A ​díva bosszúja 4 csillagozás

Görgey Gábor: A díva bosszúja

Egy férfi ötvenedik születésnapján új életet kezd, és meglepő dolgokat művel. Az öreg újságíró nekrológok fogalmazásával tartja szinten életkedvét. Az ünnepelt színésznő különös módon bünteti szigorú kritikusát. A finom, idős dáma sajátságos örökséggel készül meglepni hozzátartozóit. Egy magyar házaspár libamájat visz amerikai barátainak, ám a figyelmes vendéglátók ugyanazzal kedveskednek az óhazából érkezetteknek…
Görgey Gábor novelláskötetében szerencsésen egyesíti a cselekményességet és a szellemes, csevegő elbeszélésmódot. Irónia, groteszk világlátás jellemzi írásai, de senkit ne tévesszen meg a játékosságba, kajánságba burkolt derű; minden novella drámai feszültségű, elgondolkodtató tanulságokkal szolgál.

Magvető, Budapest, 1988

Bla IP>!
Görgey Gábor: A díva bosszúja

Görgey Gábort novelláskötetét vettem le a polcról, mert korábban olvasott életrajzi regénysorozata – írások is megtestesítik éleslátását és igazolják meséi, sztorijai realizmusát, az életből ellesett pillanatok drámáit. Görgey pedig kitűnő dramaturg.Írásaiból több is megfogott, megmosolyogtatott, vagy épp könnyet csalt a szemembe. Ilyen volt például az Arzén című, amelyben Zénó nevű, magyar vizslája életét és a szomorú alkonyt és véget írta meg. De a Hagyaték, a Császár-szalon, a Kapcsolat, mind-mind kitűnő miniatűrök, egy korábbi kor légkörét idézik, amelyre érdemes nosztalgiával visszagondolni.

sophie P>!
Görgey Gábor: A díva bosszúja

Helyes kis novellák ezek, rövidke és frappáns mind, ráérős sztorizgatás. De hát úgy harminc éve íródtak, akkoriban ráérősebb volt a világ is. Kicsit más dolgok foglalkoztatták az embereket, másképp éltek, és másképpen is beszéltek. Senki sem rendel ma már feketét, senki sem nevezi a haragosát ostoba fráternek. A postás már nem jár gyalog, és senki sem szólítja a barátját öregemnek.
A témát tekintve egészen változatosra sikerült a kötet, vannak vicces darabok, megindítóak, meghökkentőek is. És van egy-két bosszantóan sablonos is, de azokat is meg lehet mosolyogni.

Különben azokat bírtam, amelyben valaki valakivel kicsit kibabrált (mint pl. a Díva bosszúja), ezek szinte korabeli kabarétréfáknak is elmentek volna. De az igazi kedvencem – azt hiszem felejthetetlen darab – a Hagyaték című. Egy idős néniről szól. Szeretne valamit hagyni maga után, de igazából se vagyonkája, se egyéb kézzel fogható. S akkor eszébe jut a lottó, és eszébe jut, hogy ha előbb nem, a halálos ágyán majd biztosan eszébe fog jutni az a bizonyos öt szám.

nogara>!
Görgey Gábor: A díva bosszúja

Találomra kaptam le a polcról, novellákra vágytam. Szerencsés választásnak bizonyult, nagyon megragadtak a történetek és az előadásmód. Egyszerű, de velős kritikát fogalmaz meg az összes, valahogy azon a hangon szólal meg, amit nagyon tudok értékelni. Nem utoljára vettem a kezembe, az biztos.