Nyugalom ​a viharban 1 csillagozás

Göblyös G. István: Nyugalom a viharban

Ez ​a könyv a tudatos jelenlétről szól. Ébernek, tudatosnak lenni azonban népszerűtlen dolog. Egyszerűbb belesüppedni a saját kis pocsolyánkba, mint szembenézni magunkkal. Erre ébreszt rá minket a könyv.

Az éberség bizonyos körökben mégis népszerű. Az üzleti életben egyre többen fordulnak coachokhoz, életvezetési tanácsadókhoz, akiknek fő üzenete az, hogy légy tudatos, ehhez pedig ismerd meg önmagad.

Göblyös István könyve azért lehet dicséretesen népszerűtlen, mert nem erre a divathullámra ül fel. A keleti és nyugati bölcselet klasszikusaihoz nyúl vissza életvezetési tanácsokért. Szomorú tanulság, hogy bár több mint kétezer éve halljuk és olvassuk őket, még mindig nem fogadtuk meg e tanácsokat. Pedig már ideje lenne.

Másrészt azért lehet e könyv dicséretesen népszerű, mert a klasszikusok tanácsainak tolmácsolását nem „eltartott kisujjal” teszi: bátran nyúl a populáris kultúra termékeihez is, ha ez segítheti legjobban az olvasót a mondandóval való… (tovább)

Bagolyvár, Budapest, 2023

hullámos_bog P>!
Göblyös G. István: Nyugalom a viharban

A magyar Ryan Holiday. off Hasonló felépítés, mint Holiday első könyvében, csak sokszínűbb példákkal, és több, a saját életéből vett szituációval. Plusz nem ragadt le az ókori bölcsektől vett idézeteknél.

Nem mond újat, csak emlékeztet arra, amit úgyis tudunk. Szerintem ezzel nem leszek egyedül, mert aki elkalandozik a filozófia felé, annak már van ennyi alap a fejében. Ez azonban cseppet sem von le az értékéből. Jól összeszedte, érthetően tagolta, és a fejezetek végére rakott összegzést, önellenőrző kérdéseket és egy emlékeztető mondatot. Gondoltam is, hogy ezeket érdemes lenne kis kártyákra kiírni, és időnként egyet magamhoz venni emlékeztetőnek.

„A legfontosabbat pedig ne felejtsd el. A filozófia tett, nem beszéd. Nem számít, mennyit mesélsz arról, miket tanultál, vagy hogyan fogod azokat beültetni az életedbe. Nincs inspirálóbb annál, mikor csupán a cselekedeteiddel ösztönzöl másokat.”