Castrum ​Supron 1 csillagozás

Sopron vára az Árpád-korban / Die Burg von Sopron (Ödenburg) in der Árpádenzeit
Gömöri János: Castrum Supron

A ​soproni vár, Sopron város közvetlen előzménye, mint várispánsági központ Szent István király művei közé tartozik. Ebben a könyvben az államalapítás korától a soproni várszervezet tatárjárás utáni felbomlásáig eltelt egynegyed évezrednyi korszakot főleg régészeti leletek leírásával dokumentálja a szerző. Ismerteti az Árpád-kori határvárak egyik mintapéldányának tekinthető soproni erődítményt, a várban és környékén talált épületeket, a várnépek falvait, házait, műhelyeit és a mindennapi életükre emlékeztető, földből előkerült használati tárgyakat.
Az itt bemutatott 250 évnyi időszak Sopron vára és környéke történetében jogilag 725 évvel ezelőtt, a városi privilégiumok IV. László király általi adományozásával ért véget. Sopron a magyar királyok folyamatos támogatásának és polgárai áldozatos munkájának köszönhetően 1277 és 1340 között hármas védőfallal övezett várossá fejlődött.
Amikor Károly Róbert király 1340. április 21-én engedélyezte a soproni polgároknak a… (tovább)

Scarbantia Társaság, Sopron, 2002
278 oldal · ISBN: 9632065212

Hárs József – Bak Jolán – Kárpáti László – Kerék Imre – Sarkadi Sándor – Szokolay Sándor: Képes krónikás – Sopron
Asztalos Zoltán – Horváth Éva – Diósi Imre: Sopron – Kőszeg – Szombathely
Valter Ilona: Bátaszék – Ciszterci romkert és a plébániatemplom
Nagy Marcella – Ilon Gábor – Révész József: „KINCS”
Mollay Károly: Első telekkönyv / Erstes Grundbuch 1480–1553
Kovács József László: Die Chronik des Marx Faut und Melchior Klein / Faut Márk és Klein Menyhért krónikája 1526–1616
Mollay Károly – Goda Károly (szerk.): Gedenkbuch / Feljegyzési könyv 1492–1543
Breznay Imre – Karczos Béla: Egri képeskönyv