Bosszúállók: ​A Pusztítás Kulcsa 13 csillagozás

Greg Keyes: Bosszúállók: A Pusztítás Kulcsa

A CRYSTAL DYNAMICS BOSSZÚÁLLÓK VIDEÓJÁTÉKÁNAK HIVATALOS ELŐZMÉNYE VÉGRE MEGÉRKEZETT!

Évszázadokkal ezelőtt ismeretlen hősök léptek szövetségre koruk Bosszúállóiként, hogy megküzdjenek a Zodiákus csoporttal, amely hihetetlen mágikus erőre tett szert egy titokzatos Kulcs segítségével. A Kulcs azonban elveszett, és a Zodiákus az árnyak közé rejtőzve próbálta irányítani a világot, várva, hogy a csillagok állása kedvező legyen a visszatéréshez…
Amikor a tizenkét csillagjegyet megtestesítő, különös szerzetek megjelennek a 21. században, a Bosszúállók újra együtt indulnak harcba ellenük. Hamarosan olyan küzdelem veszi kezdetét, amelyben a ma hősei korántsem biztos, hogy győzhetnek. Pedig a vadászat már megkezdődött a Pusztítás Kulcsa után, és ha nem a Bosszúállók találják meg, a világ sorsa talán örökre megpecsételődik…

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Nagy Marvel regénysorozat Szukits

Szukits, Szeged, 2021
356 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634976257 · Fordította: Oszlánszky Zsolt
Szukits, Szeged, 2021
356 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634976240 · Fordította: Oszlánszky Zsolt

Greg Keyes: Bosszúállók: A Pusztítás Kulcsa

A változatosság kedvéért ez a regény nem egy képregény szöveges verziója. Ez is Marvel, csak egy számítógépes játék kerettörténete. Ezzel együtt meg is vannak benne azok a sajátosságok, amelyeket rendszeresen sérelmezni szoktam az ilyen regényekben.

Nagyon videójátékos lett, ahogy mennek egyik helyszínről a másikra, keresik a kulcsot és közben összecsapnak a Nyáj éppen ott megjelenő tagjával. Olyan kiszámítható a menete… odamegyünk, harcolunk, megyünk tovább… Pedig Keyes törekszik a változatosságra és tesz bele olyan nehezítéseket, hogy ne csak az egymás verése töltse ki a cselekményt. Pl. egy zsebdimenzióban ragad az egyik csapat, és ki kell találniuk, hogyan tudnak onnan kitörni. (Bár ez is nagyon olyan szagú, mint egy pálya a játékban.)

Ezt leszámítva szerettem benne az olyan kis elemeket, amivel Greg Keyes igyekezett a kapott anyagot értékelhető regénnyé írni. Az egyik ilyen lehetősége a humor. Eleve vannak olyan karakterek a Marvel univerzumba, akiknek megvan a maga humoros oldala. Tony beszólásai, ha ezt a történetet nézem. Szituációs poén a cselekmény fajtája miatt kevesebb lehet, de legalább az idézhető egysorosok megteremtésére van kísérlet.

A másik, ami ennél jobban működött, a szereplők némelyikének elmélyítése és adni nekik valamit, amivel többek, mint a Marvel miatt ismerős alakok. Az egyik legszebb pl. Thor esete, aki Amerika Kapitány hatására igyekszik megváltozni. Eddig spoiler

A cselekmény különben végig mozgalmas, a szereplők egyik helyszínről mennek a másikra és szinte folyamatosan van valamilyen harc. Ha nagyon nem is köt le, ahogy összecsapnak egy-egy csillagjeggyel, a fiúknak el tudom képzelni, hogy ez lesz a fogukra való.

Ami még érdekes, hogyan illeszkedik ez a darab a Marvel univerzumba. Egyetlen olyan eleme van, ami visszautalás a korábban történtekre: New York ostromát, ami az első filmben is benne volt, nem keveset emlegetik fel. A karaktereket és a múltjukat is úgy kezeli, hogy mindenki ismeri őket. Mondjuk, a filmek miatt szerintem ez így is van.

Zsanett_M >!
Greg Keyes: Bosszúállók: A Pusztítás Kulcsa

Érdekes volt úgy olvasni ezt a könyvet, hogy csak a kézbevételekor eszméltem rá, hogy ez igazából egy előzménytörténet egy videójátékhoz. off Greg Keyes szerintem szépen ír, a leírásai annyira pontosak és részletesek, hogy az ember az egész történetet látja maga előtt, akár egy filmet.
Igaz egy-két helyen örültem volna kicsit több tagolásnak, mivel az akció jelenetek is nagyon filmszerűen voltak megírva így hirtelen történtek a váltások egyik szereplő küzdelméről a másikra. Mivel a film vizuális, a vágásokat gyorsan felfogja az ember, azonban írásban a megfelelő tagolás nélkül ez könnyen kizökkentheti az olvasót. off
Ettől függetlenül ez egyáltalán nem vont le sokat az olvasási élményből. Maga a történet érdekes volt, a Zodiákusról még nem túl sok mindent tudtam, így örültem neki, hogy kicsit ezt a „szervezetet” is megismerhettem. Tetszett, hogy kaptunk egy kis misztikumot és egy kis mitológiát ezzel a kötettel.

BBetti86>!

– Felteszem, hallott rólam ezt-azt.
– Igen – bólintott a férfi. – Ahonnan én származom, a magáról szóló rémtörténetekkel ijesztgetik a kisgyerekeket. Ott van Baba Roga… és maga.

BBetti86>!

A fiatalsága pedig… van némi igazság abban az axiómában, hogy a fiatalságot teljesen felesleges a fiatalokra pazarolni, mert úgysem tudnak mit kezdeni vele.

BBetti86>!

Mind egyediek vagyunk, Kamala. Úgyhogy bármit is teszel, az nem lesz olyan, mint amit a többiek csinálnak, de attól még légy rá büszke!