Permutation ​City (Subjective Cosmology 2.) 10 csillagozás

Greg Egan: Permutation City Greg Egan: Permutation City Greg Egan: Permutation City Greg Egan: Permutation City Greg Egan: Permutation City

The good news is that you have just awakened into Eternal Life. You are going to live forever. Immortality is a reality. A medical miracle? Not exactly.

The bad news is that you are a scrap of electronic code. The world you see around you, the you that is seeing it, has been digitized, scanned, and downloaded into a virtual reality program. You are a Copy that knows it is a copy.

The good news is that there is a way out. By law, every Copy has the option of terminating itself, and waking up to normal flesh-and-blood life again. The bail-out is on the utilities menu. You pull it down…

The bad news is that it doesn't work. Someone has blocked the bail-out option. And you know who did it. You did. The other you. The real you. The one that wants to keep you here forever.

Eredeti megjelenés éve: 1994

>!
Gollancz, London, 2010
382 oldal · ISBN: 9780575082076 · ASIN: B004JHY84E
>!
Gollancz, London, 2008
378 oldal · ISBN: 9780575082076
>!
Eos, 1995
352 oldal · ISBN: 9780061054815

Enciklopédia 2


Kedvencelte 2

Várólistára tette 5

Kívánságlistára tette 8


Kiemelt értékelések

Noro P>!
Greg Egan: Permutation City

Egan talán legkevésbé cselekményes könyve olyan mélységben ássa bele magát a tudatmásolás kérdéskörébe, mint kevés másik hard SF. A történet szerint a 21. század közepén kezdenek elterjedni az emberi másolatok, de mind a jogi, mind a technikai problémák nagy része még megoldatlan. Programozási szempontból két nagy iskola verseng egymással: az egyik makroszinten pontos másolatokat készít, nem foglalkozva azzal, hogy következetes fizika álljon a virtuális valóság mögött. A másik leegyszerűsített fizikai alaptörvényeket próbál megalkotni, amelyekre egy atomi szinten is következetes virtuális világot lehet programozni.
Magukat a másolatokat azonban ennél jobban foglalkoztatja az a kérdés, hogy honnan ered a mesterséges öntudat? Hardverből vagy szoftverből? Processzorból vagy memóriából? Mi történik, ha belenyúlnak az órajelekbe vagy ha felhő-módban futtatják őket? Lehet, hogy az öntudat egy olyan illúzió, ami bármilyen platformon képes megteremteni önmagát?

A történet két programozó és néhány számítógépbe szkennelt tudatmásolat köré épül, akik a virtuális lét határait feszegetik és a fentiekhez hasonló kérdéseket próbálnak megválaszolni. A másolatok ezen felül a létezés értelmét is keresik: éljék tovább azt az életet, amit testi valójukban is folytattak, vagy felejtsék el a valóságot és induljanak el a transzhumanizmus útján? Ha ráunnak régi céljaikra és vágyaikra, egyszerűen programozzanak újakat magukba? De hol az önazonosság végső határa?
A virtualitást Egan negatívabban mutatja be az SF-ben megszokottnál: rámutat arra, hogy egy számítógépben spoiler csak azt lehet megtalálni, amit valaki előtte beprogramozott. És mit ér a halhatatlanság, ha nem kíséri végtelen sok potenciális új élmény? A végtelen unalmat pedig csak úgy lehet elviselni, ha a kitörölsz magadból mindent, ami még emberré tesz. (E ponton már nem csak a virtuális túlvilágra gondolhatunk, hanem bármelyikre, amit az emberiség a történelem folyamán elképzelt magának. A kérdés jogos marad.)
A szerzőtől szokatlan módon kevés választ kapunk, azok is inkább filozofikus, mint természettudományos jellegűek. A kérdései azonban zseniálisak. A történet – amely a könyv vége felé még megpróbált egy izgalmas krízist összehozni, szerintem vitatható sikerrel – tulajdonképpen nem is nagyon kellett volna hozzá.

1 hozzászólás
PannaNyúl>!
Greg Egan: Permutation City

Kár, hogy még nem adták ki magyarul, pedig szerintem filozófusok, informatikusok, matematikusok és természettudósok hordáit lehetne megvadítani vele itthon is.

Azért szeretem Greg Egant, mert hajlamos a legnyugtalanítóbb, legmélyebb filozófiai kérdésekre nagyon matematikus szemléletű módon [naiv] megnyugtató válaszokat adni; ráadásul mindezt úgy, hogy a merőben elméleti problémák húsba vágóan gyakorlatiak lesznek a szereplők számára. Mi van, ha nincs logika a világban, csak amit beleviszünk? Vigyünk bele, találjuk ki, és ez a mi világunk lesz, és ennél fogva létezni fog! Mi értelme van egy (végtelen) életnek? Amit annak érzel! Szóval ne nyávogjál, hanem találd ki! Persze ennyire azért nem optimista: mindig megmutatja a kérdések nehézségét és az alternatív válaszok közül néhányat.

Közel két év alatt olvastam el a könyvet, de nem azért, mert rossz lenne. Igazolhatnám magam azzal is, hogy az időben való szétszóródás milyen jól illett a könyv eszközeihez és az általa feszegetett témához (ami igaz), de még csak nem is ez volt az ok. Egyszerűen az olvashatóság határáig tömény*: minden bekezdésen órákig tudnék gondolkodni, ezért nagyon lassan haladtam vele. És még csak nem is hard sci-fi szempontból nehéz: egyetlen képlet sincs, a technológiák felfoghatóak, mindent teljesen megmagyaráz pont a kellő mélységben, minden kérdésünkre választ kapunk. (Bár sajnos bizonyos dolgoknak bele is lehet kötni a logikájába.) Viszont olyan filozófiai-kozmológiai kérdéseket feszeget, amikről a könyv vége után sem tudtam eldönteni, hogy mit kezdjek vele, vagy egyáltalán hülyeség-e az egész, viszont még mindig ott kavarognak bennem. [Mint a szerző honlapjáról kiderül, ezzel ő maga is így van, ami némileg megnyugtató.]
Egyszerűen tömör gyönyör az egész (még ha nem is a szöveg szintjén). (Csak a végével nem vagyok kibékülve, mert kicsit összecsapottnak tűnik, de annyi baj legyen.)
Talán a Diaszpórában már jobban megtalálta az egyensúlyt az olvashatóság és a látványos elméletekkel való zsonglőrködés között, de ott nem is próbált ennyire nagy mindfuck-ot átadni, mint itt, és jobban a „valóság” talaján maradt.

Még valami: ’94-ben jelent meg a könyv, és szerintem figyelemre méltóan jól öregedett (számítógépekkel is foglalkozó sci-fi létére).

Akit felbosszantott, hogy kevés konkrétumot sikerült belepréselnem ebbe az értékelésbe, annak bocs, és ajánlom Marcusét: https://moly.hu/ertekelesek/1372950

*: Kicsit igaz ez az „ajánlás” a szerző honlapján:
„If it’s a page-turner you’re looking for, Egan’s Permutation City beats Connes’ Noncommutative Geometry hands down.” — John Baez, sci.math
[igen, az egy 600+ oldalas szakkönyv. :D] Persze messze nem ilyen vészes a helyzet, nagyon megéri elolvasni. :)

1 hozzászólás
Marcus >!
Greg Egan: Permutation City

A Karanténhoz hasonlóan az alapszituáció itt is tucat sci-fi ötletnek tűnik: 2050-re egyes kiváltságosok Másolatot készíthetnek magukról, amelyek önálló személyiségként létezhetnek egy virtuális világban. Van, aki így szeretne „örökké élni”, van, aki csak saját magát szeretné sokszorozni, például kutatási célból. Itt jön az első különlegessége a regénynek, Egan ugyanis részletesen és realisztikusan végigveszi, hogy milyen problémák lehetnek egy Másolattal. Így azonnal visszaránt a földre, amikor megtudjuk, hogy a Másolatok 90%-a szinte azonnal lekapcsolja magát (tulajdonképpen virtuális öngyilkosságot követ el), vagy hogy a számítógépes valóság annyi processzoridőt vesz igénybe, hogy a leggyorsabb Másolatok is tizenhétszer lassabbak a valósághoz képest.

A könyv egyik főszereplője, Paul Durham különleges kísérletet végez a saját Másolatán, melynek során felfedezi az ún. porelméletet. Ezen elmélet szerint a saját időérzékelésünk szubjektív (ugye ez ismerős az elméleti fizikából), így akár teljesen véletlenszerű pillanatokból is összeállhat a saját valóságunk, amelyet mi folyamatosnak érzékelünk, és ezen pillanatok egy idővonalon bármelyik irányba, és bármilyen távol lehetnek. Legalábbis leegyszerűsítve így hangzik az elmélet, de szólok, hogy a Karanténhoz képest ez a könyv igazi mélyvíz.

A virtuális valóság felhasználásának egy másik módja az Autoverzum, amely kifejezetten biológiai-kémiai kísérletek elvégzésére szolgál, saját belső törvényszerűségekkel. Külön szakértői vannak – és ami Egan-nál külön tetszik, hogy ez a tudomány is gyerekcipőben jár még a történet idején –, akik ha ügyesek, sokévnyi kutatómunkát tudnak elvégezni akár napok alatt. Maria itt ér el áttörést, ezért Durham egy érdekes ajánlattal keresi meg, miszerint a porelmélet segítségével egy saját világot, egyfajta örök menedéket hozna létre az azt megfizető Másolatoknak, amely a földi számítógépes hálózatoktól függetlenül működne (különben hogy is lehetne örökéletű, ugye). Ezen világ részét képezné majd egy Autoverzumos szabályokon alapuló „idegen világ” is.

A könyv eddig is tartogat néhány – persze tudományosan alátámasztott – csavart, de a második fele a Karanténhoz hasonlóan igazi hullámvasút, amelyben a szubjektív valóság teljesen új értelmet nyer.

Ez is kitűnő regény, akárcsak a Karantén, és bár annál nehezebb a tudományos része, de még mindig az átlagember számára is emészthető marad. Talán egy-két logikai baki van benne, ami egy ilyen realisztikusan végigvitt – már amennyire az elméleti fizikát és matematikát realisztikusnak lehet tekinteni – történetben nem túl jó, de így is elsőrangú intellektuális kaland.

A szubjektív valóságról, érzékelésről és tudatról, Hans P. Moravec (igen, az a Moravec) írt kitűnő és közérthető cikket, amelyben a Permutation City elméletei elég jól össze vannak foglalva: http://www.frc.ri.cmu.edu/~hpm/project.archive/general.…

Kiegészítés: A könyv második felében az idegen lények / gondolat / nyelv / valóság viszonylatban felmerülő ötlet gyakorlatilag China Miéville Konzulvárosának picit más, sűrített változata, mindenesetre jól jelzi, hogy Egan – legalábbis a tudományokban – mennyire sokoldalú és ötletgazdag író.

>!
Gollancz, London, 2008
378 oldal · ISBN: 9780575082076

Népszerű idézetek

PannaNyúl>!

Brain the size of a planet – and here I an, counting to ten.
Paul recalled the perennial – naive and paranoid – fear that all the networked computers of the world might one day spontaneously give birth to a global hypermind; but he was, almost certainly, the first planet-sized intelligence on Earth. He didn't feel much like a digital Gaia, though. He felt exactly like an ordinary human being sitting in a room a few meters wide.

132. oldal

1 hozzászólás
PannaNyúl>!

„Do you remember when we discussed closing off the Autoverse? Making it finite, but borderless… the surface of a four-dimensional doughnut?”

311. oldal

Noro P>!

Supporters of the Strong AI Hypothesis insisted that consciousness was a property of certain algorithms – a result of information being processed in certain ways, regardless of what machine, or organ, was used to perform the task. A computer model which manipulated data about itself and its „surroundings” in essentially the same way as an organic brain would have to possess essentially the same mental states. „Simulated consciousness” was as oxymoronic as „simulated addition.”

Chapter 3

Kapcsolódó szócikkek: öntudat
Noro P>!

The honor of being the last of the dinosaurs wasn't the kind of evolutionary triumph she was looking for.

Chapter 4

Noro P>!

„Human rights are for people who want to play at being human. I know who I am. I am not human.”

Chapter 5

Noro P>!

„You must have heard about the billionaire recluse who wanted to run as fast as possible – even though he never made contact with the outside world – so he fed his own code into an optimizer. After analyzing it for a year, the optimizer reported THIS PROGRAM WILL PRODUCE NO OUTPUT, and spat out the optimized version – which did precisely nothing.”

Chapter 11

Noro P>!

„Don't you find it ironic?”
„What?”
„Trans-humans taking pleasure by stimulating copies of the neural pathways which used to be responsible for the continuation of the species. Out of all the possibilities, we cling to that.”

Chapter 18

marschlako>!

    In twelve short real-time years as a Copy, he'd tried to explore every possibility, map out every consequence of what he'd become. He'd transformed his surroundings, his body, his personality, his perceptions – but he'd always owned the experience himself. The tricks he'd played on his memory had added, never erased – and whatever changes he'd been through, there was always only one person, in the end, taking responsibility, picking up the pieces. One witness, unifying it all.
    The truth was, the thought of finally surrendering that unity made him dizzy with fear. It was the last vestige of his delusion of humanity. The last big lie.

82. oldal

marschlako>!

Kate had shown him some of the environments she'd bought – and some she'd built herself – where she lived and worked in solitude. An overgrown, oversized, small-town back garden in early summer, an enhanced and modified childhood memory, where she carved solid sculptures out of nothing but the ten-to-the-ten-thousandth possibilities of color, texture and form. A bleak gray stretch of shoreline under eternally threatening clouds, the sky dark oil on canvas, a painting come to life, where she went to calm herself when she chose not to make the conscious decision to be calm.

139. oldal

marschlako>!

That was the choice. He had to live with what he was in its entirety, or create another person who'd inherit only part of what he'd been.

258. oldal


A sorozat következő kötete

Subjective Cosmology sorozat · Összehasonlítás

Hasonló könyvek címkék alapján

Sean Williams: Saturn Returns
Cixin Liu: The Three-Body Problem
Derek Künsken: The Quantum Magician
Dennis E. Taylor: For We Are Many
Arthur C. Clarke: Rendezvous With Rama
Octavia E. Butler: Dawn
Alastair Reynolds – Stephen Baxter: The Medusa Chronicles
Paul McAuley: Evening's Empires
Iain M. Banks: Surface Detail
Adrian Tchaikovsky: Dogs of War