Véráztatta ​föld 8 csillagozás

A Waffen-SS ütközetei
Gordon Williamson: Véráztatta föld

A Waffen-SS kétségkívül a történelem egyik leghírhedtebb katonai szervezete. Katonái keményen harcoltak, nem mutattak könyörületet Németország ellenségeivel szemben. A Véráztatta föld című kötet a Waffen-SS 1939–1945 közötti legnagyobb ütközeteinek részletes összefoglalása. Egyebek mellett olvashatunk arról, hogyan foglalta el Jugoszláviát a Das Reich hadosztály szinte egyedül, miként tartott ki 73 napon keresztül a Totenkopf hadosztály a demjanszki katlanban a hatalmas túlerővel szemben, s a Waffen-SS külföldi önkénteseinek küzdelmeiről Narvánál, amikor hat hónapig feltartóztatták a Vörös Hadsereget. A Véráztatta föld bemutatja a Waffen-SS teljes, drámai történetét.

Eredeti cím: The Blood-Soaked Soil

Eredeti megjelenés éve: 1995

A következő kiadói sorozatban jelent meg: 20. századi hadtörténet Hajja & Fiai

Hajja & Fiai, Debrecen, 1998
256 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639037419 · Fordította: Györkös Attila

predator188>!
Gordon Williamson: Véráztatta föld

Ettől a könyvtől nem voltam elájulva, annak ellenére, hogy a szerző „Hűség a becsületem” című, egykori Waffen-SS katonák visszaemlékezéseit tartalmazó műve az egyik kedvenc kötetem. A „Véráztatta föld” sokat markol, de keveset fog: túl sok mindent akar bemutatni túl kevés oldalon. Igyekszik górcső alá venni minden olyan csatát vagy hadműveletet, amelyben a Waffen-SS részt vett, de a legtöbbet elég felületesen érinti, így hát gyakorlatilag semmi olyat nem nyújt ez a könyv, amit más, a második világégéssel foglalkozó műben már ne olvastunk volna. Laikusok számára alapnak ideális olvasmány, de a téma iránt komolyan érdeklődőknek semmi újdonságot nem fog mutatni. Ami viszont tetszett benne, a képanyag. Sok olyan fotót tartalmaz, amikhez máshol még nem volt szerencsém.

Havasi_Máté I>!
Gordon Williamson: Véráztatta föld

Sajnos nem igazán mély munka, pedig ilyen terjedelembe több minden belefért volna… Nem hagyott bennem nyomot, már tovább is passzoltam.

Larsen_B>!

A szovjet gyalogság újabb erősítést kapott, és a túlerővel szemben harcoló Waffen-SS katonák helyzete reménytelennek látszott. Richter elhatározta, hogy német tüzérségi tüzet kér saját állásaira. Amikor katonái jól megépített fedezékeikbe vonultak, a tűz a nyílt terepen levő ellenségre zúdult, és hatalmas veszteségeket okozott soraikban.

102. oldal, 4. fejezet - A demjanszki katlan (Hajja & Fiai, 1998)

Kapcsolódó szócikkek: szovjet · Waffen-SS
Larsen_B>!

Gyakran előfordult, hogy amikor a magabiztos szovjetek már azt hitték, hogy a németek teljesen visszavonultak, hirtelen egy SS-páncélosegységgel találták magukat szemben, amely habozás nélkül megtámadta a túlerőben levő ellenséget. Gubizanijnál például több, mint 60 szovjet harckocsi hatolt be a városba, ahol a Nordland hadosztály 11. páncélos-felderítőzászlóaljának egy kisebb egységére bukkantak. A németek azonnal támadtak, és közel 50 harckocsit semmisítettek meg, miközben őket nem érte veszteség.

179. oldal, 8. fejezet - Narva védelme (Hajja & Fiai, 1998)

Larsen_B>!

Szeptember 24-én a II. SS-páncéloshadtest tűzszünetet kötött a katlanban rekedt britekkel és több, mint 700 sebesült desszantos katonát evakuáltak a németek, másnap pedig újabb 500-at. Sok ejtőernyős köszönhette az életét a brit dr. Warracknak és a Hohenstaufen hadosztály egyik orvosának, dr. Egon Skalka SS-Sturmbannführernek.

214. oldal, 9. fejezet - Normandia és Arnhem (Hajja & Fiai, 1998)

Larsen_B>!

George Patton tábornok mondta a Waffen-SS-ről a háborúnak ebben a szakaszában: „Jobban fáztak, gyengébbek és éhesebbek voltak, mint mi, de még így is nagyszerűen harcoltak.”

229. oldal, 10. fejezet - Az ardenneki offenzíva (Hajja & Fiai, 1998)