Világkonyha 2 csillagozás

Gordon Ramsay: Világkonyha

Olaszt, ​kínait, esetleg valami könnyű francia menüt? Globalizálódó világunk előnye, hogy egyre több konyha ízeit kóstolhatjuk meg anélkül, hogy kitennénk a lábunkat otthonról. Ebben segít Gordon Ramsay új könyve, a Világkonyha, amelyben a Föld különböző tájairól összegyűjtött kedvenc receptjeit tárja az olvasó elé. A sztárséf útmutatásai alapján egyaránt a konyhánkba varázsolhatjuk a rafinált francia, a csodás olasz, a varázsos keleti vagy éppen a pikáns thai gasztronómia remekeit.
Az étvágygerjesztő előételek, főfogások és desszertek leírása mellett Ramsay elárulja néhány ügyes trükkjét, így az ételkészítés még egyszerűbbé válik. Könnyedén megtanulhatunk raviolit, samosát vagy éppen kínai töltött tésztát készíteni. A séf a tőle megszokott lelkesedéssel ír az adott konyhák alapanyagairól, és abban is segít, hogyan készítsük el minél változatosabban például a steaket, a spárgát, a pizzát vagy a kínai zöldségeket.

Ha egzotikus ételre támad étvágyunk, Gordon Ramsay… (tovább)

Alexandra, Pécs, 2010

Kovács_Heni>!
Gordon Ramsay: Világkonyha

Ha pikírten szeretnék fogalmazni, annyit mondanék, hogy ez a könyv a gazdag sznobok receptgyűjteménye, az átlagember maximum addig tudja használni, amíg kimegy a kertbe és összegyűjt egy maréknyi tűmagot a fáskamrában száradó fenyőről, aztán rápillant a következő hozzávalóra és a sarokba vágja az egészet. Még szerencse, hogy én ilyen felvilágosult vagyok és miközben egy lemondó sóhajjal lapozgatok, legalább megpróbálom értékelni az erőfeszítéseket, amit a mi idegbeteg Ramsay főnőkünk tett, miközben elkészítette a könyvben található recepteket.

A könyv nagyon-nagyon szép, profi fotókat tartalmaz mind a főzőcskéző szakácsról, mind az elkészült ételekről – képtelenség, hogy az ember szájában ne fusson össze a nyál –, és rendkívül változatos fogásokat tartalmaz.Nem is tudnám megmondani, melyik konyha receptjei tetszettek a legjobban, mert mindegyik jól hangzott és remekül nézett ki, bár valószínű, hogy az életben nem tudnám ugyanígy elkészíteni őket. Sőt, feltehetően nem is fogom, mert a legegyszerűbb recept, amit a könyvben találtam, a „spenóttal, ricottával és fenyőmaggal töltött ravioli zsályás vajjal” és a „grillezett szardínia” volt, a többi általában minimum egy olyan hozzávalót tartalmazott, amiről 1. nem hallottam még, 2. elképzelni sem tudom, hol lehet beszerezni, 3. ha tudnám, akkor is biztosan egy kisebb vagyonba kerülne. Volt itt pecorinoforgács, Szent-Jakab kagyló, szumák, tahini, rizsecet, sárkánygyümölcs és még napestig sorolhatnám, mennyi exkluzív apróság.

Egy darab csillagot keserűen levonok a sok beszerezhetetlen hozzávaló miatt, de tényleg csak egyet, mert egyébként egy szép, jól összeszedett, változatos szakácskönyv, Ramsay pedig igazán nem tehet róla, hogy a csóró magyarok pénztárcáját ilyen szűkösre szabja az élet.