Belefér ​egy pici szívbe 72 csillagozás

Grecsó Krisztián: Belefér egy pici szívbe

"Aki megnő, az mindig nagy,
Vagy egy kicsit kicsi marad."

Grecsó Krisztián rendhagyó könyvében gyerekversek olvashatók. A szerző kislánya, Hanna ihlette ezeket a szövegeket, de minden kisgyerek és szülő örömét lelheti bennük. Hétköznapok és ünnepnapok, az élet csecsemő-szemmagaságból: Grecsó Krisztián gyerekverseit a világra való rácsodálkozás, a dolgok megnevezése fölötti öröm mozgatja.

A könyvet Baranyai (b) András nagyszerű rajzai teszik még elevenebbé.

Eredeti megjelenés éve: 2020

Magvető, Budapest, 2020
72 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631426496 · Illusztrálta: Baranyai (b) András

meseanyu P>!
Grecsó Krisztián: Belefér egy pici szívbe

Lehet, hogy maradi vagyok, de sajnos nekem a modern, mai gyerekversek többsége nem annyira tetszik, mint gyerekkorom kedvencei. Grecsó is ezen a vonalon mozog, úgyhogy nem mondanám egyik versre sem, hogy tökéletes, hogy örökre velem marad, vagy hogy szívesen hallanám, ha gyerekek szavalnák mondjuk az óvodában, de mégis volt a kötetben valami elementárisan pozitív, felemelő és lélekmelengető, amit főleg így a Babaróka után, meg a vírus közepette nagyon tudtam értékelni. Az rajzok és a színek is ezt a védett, kedves, nyugodt világot közvetítik. Ezt értékeltem főleg, meg azért volt jó pár szép költői kép, jól eltalált rím, kellemes ritmus is persze.

Grecsó Krisztián: Belefér egy pici szívbe

Grecsó Krisztiánt elsősorban prózaíróként tartjuk számon, de jó kis versek születtek a lelkéből. Nem én vagyok a célközönség, de élmény volt olvasni, érezni a boldogságot, az életörömöt a sorokból.

csgabi P>!
Grecsó Krisztián: Belefér egy pici szívbe

Nem voltak rosszak, igazából ahhoz képest, hogy Grecsónak nem ez a műfaja, szerintem még jól is sikerültek. A kötet kivitele is elnyerte a tetszésemet, öröm volt lapozni.
De azt hiszem, én rosszul lehetek összerakva, mert nekem két hányós vers tetszett a legjobban. :-D

"…Aki magát lehányta,
Az még apró palánta,…"
(Szőke haja glória)

illetve

"Gyűlnek a cumik az ágy mögött,
A ruhámra valaki ráköpött,
A hajam is égnek áll estére,
Egy illető ráhányt a medvére…"
(Bolondos)

:-))

AeS P>!
Grecsó Krisztián: Belefér egy pici szívbe

Ajándékba vittem a könyvet, márpedig az ajándék könyveket átadás előtt el kell olvasni, ha van rá elég idő (gerincre figyelve), ha nincs, akkor is minimum bele kell lapozni. Hát ezt elolvastam, és meg is nyugodtam, hogy sikerült egy nagyon bájos könyvet vennem ajándékba. Nem éreztem benne a lehúzást, a kötelező gyerekverseket, kifejezetten örülök, hogy sokan írnak ilyet, és hát annak is van egy külön bája, amikor az apukák teszik, azért szeretem Varró Dani köteteit is, mert az érzelmek mellett mindig van benne egy adag vagányság.
Itt például a vagányság a gyerekverseknek átköltött népszerű slágerek fejezete, hangosan nevettem végig, természetesen énekeltem is, pazar. A többi pedig csak simán szép.

Niitaa P>!
Grecsó Krisztián: Belefér egy pici szívbe

Első pillantásra szerelem volt ez a verseskötet. A címe teljesen elvarázsolt, s mikor először fellapoztam még az én szemem is csillogot.
Most viszont, hogy alaposan végig tudtam venni a verseket már kicsit más véleményen vagyok. Rengeteg aranyos gondolat, édes érzés, csodaszép rajz és kellemes hangulat sugárzik a lapokról, ám a legtöbb kis költeményben van valami pici gubanc, ami miatt megtörik a rigmus. Legyen ez egy oda nem illő szó, egy megbotlott szótagszám vagy éppen egy felelőtlen rím, de megakasztja azt a kedves szavalást, ami az olvasó lelkében bontakozik ki.
A variációk ismert témákra a kedvencem, valamint az utolsó rész, ahol az érzelmek sokkal színesebb virágot ültetnek az elmébe.

krlany IP>!
Grecsó Krisztián: Belefér egy pici szívbe

Inkább a próza. Kicsit úgy érzem, gyerek mellett most nem megy az elmélyedés, hát írjunk gyerekverseket, sok kis rövidet… vagy már meglévő daloknak gyerekkompatibilis szöveget… vagy nagy elődök ihletése mentén. Ez egy ilyen innen-onnan összerakott, grecsósított kötet. De nem olyan jó sajnos. Kár. Az 5 fejezetből az utolsó tetszett a maga négy darab versével, meg még korábbról egy-kettő. De ez kb. csak a kötet 30%-a.
Viszont a hangulata nagyon jó. Lejön róla az apaságban elmélyülés, a szeretet, az egész élvezete. Talán a műfaj nem az övé.

fuzsa>!
Grecsó Krisztián: Belefér egy pici szívbe

Ez most nem regény, nem elbeszélések, nincs se Daru, se Juszti mama, se fülledt Alföld, se Körös-part. Most gyerekversek vannak, ami jó. Különleges kötet ez, amit a szerző kislánya ihletett, és ami Grecsó Krisztián szíve mélyébe engedi az olvasót. Vannak benne mondókák, varázslások és versek ünnepekre meg persze a hétköznapokra, variációk ismert dalokra… a Most múlik pontosan dallamára írt szöveget még végig is énekeltem. A kötet elsősorban gyerkőcöknek és szülőknek szól, de szerintem mindenkinek megéri legalább beleolvasni, mert ezek a kedves, bájos versek egy kicsit mindannyiunkat gyerekké, az életet pedig legalább pár percre könnyűvé és szebbé varázsolják. Imádtam minden percét.

theodora >!
Grecsó Krisztián: Belefér egy pici szívbe

Nagyon kedves kis kötet, a célcsoport egyáltalán nem én voltam, de Grecsó Krisztián mindegyik könyvét olvastam – nem akartam kihagyni :D
Pont kitartott az ebédszünetem alatt: cuki, humoros versikék, amiket az illusztrációk remekül egészítenek ki.

Rózsabogár78>!
Grecsó Krisztián: Belefér egy pici szívbe

Grecsó első alkalommal írt gyerekverseket. Megmutatta, hogy ebben a nehéz műfajban is ügyes, de azért látszik, hogy inkább a próza az ő igazi terepe. A versek kedvesek, a kislánya körül forog minden, a mindennapi történésektől az ünnepeken át a mondókákig minden belefér, ami egy kisgyermek életéből kiragadható, versben elmondható. Nagyon érződik benne a szeretet, a meghittség. És hogyha ezt érzi az ember, lehet, hogy olykor nem is bántó, ha egy-egy rím vagy hangzás nem az igazi. Külön érdemes megemlíteni a vidám színes illusztrációkat. Ezek a rajzok még bensőségesebbé teszik a könyvet, és így egész kicsikkel is lehet olvasni, mert közben mutogathatjuk a képeket is.

gb_>!
Grecsó Krisztián: Belefér egy pici szívbe

Nem akarok túl nagy megfejtésekben bocsátkozni, de ilyesmi kötet történik akkor, amikor az irodalmat el kell adni. Nem gond ez, bár nem feltétlenül kéne az irodalomnak belemennie ebbe a játékba. Arra akartam fentebb utalni, hogy ha nem szerepelhet a borítón Grecsó Krisztián neve, ezt nem adják ki, arra legalábbis fogadni mernék. Ami megintcsak nem probléma, csak bizonyos következményekkel jár, pl. azzal, hogy itt egy kötet, amiben főleg középszerű és gyengébb gyerekverseket olvashatunk. Vannak persze ügyesebbek is, de nagyjából minden jobbra jut két rosszabb. Kínrímek, semmiből előrángatott hasonlatok, megtörő ritmus a kelleténél jóval többször. Átgondolatlan, kidolgozatlan, éppen odavetett félkész megoldások. Általában a mondókák ilyenek is szoktak lenni, csak aztán valahogy a jobbakban akad valami, ami miatt a szívünkhöz nő egy-egy sor. És talán pontosan ezért nehéz ilyesmiket írni: nagyon nehéz eltalálni azt a pontot, amikor még éppen nem lendül át az egész a bugyutaság határán.

Néhány gyengébb húzás:

"Egyetlen leány van talpon itt,
Kemény mint egy láda karbonit,
Sikít, mint Linda a tévébe,
Kacagás habzik a vérébe'."

"A csivava nem Csubakka,
De az eget megugatja,
Kopasz, mint egy kockacukor,
Csahol most is, zárórakor."

"Nem Sára ő, nem Sarolta,
Rúgkapál, mint egy Travolta."

Írtam egy sajátot is amúgy:

"Jönnek-mennek az emberek,
Sárika mindnek integet:
Sziasztok-sziasztok, emberek,
Sárika vagyok, a kisgyerek."

Thank you for coming to my ted talk

Szüretkor szaladunk,
Október: kacagunk,
Falevél: sárgállik,
Kerti tó párállik.

robinson P>!

A karácsony ahhoz jön el, aki nagyon tud szeretni,
És tudja, milyen jó dolog is szeretve lenni,

Kapcsolódó szócikkek: karácsony · szeretet
robinson P>!

Mert az álmok is fáradtak,
Néha egészen sápadtak,

Nagyi ma áthozta.

11. oldal (Évsoroló)

Kapcsolódó szócikkek: karácsony

Apa könyve elég vacak,
Száz esés, és máris szakad,

28. oldal, És ezen csak kacarászok (repülős vers 2.)

Rita_Sándor>!

Minden álom, ami csorba,
Belefér egy kicsi holdba,

65. oldal (Belefér egy kicsi holdba)

Nicolettini_Sillingrano>!

Sárgarépa, sárgarigó.
Sárgaborsó, sárga csikó,
Sárgarózsa, sárga rét,
Repcemezőn repceég.

54. oldal, Sárga vers

Kek P>!

Táncra perdül mind, aki barika,
Pompás dolog ez a szép muzsika,
Pata pattog, perdül a mandolin,
Este jön, az ég alja karmazsin.

42. oldal, Nyílnak a tátikák (részlet)

Variációk ismert témára

Meg is fázott a teste.

Boci, boci ebédel,
De nem győzzük kenyérrel,
Nem volt hozzá galuska,
Mert nem főzött a lusta.

Boci, boci szomorú,
Mert a gyomra homorú,
Nincs már elég füvecske,
Lelegelte a kecske.

Boci, boci kalimpál,
Mert a tyúk kint kapirgál,
Jó ott kint a szabadban,
Friss víz fut a patakban.

Kapcsolódó szócikkek: galuska · kecske · tyúk

Tán csak csupa nevetés,
Vagy bujkálás, keresés,
Ábrándozás, képzelet?
Miből van a szeretet?

16. oldal, Miből van a szeretet? (részlet)