Gombos Péter (szerk.)

Kié ​az olvasás? 7 csillagozás

Tanulmányok az olvasóvá nevelésről
Gombos Péter (szerk.): Kié az olvasás?

E tanulmánykötet szerzői sokféle szakterületet képviselnek, van közöttük könyvtáros, tanár, pszichológus, mesemondó, irodalmár… Egy valamiben azonban biztosan egyformák: közös szenvedélyük az olvasás. Ráadásul abban is hisznek, hogy ez átörökíthető, és szinte bárki megfertőzhető, könyvmollyá tehető. Ám ez a vonzalom nem cseppfertőzéssel terjed. Akkor hogyan?

Reméljük, hogy azok a könyvtárosok, általános iskolai pedagógusok – legyenek tanítók, magyar-, vagy bármilyen más szakos tanárok –, akik e könyvet elolvassák, erre a kérdésre is megtalálhatják a választ. Ötletet, inspirációt, megerősítést kaphatnak ahhoz, hogy eredményesebben dolgozhassanak az olvasóvá nevelés terén. Mert nem elég, ha ez a tudás csupán a miénk, meg kell osztanunk a következő generációval is, hogy az olvasás valóban közös szenvedélyünkké válhasson.

Magyar Olvasástársaság, Budapest, 2014

Boglarina>!

Gombos Péter (szerk.): Kié az olvasás? Tanulmányok az olvasóvá nevelésről

Hú, jó volt nagyon olvasni. Bár a könyv alapvetően az általános iskolai olvasást célozza meg elsősorban (hozzám meg a középiskolás korosztály áll közelebb), iszonyat sok gondolattal lettem gazdagabb, nagyon sokat jegyzeteltem, esetlegesen a leendő MA-s szakdolgozatomhoz is. Az ilyen könyvek mindig akkora lelkesedést, motivációt adnak a jövőbeli tanárságomhoz, és megerősítenek abban, hogy én tényleg ezt akarom csinálni. És jól is akarom csinálni!
Persze, azt, hogy jól fogom-e csinálni, azt nem ez a könyvecske mondja meg, de nagyon sok mindent hasonlóan gondolunk.
Azt hiszem, a legfontosabb gondolata a könyvnek az – így, pedagógiai szemekkel figyelve –, hogy az olvasás nem pusztán magyartanári feladat, hanem összpedagógiai, illetve, hogy az általánosiskola feladata elsősorban az olvasóvá, jó szövegértővé nevelés, nem a klasszikus műveltség tanítása.

Gombos Péter (szerk.): Kié az olvasás? Tanulmányok az olvasóvá nevelésről

Jó kis tanulmányok, elemzések, használható ötletek, olvasmánylisták. Kicsit „ijesztő” az a pedagógus és könyvtáros kép, amit lefest…néhol túl tökéletes…Persze erre kell törekedni, de le a kalappal az előtt, aki ténylegesen meg is tudja valósítani!

Noncs21 P>!

Gombos Péter (szerk.): Kié az olvasás? Tanulmányok az olvasóvá nevelésről

Jó volt, jó volt, de nekem kicsit irreális. Az alapötleteket elloptam, majd formálom arra, ahogy szerintem kicsit reálisabb. :)

SinkaZsuzsanna>!

Gombos Péter (szerk.): Kié az olvasás? Tanulmányok az olvasóvá nevelésről

Nagyon jó, optimista tanulmányok. Én egy kicsit sötétebbnek látom ennél a helyzetet.

Sicc>!

Súlyos függőségtől szenvedek: nem tudok leszokni az olvasásról. Tudom, hogy káros szenvedély, de egyszerűen képtelen vagyok uralkodni magamon – ha egy jó könyv kerül a kezembe, máris elkezdem falni. Ráadásul a szenvedélyemet szenvedélyesen szeretném átragasztani másokra is: minél több olvasót szeretnék látni magam körül. Olyan embereket, akik nemcsak elolvassák a könyveket, hanem értik is, amit olvasnak, akik elgondolkodnak az olvasottakról, és akikkel lehet beszélgetni a gondolataikról.

9. oldal, Pompor Zoltán: Közös szenvedélyünk az olvasás (Magyar olvasótársaság, 2014)

Az olvasás kaland!

15. oldal, Pompor Zoltán: Közös szenvedélyünk az olvasás (Magyar olvasótársaság, 2014)