Albert ​Speer küzdelme az igazsággal 16 csillagozás

Gitta Sereny: Albert Speer küzdelme az igazsággal Gitta Sereny: Albert Speer küzdelme az igazsággal

Nürnbergben felfigyelt a többi náci bűnöstől erősen elütő Speerre, ám csak a hetvenes években vette föl vele a kapcsolatot. Felbecsülhetetlen értékű interjúk hosszú sorozatában próbált annak a titoknak a mélynére hatolni, hogy hogyan válhatott Speerből, a tisztességes, liberális gondolkodású német nagypolgári család sarjából Hitler elkötelezett híve. Bizonyos rokonszenvvel, ám kíméletlen tárgyilagossággal faggatja interjúalanyát, akinek személyes sorsában és tetteiben egyúttal a Hitler bűvkörébe került milliók elvakultságára és bűnrészességére is keresi a választ. Ezért is kap különleges hangsúlyt az újra meg újra feltett kérdés: tudott-e Albert Speer az Auschwitzban történtekről, és hogyan számol el e tudás terhével a lelkiismerete.

Eredeti megjelenés éve: 1996

Európa, Budapest, 2021
920 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635043903 · Fordította: Liska Endre, Somogyi Pál László
Európa, Budapest, 1998
780 oldal · keménytáblás · ISBN: 963076329X · Fordította: Liska Endre, Somogyi Pál László

Rákhely_Mónika P>!
Gitta Sereny: Albert Speer küzdelme az igazsággal

Minden perc megérte, amit erre a könyvre fordítottam (és az nem volt kevés, mivel majdnem egy egész hónapig olvastam, apránként és más, könnyedebb könyveket közbeiktatva). Félelmetes, ami tényeket, összefüggéseket meg lehet tudni belőle, lényegében a Harmadik Birodalom 'tündöklése és bukása' tanulmányozható benne,
Albert Speer életútján keresztül.

Gitta Sereny: Albert Speer küzdelme az igazsággal

VÉGRE. :D Már azt hittem, sosem fogok a 920 oldal végére érni. De minden perce megérte, mert nagyon részletes és alapos könyvet olvashattam egy olyan náciról, aki még engem is majdnem megtévesztett. Az külön tetszett, hogy nem csak úgy, bizonyos távolságból írtak róla, hanem az írónő beszélgetett vele. Megismerhettem a gyerekkorát, a Hitlernél töltött időket (ezekből az időkből több, még akkor életben levő, emberrel beszélgetett is az írónő, árnyaltabb képet adva ezzel Albertről), a nürnbergi per ellene lefolytatott részét és a spandaui börtönbeli éveket. Hatalmas szerencséje volt, ehhez nem fér kétség. Szerencséje volt a háború alatt és a végén is és még nagyobb szerencséje volt, hogy a pert követően életben hagyták (holott a helyettesét, bizonyos Sauckelt, felakasztották, ugyanazokért a dolgokért, amiért őt nem). Azoknak, akik szeretnék behatóbban megismerni őt, szívből ajánlom ezt a könyvet.

gergoturcsik>!
Gitta Sereny: Albert Speer küzdelme az igazsággal

Monumentális munka, majdnem 2 évtizedig íródott, tonnányi levéltári anyaggal, személyes interjúval, levelezéssel, telefonbeszélgetéssel és naplórészlettel. Maga az író is ( aki amúgy félig magyar ) hetekig Speer-el és feleségével lakott , és irányított beszélgetéseket folytatott vele, tehát mondhatjuk, hogy „első kézből” van a tartalom..
Speer fiatalkorától indulunk, megtudhatjuk családi helyzetét amely megformálta személyiségét, hogyan udvarolt jövendőbelijének, miért választotta az építész pályát és legfőképp, hogyan került kapcsolatba azzal, ami sosem érdekelte – a politika. Ez a könyv nem csak és kizárólag Albert Speer-ről szól, hanem az akkori Németország vezető politikusairól, építészeiről, orvosairól, különböző magas beosztású embereiről és természetesen a döntéseik következményeiről. Megszámlálhatatlan mellékszereplő és jó néhány főszereplő megjegyzésébe, gondolataiba, naplóbejegyzéseibe és napi rutinjába nyerhetünk betekintést, ez által megismerve szinte a teljes Hitleri „belső kör”-t és a harmadik birodalmat. Kiemelkedően intelligens és karizmatikus ember volt Speer, ezt H. is meglátta szinte azonnal benne, ebből eredően először építészeként, majd egy furcsa baleset következményeképp miniszteri rangig jutott, és sokan H. utódjaként ( köztük maga H. is) gondoltak rá idővel, annyira kedvelték és szerették egymást. Ez a mítosz és hipnotikus erő ami övezte H.-t , magával ragadta Speert és nem engedte el élete végéig.. Az író remekül érzékelteti , Speer mennyire küzdött már a háború alatt is önmagával és a felelősségével, mennyire próbált nem tudomást szerezni azokról a dolgokról , amelyekbe valamennyire az Ő keze is benne volt, és mennyire igyekezett ellenállni ennek a hipnotikus erőnek – sikertelenül. Tisztségéből fakadóan mindig közel volt a tűzhöz, szinte mindenről tudott, de állítása szerint azért mégsem teljesen mindenről , ezért Nürnberg után nem lett rövid életű, hanem még várt rá egy hosszú vívódás önmagával Spandauban. Ez idő alatt írt meg 2 könyvet is amelyből szerintem szinte mindkét könyv tartalmának 80%-a benne van ebben a könyvben. Természetesen a legnagyobb lelki vívódást a több millió elhurcolt kényszermunkás és „más vallású ember” sorsa jelentette számára, és az a kérdés, hogyan támogathatott egy ilyen kormányt és legfőképp egy ilyen vezért, hogyan asszisztálhatott ehhez „ tudta nélkül ”. Csoda, hogy a tárgyaláson nem keveredett bele a vallomásaiba.. Minden esetre tiszteletre méltó, hogy szembe ment H. parancsával és megvédte a háború végén a német ipar magját ezáltal az utókornak hagyva esélyt arra,hogy Németországnak legyen még jövője, majd a tárgyaláson egyedüliként ismerte el felelősségét bizonyos kollektív bűnökért. Szembe tudott nézni magával és tetteivel, élete végéig támogatta a háború áldozatait, mindenféle alapítványnak rengeteg pénzt adott, a könyvei eladásából származó jövedelem nagyrészét jótékonykodásra használta. Összességében valóban karizmatikus és szimpatikus ember volt Speer, személy szerint többször is együtt tudtam vele érezni és érteni bizonyos dolgokban. Ennek ellenére mégis volt valami, amit élete végéig nem tudott elengedni…

borzface>!
Gitta Sereny: Albert Speer küzdelme az igazsággal

Megdöbbenve tapasztaltam, hogy még senki sem írt szöveges értékelést ehhez a remek könyvhöz !
Annyira részletes és magával ragadó, hogy a Harmadik Birodalom történetét talán ebből a műből lehet a legjobban megismerni.
Albert Speer egy rendkívül összetett személyiség volt, ebből kifolyólag szinte mindent és mindenkit érint a cselekmény.
Letehetetlen !

ThePaleEmpress P>!

Isten őrizzen meg bennünket az ideológia megszállottaitól, bármelyik oldalon álljanak is.

ThePaleEmpress P>!

A Hitlerektől és Himmlerektől megszabadulhatunk, de a Speerek velünk maradnak…

ThePaleEmpress P>!

Egy olyan országban, ahol az erkölcstelenség és az erőszak polgárjogot nyert, és ahol az ország legmagasabb szintű vezetője megszállottan gyűlölte a zsidókat, egy olyan világban, ahol nem fogadták be az üldözötteket, kiszolgáltatva őket kényre-kedvre ennek az embernek, elkerülhetetlenné vált, hogy a fizikai megsemmisítésükre kiadott titkos parancs jelentse a „végső megoldást”.

ThePaleEmpress P>!

Amint Speer beszélgetéseink során többször is megjegyezte, volt abban valami a patologikus önpusztításból, hogy Hitler konokul és sorozatosan olyan parancsokat adott ki, amelyekből egyetlen „dicsőség” származhatott: a halálé.

ThePaleEmpress P>!

A bűn roppant arányai lehetetlenné tesznek minden kísérletet az önigazolásra.