Genesis 8 csillagozás

A teremtéstől a top-listákig
Göbölyös N. László: Genesis Göbölyös N. László: Genesis

1968. február 22-én Angliában megjelent egy érdekes lírai hangvételű kislemez, amelynek címe „Silent-Sun” volt. Az akkori fantasztikus forgatagban nem keltett nagy feltűnést, nem került fel a slágerlistákra, a rádióállomások is csupán néhányszor játszották. 1986 nyarán megjelent az egész világon egy nagylemez, amely az INVISIBLE TOUCH címet viselte. Az album és a belőle kimásolt kislemezek hatalmas mennyiségben keltek el, a rádió, a tv és a szaksajtó lemezlistáin heteken át vezetett a lemez, a video-clip műsorok egy ideig naponta játszották az „Invisible Touch” című dalhoz készült felvételt. Mindkét lemez szerzője és előadója ugyanaz az angol együttes volt: a Genesis.

Ifjúsági Rendező Iroda, Budapest, 1987

Phil Collins

Göbölyös N. László: Genesis

Göbölyös N. László: Genesis A teremtéstől a top-listákig

Kislány koromban iszonyat nagy Sláger rádió függő voltam. Jobban bejött, mint a Rádió 1. A hintaágyban heverészve lettem szerelmese Phil Collins illetve a Genesis munkásságának. A könyvtárban nem igazán találtam velük kapcsolatosan irodalmat, de szerencsére a munkahelyemen találkoztam egy kedves idős úrral, akinek gyűteményében ott lapult ez a könyv. Még aznap mikor szóba jött a Genesis, elhozta nekem. Amint időm jutott rá, belevetettem magam.
Olvasva a Genesis genézisét ismét azzal szembesültem, ami a Rolling Stones könyv forgatása közben is zavart: borzalmasan keveset tudtam a kedvenc klasszikusaimról.
Bár tudtam, hogy Peter Gabriel is tagja volt a bandának, fogalmam sem volt róla, hogy ennyire mélyen beteg volt a zenében illetve a színpadon. Természetesen ismét beizzítottam az összes olyan dalt, amely említésre kerül a könyvben, hogy közelebb kerüljek az olvasottakhoz. Az „első Genesis” számomra sokkal elvontabb volt és egy picivel nehezebben is emészhetőbb, ettől eltekintve zseniálisak. Egészen mást produláltak mint a korukbeli zenészek.
Aztán egyszer csak feltűnik a történetben az az ember, aki miatt lényegében a kezembe vettem ezt a kötetet: Phil Collins. A se nem szép, se nem különleges egyéniség, ám annál nagyobb tehetség a dobok mögött, aki végül az együttes tagjainak lemorzsolódásával, és a Genesis stílusának újraformálásával igazán a csúcsra juttatja az együttest. Kilép a dobok mögül (bár véglegesen sosem válik meg tőlük) és valami igazán mást mutat, mint az extravagáns Gabriel. Sokkal letisztultabbak a dalok, sokkal szerethetőbbek, populárisabbak.
A Genesis sztori megírásával nincs bajom. Az író sokkal inkább a szakmai dolgokra helyezte a hangsúlyt, inkább erről ír, próbálja megértetni az olvasóval, hogy mit is hallgat. Hozza a kötelező információkat, hogy ki, hogyan, miként került kapcsolatba az együttessel, de szerencsére semmi bulvár. Kellően elegendő fénykép van a zenekarról, nagyon tetszenek, bár nagyon zavaróan vannak elhelyezve a szövegben, talán ezért is az egy csillag minusz. Úgyhogy összegezve 4 csillag a könyvnek, az együttesnek pedig egy hatalmas csillagos ötös és maximális RESPECT!

HSzabolcs28>!
Göbölyös N. László: Genesis

Göbölyös N. László: Genesis A teremtéstől a top-listákig

Tipikusan a netkorszak előtt íródott biográfia. Igyekszik a lehető legtöbb infót összegyűjteni, de a könyv leghangsúlyosabban az albumok dalaival foglalkozik nagyon szubjektív szemszögből… Azt majd én eldöntöm, hogy magáról a zenéről mit gondolok, mert az igazán ízlés kérdése. Ennek ellenére mégis azt mondom: eléri a célját az írás, mert az ember csak nekiáll meghallgatni a Genesis-életművet 1986-ig. :) Hogy mást ne mondjak: gyakorlatilag végig fejhallgatóval a fejemen olvastam.

DCinti>!

Aki valaha is zenélt életében a nyilvánosság előtt, az tudja, hogy nincsen annál lehangolóbb, mint amikor vége egy bulinak és mindenki elkezd pakolni, nem törődve a koncert utáni percek varázsával.

165. oldal-168.o. Ahányan, annyi felé...

DCinti>!

…A Heathaze méltó a Genesis-líra legszebb darabjaihoz, olyan mint egy impresszionista költemény:

„…nincs felhő alszik a csend
napégette földet borzol a szél
falevelek zizegnek
végtelen napok gondtalan telnek
elég az álmokból találd meg a valót
narancsfényből füstős légből

vagy sohamár…”

(Say it alright Joe)

107. oldal ... és aztán hárman maradtak

DCinti>!

Volt egyszer egy kisfiú, aki nagyon szeretett bohóckodni és dobolni. Egy szép napon bekerült egy zenekarba, ott szerényen meghúzódott a dobok mögött, míg egyszer csak ő lett a banda frontembere. Sokan féltették őt, mert nem volt sem szép, sem különlegesen izgalmas színpadi jelenség, ő azonban fügét mutatott a kétkedőknek. Hamarosan már csak őt emlegették , ha a zenekar szóba került, és mindenki az ő kegyeit kereste az Atlanti-óceán mindkét partján. Történetünk főszereplőjét nem egy szegényes fantáziájú „hollivudi” filmrendező találta ki – hanem az élet és a show-business. Ezt a valószínűtlen figurát Phil Collinsnak hívják.

162. oldal Ahányan, annyi felé...

Kapcsolódó szócikkek: frontember · Phil Collins

„Talán ezerszer álmodtam
millió sikolyt hallottam
láttam sok menetelő lábat
mik ellepik az utcákat
olvastad a mai lapot
írja a veszély elhárult
de látom a tűz lángol még
az éj húsába ég…
e világban kell élnünk
és e kezek lettek részünk
használjuk őket
próbáljuk meg
alkossunk élhető helyet…
…Superman hol vagy most
amikor minden tönkrejut
acélember erőember
szabadul el percről percre…
nem érek haza ma éjjel
ez a nemzedékem dolga
nem ígérünk többé olyant
amit nem tartunk meg soha…”

172. oldal a Top-listák tetején