Minden kornak megvannak a maga hősei. Régebben a maszkos-bugyogós szuperhősök és a macskanők, úgy fest azonban, a 21. századra inkább a férfias és hétköznapi pasik (és amazon nők) viszik a pálmát. Előbbire példa Gregg Hurwitz thriller-krimi sorozata, melynek első része Az Árva címet viseli. Képzeljünk el egy névtelen hőst, akinek csak szájbeszéd útján terjed a telefonszáma, és bárkinek bármilyen életveszélyes helyzetben képes a segítségére sietni.
Bár eleinte talán kicsit nehéz belerázódni a történetbe, garantált, hogy a felétől teljesen beszippantja az olvasót. Ugyan bőven akad benne lövöldözés (főleg a vége felé), verekedés, akciódús jelenetek, azért a női olvasók számára is olvasmányos történet, s legalább végre egy olyan könyv, amiről bátran állítható, hogy unisex.
Seholember talán egy olyan modern hős, amelyre világunk vágyik, akit bármilyen élet-halál helyzetben hívhatunk, ő segít. De csak egyszer, és egyszerre csak egy ügyet vállal. Természetesen neki is megvan a maga sötét múltja, története, ezáltal a jelen idejű cselekményeket néha meg-megszakítják a dőltbetűs visszaemlékezések, amikor is visszacsöppenünk főhősünk gyerekkorába. Megismerhetjük a miérteket, az okozati összefüggéseket, s miközben magunk is az ártatlanok megmentésének ügyeibe csöppenünk, egy hihetetlenül összekuszálódó eseménybe sodródunk. A szálak összefutnak, a kérdés csak az, hogy ki mozgatja őket, és, hogy miért. Bár nem nyerünk mindenre magyarázatot ebben az első részben, azért önmagában is egy szép komplex történetet kapunk, én azt mondom, elégséges magyarázattal, mindazonáltal épp a szükséges figyelemfelkeltéssel megfűszerezve ahhoz, hogy kíváncsiak legyünk a folytatásra (ami nem mellesleg szeptemberben érkezik).
A befejezésen azért bőven akad meglepődnivaló, habár a szemfülesek körülbelül 10-20 oldallal a vége előtt azért megsejthetik már a nagy csavart.
Talán az egyedüli, amit sajnáltam benne, az a félig-meddig romantikus szál(ak), amely picit túl volt bonyolítva, legalábbis én amondó vagyok, hogy egy krimi/thrillerbe nem feltétlenül szükséges beleszőni ilyen jeleneteket.
Mindazonáltal bátran ajánlom a könyv olvasását férfiaknak és nőknek is, nem fognak csalódni benne. Nekem a kedvencek közé került. :)
Pontozás:
Egyedi besorolásom: 6. Kedvencek között
Karakterek: Evan egy igazán férfias és belevaló főszereplő.
Borító: 10/10 – Illik a sztorihoz, figyelemfelkeltő, és maga a nyomás is tetszett, habár a lapok egy kicsit vékonyak.
moly.hu-n elért százalék: 92%
Kinek ajánlom: A krimik kedvelőinek, akik szeretik a lövöldözést, bunyót, nyomozgatást. Mindazonáltal én nő létemre is élveztem, szóval bátran vegyék a kezükbe a könyvet a hölgyek is.
+ pont: Mert nagyon élvezhető, főleg kb. a közepétől kezdve, amikor kezdenek pörögni az események.
– pont: Egy icike-picike észrevételem, hogy voltak bizonyos helyzetek, amikor én legalábbis valami elmésebb harcot/lezárást írtam volna. Pl. a „végső ütközetnél”, szerintem Evan lehetett volna találékonyabb is – persze, így érdekesebb volt olvasni meg izgalmasabb, mégis logikai hibának éreztem.