Nők ​országa 53 csillagozás

A szoknya az új nadrág
Gioconda Belli: Nők országa

Hogyan ​nézne ki egy olyan ország, amit teljes egészében nők irányítanak? Lehetséges-e megfordítani az évszázados beidegződéseket, és a nők szempontjai szerint újraszervezni a társadalmat egy gondoskodóbb, harmonikusabb és kevésbé elnyomó rendszerré?
A kis latin-amerikai ország, Faguas földjén ez többé már nem elméleti kérdés. Amikor egy vulkánkitörés következményeként a férfiak tesztoszteron szintje váratlanul zuhanni kezd, a kizárólag nőkből álló Ledér Álmok Baloldala szinte akadálytalanul kerül hatalomra, hogy a hirtelen kezes bárányokká változó férfiaktól átvegye az ország irányítását. Ám a társadalomban véghezvitt „tavaszi nagytakarítás” nem mindenkinek tetszik, és amikor Viviana Sansón, az új kormány elnökasszonya merénylet áldozata lesz, a párt vezetőinek újra kell értékelniük mindent, amit eddig a politikáról, nőkről és férfiakról, barátságról és szerelemről gondoltak…

Elgondolkodtató és provokatív regényével a nicaraguai Gioconda Belli 2010-ben elnyerte a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2010

Libri, Budapest, 2013
316 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633100745 · Fordította: Imrei Andrea

Timár_Krisztina I>!

Nicaraguai irodalom: megvan.
Jó szándékú tézisregény, kicsit naiv, nagyon ötletes. (És Isabel Allende könyveivel ellentétben a borítót se szúrták el.) Szerkesztésmódjának köszönhetően sikerült izgalmas, egységes, adott pontból adott pontba tartó történetet összehozni, ami különösen értékelendő, ha vesszük, hogy milyen sok szálon fut egyébként. És ráadásul haladós, igen-igen könnyen olvasható, szórakoztató.

Továbbiak a blogon:

Gioconda Belli: Nők országa A szoknya az új nadrág

Az idei évem egyik legizgalmasabb könyve!
Nagy ívű gondolatkísérlet. Egy utópia, amiben nincs erőszak, terror és félelem. Helyette a boldogizmus kapja a főszerepet.
Irreális, nyilván, a változásnak megágyazó alaphelyzet tökéletesen lehetetlen, de egy gondolatkísérlet felépítéséhez éppen ideális.
Azt hiszem senki nem várja, hogy a könyvben leírtak egy csapásra meg valósíthatóak is legyenek (nem is kell annak lennie), de arra mindeképpen jó, hogy megálljunk és elgondolkodjunk kicsit.
Lehet-e másként gondolni a politikára, a nemi szerepekre, a gender-kérdésre, a nők elleni erőszakra, a nemek közti egyenlőtlenségekre? Értékes-e a házimunka? A férfiak is lehetnek jó szülők? Képesek a nők vezető szerepet betölteni? Tényleg nem lehet tenni semmit a bántalmazókkal? Van-e különbség a pornó és az erotika között?
Az elgondolkodtató tartalom mellett ki kell emelnem, hogy a regény szerkezete fenomenális. A váltott nézőpontok, az interjúk, blogbejegyzések és cikkek beillesztése profi módon van megvalósítva.
Valóban elgondolkodtató és provokatív alkotás. Érdemes elolvasni!

Bélabá>!

Gioconda Belli: Nők országa A szoknya az új nadrág

Az igazat megvallva, nem élnék ebben a faguasi világban, legyen bármely nem képviselője a vezetőréteg… Nem élnék, mert ugyan vannak tetszetős, vonzó elképzelések, de azok is ártalmasok egy valós, élhető világban. Például azt tanul mindenki, amit szeretne.
Az anyaság órák tetszenek, az nem ártana a mi világunkban sem…
Az a tény, hogy egyik /bármely – itt konkrétan a férfiakat – nemet elnyomják, vagy elnyomott rétegnek érzi magát ambivalens volt számomra. Be kell látni, hogy mindenhol kell vezetőréteg és alattuk a „pórnép”. Csak az a kérdés, mennyi rosszat kell eltűrniük, ha minél kevesebbet, annál jobb. Faguasban nem éreztem azt, hogy túlzottan elnyomnák a férfiakat, inkább azt éreztem, hogy nem akartak/tudtak alkalmazkodni az otthonmaradó szerephez. Lett is belőle balhé… Pont ezt írom, minél kisebb rosszat kell a köznép nyakába varrni, legyen az bármely valós vagy fiktív társadalom, és akkor talán élhető életük lesz.
Azt is megjegyezném, szívesen megnézném, ha a magyar politikusok zöme (esetleg mind) nő lenne, akkor hol tartanánk? Nem a társadalom vezetőinek nemével vagyok vitában, hanem azok cselekedeteivel, törvényeivel. Lényeg, hogy olyan világ legyen, ahol hagyják élni az embert.
Belli regénye merész, provokatív, talán pont egy hasonló gondolatmenetre kívánja sarkallni az olvasót, mint ami bennem is felmerült. Ezt sikeresen tette, de nem volt teljesen hibátlan. Sokszor éreztem, hogy csak egy ötlethalmaz, ami nincs kellően kidolgozva. Helyenként vázlatosnak tűnt. Ha sikerült volna mindent kidolgozni, úgy 4,5-et adtam volna, így csak 4-est (4,1). Ettől függetlenül merem ajánlani sokaknak, mert elgondolkodtató, merész könyv.

Ditta P>!

Gioconda Belli: Nők országa A szoknya az új nadrág

Érdekes könyv. Megmozgatja az ember fantáziáját.
Az alapfelállás szerint egy vulkánkitörés következtében a férfiaknak annyira lecsökken a tesztoszteron szintje, hogy teljesen elveszítik harci kedvüket, ezálltal pedig lehetőséget kap egy csak nőkből álló párt a kormányzásra. A nők tehát átveszik az irányítást. Érdekes szituáció. Évszázadokon át még csak szavazati joguk sem volt a nőknek, nem, hogy vezető szerepük. Ma már szerencsére ez változik, bár az arányok még mindig nem tükrözik a társadalmi összetétel arányait. Belli viszont nem naív, nem is próbált valamilyen csoda nélkül összehozni egy női kormányt. Ez még a mai napig elképzelhetetlen, holott az ellentétének még most is se szeri se száma. A lényeg, hogy elindul egy gondolatkísérlet (mert hogy erre példa még nem volt), hogy mit tenne egy női vezetés, hogyan látják a világot, a problémákat és milyen megoldásaik vannak rá. Nőként pedig már hogyne üdvözölnék egy ilyen ötletet, ahol a nők és gyerekek problémáinak megoldása kapja az egyik legnagyobb hangsúlyt. Európai nőként szerencsés vagyok, hiszen a könyvben felhozott problémák jelentős része engem már személy szerint kevéssé érint, ezt a harcot a dédanyáink már megvívták helyettünk. Persze hátradőlni még itt sem lehet, van még mit tenni. (ezt a reklámot tavaly láttam a moziban, és ebben az a kiábrándító, hogy ez hivatalosan is ennyire elfogadott tény: https://www.youtube.com/watch… ) Ami viszont szomorú, hogy a könyvben felhozott problémák, a nők kettős megfelelési kényszere a munkahelyen és a háztartásban, a férj mindenható szerepe a felesége és gyerekei felett, nem is beszélve a nők és gyerekek ellen elkövetett családon belüli és egyéb erőszakról, a gyerekek dolgoztatása iskola helyett, és döbbenet, de az analfabétizmus még mindig nagyon sok helyen napi szintű probléma.
Nincs nagy története a könyvnek, de a mondanivalója annál fontosabb. És Belli nem csak a problémákra hívja fel a figyelmet, de megoldásokat is javasol, amik sok esetben megfontolandók volnának, még ha minddel nem is tudok egyetérteni.
Összességében ez egy hasznos, jó könyv, egy kicsit (nagyon) propaganda ízű, de ha csak egy hajszállal is hozzásegít a változáshoz, már megérte.

Sheeana>!

Gioconda Belli: Nők országa A szoknya az új nadrág

Hát kérem, ez tetszett. Én nem nevezném propagandaregénynek, inkább egy nagy idealista gondolatkísérletnek. Töredelmesen bevallom: szeretem az idealistákat. :-) De összehasonlítva a hasonló alaphelyzetű könyvvel itt egészen más irányba megy el a nők irányította ország, és ez a verzió sokkal szimpatikusabb. A szereplők nem túl kidolgozottak, de azért elég egyéniek ahhoz, hogy megjegyezhetőek legyenek. Szóval a meglepetés kellemes. Ráadásul nicaraguai. Pláne.

kriszmanesz P>!

Gioconda Belli: Nők országa A szoknya az új nadrág

érdekes, ötletes, kicsit naiv utópia. tetszett a regény felépítése, a szereplők kidolgozása, a boldogizmus gondolata. jól szórakoztam. sokfelé elkelne egy ilyen kis vulkán

encus625 P>!

Gioconda Belli: Nők országa A szoknya az új nadrág

Adott egy fiktív dél-amerikai ország, Faguas. Egy természeti katasztrófa miatt a férfiak tesztoszteron szintje lecsökken, a nők pedig átveszik a hatalmat.
Nagyon érdekes a könyv, bár igazából kétféle érzéseim vannak vele kapcsolatban.
Egyrészt, nem tudtam mindenhol azonosulni a párt elveivel és tetteivel. De kétségkívül voltak jó ötleteik is.
A másik dolog, hogy nagyon jól van a könyv szerkezete felépítve. Egyszerre kapunk információt a jelenről, ezt ráadásul minden szereplő szemszögéből. És a múltat is valami egészen jól és különlegesen mutatja be.
Vannak örök érvényű gondolatai is, de azért én azt mondom a Jóisten védjen meg minket egy olyan világtól, ahol kizárólag nők vannak hatalmon.

Libri, Budapest, 2013
316 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633100745 · Fordította: Imrei Andrea

Gioconda Belli: Nők országa A szoknya az új nadrág

Ez a könyv is egy arculcsapás a jelenlegi társadalmunknak. Mély gondolatokat és kreatív megoldásokat vonultat fel, amelyeket nemtől és kortól függetlenül javaslok olvasásra.
Nem utolsó sorban a regény szerkezete szerintem zseniális.

Nibela I>!

Gioconda Belli: Nők országa A szoknya az új nadrág

Utópia, melyben nem biztos, hogy szívesen élnék. Emberek országa, az már valami, de sem a Férfiaké, se a Nőké nem érdekel.

Sokat levesz becsülhetőségéből, hogy külső okot, pontosabban a férfiak tesztoszteron szintjének csökkenését használja ahhoz, a nők egyáltalán labdába rúgassanak. Azaz ha valami extrém nem történik, akkor a változásnak semmi, vagy kis esélye, muszáj valami epicnek történnie ahhoz, látványosabb és hatásosabb legyen a női törekvés.

Deus ex machina. Már irodalomórán is csak a szerző kényszeredett mentőövének tartottam, megúszva ezzel a komolyabb gondolkodást. És hogy pusztán egy hormon tegyen felelőssé egy helyzetért, az egyenesen lekezelő. Mintha a nők is csak az ösztrogén miatt lennének valamilyenek. Milyen kényelmes. Fogd a hormonra, és nincs felelősség…

Szívesen olvastam ezt a felnőtt mesét, mely a szélsőségek mentén igyekezett felskiccelni egy világot. Ez is valami, de nem az igazi még.

Utószó>!

Gioconda Belli: Nők országa A szoknya az új nadrág

Véleményem szerint a könyv alapötlete kimondottan érdekes volt, tetszett, hogy a nők átveszik a hatalmat, azonban végül nem sikerült annyit kihozni a történetből, mint amennyit lehetett volna. A könyv jól elindul azon az úton, hogy bemutassa, semmilyen szélsőség nem jó egy országnak, és nem zárhatják ki a kormányzásból a férfiakat sem, azonban a regény végén mégis egy békésebb és fejlettebb ország képét vetíti előre Gioconda Belli a női irányítás alatt. Holott a kizárólag női irányítás is komoly visszásságokat szül: így például a nemi erőszakot elkövetőket ketrecben mutogatták, a háztartást vezető férfiaknak pedig valóságshow-t szerveztek. Elképzelni sem tudom, hány házasságot szakíthat szét, ha egyik pillanatról a másikra azt hangsúlyozzák a nőknek, hogy a férfiakra valójában nincs is szükség egy élhetőbb világ kialakításához.
Bár sok dolog nem igazán tudott megfogni a történetben, gy dolog azonban nagyon tetszett: a nők nem akarnak a férfiakhoz hasonlítani ahhoz, hogy hatalomra kerüljenek, hanem épp nőiségük megtartásával szeretnének változást hozni Faguas életében, ami meglehetősen újszerűnek tűnik.
Bővebb értékelés a blogomon: https://utoszo.hu/2018/09/26/gioconda-belli-nok-orszaga/

Orsi_olvas>!

Rohadt dolog a magány. De nézd meg, hányan követnek el hibat miatta, hányan ragadnak bele a nyomorúságos életükbe azért, hogy ne kelljen szembenézniük a magánnyal.

Kapcsolódó szócikkek: magány
mojo68>!

A férfiak háborúkban ontják a vérüket. Mi minden hónapban az életért vérzünk.

Vackor6 P>!

De milyen szép is merésznek lenni! Minden nő megérdemelné, hogy legalább egyszer az életében elkapja egy ilyesfajta őrület; a fejébe vegyen egy tervet, és előreszegezett lándzsával nekivágjon megvalósítani, tudva, hogy akárhogyan is sül el a dolog, megéri az erőfeszítést.

114. oldal - A kávéfőző

Vackor6 P>!

Viviana szétosztott a férfiak között egy csomó Virginia Woolf-kötetet, a Nagy Farkasasszony Saját szoba című művét. Ajánlott olvasmány, mondta nekik. Olvassátok el, mi az oka, hogy ismeretek tekintetében ekkora hátrányban vagyunk veletek szemben, és legyetek kissé visszafogottabbak. Ne zavarjatok össze bennünket a szavaitokkal. Nagyon sok mindent tudtok, de a világ jelenlegi állapotát elnézve úgy tűnik, nem sok hasznát vettétek a tudásotoknak. Úgyhogy ne akarjatok irányítani minket; figyeljetek, segítsetek és tanuljatok.

166. oldal - Az esernyő

mojo68>!

Félnek az okos nőktől, védelmet és gondoskodást várnak tőlünk, nem számonkérést és fenyegettetést.

Orsi_olvas>!

Hűvös, szeles januári délután volt.

krisztina131>!

Nem akart sírni. Viviana biztosan azt mondaná, zokogjanak csak mindannyian nyilvánosan a tévében. Hangsúlyozni, a nevetségességig fokozni mindazt, amit nőiesnek tartanak – ebben állt a zsenialitása. Épp elég sokáig bánkódtunk amiatt, hogy nőnek születtünk, mondta, megpróbáltunk férfinak látszani, mintha nem épp a nőiesség lenne a legfőbb értékünk, de ennek most vége: mostantól felhasználunk és a legvégsőkig viszünk minden nőkhöz kapcsolódó sztereotípiát.

45. oldal, Martina (Libri, 2013)

krisztina131>!

Szerintem nem az a gond, hogy mit gondolnak a férfiak a nőkről, hanem hogy mit fogadunk el mi abból, amit gondolnak. Engedtük, hogy mindenért minket hibáztassanak, pusztán azért, mert nők vagyunk, hagytuk, hogy meggyőzzenek róla: a legértékesebb tulajdonságaink voltaképpen gyengeségek. Be kell bizonyítanunk, hogy a női létezés, a női cselekvésmód nemcsak ennek az országnak a megváltoztatására alkalmas, de az egész világnak javára válhat – mondta Viviana.

107. oldal (Libri, 2013)

krisztina131>!

A nők nem akarnak gyereket szülni, mert ez azzal jár, hogy feladják az életüket a gyereknevelés kedvéért. Az egész világon így büntetik az anyaságot, így büntetik a nőket, ha teherbe esnek, ha szülnek, ha gyereket nevelnek. Beléptünk a munka világába, de a munka világa nem alkalmazkodott hozzánk. Nős férfiaknak van kitalálva. Ha mi, nők rendeztük volna be a világot, a munka nem lenne leválasztva a családról, hanem a család köré szerveződne.

110. oldal (Libri, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: gyermeknevelés
krisztina131>!

Női elnökök vannak. Ebben nincs semmi újdonság. Női hatalom viszont nem létezik. Mi a különbség a kettő között? Olyan pártot képzelek el, amelyik képes mindazt megadni az országnak, amit egy anya a gyerekének. Képes úgy rendben tartani a dolgokat, ahogy egy nő az otthonát. Egy „anyai” pártot, amely épp a nőiség alapvető tulajdonságait használja egy tönkretett ország rendbetételéhez, épp azokat a képességeket, amelyek miatt félre szoktak állítani bennünket. Nem azt bizonygatnánk, hogy mi is alkalmasak vagyunk a kormányzásra, mert vagyunk olyan „tökösek”, mint bármelyik macsó. A nőiességet hangsúlyoznánk, azt, amit a hatalom közelébe törekvő nők kénytelenek elrejteni, mintha valami hiba volna: az érzékenységet, az érzelmességet. Éppen erre van szüksége az országnak: hogy dédelgessék, kényeztessék, jól bánjanak vele; egy anyukára.

106. oldal (Libri, 2013)