Summa ​summarum 10 csillagozás

Európaiság – hitelesség – protokoll
Görög Ibolya: Summa summarum

GÖRÖG ​IBOLYA 1987 és 1999 között dolgozott a Miniszterelnöki Hivatal Protokoll Főosztályán. Ezalatt hét miniszterelnököt szolgált, 1992-től pedig protokollfőnökként irányította, szervezte a kormány hivatalos rendezvényeit. Azóta sem pihen: szinte mindennap járja az országot, előadásokat tart protokollról, rendezvényszervezésről és viselkedéskultúráról, fennmaradó idejében pedig olykor akár abszurd kérdésekre ad kimerítő e-mailes válaszokat.

A „protokoll nagyasszonya” ebben a legújabb könyvében az előadásait írja le, ezért az előző négy kötetében (Protokoll az életem, Mindennapi maceráink, A nyilvánosság kelepcéi, Tanácsoskönyv) leírtak is vissza- visszaköszönnek. A Summa summarum szerkezetileg eltér az eddigiektől: ha lehet, még kötetlenebb formában, sok-sok humorral fűszerezve, az életből vett tapasztalatokkal színesítve kaphatjuk meg az alapvető információkat.

"Kedves Görög Ibolya!
A bemutatkozásról szeretnék kérni tanácsot!
NEm arról,hogyan… (tovább)

Athenaeum, Budapest, 2018
Athenaeum, Budapest, 2018

Görög Ibolya: Summa summarum Európaiság – hitelesség – protokoll

Ez az a könyv, amiről biztosan állíthatom, hogy mindenkinek tud újat mutatni és mondani. Görög Ibolya protokollszakember szórakoztató módon segít és okít a helyes viselkedés részleteire, a könyv elolvasása után úgy érezzük majd, hogy alaposan fel lettünk világosítva viselkedéskultúrából és protokoll ismeretekből.

Megtudhatunk érdekes és bennfentes dolgokat, a szerző ugyanis 1987 és 1999 között a Miniszterelnöki Hivatal Protokoll Főosztályán dolgozott, ezalatt hét miniszterelnököt segített a protokoll rögös útjain, majd 1992-től protokollfőnökként szervezte és irányította a kormány hivatalos rendezvényeit.

Bővebben: https://konyvutca.blogspot.hu/2018/04/gorog-ibolya-summ…

Bibi_️3

Görög Ibolya: Summa summarum Európaiság – hitelesség – protokoll

Te tudod, hogy ne nevesd el magad?! Hogyan mondd meg valakinek, ha pl büdös?!
Ez nem szokványos könyvértékelés, de a mű sem szokványos…. ellenben igen hasznos…

bővebben:

cintiatekla P

Görög Ibolya: Summa summarum Európaiság – hitelesség – protokoll

Engem a könyv sajnos itt elveszített, mert nagyon sok dologgal nem értettem egyet – és itt felvállalom, hogy biztosan azért, mert fiatal vagyok, és sokkal szabadabban látom a világot –, ettől függetlenül elismerem, hogy ha tökéletesen hivatalos akar valaki lenni, akkor ezeket a szabályokat kell követni.

Bővebben: http://www.teklakonyvei.hu/2018/05/gorog-ibolya-summa-s…

nero P

Görög Ibolya: Summa summarum Európaiság – hitelesség – protokoll

Görög Ibolyát olvasva igazán könnyű megismerkedni a mindennapi élet vagy éppen a hivatalos viselkedés szabályaival. Könnyed, szórakoztató, épp olyan, mint élőben (nekem volt szerencsém hozzá egyetemi oktatóként és tanácsadó kollégaként is). És atombiztos alapokra építkezik, a mögötte lévő tudás nélkül nem lenne ilyen könnyed. Tudjátok, mint amikor Fred Astaire táncol. Aztán próbáld utána csinálni. Az már nem lesz olyan könnyű. Még a lépésekre sem fogsz emlékezni.

Ha már olvastad a korábbi könyveket, nem csak a stílus, a válaszok sem fognak meglepni. Amit én várnék talán egy következő kötetben, az a mindennapi és a hivatalos közötti széles mezsgye. Az a világ, ahol az ember például tudatosan jelzi az öltözködésével, hogy úgy van ott egy eseményen, hogy ő nem a politika vagy az üzleti világ része, de ettől még alkalomhoz illő. Az iskola világa. A tudomány, az egyetemi világ. Aminek nyilván nem kell olyanná válni, mintha kvázi hivatal lenne, és meg is változott az elmúlt évtizedekben. Szóval, Görög Ibolyát ezután is fogom olvasni, és folyton azt fogom érezni, hogy még kérdezni szeretnék tőle. Több idézetet olvasok itt molyoktól a tegeződésről. Mit tegyünk például abban a középiskolában, ahol a csendőrpertu a norma?

Amit hiányolok – ezen már senki nem fog meglepődni, aki szokta olvasni az értékeléseimet vagy a blogomat –, az egy kemény kezű, felkészült szerkesztő. Találtam olyan tartalmi hibát (nem elírást), amit egy szerkesztőnek észre kellett volna vennie. Megírtam Ibolyának, és – ahogy írja magáról – valóban néhány óra múlva válaszolt, megköszönte, lemaradt a változásokról, van ilyen. De ezt nem nekem kellett volna észrevennem, hanem annak, akit a szerkesztésért fizetett a kiadó. Egyetlen szerző sem omnipotens, és ez így van jól. Ha viszont a szerkesztő im…, akkor azért az olvasó bosszankodik.

Szencsike MP

Görög Ibolya: Summa summarum Európaiság – hitelesség – protokoll

Nagyon klassz olvasmány volt, az első Görög Ibolya könyvem, de úgy hiszen, nem az utolsó. Remek humor párosul az érthetőséggel. Voltak részek, amiket az ember már innen-onnan tud, de mégis jó volt, egyértelműen látni, hogy mit lehet, mit nem. Persze mindenkinek magának kell végiggondolna, hogy milyen lehetőségei vannak, és ahhoz mérten alakítani a könyvben leírtakat. Az a fontos, hogy józan ésszel gondoljunk át mindent, itt van egy remek kapaszkodó, ha valamiben bizonytalanok vagyunk. Manapság már annyi helyen kellenek ezek a szabályok, de a való élét sok meglepetést hoz, akár pozitív, akár negatív értelemben.

Bea_Könyvutca P

Ha nem tegeződünk, akkor magázódunk. De ön vagy maga? Nagyjából automatikusan tudjuk, de nem vagyunk biztosak benne. Ugyanis egyik sem régi magyar szó. Valamikor az 1830-as években volt egy tréfás nyelvtani verseny, hogy a német Sie mi legyen magyarul. Szemere Bertalan lett a harmadik, ő találta ki a kend szavunkat. Táncsics Mihály lett a második a kegyeddel, mind a kettő szó a kegyelmesből, de a versenyt Széchenyi István nyerte, ő találta ki az ön szavunkat.

Bea_Könyvutca P

Tehát ott tartottunk, hogy tegezésre tegezés a válasz. De mi van, ha olyan valaki tegez le, akivel nem akartam volna tegeződni? Nulladik variéjsön, mikor vadidegenként belép, és azt mondja, hogy „helló”. Ez nem magyar szó, mondhatná azt is, hogy „zeller”. A helló a már kialakult baráti körben, ahol szia, szevasz van régen, ott lehet, de vadidegenként? Erre az a válaszom, hogy „Jó napot kívánok!”. Egy ezrelék esélye van, hogy rájön. De nem jön rá. Tovább tegez. Akkor jöhet a „Hol is találkoztunk?”, „Már tegeződtünk?”, „Apukám házában lakott?” – valami ilyesmi. Ezt sem érti, tovább tegez. Akkor a következőt ajánlom: „Hát… szervusz… Fáradjon… izé, fáradj be… Foglaljon… jaj, haha… foglalj helyet…” Tehát eltévesztem, és látványosan kijavítom saját magam. Ez azért segít – de ha nem, akkor le vagyunk tegezve. Csendőrpertu nincs. Ha például letegez valaki és magázva válaszolok, mind a kettőnknek negatív hangulatú lesz a beszélgetés, és nem egy, hanem kettő vasbeton esik le kettőnk közé – és soha nem fogom meggyőzni.

Bea_Könyvutca P

A panaszkodó ember azt hiszi, hogy a részvéttel, amit kivált, szeretetet is kap – de ez egy nagy tévedés. Menekülnek tőle az emberek.

Bea_Könyvutca P

Ha nekem írnak e-mailt és én 24 órán belül nem válaszolok, akkor nagy valószínűséggel meghaltam.

Bea_Könyvutca P

Az öregség egyetlen előnye, hogy az ember már sok mindent tud.

Bea_Könyvutca P

… vannak kimondottan hímsoviniszta társadalmak. Ebből a legkeményebb szerintem Korea. Ott, ha például egy férfi felszáll a buszra, a nők átadják neki a helyüket.

Bea_Könyvutca P

Vagy például egy japán ember számára az, hogy egy fehér ember egy beteges testnedvet gyűjtöget egy textilanyagba, el is rakja és elviszi magával – hát, maga a science fiction! Ezt azért mesélem el, mert ha külföldi partnerünk szipog, ne kínáljunk be neki egy zacskó papírzsepit, mert ő nem azért szipog, mert nincs nála, hanem mert a fújás az undorító. Egyébként mi is a mosdóban fújjuk ki úgy igazi, nagy, erőteljes módon.

Ninácska P

A tegezést azonos neműeknél az idősebb ajánlhatja fel vagy kezdi el.

Ninácska P

A rákfene, hogy felajánlott tegezést el nem fogadni sértés!