Agyag (Batman: A Sötét Lovag 4.) 21 csillagozás

65. KÖTET
AGYAG

Agyagpofa ismét szabadlábon van, és most ő maga írja a forgatókönyvet. A volt B-filmes sztár bárki alakját képes felvenni, ezzel komoly gondot okozva a Sötét Lovagnak, aki így a legközelebbi szövetségeseiben sem bízhat. Ezalatt az alakváltó szuperbűnöző kínterhes múltja is feltárul egy visszaemlékezésben. Majd egy ritka, csendes történetben megtapasztalhatjuk a gothami bevándorlók rabszolgasorsát, ezután pedig az Ember-Denevér ismét fenyegető árnyékot vet Gotham utcáira.

Tartalom: THE DARK KNIGHT #22–29

Kronológiai sorrend: 69

A következő kiadói sorozatban jelent meg: DC Comics - A legendás Batman Eaglemoss Hungary

Eaglemoss Hungary, Budapest, 2021
192 oldal · keménytáblás · ISBN: 9788381990868 · Illusztrálta: Alex Maleev, Alberto Ponticelli, Ethan Van Sciver

Batman · Alfred Pennyworth · James Gordon

Gregg Hurwitz: Batman: A Sötét Lovag 4. – Agyag

Akárcsak a sorozat előző kötete, úgy a záró akkord is egy számomra kevésbé ismert ellenfelet vett górcső alá, mégpedig Agyagpofát, egész pontosan Basil Karlo-t, aki az Új 52!-ben új eredetsztorit is kapott. Maga az alapsztori nem nagy eresztés – Agyagpofa megszökött, rabol, Batman próbálja elkapni –, viszont tetszett a karakter hátterének bemutatása, hogyan is vált a szürke, semmilyen Basilból e veszélyes ellenfél. Szerencsére az író is érezhette, hogy ebben a sztoriban ennyi van, így az Őrült Kalapos sztorijával szemben ez nincs túlnyújtva, négy rész után véget ér. A grafikáért az itthon a Bendis-szel közösen alkotott Fenegyerekről elhíresült Alex Maleev felelt. Elsőre kicsit furcsák voltak a képei az ott megszokott stílusához képest, ám hamar megbarátkoztam velük és jól illettek ehhez a sötét hangulatú sztorihoz.
A kötet másik négy füzete két kétrészes történetet takar. Az első egy mondhatni „igazi” képregény, ugyanis szövegbuborékokat szinte nem tartalmaz, a szereplők nem szólalnak meg benne, így itt valóban a képek beszélik el a sztorit, ami egy lényegében rabszolgaként robotoló bevándorlócsalád viszontagságait meséli el. A kötetet és egyben a sorozatot záró duplarészesben pedig egy új Ember-Denevérrel kell Batmannek szembeszállnia. Ez sem rossz történet, bár sorozatzárónak nem egy nagy eresztés. Grafikailag ez a két sztori is rendben volt, bár nekem az Ember-Denevéres sztori Ethan Van Sciver által alkotott képi világa egy fokkal jobban bejött Alberto Ponticelli rajzainál.

Th3DarkKn1ght>!
Gregg Hurwitz: Batman: A Sötét Lovag 4. – Agyag

Mint a címből sejteni lehet a Madárijesztő és az Őrült Kalapos után, Agyagpofa is megkapta saját maga újraértelmezését. Basil Karlo már gyerekkorában is egy szürke kisegér volt, és akármit is tett, nem figyeltek fel rá. Pedig a figyelemnél és az elismerésnél semmire sem vágyott jobban! Felnőtt korában a színészi pályával próbálkozott, hátha végre észreveszik, de sosem kapta meg a szerepet, mert nem volt elég karakteres. Innen egyenes út vezetett, egy meglehetősen fura alkunak köszönhetően a Pingvinnel, hogy Agyagpofává váljon. Agyagpofát mindig úgy képzeltem el, hogy már a képességei előtt is elismert színész volt, de Hurwitz csavar ezen egyet és a képességei miatt lesz jó színész. A tőle már megszokott módon visszaemlékezéseken keresztül bemutatja a karakter eredettörténetét és a lelke mélyére is hatol. Legjobban azok a részek tetszettek, amikor Agyagpofát az egyik rajongója mellé zárják az Arkhamban, és napokon keresztül csak Basil filmjeiről beszélnek. Sikerül megmutatni, hogy legbelül nem igazán gonosz a karakter. Remek történet és a sötét rajzok nagyon illenek hozzá! Az egyetlen bajom, hogy túl rövid! Míg Madárijesztő és az Őrült Kalapos megkapta a maga egy kötetnyi terjedelmét, addig Agyagpofa csak a képregény felében szerepel. Valószínűleg A Sötét Lovag cím elkaszálása eredményeképp (az érkező Batman: Mindörökké miatt állították le) lett ilyen rövid, így a maradék pár számba az egyéb ötleteit zsúfolta bele Hurwitz. Pedig Agyagpofa is megérdemelt volna egy kicsit jobban kibontott karakterrajzot. Ez nem vesz el az érdemeiből, csak lehetett volna még mélyíteni a dolgokat! De legalább még két történet helyet kapott! Az első a Hangtalan, ami egy néma mese, csak rajzokkal ábrázolva a cselekményt. Én az ilyeneket általában szoktam szeretni, de itt egy kicsit kaotikus volt, hogy most mit is látok éppen. A vége viszont nagyon megható volt! Az utolsó pedig egy Ember-Denevéres story, remélem az utolsó jó ideig, mert ezt a vonalat már kimaxolták a Detective Comicsban. Ennek ellenére egy jó kis történet, amiben ezúttal nem Kirk Langstrom a főszereplő, hanem az apja. Az öreg egy igazi mocsok céges pszichopata, de mint tudjuk Gothamnek csak egy igaz óriás denevére lehet! A Sötét Lovag befejező kötete is hozza azt a sötét hangulatot, amit már megszokhattunk tőle. Sajnálom, hogy véget ért ez a sorozat a Snyde-féle Batman fővonal mellett ez volt talán a legjobb!

EmeseGx>!
Gregg Hurwitz: Batman: A Sötét Lovag 4. – Agyag

Egész régen olvastam már ilyen igazi Batman képregényt, és nagyon örülök, hogy ezt elővettem, nem csalódtam!
Hangulatos, szépen rajzolt, jó történetek.

Morn>!
Gregg Hurwitz: Batman: A Sötét Lovag 4. – Agyag

Agyag hátterével nem vagyok megelégedve. Ez a filmsztárosdi fura nekem, nem illik hozzá. Sokkal esendőbb embernek képzeltem, nem pedig ilyen exhibicionista valakinek. Kár. Legalább túlnyújtva nem lett a története.
A kötetben szereplő másik két sztori nem egy nagy eresztés.
Kár, hogy Hurwitz nem foglalkozott vagy nem tudott más ellenségekkel, lenne, akire még kíváncsi lennék.

Koxi>!
Gregg Hurwitz: Batman: A Sötét Lovag 4. – Agyag

Sajnos nem az én gonoszok agyag…és ez sem került hozzám közel bár jó volt hogy árnyékolta a motivációját de eléggé „meh” érzésem volt….
Az ember denevér sztori nekem jobban bejött és mint gonosz és horror is jobban áll Batmannek

Razor P>!

Bruce Wayne / Batman: Alfréd? Mi a baj?
Alfred Pennyworth: Be kell vallanom, Úrfi, hogy az ellenfelei közül… ami egy igen kellemes kis brancs…
Bruce Wayne / Batman: Hogy mi?
Alfred Pennyworth: …mindig is az Ember-Denevér rémisztett meg a legjobban. Ő a maga ellentéte, és nem csak a nevében. Amíg maga őrjáratozik az égen és az igazságtalanság ellen küzd, ő ugyanazt az eget uralja és ártatlanokra vadászik. Ahol ön megóvja az életet, ő kiszívja.

Razor P>!

Batman / Bruce Wayne: Nem tudom az összes helyszínt egyedül átfésülni ma éjjel…
Alfred Pennyworth: Úgy hiszem, van erre egy kevésbé ismert frázis a nyelvünkben… Hogy is…? Áh, megvan. Kérjen segítséget!

Razor P>!

Bruce Wayne / Batman: Fekete Kanári?
Dinah Drake / Fekete Kanári: Aham?
Bruce Wayne / Batman: Itt Batman…
Dinah Drake / Fekete Kanári: Rögtön gondoltam a morgó hangból…

Kapcsolódó szócikkek: Batman
Razor P>!

(Alfred ellátja Bruce sérüléseit.)
Bruce Wayne / Batman: Áucs.
Alfred Pennyworth: Maga most…
Bruce Wayne / Batman: Nem.
Alfred Pennyworth: Összetrombitálni a sajtót! Szenzáció a gothami lapokban! Már látom is, hatalmas címfelirattal a főoldalon: Batman azt mondta, áucs! Jaj, ugyan már! Úgy tudtam, hasonló szurkálódással szokta kényeztetni Gordon felügyelőt is!

Kapcsolódó szócikkek: Alfred Pennyworth · Batman · James Gordon
Razor P>!

Bruce Wayne / Batman: Én ezt nem szó szerint értettem, Alfréd.
Alfred Pennyworth: Gondoltam, egy Agyagpofa nevű úriemberhez nem sok metafora kapcsolható, Úrfi.
Bruce Wayne / Batman: Túszul ejtett egy csapat új rajongót.
Alfred Pennyworth: Egy kicsit átértelmezi azt, hogy „rabul ejti a közönséget”.

Razor P>!

Bruce Wayne / Batman: Mennyi ideig fog ez még tartani?
Alfred Pennyworth: Végül is ez a leggyorsabb adatbányász szoftver az ismert civilizációban. Megértem a technológiai felkészületlenségünk keltette frusztrációt.
Bruce Wayne / Batman: A szarkazmus nem áll jól magának, Alfréd. … Habár, végül is de.
Alfred Pennyworth: Touché, Bruce úrfi.

Th3DarkKn1ght>!

– Én vagyok az. Mögötted állok az árnyékban és meg fogok szólalni.
– Végre valahára, egy figyelmeztetés.

Kapcsolódó szócikkek: Batman · James Gordon