A ​Kapitány és az ellenség 3 csillagozás

Graham Greene: A Kapitány és az ellenség

Victor ​Baxter tizenkét éves kisfiút bentlakásos iskolájából egy szép napon – apja felhatalmazásával „egy délutánra” – magával viszi a „Kapitány” névre hallgató titokzatos idegen. Kivesznek két szobát a kisváros szállodájában, pazarul megebédelnek, majd egy ravasz trükkel, fizetés nélkül kereket oldanak, s felszállnak egy londoni vonatra. A metropolisban a Kapitány egy sötét alagsorba vezeti a mit sem sejtő fiút, egy fiatal nő színe elé… Mint kiderül, a Kapitány nemzetközi szélhámos, körözött rabló, és ostáblán nyerte el apjától Victort, akit az apa elhagyott szeretőjének, Lizának ajándékoz – szegény lánynak egy abortusz miatt nem lehet saját gyereke. Vajon mi fűzhet egy bűnözőt egy szerencsétlen, kiszolgáltatott lányhoz? És a lány csak nem egy szélhámos szórványos felbukkanásában és még szórványosabb pénzküldeményeiben véli megtestesülni a biztonságot? Ilyen kérdések foglalkoztatják Victor Baxtert, a történet narrátorát. Egy biztos: ő nem szeret senkit, se apját, se Lizát, se a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1988

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Európa Zsebkönyvek Európa

Európa, Budapest, 1992
210 oldal · ISBN: 9630753839 · Fordította: Szappanos Gábor

dianna76 P>!
Graham Greene: A Kapitány és az ellenség

Nem volt egy rossz könyv, sőt, hagyta magát olvasni. Egy hazugságokkal, titkolózásokkal teletűzdelt kisregény. Gyakorlatilag mindenki mindenkinek valamit hazudik, vagy eltitkol előle. Az, hogy valójában ki is a Kapitány és mivel foglalatoskodik, bár sejteni lehet, a könyv végéig rejtve marad. Sajnáltam a főszereplő gyereket, aki nem vágyik másra, mint hogy szeressék, és végre érezhesse, hogy tartozik valakihez. Ez Liza által átmenetileg meg is valósul. A könyv vége drámai.

„ Mindenekfölött meg akarom érteni e két embert, akikben -egyedül ezen a földön- felfedeztem azt a valamit, amit szeretetként jellemezhetnék, olyasmit, amit mind a mai napig én magam még sohasem éreztem. ”

thuki>!
Graham Greene: A Kapitány és az ellenség

Olyan monoton és egysíkú hangon íródott a könyv, hogy gyakorlatilag úgy tűnt semmi nem történt benne. Kapunk itt szereplőket, akik hazudoznak egymásnak, sokszor teljességgel érthetetlen dolgokat cslekszenek, amiket az olvasó próbálhat megérteni, de nagyrészt idegenek maradnak a könyv folyamán a számunkra a karakterek.
Értem én, hogy bonyolult dolog a szerelem, meg hogy pénz, politika, stb… komoly dolgok, de legalább egy kis élet lehett volna az egészben, mert ez így olyan volt, mintha egy gépi hang felolvasott volna nekem 200 oldalnyi számot.
Az itteni úgymond kötelező nem happy end-et pedig ugyanannyira olcsó húzásnak érzem, mint máshol a kötelezőeket. Ettől még nem lesz realista egy könyv, de helyette annál jobban érezni rajta az erőlködést.

pipacstappancs >!

Minden szerelem megannyi vakcina. Segíti az embert, hogy könnyebben átvészelje a következő támadást.

MariaV >!

– A pénzügyek – mondta – mindenben benne vannak. Politikában, háborúban, házasságban, bűnözésben, házasságtörésben. Mindennek, ami csak létezik a földön, van valami köze a pénzhez. Még a vallásnak is. A papnak meg kell vásárolnia a kenyerét és a borát, és a bűnözőnek meg kell vásárolnia a fegyverét – vagy a repülőgépet.