Kecskerúzs 37 csillagozás

Gordon Agáta: Kecskerúzs Gordon Agáta: Kecskerúzs

Miféle anyag vagyok? – kérdezi egy fiatal lány önmagától, társnője közelségének érzéki hatásától megbolygatva. Néha mintha elfelejtenénk: érzelmek és erotikus vágyak sose tűrték magukon szabályok béklyóit. Gordon Agáta első, lírai karakterű regényének ifjú hősnői, miközben élik a maguk hétköznapi életét, próbálják legalább a maguk számára lakhatóvá tenni a „férfiasan” kegyetlenre sikeredett világot. És ahogy megismerjük a regény szereplőit, megrendülve ráébredünk: féltékenység és szégyen, vágy és érzelem a titkos indítéka minden lépésnek a másik ember felé.

Eredeti megjelenés éve: 1997

Syllabux, 2013
Magvető, Budapest, 1997
190 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631420825

metahari P>!
Gordon Agáta: Kecskerúzs

hullámzó szapphói strófák annyira mélyről néha hogy falhozvág aztán meg lelocsol vízzel a végén azt hittem nemcsak a rókának lesz vége – hát ez, ez… belefogtam és nem tudtam elmozdulni a szövegtől. köszönöm szépen. (mint aki aznap már nem hasad tovább)

remenant P>!
Gordon Agáta: Kecskerúzs

Azt vettem észre, hogy a leszbikus témájú, pláne önéletrajzi ihletettségű alkotásokban a beteljesülés gyakran langyosan hétköznapi, nyugodalmasan szürke, és az intenzív motívum pont az előzetes vágyódás és az utólagos hiány. Sőt ennek a vágyódásnak talán nem is a beteljesülés a célpontja, hanem egyszerűen csak van, önmagáért, viszonzást nem is vár, a vágy tárgya úgyis egy olyan nőalak, aki érdektelenül hiú heteroszexuális, vagy ha érdekelt is, ez epizódszerű, így tehát elég az imádott nő létezése. Ennek a felfokozott epekedésmotívumnak a mestermunkája a Kecskerúzs.
Mestermunka, mert mindvégig feszengtem, folyamatosan szurkált és harapott ez a könyv, és teljesen felzaklatva fejeztem be, hogy te jó isten, mennyire patológiás kapcsolatdinamika ez, de mégsem lehet véletlen a magyar leszbikus irodalom ilyetén egybecsengése. Szóval remekbeszabott, sikeresen experimentális – és Gordon Agáta gyönyörű természetleírásairól, abszurd képvilágú versbetétjeiről, érzékletes központozatlanságáról nem is szóltam –, de borzalmas olvasmányélmény volt, biztos, hogy nem veszem elő még egyszer.

Zoltán_Nádor>!
Gordon Agáta: Kecskerúzs

Most fedezem fel ezt az írót. Nagyon eredeti, meglepő regény. Egy különleges, mégis emberi világ. Tetszik.

Bíró_Júlia>!

Mint a viccben:

-Jó napot, vissza szeretném cserélni ezt a könyvet.
-Van valami hibája?
-Nem tetszik a vége.

Nos, a vége valóban nem tetszik, de az utolsó egy-két fejezetet leszámítva nagyon is izgalmas, színes, meditatív, sőt humoros is. Talán csak olvastam volna még tovább… vagy abbahagytam volna előbb. Vagy csak nyűgös vagyok, és jobban tudom :)

Holdranéző>!
Gordon Agáta: Kecskerúzs

nem is tudom igazából hogy lehetne ezt megfogalmazni
azt amikor valami teljesen magával ragad a sodrásával lebilincsel a sokszínűségével és azzal a könnyed lírai pontossággal ahogy olyan kevésben tud olyan sokat elmondani
de aztán olyan lesz az egész mint egy rossz végű kapcsolat mert ahogy halad előre egyre inkább kiábrándulsz a karakterekből mindazért amit tesznek egymással vagy egymásért és a végén amikor a tökéletesség hirtelen ha gonosz akarnál lenni mondhatnád hogy összecsapottan tűnik el
akkor ott maradsz üres kézzel és nagyon nagyon sajnálod hogy így történt

morcos>!

Gordonagáta!
Mire véljem az utolsó kb. 20 oldalt? Kendnek elment tán az esze? Vagy már unta saját regényét? Vagy sürgősen le akarta adni az elkészült regényt?
:'(

De ha valaki szeret különös emberek különös hangulataiban és helyzeteiben megmártózni, és különösebb bántalmak nélkül átvészelni mindezt, akkor az utolsó 20 oldal ellenére is érdemes belevágni a regénybe.

Kissiv>!
Gordon Agáta: Kecskerúzs

Valóban nem könnyű olvasmány. Nagyon tetszett benne, hogy az írás stílusa és írásjelek-nélkülisége szinte kényszerít a fokozott odafigyelésre, amit a téma megkíván. Számomra az üzenet ebből a történetből az, hogy mindannyian emberből vagyunk. Nemi identitás, szexuális preferencia, vallás, bőrszín, stb. tekintetében sokfélék lehetünk, de valahol bent mégis ugyanazok az érzések mozgatnak és motiválnak minket.

Ross>!
Gordon Agáta: Kecskerúzs

Megértem én nagyjából a leszbikusok helyzetét, (vagy nem, de jól esik ezzel a hittel nyugtatgatni magam) mennyire nehéz lehet úgy érzelmi életet élni, hogy közben teherként nehezedik rájuk a tudat; az egész szexualitásuk úgy ahogy van, tabu a társadalom számára. És nem is rossz az, ha vannak olyan művek, amik erre irányítják a figyelmet. Ez a mű azonban untatott. Lapos volt, olyan sefülesefarka, a vég"kifejlet" meg már egyáltalán nem is érdekelt. (Habár voltak benne rövidebb érdekes részek, ezt nem tagadom.)
Legalább lett volna normális központozás. De így meg még zavart is.

psk>!
Gordon Agáta: Kecskerúzs

Szerettem, olyan volt, mintha simogatna, ahogy a szavak folytak egymás után. De hát a vége…

MariannaMJ>!
Gordon Agáta: Kecskerúzs

Ééééés befejeztem! Második neki futásra sikerült. Végül is a központozás hiányát meg lehet szokni, odateszem a hangsúlyokat, ahova szeretném, úgy értem, ahogy épp kedvem van hozzá. A szereplők fura nevei és a különös versbetétek idegenek maradtak.
A főhősnőt nagyon sajnálom; az élete egybefolyó kielégítetlen vágyakozásnak tűnik. Az egész regény nagyon érzelmes, mélyen megérintett. Talán nem is sajnálat, hanem együttérzés, amit az elbeszélő iránt kiváltott a könyv.
A végét nem értettem a történetnek, talán majd egy harmadik olvasásnál megértem azt is… Ja, és még mindig: hogy jön az egészhez a kecskerúzs?

agisajt>!

már majdnem elfelejtettem milyen is minden erőfeszítés nélkül vagy ellenére szépnek és okosnak látszani csak azért mert szeretve vagyok

agisajt>!

egyszer aztán világossá vált minden de annyira hogy be kellett csuknom a szemem és utána még hónapokig lehunyva tartottam feltűnés nélkül

Cheril>!

abban az évben már a politikailag megbízhatatlan suttyó történelemhallgatók nyája előtt is kijelentették hogy ötvenhatban bizony a demokratikus kibontakozás lehetőségét puskázták el a vérkommunisták örökre megbontva a bunkósosztály a panaszság és a félelmiség történelmileg szükségszerű egymásra-utaltságát

116. oldal (Magvető, 1997)

Gitta_Bry I>!

Izolda úgy érezhette hogy a túlságosan körülményesnek tűnő Lala mégis olyan hím akiről a férfisovén lexikoncikk szól
a nősténynél nagyobb termetű jól izmolt erőteljes jószág amelyik teljes kifejlettségében önálló világlátással és határozott erkölcsiséggel bír szilárd támasza így a gyenge és földagyú nőnek

agisajt>!

addig Lala sebzetten cipelte az Izolda pakkját és már egy szót sem szólt eldöntötte hogy figyelmen kívül hagyja a hisztériázást mert a nő egyszerűen ilyen menstruál premenstruál nyűgösködik és vagdalkozik tehetetlenül mert fogalma sincs arról hogy valójában mit akar

Christine_>!

a kényszer szemei szétgurulnak
szabad vagy
a kényszer szemei újrafűznek
rabod vagy

fogd ami van – magad vagyok
hagyd ami nincs – magad van

szeress megered
ölelj megnő
táplálj beérek
szülj arass

termésed mag – magad termés
magam vagy

gofri>!

akkor már régóta biztos voltam benne hogy pontosan és egészen ő mert egy hang mondogatni kezdte bennem neki hogy szeretlek beteljesíthetetlen és bonyolult erotikával sajátított ki minden helyet a bőröm alatt ez az érzés amely tökéletesen nélkülözött örömöket vagy felszabadultságot mert kizárólag hiányból és vágyból élt mint egy tenger vagy kontinens

Ágrajzos holdú túlsópart vagyok
híd nélkül s háborítatlanul,
Erdőmben sovány vadak köröznek
s odafönn varjak tollhullatón.
Telemet így működteti
egy éhező szürke gépezet.

gofri>!

érdes és dörömbölő indulatokkal teli pillantása felhorzsolta az arcom mielőtt hátat fordított nekem és elindult a fák között egyenesen magasra tartott fejjel

remenant P>!

nem aludtunk egy ágyban csak esténként együtt maradtunk még a gyertya miatt ám amikor a könyvét letette Izolda el is küldött a másik szobába többnyire békésen távoztam azzal vigasztalódva hogy mégiscsak velem él akkor is ha nem él velem