Gósy Mária (szerk.)

Beszéd, ​adatbázis, kutatások 0 csillagozás

Gósy Mária (szerk.): Beszéd, adatbázis, kutatások

A ​könyv a BEA BEszélt nyelvi Adatbázist és az adatbázis felhasználásával végzett kutatási eredményeket mutatja be. A BEA jelenleg 260 órányi spontán beszédet, társalgásokat, felolvasásokat és mondatismétléseket tartalmaz a hangzó szöveg átirataival. Nyelvészeti, szociológiai, kulturális, nemzeti szempontból és nemzetközi tekintetben is nagy jelentőségű munka. A 20 és 90 év közötti 280 adatközlő beszédanyaga tudományos és gyakorlati területeken egyaránt felhasználható, például az orvosi diagnosztikában, a kriminalisztikai fonetikában, a mesterséges beszédfelismerésben. A közreadott tanulmányok különféle szempontokból vizsgálják a spontán beszédet, a hangszalagműködéstől a beszédhangok képzésén és a prozódiai jellemzőkön át a nyelvbotlásokig. Valamennyi kutatás újdonság, amelyek eredményei mind a hazai, mind a nemzetközi szaktudományban nagy előrelépést jelentenek.

Az adatbázis bemutatása és a spontán beszéd sajátosságainak jellemzése érdeklődésre tarthat számot a nyelvészet… (tovább)

Akadémiai, Budapest, 2012

Lev Szemjonovics Vigotszkij: Gondolkodás és beszéd
Fenyvesi Anna – Kis Tamás – Várnai Judit Szilvia (szerk.): Mi a szleng?
Gyetvai Gellért – Rajki Zoltán: Cigánymissziós mozgalmak hatása Magyarországon
Hoffmann István – Juhász Dezső – Péntek János (szerk.): Hungarológia és dimenzionális nyelvszemlélet
Horváth István – Tódor Erika-Mária (szerk.): Nyelvhasználat, tannyelv és két(több)nyelvű lét
Lampl Zsuzsanna (szerk.): Tanulmányok az ifjúságról
Madas Edit (szerk.): „Látjátok feleim…”
Kugler Nóra – Laczkó Krisztina – Tátrai Szilárd (szerk.): A megismerés és az értelmezés konstrukciói
Olasz Sándor – Zelena András (szerk.): „Mert annyit érek én, amennyit ér a szó”
Antal László: A formális nyelvi elemzés / A magyar esetrendszer