filozófiája

Jó ezzel a témával foglalkozni, azonban néhány esetben nem hinném, hogy Tolkien is egyetértene…

Mira_Skywalker >!
Gregory Bassham – Eric Bronson: A Gyűrűk Ura filozófiája

Élveztem ezt a tanulmánykötet!
Nagyon ajánlom minden Tolkien rajongónak, főként, ha érdekli egy kicsit a filozófia, vagy esetleg tanult is, mint én.
A fejezetek eléggé olvasmányos nyelvezetűek és mind különböző szempontok alapján elemzik a tolkieni világot és annak szereplőit. A kedvencem kétségkívül az első tanulmány lett, amely a hatalom természetéről és annak az erkölccsel való összeegyeztethetetlenségéről szól, összevetve mindazzal, amit Platón mond az Államban Gügész története kapcsán, aki szintén egy hasonló hatalmat adó varázsgyűrűt talál és romlik meg általa.
Az egyetlen fejezet, amivel nem értettem egyet, az a fétises, mert szerintem az tisztán belemagyarázás. A többi tizenöt tanulmány azonban nagyon jó.
Ajánlom minden Tolkien rajongónak!

monalisa>!
Gregory Bassham – Eric Bronson: A Gyűrűk Ura filozófiája

Volt benne néhány eléggé „elborult” elmélet (pl. Gyűrű vs. fetisizmus), viszont összességében nagyon érdekesnek találtam, és mindig is értékeltem azt a hozzáállást, amikor a szerző jó alaposan körbejár egy bizonyos témát, amely így közvetíti elszántságát is – netán mindenek feletti rajongását… :)

Aranymag>!

A tündék és Szauron által kovácsolt Hatalom Gyűrűi jelentették a csúcstechnológiát Középföldén.

36. oldal 2. fejezet A Végzet-katlan: az új technológiák és a Tolkien-féle Hatalom Gyűrűi

Kapcsolódó szócikkek: Középfölde · Szauron / Sauron
Aranymag>!

Ha egy halandó – például egy ember vagy egy hobbit – birtokába kerülne a Hatalom egyik Gyűrűje, vajon választhatja még az erényes életet?

Jesper_Olsen>!

Sok dolog van a múltban, amit jó volna elfelejteni, de van olyan is a történelemben, ami bátorságot ad nekünk a legsötétebb napokban is. Tudatában lenni annak, mit kell elfelejtenünk és mire kell emlékeznünk, a kulcs a jelentőségteljes és boldog élethez. … Az igazi boldogság nem a veszélyek kikerülésével, hanem a fájdalommal való szembenézéssel és az élet megerősítésével érhető el.

Jesper_Olsen>!

Önmagamról való érzéseim olyasvalamiről szólnak, amely nő és életre kel… Csak továbblépéseim és visszavonulásaim, győzelmeim és vereségeim történetén keresztül ismerhetem meg önmagam.

Jesper_Olsen>!

a gonoszság nem tarthat örökké, mivel az isteni erő és igazság elsikkasztásával végül önmagát pusztítja el. Ám ez nem jöhet létre a közreműködésünk, önfeláldozásunk és a hitünk (túl minden ésszerű reményen) nélkül, hogy halandó törekvéseink végső válaszra találnak…