Ingyenbaba 10 csillagozás

Hogyan neveljenek boldog gyermeket anélkül, hogy egy vagyont költenének rá?
Giorgia Cozza: Ingyenbaba

Míg ​a gyermekgondozási cikkeket forgalmazó, virágzó iparág örömmel fogadja a babákra költött összegek folyamatos emelkedését, családok szorongva gondolnak a várható kiadásokra. Talán olyanok is vannak, akik elrettenve a látszólagos anyagi terhektől, lemondanak a gyermekvállalásról. Ki lenne képes megvonni gyermekeitől bármit is, ami „nélkülözhetetlen”?

Csak semmi pánik! A kelengyelisták egyre hosszabbak, az üzletek egyre jobban ellátottak, a gyártók folyamatosan szállítják a tévé- és sajtóreklámokban szereplő árucikkeiket. A jövendő szülők állandó célpontjai ezen üzeneteknek, melyek szerint a hirdetett termék nemcsak szükséges, hanem egyenesen nélkülözhetetlen a gyermek számára. Ily módon, kihasználva az apukák és anyukák – különösen az első várandósság idején jellemző – tapasztalatlanságát, folytatódik az elanyagiasodott fogyasztói kultúra terjedése, ami egyben a testi kontaktus csökkenésével is jár a gyermekgondozásban.

Hiszen mindig kerül egy megfelelő kellék,… (tovább)

Katalizátor, Budapest, 2016
234 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786158014618 · Fordította: Pethő Zita
Katalizátor, Budapest

Baba

Szávitrí P>!
Giorgia Cozza: Ingyenbaba

Giorgia Cozza: Ingyenbaba Hogyan neveljenek boldog gyermeket anélkül, hogy egy vagyont költenének rá?

Ez egy nagyon jó szemléletű könyv. Első gyermeket várva megnyugtató volt olvasni, hogy nem, nem kell MINDENT megvenni a mindenféle listákról, amit el akarnak adni az embernek. Egy újszülöttnek egyedül az édesanyjára van szüksége, és nagyon sok dolog megoldható egyszerű eszközökkel.

Nyctea P>!
Giorgia Cozza: Ingyenbaba

Emlékszem, mikor először mentem be alaposan szétnézni egy bababoltba, szinte sokkot kaptam a kínálattól. Rengeteg olyan tárgyat láttam, aminek addig a létezéséről se tudtam, és szörnyülködve gondoltam arra, hogy ezek vajon mind szükségesek egy baba gondozásához?…
Azóta persze már tájékozottabb vagyok, ez a könyv pedig sok mindenben megerősített és sok új ötletet is adott. Összefoglalja a babák fejlődésével, természetes igényeivel kapcsolatos általános tudnivalókat és ez alapján segít dönteni abban, hogy mi az amit tényleg fontos beszerezni, és mi az amit nem. Tetszik, hogy alternatívákat kínál a boltban kapható áruk helyettesítésére, ötleteket ad azok házilag történő elkészítéséhez, valamint hogy környezetvédelmi szempontokat is figyelembe vesz.
Persze ezt is úgy kell olvasni, mint minden más tanácsadós könyvet: nem vakon követni a leírtakat, hanem eldönteni, mi az, amit megfogadunk és mi az, amit nem.
Nekem összességében nagyon hasznos és megnyugtató olvasmány volt.

Giorgia Cozza: Ingyenbaba

Ez a könyv több, mint amit a címe és a fülszövege mutat: szerintem nem az a fókusza, hogy hogyan ússzuk meg olcsón/ingyen a gyermekvállalást, hanem hogy különböző korban a gyerekeknek VALÓJÁBAN mire van szüksége és milyen opciók vannak ennek kielégítésére. Kétség kívül az is benne van, hogy szinte semmiből is megoldható egy kis leleményességgel, de felvázol több átmeneti állapotot is az „ingyen” és a „brutál drágán” között, mindig szem előtt tartva a gyerek és a szülők igényeit.
Szimpatikus, hogy nem ítélkezik, nem érzed magad rosszul akkor sem, ha te neked nem fekszik a legolcsóbb vagy a szerző által preferált opció. Pl. a pelenkázás kérdésnél hangsúlyozza az új generációs mosható pelenkák előnyeit, de felvázol környezettudatosabb eldobhatós opciót is, illetve ha a hagyományos eldobhatósat preferálod, azt is taglalja, hogy hogyan tudod a legköltséghatékonyabban csinálni.

A könyv negatívumaként megemlítendő, hogy lehetne picit tágabb a hivatkozott irodalom (ami csaknem egészségben olasz szakemberektől származik), illetve kicsit egyoldalúan „anyásnak” éreztem, jobban örültem volna, ha az apák szerepének fontosságát is elismeri.

Összeségében abszolút érdemes elolvasni és ez alapján átgondolni, hogy mire mennyit tartunk érdemesnek költeni. Illetve ha valakit tényleg a gyermekvállalás anyagi oldala tart távol a gyerkőcöktől (ügy tűnik, ez vezető ok egyes nyugati" társadalmakban), annak ez a könyv sokat segíthet, hogy megnyugodjon: abszolút teljes élete lehet egy gyereknek a sok megvásárolható cucc nélkül is.

lejla>!
Giorgia Cozza: Ingyenbaba

Azért kissé túlzó ez a könyv. Szerintem, ha úgy altatnám a gyereket, ahogy a könyv szerint tök oké (pelenka nélkül a földön), a védőnő tutira hívná a gyermekvédelmiseket. :D

Inkább gondolatébresztőnek jó, annak viszont tényleg jó. Nem akartam én egyébként sem felvásárolni a teljes Brendon babaáruházat (vagy bármelyik másikat), de azért még így is elgondolkodtam, hogy tényleg szükség van-e bizonyos dolgokra. Kicsit más szemmel, és nyugodtabban is nézem ezt a vásárlás őrületet és kevesebb dolgot fogok megvenni csak azért, mert mások szerint az kell. :)

Nellicke>!
Giorgia Cozza: Ingyenbaba

Hasznos olvasmány első baba előtt állóknak. Én akkor kezdtem el olvasni, amikor az ikrek már 6 hónaposak voltak, így sok dolgon túl voltunk már. Utólag beigazolódott, hogy hajlamosak vagyunk sok „felesleges” dolgot megvásárolni jóindulatból.
Próbálok ezentúl odafigyelni, hogy ne vásároljak be előre, mert nem biztos, hogy ki lesz használva, vagy egyáltalán használva lesz az adott dolog.

Nozi>!
Giorgia Cozza: Ingyenbaba

Mivel én szimpatizálok a minimalista értékrenddel, nekem tetszett a könyv, bár meg kell hagyni, hogy nem nagyon tér ki a különleges (nem, nem az) helyzetekre mint pl koszmó, fogzás stb, amihez azért igenis kellhetnek plusz dolgok. Ami még kevésbé tetszett nekem, hogy elég kevés embertől idéz, kb 5 szakembertől (az is mind olasz) ollózta össze a művet, ami miatt talán kevésbé hiteles. De a józan eszem alapján a legtöbb dologgal egyetértek és fogom követni, illetve voltak benne kifejezetten jó ötletek is. Hasonló témájú fórumokkal összevetne, azokat is olvasgatva tökéletes útmutató, legalábbis az első fél-egy évre.

AnyAnonymous P>!

Nem lehet túl korán megtanulni az olvasás szeretetét.

Kapcsolódó szócikkek: gyerekkor · olvasás
AnyAnonymous P>!

A legújabb vizsgálatok kimutatták, mennyire jó hatása van annak, ha a szülők korán, már az első hónapoktól kezdve olvasni kezdenek gyermekeiknek. Azok a gyerekek, akiknek családjában rendszeresen felolvasnak egymásnak, nagyobb valószínűséggel fogják maguk is szeretni a könyveket, és amikor iskolások lesznek, könnyebben megtanulnak olvasni; emellett nagyobb önbizalmat, szeretetet, több figyelmet is kapnak szüleiktől.

Kapcsolódó szócikkek: gyerekkor · mese · olvasás
AnyAnonymous P>!

Az a baba – írja a spanyol gyermekorvos –, aki kézbe vesz és megeszik egy darabka tésztát, és ettől boldog és elégedett lesz, fontos lépést tesz a helyes irányba. Néhány hónap múlva már öt darabot, néhány év múlva pedig egy egész tányérral fog megenni. Aki viszont egy egész üveg bébiételt eszik meg, de csak akkor, ha az anyukája üggyel-bajjal, erősködve beletukmálja, semmilyen lépést nem tett. Nem tanul meg sem egyedül enni, sem rágni, sem az étel izét élvezni, sem a fenőttek ételeit kóstolgatni (hiszen amit mi nagyok eszünk, minden, csak nem bébiétel).
Hagyja tehát az íztelen püréket és konzerv bébiételeket. Előnyösebb a változatos, egészséges étrend, hogy a kicsi megtanulja a konyha örömeit értékelni és az étkezéseket örömteli családi együttlétként megélni.

Kapcsolódó szócikkek: Baba · étel · gyermeknevelés