Gusztustalan ​tudomány 5 csillagozás

Gyomorforgató körkép a legundorítóbb dolgokról
Glenn Murphy: Gusztustalan tudomány

Miért tartják egyesek ínyenc falatnak a kukacos sajtot, míg mások undorodnak tőle?

Miért simogatunk meg bizonyos állatokat, míg másokat semmi pénzért sem érintenénk meg?

A vicces rajzokkal és meglepő tényekkel teli könyv ezeknél még sokkal hihetetlenebb furcsaságokra is választ ad. Megtudhatjuk például, miért kedvelnek egyes emberek nyilvánvalóan gusztustalan dolgokat. Kiderül, mi is az az undor, miért alakult ki az emberben, mire jó, és hogyan befolyásolja a környezet, amelyben élünk. A végére talán már nem is lesz annyira visszataszító… Készen állsz az undorodásra?

Akkor indulás! Egy cseppet sem fogsz unatkozni!

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Meghökkentő tudomány Ventus Libro

Ventus Libro, Budapest, 2016
158 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155535598 · Fordította: Mirtse Áron · Illusztrálta: Mike Phillips

Hintafa>!
Glenn Murphy: Gusztustalan tudomány

Glenn Murphy: Gusztustalan tudomány Gyomorforgató körkép a legundorítóbb dolgokról

Elolvasod és soha többé nem nézel már ugyanúgy a koalákra.

De most komolyan. Egy csomó nagyon hasznos, tanulságos és roppant undorító ismeretet szereztünk. Minden előkerült a takony, vér, ürülék, emésztés, betegségek, férgek és rágcsálók, amitől undorodni lehet. Amellett, hogy nem javaslom étkezések előtt/közben olvasni (bár kíválóan el tudja venni némely rész az étvágyat, szóval fogyókúrás módszernek sem utolsó, aki indíttatást érez ilyesmire -mármint fogyni- akár be is vetheti, mint titkos csodaszert) úgy látom a gyerekeim sokkal alaposabban mosnak kezet a könyv undorságai után, mint előtte.
Egyedül a betegségekről szóló résznél hagytam abba a felolvasást, mert a válogatott és rémséges kórságokkal igazán nem szerettem volna megterhelni a fantáziájukat. Viszont végén az összefoglaló nagyon hasznos volt undorodásunk okairól, eredetéről és fontosságáról.

Önálló olvasásra 10 éves kortól javasolnám, nem az undiságok miatt (bár abból is alaposan kijut), hanem a könyvben felhalmozott ismeretek miatt, amiket rendszeresen el kellett magyarázni.

Kicsibogár>!
Glenn Murphy: Gusztustalan tudomány

Tulajdonképpen a számunkra gusztustalan dolgok miértjét, mikéntjét tárgyalja a könyv. Szerintem gyerekeknek tökéletes, mert tudni fogják, mi szerepe és miért vannak testnedvek, betegségek, kinek mi az undorító, mindezt tanító jelleggel.

ScarlettBlair>!
Glenn Murphy: Gusztustalan tudomány

Többet vártam ettől a könyvtől. Eredetileg azért raktam fel a kivánságlistámra, majd végül vettem meg mert iszonyat szórakoztató idézeteket találtam belőle itt az oldalon. Igazából sajnos az összes vicces idézet ki is merült annyiban, amit itt megtaláltam. A legtöbb könyvben felsorolt dolg engem mondjuk nem undorított, de el tudom képzelni, hogy egy 5-6 évvel ez előtt teljesen kilettem volna tőle. A sebes/gennyes rész az kicsit tényleg “kiborító” volt de kb. ennyi. Ha egyszer valaha spoiler lesz egy gyerekem, és már valamféle értelemmel fog rendelkezni a világról ezt a könyvet azért tuti a kezébe nyomom majd, hogy olvassa el. Úgy gondolom egy 10-12 évest még nagyon-nagyon le tudna kötni.

Glenn Murphy: Gusztustalan tudomány

Nem tudom, mit vártam ettől a könyvtől a címe alapján, de ez aztán tényleg gusztustalan volt! :D Néhányszor a hányinger kerülgetett, aztán alkalmaztam a ne gondolj bele, ne gondolj bele, ne gondolj bele technikát. Ettől függetlenül remekül szórakoztam! :)

Ami nagyon tetszett ebben a könyvben, hogy felvonultat mindenféle gusztustalan és gyomorforgató dolgot a világ minden tájáról, kezdve a nekünk furcsa, más kultúrákban ínyencségnek számító ételeken át a furcsa betegségeken keresztül az érdekes állati szokásokon át az emberi test gusztustalanságáig. És emellett a gyerekek agyát úgy nyomja tele tudással, hogy észre sem veszik! Beszél a tápanyagokról, mikrobákról, az emberi test folyamatairól, mindenről! Bevallom, én is rengeteget tanultam belőle, így nem csak gyerekeknek lehet jó szórakozás.

Ezek mellett tartalmaz interjúkat gusztustalanságokkal foglalkozó tudósokkal, keresztrejtvényt, would you rather kérdéseket, amikre igyekszünk kiválasztani a kevésbé hányingerkeltő választ, és sok-sok érdekes képet és grafikát. Nekem nagyon tetszett, és szívesen adom majd a gyermekem kezébe, mert tudom, hogy jókat fog kuncogni az olyan szavakon, mint kaki, genny, takony, de emellett rengeteg dolgot meg fog tanulni.

mukker>!

mukker

mrsp>!

Földönkívüli: Üdvözöllek, Földlakó. Mi az, amit eszel?
Te: Izé…sajtos szendvics. Sosem láttál még sajtos szendvicset?
Földönkívüli: Nem. Mi az?
Te: Egy szelet sajt, két szelet kenyér között.
Földönkívüli: Értem. És hogyan készül ez a 'kenyér'?
Te: Élesztőt teszel a megőrölt növényi magvakhoz, az egész kulimászt hevíted, amíg felpuffad, aztán szeletekre vágod.
Földönkívüli: Mi az az 'élesztő'?
Te: Egyfajta gomba, ami cukros anyagokon terem.
Földönkívüli: Értem. És mi az a sajt?
Te: A tehéntejhez hozzáadsz baktériumokat, amitől a tej megalszik. Akkor kiveszed belőle a szilárd darabokat, leszűröd róla a levet, és a szilárd részt hagyod érlelődni pár hónapig. Vagy akár pár évig.
Földönkívüli: Na várj, tisztázzuk! Tehát szárított tehénlé egy éve tárolt darabkáit eszed, két szelet gombás magőrlemény közé préselve?
Te: Izé…Hát, valahogy úgy.
Földönkívüli: Kösz. Megyünk, keresünk egy kevésbé gusztustalan bolygót. Viszlát, haspókok!

mrsp>!

Mint író, tudós és igazán kemény fickó, azt hittem, hogy már igazán mindent láttam. De semmi nincs, ami felkészíthetett volna a böglyökre, a szemférgekre, a rühatkákra vagy a casu marzu sajtra (csak várd ki a végét…).

mrsp>!

Készen állsz az undorodásra?
Akkor indulás!

mrsp>!

Ez a sajt olyan gusztustalan, hogy számos országban be is tiltották.

mrsp>!

Gazdag emberek rengeteg pénzt fizetnek a kakival ízesített kávéért. Mókás lenne, ha nem lenne olyan undorító…

mrsp>!

Kívül ropogós, a belseje meg nyúlós – mi lehetne ízletesebb, mint egy kanál méhlárva? Öööö… nagyjából bármi más.

mrsp>!

Disznóláb. Birkaszem. Pókok. Bogarak. Lárvák. Medúzák. Szerte a világon az emberek mindenféle dolgot megesznek. És ezek nagy részéről azt gondolnád, hogy egészen egyszerűen hányingerkeltő.
De ki dönti el, hogy melyik étel ízletes, és melyik gusztustalan? Egyáltalán, ki mondja meg, hogy mi étel, és mi ehetetlen?

mrsp>!

Ha eléggé elszánttá tesz az éhség, nincs olyan, hogy „undorító étel”.

mrsp>!

Az ember az egyetlen élőlény ezen a bolygón, amely megfőzi az ételét. Nem láthatsz gyíkokat a forró köveken rovarokat sütni, mielőtt bekapnák őket… sem medvéket lazacot füstölni nyárson… sem oroszlánfalkát, amint épp frissen fogott antilopot sütnek… bármilyen jópofa is a gondolat.

mrsp>!

Nem kell nagyon messzire mennünk, hogy gusztustalan dolgokat találjunk. Valójában a saját testünk is – pontosabban az, ami kipottyan, csurog vagy spriccel belőle – undorodásra ad okot a világ minden táján.