Lényeglátás 22 csillagozás

Kevesebbet, de jobbat
Greg McKeown: Lényeglátás

A ​Lényeglátás nem arról szól, hogy többet végezzünk kevesebb idő alatt, hanem arról, hogy csak a valóban szükséges dolgokat végezzük el.
Szeretnéd megtalálni a bonyolulton túli egyszerű megoldásokat?
Szeretnéd megkülönböztetni a kevés létfontosságút a sok apró-cseprőtől?
Szeretnéd megtapasztalni milyen előnyökkel jár, ha nem vagy elérhető?
Szeretnéd megragadni a benned élő belső gyermekbölcsességét?
Ha bármelyik kérdésre igennel válaszoltál, akkor a Lényeglátás a te könyved.

Érzed a lankadatlan nyomást, hogy minden jót kipróbálj az életben? Hogy minden helyes dolgot megtegyél? Márpedig így soha nem jutsz előbbre. Ha szétforgácsolod az erőfeszítéseidet, semmilyen komoly eredményt nem fogsz elérni.
Greg McKeown eredeti megoldást mutat korunk emberének legnagyobb kihívására.
Daniel H. Pink, aMotiváció 3.0 szerzője GregMcKeown a lényeglátó élet és vezetés fontosságáról ír, tanít és tart előadásokat a világ minden részén. Olyan cégeknél… (tovább)

Bagolyvár, Budapest, 2015
270 oldal · ISBN: 9786155030536 · Fordította: Náfrádi Zoltán

_Andrea_>!

Greg McKeown: Lényeglátás Kevesebbet, de jobbat

Az utóbbi pár hónapban a minimalizmus lett a mániám, sokféle könyvet, podcastet, videót – általában tartalmat fogyasztottam a témával kapcsolatban. Ez az a könyv, ami leginkább összegzi, mit jelent a minimalista/esszencialista gondolkodásmód. spoiler Sokan is hivatkoznak rá, – mélységében ez a könyv tárta fel igazán számomra a témát.

FélszipókásŐsmoly P>!

Greg McKeown: Lényeglátás Kevesebbet, de jobbat

„A lényeg, hogy a lényeg legyen a lényeg.”

Szemléletfegyelmező, figyelmet irányba állító útmutató ahhoz, hogyan szűrjük ki mindazt, ami nem szolgálja a célunkat. Kicsit fekete-fehér, az embereket „lényeglátó” és „lényegvak” halmazba csoportosítja, de tanulságos példákat sorol fel. Intő tanácsokkal térít észhez, szembesítve a teljesítmény-központú világ teljesíthetetlen elvárásaival, hogy olyan dolgokkal IS foglalkozzunk, amire valójában semmi szükségünk, vagy épp nem a mi tisztünk vele foglalkozni.

Mircsi>!

Greg McKeown: Lényeglátás Kevesebbet, de jobbat

Most így második olvasásra sem könnyű erről a könyvről írni. Tele van bölcsességgel, és az első olvasásra azt hiszem többet adott, mert akkor még minden új volt. De nagyon felszabadító, azóta gyakorlom aktívan a nemetmondást, és igyekszem nem rosszul érezni magam emiatt.
Szerintem mások is elkezdhetnék gyakorolni ezt, mert a félszívvel mondott igenek, amik később nemre változnak, meg a talánok, amikkel nem lehet tervezni sokkal frusztrálóbbak, mintha tudnád rögtön, hogy hányadán álltok.

Viki_Bp>!

Greg McKeown: Lényeglátás Kevesebbet, de jobbat

Én éppen olvasom, eddig nagyon tetszik, de nem emiatt írtam ide.

Nem értek valamit, és gondoltam hátha valaki meg tudja magyarázni.
Van egy hasonló témájú könyv a HVG kiadásában ugyanilyen (!!!) borítóval:

Szelén>!

De akárki is legyen az, aki megpróbálja elszívni az idődet és az energiáidat a saját céljaira, az egyetlen megoldás kerítések felállítása. És nem abban a pillanatban, amikor kérést intéznek hozzád – sokkal hamarabb fel kell állítanod a kerítéseket, egyértelműen ki kell jelölnöd a tilos zóna határát, hogy már a kezdet kezdetén el tudd küldeni azokat, akik az idődet pocsékolják vagy a határokat átrajzolni. Ne feledd, ha ezeket az embereket arra kényszeríted, hogy megoldják a saját problémáikat, azzal nemcsak magadnak teszel szolgálatot, hanem nekik is.

Kapcsolódó szócikkek: energia · határ · idő · megoldás · probléma
Enikő_Rácz>!

Ha lemondunk a választás jogáról, valaki más fog választani helyettünk.

Szelén>!

Ha annyi feladattal és kötelezettséggel kell szembenézned, hogy azt sem tudod, melyikkel kezdd, áll meg egy pillanatra. Végy egy mély lélegzetet. Legyél jelen az adott pillanatban, és kérdezd meg magadtól, hogy pontosan ebben a pillanatban mi a legfontosabb – nem azt, hogy mi lesz a legfontosabb holnap, vagy akár csak egy óra múlva. Ha nem vagy biztos a válaszban, készíts egy listát mindenről, ami a figyelmedet követeli, és húzd ki azokat a tételeket, amelyek éppen most nem fontosak.

Kapcsolódó szócikkek: jelenlét · kötelezettség · lista
zsuzsyb I>!

Mára a technológia miatt más emberek minden eddiginél könnyebben meg tudják osztani velünk a véleményüket arról, hogy mire is kellene a leginkább koncentrálnunk. Nemcsak információs túlterhelés alatt élünk, hanem vélemény-túlterhelés alatt is

Kapcsolódó szócikkek: technológia
Szelén>!

Minden helyzetről elmondható, hogy ha világos képünk van a lényeges dolgokról, abból erőt meríthetünk ahhoz, hogy nemet mondjunk a lényegtelen dolgokra.

Szelén>!

Használd fel ezeket a tippeket egy olyan rutin kialakítására, melynek során mindennap először az aznapi legnehezebb feladatod megoldásához látsz hozzá. Keress egy kiváltó mechanizmust – ez lehet például a napi első pohár narancslé az asztalodon, a mobilodon beállított ébresztés vagy bármi más, amit szokásszerűen már most is megteszel reggelenként –, amelynek a hatására leülsz , és legkeményebb feladatra koncentrálsz.

Kapcsolódó szócikkek: feladat · mobiltelefon · narancslé · rutin
Szelén>!

Ne azt kérdezzük, hogy „Mennyire tartom ezt a dolgot?”, hanem azt, hogy „Ha ez a dolog nem lenne az enyém, mennyit fizetnék azért, hogy megszerezzem?”. Ugyanezt megtehetjük lehetőségekkel és elkötelezettségekkel is. Ne azt kérdezd, „Hogyan fogom magam érezni, ha kihagyom ezt a lehetőséget?”, inkább azt, hogy „Ha nem adódna ez a lehetőség, mennyit lennék hajlandó fizetni azért, hogy megszerezzem?”. Ehhez hasonlóan, azt a kérdést is feltehetjük, hogy „Ha nem vennék részt ebben a projektben, mennyit lennék hajlandó dolgozni azért, hogy bekerülhessek?”

Kapcsolódó szócikkek: elkötelezettség · lehetőség
zsuzsyb I>!

Pár száz év múlva, amikor majd hosszú távú visszatekintésben írják meg a történelmünket, a jövő történészei valószínűleg azt fogják megállapítani, hogy a legfontosabb esemény nem a technológia, nem az internet vagy az e-kereskedelem volt. Sokkal inkább az emberi létállapot korábban példa nélküli megváltozása. Rengeteg és egyre több embernek – szó szerint – most először nyílik lehetősége arra, hogy válasszon. Most először nekik kell saját magukat menedzselni. A társadalom pedig egyáltalán nem készült fel erre.

Sedi>!

A prioritás szót az angol nyelvben az 1400-as évek óta használják. Kezdetben csak egyes száma létezett. A legelső, elsődleges dolgot jelentette. Csak az 1900-as évektől jelenik meg többes számban, onnantól kezdve beszélünk prioritásokról. Logikátlan módon úgy véltük, hogy a szó módosításával a valóságot is meg tudjuk változtatni.

Szelén>!

A rutin az akadályok eltávolításának egyik legerőteljesebb eszköze. Rutin nélkül a lényegtelen, a figyelmet elvonó dolgok elhatalmasodnak rajtunk. De ha létrehozunk egy olyan rutint, amellyel szilárdan kézben tartjuk a lényeges dolgokat, a végrehajtást robotpilóta fogja irányítani. Nem kell tudatosan hajszolni a lényeges dolgokat, maguktól fognak megtörténni úgy, hogy gondolkodni sem kell rajtuk. Nem kell naponta értékes energiát áldozni arra, hogy mindent rangsoroljunk. Egy kevés kezdeti energiát kell befektetnünk egy rutin megalkotásába, utána már csak követni kell.

Kapcsolódó szócikkek: akadály · lényeg · rutin