Lagom 28 csillagozás

Miért olyan elégedettek a svédek?
Göran Everdahl: Lagom

Nincs ​jobb a pont jónál! Ez a velős mondás a svédek életszemléletének mottója. Ez a lagom, amely napjainkban egyre népszerűbb szerte a világon, és ami a gyakorlatban azt jelenti: se túl, se túl kevés, azaz pont elég. Elég lesz egy pohár bor, nem kell több csillogó gömb a karácsonyfára, és ne dobjuk el az autónk kulcsát. De nem kell átesni a ló túloldalára sem. A lagom nem azt jelenti, hogy nem iszunk egy korty rozét sem az ebédhez, nem díszítjük fel a fenyőfát, és kizárólag biciklivel közlekedünk. A lagom a tudatos mértékletesség hirdetése és dicsérete, amelynek a svédeknél évszázados hagyományai vannak.
Göran Everdahl szellemes és humoros könyvében a lagom fogalmát elemzi, és azt, hogyan valósíthatjuk meg, juttathatjuk érvényre az életünkben: munkánkban, étkezésünkben, öltözködésünkben, szűkebb és tágabb környezetünkben, utazásainkkor. A lényeg, hogy úgy fogyasszunk, úgy élvezzük ki az élet minden örömét és szépségét, hogy ne okozzunk túl nagy kárt a környezetünknek.… (tovább)

Jaffa, Budapest, 2018
184 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634751120 · Fordította: Papolczy Péter

Donald Trump

Svédország

Göran Everdahl: Lagom Miért olyan elégedettek a svédek?

Everdahl iróniával írta meg Lagomország történetét, amit már a vikingek korától eredeztetnek. Eljutva napjainkig, bemutatva olyan mérföldköveket hátterét, mint a pukedlisztrájk, a tegezőreform, ami valósággal forradalmasította a svédek életét. A könyv is olyan „pont jó, éppen elég” stílusban íródott, sok érdekességgel.

Csoszi

Göran Everdahl: Lagom Miért olyan elégedettek a svédek?

Érdekes kis ismeretterjesztő könyv a svédekről, szokásaikról, hétköznapjaikról. Pár óra alatt elolvasható. Az illusztrációk és a fényképek nagyon tetszettek. Voltak benne humoros részek, informatív oldalak. Kifejezetten szimpatikus a környezetvédelemhez való hozzáállásuk.

Jaffa, Budapest, 2018
184 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634751120 · Fordította: Papolczy Péter

Göran Everdahl: Lagom Miért olyan elégedettek a svédek?

Én még nem unom a lagom könyveket, sőt, inkább új gyűjteményen gondolkozom. Lagom és fika témakörben ;)
De addig is, amíg belekezdek, hoztam egy véleményt egy humoros és nagyon színes könyvről, aminek a belső borítója kék-sárga, írója pedig egy rutinos svéd újságíró.
(bővebben itt:

Camelia

Göran Everdahl: Lagom Miért olyan elégedettek a svédek?

Szeretem az ilyen tanácsadós könyveket, és szerintem nagyon jó belelátni más ország kultúrájába is, de ez a könyv nem tetszett.
Maga a Lagom érdekes, olvastam már róla. Lehet ez is a baj, hogy másodjára már nem nyűgözött le, de ezt a könyvet én nagyon erőlködés szagunak éreztem.
Ha akarnám ezek nagy részét az interneten is megtalálnám vagy a Wikipédián. Mert minden csak a Svédek napjáról szólt, meg olyan dolgokról aminél én nem sok kapcsolatot láttam a Lagom.
Érdekes és jó dolgokat írt le, de én untam, mert nem erre voltam kíváncsi, nem a szaunázási, közlekedési, dolgozási rutinokról szerettem volna olvasni, anélkül, hogy ebben bárhol is fellelném a Lagomot.
Azért örülök, hogy adtam neki egy esélyt, mert nem volt rossz, csak engem nem jókor talált meg. Nem volt benne semmi számomra hasznosítható.

Sister

Göran Everdahl: Lagom Miért olyan elégedettek a svédek?

Hogy milyen, amikor egy igazi svéd mesél a hazájáról? Elég szarkasztikus – már ami Görant illeti, aki bizony nem rejti véka alá a véleményét. Ugyanakkor meglepően részletes, mivel többféle szemszögből vizsgáljuk meg, mitől is tűnik Svédország ennyire eszményi helynek.

Módszeresen és szisztematikusan vesszük górcső alá a svéd sztereotípiákat, a dizájntól egészen az étkezési kultúráig (már amennyiben a rothasztott hering annak számít), a történelmi mérföldköveken át a fikáig. Recepteket és vicces összefoglalókat ugyancsak tartalmaz, továbbá olyan érdekes információkat, miszerint a Bluetooth logója valójában két skandináv rúnára vezethető vissza: a H-nak, illetve a B-nek felel meg. Tudta ezt bárki is? Én sem!

Szóval összességében meglepett, mert különféle érdekességekkel gazdagodtam általa, ami számomra mindig élmény, hiszen jó érzés bővíteni az ismereteimet. Külön örültem Carl Larsson említésének (nemrégiben jártunk az otthonában, és tényleg elképesztő!), illetve jó pár helyen elmosolyodtam, mert ismerős ételekre, helyszínekre vagy tárgyakra bukkantam. :) Kimondottan pozitív csalódás!

Saileach P

Göran Everdahl: Lagom Miért olyan elégedettek a svédek?

Azt már rég megállapítottam, hogy a svédek szürkés-szocialista lagom szemlélete nem nekem való (akkor már inkább ezerszer a puha, bújós, cuki dán hygge), de azért mindig kiváncsi vagyok, milyen új érveket sorakoztatnak fel az életfelfogásuk mellett. Jelen kötet szerintem egész jól sikerült, nem a hangulatra megy rá, hanem történelmi tényekre és skandinávoktól szokatlan szarkasztikus humorra. Ez utóbbi vonása nagyon tetszett, vitte az egész könyvet! Sokszor kifigurázta saját magukat is az író mint népet, kb. mint az Asterixben: „ilyenek vagyunk, mi gallok svédek!” :D
Ami különösen tetszett, hogy minden egyenlősítés ellenére a svéd férfiaknak is megvan a saját eszük (pl. a legtöbb apás szülői szabadság a téli olimpia vagy a foci idejére esik – véletlenül persze XD – míg cserébe a nőkre is kiterjed már a hadkötelezettség – nesze neked feminizmus!) mikor veszik észre már a nők, hogy csak maguknak ártanak?!
Vagy amikor a háziállatként tartott botsáska hátrányairól értekezik (egyébként a lagom háziállat a macska – nahát svédek vagyunk, nekünk is az van! :D )
Az IKEA rövid ámde tömör megfogalmazása is ugyanolyan vicces volt, ahogy az importcsoki züllesztő hatása a politikai közéletre is, vagy a Nobel-díjasok riogatása folklorisztikus szokásokkal, stb. :)
Ezenkívül kapunk még svéd hírességekről szóló összefoglalót és környezetvédelmi tippeket is.

theodora

Göran Everdahl: Lagom Miért olyan elégedettek a svédek?

Humoros és szépen illusztrált könyv a lagomról, a svédekről – a hétköznapjaikról, a híres embereikről, kultúrájukról.
Tökéletes ajándék az északi országok kedvelőinek ;)

Edina_Kanics

Göran Everdahl: Lagom Miért olyan elégedettek a svédek?

Tavaly májusban visszalátogattam újra Svédországba egy hosszú hétvége erejéig, és újra elkapott a svéd nyugalom, ráadásul mindenhol szembe jött velem a LAGOM könyvek eme példánya. Nem olvastam előtte erről, de amit hallottam az alapján megragadott a PONT JÓ életérzés, olvasni akartam róla, átélni, változtatni az életemen, a maximalizmusomon.
Így a karácsonyi céges utalványból megleptem magam ezzel a könyvvel. Elolvasva úgy érzem, nem ez volt a legjobb választás. A könyv nem igazán arról szól, hogy lehet megélni a mindennapokban a LAGOM érzést, inkább egy svéd érdekességek kisokos, így számomra nem igazán volt érdekes.
Viszont a LAGOM érzés még mindig az. Nem adom fel.

PTJulia MP

Göran Everdahl: Lagom Miért olyan elégedettek a svédek?

Érdekes olvasmány Svédország és a lagom-szemlélet történetéről. Tetszett a humoros szöveg, a fejezetek végi pontokba szedett összefoglalók, az egyes jó tanácsok. Sok új ismerettel gazdagodtam. Nem csak puszta „ragadjuk meg a hangulatot sok képpel, jó drágán, általános szösszenetekkel” -típusú iromány.
A legjobban a bluetooth eredetén csodálkoztam, akit érdekel, olvassa el a könyvet! ;-)

silverlight78

Göran Everdahl: Lagom Miért olyan elégedettek a svédek?

Nekem összességében kicsit üres, kicsit általános volt, de lehet, hogy ez nem is a könyv hibája, inkább az enyém; a száraz tények nem érdekeltek, a többit meg már ismertem.

robinson P

A „nincs jobb a pont jónál” a gyakorlatban azt jelenti: ELÉG.

robinson P

A hulladék aránya, amit 1975-ben valamilyen módon újrahasznosítottak Svédországban: 60%. A hulladék aránya. amit 2015-ben újrahasznosítottak Svédországban: 99%.

Kapcsolódó szócikkek: 1975 · 2015 · hulladék · Svédország
Mariann_Czenema P

A madaraknak, kutyáknak és halaknak mind megvannak a maguk előnyei, de az igazi lagommegoldás a macska. A sétáltatás leszűkül az alomürítésre, a testmozgást a macska megoldja maga, és gyakran összeköti a rágcsálók elleni harccal a ház körül. Hála és köszönet.

48. oldal - Pont jó élet, Háziállat

robinson P

A lagomból is meg kell találni a pont jót.

Mariann_Czenema P

A lagom azon néhány svéd szó egyike, amelyeknek nincs pontos megfelelőjük más nyelvekben (az ombudsman a másik), és általában úgy fordítják, hogy „se túl sok, se túl kevés”. És ez így helyes is. De a gyakorlatban a lagom majdnem mindig állásfoglalás a mértéktelenség ellen.
A „nincs jobb a pont jónál” a gyakorlatban azt jelenti: ELÉG. Elég lesz a bor, nem kell több csillámpor a fenyőre, és az autómárka mintha egy cseppnyivel többet fogyasztana a kelleténél. Nincs jobb a pont jónál.
De mindez a másik irányba is működik. A lagom nem azt jelenti, hogy egy korty vörösbort sem isszunk az ebédhez, hogy egyáltalán nem díszítjuk a karácsonyfát, vagy hogy kizárólag biciklivel közlekedünk. Hiszen ez is túlzás lenne. Ismét csak: nincs jobb a pont jónál.

Mariann_Czenema P

Az utóbbi években a hygge szinte versennyé fajult. Magazinok és vasárnapi mellékletek licitálnak egymásra a trendről készített helyzetjelentéseikkel és a lakályosság szabályzataival. Hány díszpárnát és színes takarót kell az embernek elviselnie? A lakberendezési láz természetesen mindenkinek máshol húzódik. Nekem az illatoknál van a stop. Frissen sült kenyér illata, hogyne! Émelyítően édes füstölők? Nem és nem.

42. oldal - Pont jó élet, Mys

robinson P

A mára nemzeti szimbólummá váló ABBÁ-ról az 1970-es évek kultúrrovataiban még lekezelően írtak.

Kapcsolódó szócikkek: 1970 · ABBA
robinson P

A múlt évszázad bélyege mindenen megtalálható, ami pont kellőképpen svéd: hogy külön boltokban árulják az alkoholt, és hogy mindenkinek jár az ingyen egészségügyi ellátás. Biztonságos, megbízható – lagom.

Mariann_Czenema P

A lagom egy stresszt oldó „megfelel, elmegy”, vagy egy gúzsba kötő kényszerzubbony? A válasz persze az, hogy lehet mindkettő.

58. oldal - Pont elég egyedi

sophie91

Amikor Donald Trump nekiront Svédországnak, és kitalált vagy félreértett híreket közöl zavargásokról vagy terrorista támadásokról, annak nemzetközi visszhangja van – pont azért, mert rendes, jóravaló országnak tartanak minket.
Svédország természetesen nem a „no go” zónák és a szexuális bűncselekmények pokla. Épp ilyen természetes, hogy az ország nem egy édenkert, ahol mindenki egyetért mindenkivel, és az égből is táppénz potyog.
Az igazság sem az egyik, sem a másik. Hanem a lagom.

Kapcsolódó szócikkek: Donald Trump · Svédország