Gimes Katalin (szerk.)

A ​fagyöngyös gyilkosság 20 csillagozás

Karácsonyi bűnügyi elbeszélések
Gimes Katalin (szerk.): A fagyöngyös gyilkosság

Karácsony és krimi vagy sötét rejtély? Vajon említhető-e egy napon a szeretet ünnepe, a legszebb családi és egyházi ünnep egy bűnténnyel vagy holmi kísértetekkel? Bizony, előfordul, hogy egyik nem zárja ki a másikát. Kötetünkben tizenhat olyan klasszikus kriminovellát és misztikus történetet gyűjtöttünk össze, amelyek mind karácsony napjához kötődnek. Ha már elegünk van a csillagszórókból, a vendégjárásból meg a beiglihalmokból, dőljünk kényelmesen hátra egy karosszékben, és borzongjunk kedvünkre a kötetben összeválogatott izgalmas elbeszélések olvasása közben.

A művek szerzői: Peter Lovesey, Ed McBain, Ellis Peters, P. D. James, G. K. Chesterton, Stanley Ellin, John Collier, O. Henry, Arthur Conan Doyle, Arthur C. Clarke, Agatha Christie

Geopen, Budapest, 2007

Gimes Katalin (szerk.): A fagyöngyös gyilkosság Karácsonyi bűnügyi elbeszélések

Nagyon jó kis összeállítás volt különböző szerzők karácsonyi történeteiből. Három volt benne, ami szerintem nem igazán illett a többi közé, és ebből a háromból egy, amit szeretnék el is felejteni, olyan szörny volt. Nem is tudom, hogyan pattanhatott ki a szerző fejéből.
Köszönöm @szadrienn -nek, hogy lehetővé tette az elolvasását, és @B_Niki _nek, aki szintén kölcsönadta volna, hogy elolvashassam. :-)

Gimes Katalin (szerk.): A fagyöngyös gyilkosság Karácsonyi bűnügyi elbeszélések

Meghökkentő karácsonyi mesék szellemekkel, tolvajokkal, egy bűnözők rémévé váló macskával, és sok rejtélyes gyilkossággal.
A novellák közül a kedvenceim a brit bűnügyi irodalom nagy klasszikusainak írásai voltak, örülök, hogy kaphattam egy-egy darabka hamisítatlan angol Karácsonyt Arthur Conan Doyle, Agatha Christie és P. D. James tollából.

Gimes Katalin (szerk.): A fagyöngyös gyilkosság Karácsonyi bűnügyi elbeszélések

Még 2012 nyarán vettem ezt a könyvet, ami azonnal megfogott morbid módon humoros (akasztott télapós) borítójával. Akkor nem voltam igazán karácsonyi hangulatban, ezért elhalasztottam az olvasását. Idén már előre terveztem, ezzel a könyvvel akartam az ünnepekre hangolódni, amit nem bántam meg.

A gyűjteményes kötet tizenhat, a karácsony témája köré szerveződő bűnügyi elbeszélést tartalmaz, melynek szerzői közül a nagy neveket leszámítva számomra kevés ismerős volt. Közös bennük, hogy karácsonykor játszódnak, vagy a karácsonyhoz kötődnek, nem egy esetben maga a bűneset is megbocsátásra kerül, karácsony ünnepére hivatkozva. Ráadásul a bűnözők is hajlamosak egy-két történetben megenyhülni, megbánni bűneiket, tekintettel az érzelemgazdag ünnepre.

1. Peter Lovesey: A kísértetköz
Kicsit unalmasan indult számomra, korábbi olvasás alkalmával nem jutottam tovább az első novellán. A mendemonda szerint szellemjárta házban az egyes szám első személyű elbeszélő a háziak elutazása alatt egyedül kíván a jelenség után járni. Frappáns csattanó van a történetben.

2. Ed McBain: Körforgás
Szórakoztató, a címe alapján kikövetkeztethető forgatókönyvű karácsonyi zsebtolvajlás.

3. Ellis Peters: A templom macskája
Karácsonyi, nyereségvágyból elkövetett gyilkosság, melyben a templom egere helyett a templom macskája kulcsszerepet játszik. Amolyan klasszikus bűnügyi történet. Nekem nagyon tetszett.

4. P. D. James: A fagyöngyös gyilkosság
A kötet címadó bűnügyi története, helyszín egy angol kúria. Agatha Christie-s íze volt számomra, mivel P. D. Jamest nem ismertem eddig, ezért a stílusát óhatatlanul a krimi nagyasszonyáéhoz hasonlítom. Nem rossz, sőt, de valahogy kevésbé emlékezetes számomra, annak ellenére, hogy a miért is lettem krimiíró önvallomás-szerű megszólítással is operál.

5. Ed McBain: Nagyon kellemes karácsony
Egy irritálóan jókedvű és egy mogorva, agresszív exbokszoló találkozása a kocsmában karácsony estéjén. Nem csak az egyik főszereplő volt irritáló, számomra maga a történet is.
2,5 / 5 pont

6. Marcia Muller: Csendes éj
Főszereplője az első modern női magándetektív a bevezető szöveg szerint, Sharon McCone, aki karácsonykor otthonról elszökött unokaöccse nyomába ered San Francisco barátságtalan utcáin. Nem volt nagy durranás.
3 / 5 pont

7. George Sugar: Ajándék
Kiszámítható csattanójú karácsonyi dráma. Emlékezetes marad, bár elég borzasztó történet volt.
3,5 / 5 pont

8. Gilbert Keith Chesterton: A repülő csillagok
A szerző maga is hivatkozik arra, hogy „Dickens stílusában” elkövetett bűntényről van szó (ld. http://moly.hu/idezetek/582597), de hogy még Dickens nyelvezeténél is körmönfontabban fogalmazzon… untam és fárasztott a körülményessége.
2 / 5 pont

9. Rosemary Timperley: Karácsonyi találkozás
Lúdbőröztető történet, két magányos ember találkozása szenteste. Nem számítottam a végkifejletre, igazán meglepett.

10. Ludwika Woznicka: A prior szelleme
Hasonló hangulatú gyilkosság, mint a 4. történet volt. Számomra kevésbé emlékezetes. Bár meg lehet tudni belőle, hogy az angol törvények szerint feleség nem vallhat férje ellen (?) – az 1860-as években járunk. Ennek majd utánanézek pár nap múlva.
3,5 / 5 pont

11. Stanley Ellin: Halál karácsony délutánján
Nyomasztó, a gyász, gyanú, harag és lelkiismeret-furdalás elemeivel operáló gyilkosság vagy baleset utáni állapotba csöppenünk. spoiler

12. John Collier: Karácsonyra visszavárjuk
Úgy látszik, ebben a kötetben kedvelt téma spoiler Nem rossz, frappáns vége volt.

13. O'Henry: Karácsony a vadnyugaton
Bármily abszurd, a kötet eddigi, élesen elütő hangulatú novellái után a vadnyugat díszletei között találjuk magunkat. Van itt karácsonyi házasságkötés, szerelemféltés, revolveres télapó. Szórakoztató volt.

14. Arthur Conan Doyle: A kék karbunkulus
Ez aztán nem akármi volt, Doyle, avagy inkább Holmes nem méltatlanul a bűnügyek mestere! Olyan színvonalemelkedés volt a kötet végén, hogy igazán megörültem neki. Hiszen Holmes nem másért van itt, mint hogy olyan dolgokat tudjon, amiket mások nem tudnak.
(http://moly.hu/idezetek/582599)

15. Arthur C. Clarke: A csillag
Bűnügynek nehezen, de misztikus rejtélynek már csak-csak nevezhetnénk a világhírű sci-fi író rövid novelláját, aminek nyelvezete gyönyörű, s kapcsolódási pontja a karácsonyhoz, spoiler bámulatos.

16. Agatha Christie: Karácsonyi tragédia
Csak emlegetni kellett korábban, s lám, nem akármivel fejeződik be a válogatáskötet, hanem egy Miss Marple történettel, spoiler Ilyen kevés oldalon kevés az Agatha Christie-től megszokott csavar, de azért kitesz magáért. Na jó, karácsonyi hangulatban vagyok, ezért legyen ez is:
5 / 5 pont

Ítélethirdetés következik, karácsonyi vétkesek és nyomozók:
4,0625 pont. Hajaj, az akasztófát azért csak sikerült elkerülni. Sőt, mivel összességében nagyon tetszett, „mindenható” olvasóként megajánlok önöknek 0,4375 év – akarom mondani, pont – enyhítést jó magaviselet esetén. Szóval 4,5 csillag legyen!

Dinah I

Gimes Katalin (szerk.): A fagyöngyös gyilkosság Karácsonyi bűnügyi elbeszélések

Egész jó antológia, még a megjelenés évében olvastam. Többek között a Christie-novella miatt vettem meg. Volt olyan elbeszélés benne, amit nem igazán tudtam hova tenni. Mindenképpen elolvasom őket újra, mert már nem igazán emlékszem a cselekményekre.
Akkor írok majd részletesebb értékelést.

encus625 P

Gimes Katalin (szerk.): A fagyöngyös gyilkosság Karácsonyi bűnügyi elbeszélések

Érdekes párosítás, hogy egy olyan novelláskötetet állított össze a szerkesztő, amiben minden történet karácsonykor játszódik, ugyanakkor mindegyik valamilyen bűnügyhöz is kötődik. Karácsonykor is megtörténnek azok az eseménynek, amik az év bármelyik napján is: eltűnik egy gyerek, elcserélnek egy karácsonyi ajándékot tartalmazó csomagot, vagy éppen meggyilkolnak valakit.
Főleg krimikedvelőknek ajánlom, hiszen ez nem a tipikus karácsonyi hangulatba hozó könyv! Van benne olyan történet, ahol a végkifejlet kiszámítható, de ugyanakkor nagyon ütős a vége, van benne kevésbé kiszámítható, van kőkemény gyilkosság is és könnyedebb bűnügyi történetek is.

Nushi P

Gimes Katalin (szerk.): A fagyöngyös gyilkosság Karácsonyi bűnügyi elbeszélések

Ezek elég gyenguska történetek kriminek. Talán velem van a hiba és a novella nem az én műfajom. Szeretem ha mélységeiben látom a történeteket és magam is következtetéseket vonatok le. Itt ez nyilván nem nagyon ment. A kedvenc részem a templom macskája, ott szinte megvolt minden ami egy jó krimi hez kell. Némely történetét sehogy sem tudtam a karácsonyhoz kötni.

Szelén P

Gimes Katalin (szerk.): A fagyöngyös gyilkosság Karácsonyi bűnügyi elbeszélések

Nem mindennapi válogatás ez a könyv, csupa bűntény, pont karácsony idején, 16 apróbb novella. Legjobb köztük Agatha Christie Karácsonyi tragédia című műve volt, legalábbis szerintem. És a borító is nagyon tetszik.

Tamás_Lugosi

Gimes Katalin (szerk.): A fagyöngyös gyilkosság Karácsonyi bűnügyi elbeszélések

Nagyon tetszett a novelláskötet. Örültem,hogy több kis történet van de mégis van egy kapocs,ami összeköti őket. Krimi volt de mégsem rontotta el az ünnepi hangulatot. A misztikusabb részek nem tetszettek annyira,inkább a nyomozós vonal. Mindegyik karakter külön személyiség volt. Ajánlom mindenkinek nemcsak az ünnepekre hanem bármikorra.

Jesper_Olsen

Gimes Katalin (szerk.): A fagyöngyös gyilkosság Karácsonyi bűnügyi elbeszélések

Nem volt egyenletes az elbeszélések színvonala, picit még többet vártam ettől a kötettől. A számomra legjobban tetszők a következők voltak: A kísértetköz; A templom macskája; A prior szelleme; Karácsonyi tragédia.

Ditke22

Gimes Katalin (szerk.): A fagyöngyös gyilkosság Karácsonyi bűnügyi elbeszélések

Karácsony idején játszódó bűnügyi novellák válogatásaként ajánlják a kötetet. Az alapötlet nem rossz, és azt hiszem, többet is vártam a könyvtől, amelyet végül nem sikerült hoznia. Van benne néhány tényleg jó, izgalmas, érdekes történet, van néhány egyszer olvasható (felejthető) és sajnos van olyan is benne, ami számomra szörnyű volt. A jók közül ki kell emelni Holmes és Miss Marple alakját, de tőlük ezt vártam… Kellemes meglepetés volt és nagyon tetszett a templom macskája, de igazi krimi volt a karácsonyra visszavárjuk is. Nagyon nem tetszett, sőt kifejezetten morbidnak éreztem az Ajándék, illetve a Nagyon kellemes karácsony című novella – ezek sem izgalmasak, sem szórakoztatóak, egyszerűen gonoszak voltak. A krimi és a bűnügyi kategóriába nekem nem fér bele a Csillag című novella, mindezek ellenére jobban kapcsolódott nekem a karácsonyhoz , mint az előző kettő. Jól megírt történet volt. Összességében többet vártam, mint amennyit kaptam, a jó történeteket kis kivétellel azoktól kaptam, akiktől vártam.

58. oldal, A fagyöngyös gyilkosság

Kapcsolódó szócikkek: betegség · gyász
Citrompor

– Sherlock Holmes a becses nevem. Az én dolgom az, hogy mindent tudjak, amit mások nem tudnak.

216. oldal, A kék karbunkulus

Kapcsolódó szócikkek: Sherlock Holmes
csgabi MP

Az események idején tizennyolc éves, fiatal hadiözvegy voltam; a férjem két héttel az esküvőnk után esett el; a légierő első pilótái között lőtték le egy légi csatában. Magam is beléptem a légierő női segédszolgálatához, részben azért, mert biztos voltam abban, hogy a férjem helyeselné, de főként azért, hogy az új életforma és az új feladatok enyhítsék a fájdalmamat. Nem enyhítették. A gyász olyan, mint a súlyos betegség. Az ember vagy belehal, vagy túléli, egyedüli orvossága pedig az idő, nem a helyváltoztatás.

Kapcsolódó szócikkek: gyász
szadrienn P

A társalgóban üldögéltünk Miss Trollope-pal és az öreg Mrs. Carpenterrel; ez a Mrs. Carpenter amolyan károgó vén varjú volt – ha valami tragédiát látott, rögtön felvidult.

Agatha Christie: Karácsonyi tragédia

csgabi MP

Nekilátok, kiveszem a csészéket, kávét rakok a pörkölőbe. Úgy látszik azonban, hogy megbánthattam valamivel, mert amikor körülnézek, látom, hogy itt hagyott. Csalódottnak érzem magam.
Mégis elkészítem a kávét, azután a szobában lévő könyvállvány felé fordulok. Jócskán meg van rakva kötetekkel, ezért bocsánatot is kért a háziasszony:
– Remélem, nem zavarják a könyvek, kisasszony, de a férjem nem akar megválni tőlük, és nem tudjuk máshol elhelyezni őket. Ezért is szabtuk meg valamennyivel alacsonyabban a szoba árát.
– Dehogy zavarnak. A könyvek jó barátok – mondtam.

Rosemary Timperley: Karácsonyi találkozás

Kapcsolódó szócikkek: kávé · könyv
szadrienn P

De egy kép varázslatosan tisztán maradt meg: a Stutleigh kastély, ahogy először tárult föl a szemem előtt. A komor épület előbb homályosan derengett föl a feketeségben, az elszórt, távoli csillagokkal átlyuggatott, szürke ég háttere előtt. Aztán a felhők mögül előbukkant a hold, fölfedve a kastélyt; a szépség, a szimmetria és a titokzatosság fehér fényben úszó elegyét.

csgabi MP

– Egy ihletett pillanat – vetette közbe Sir Henry.
– Nem, egyáltalán nem, a legkevésbé sem! Mindössze gyakorlat és tapasztalat kérdése az egész. Úgy mondják, hogy ha egy egyiptológusnak valaki megmutatja egy olyan kis fura galacsinhajtó bogárnak az ábrázolását, akkor a kinézetéből meg a tapintásából pontosan meg tudja állapítani, hogy az időszámításunk előtti hányadik századból való, de azt is, ha csak hamisítvány. De az állítását nem tudja mindig észérvekkel igazolni. Egyszerűen csak tudja. Azzal telt az élete, hogy ilyen dolgokkal foglalkozott.

Agatha Christie: Karácsonyi tragédia

csgabi MP

Ez idáig soha nem voltam magányos karácsonykor.
Hátborzongató érzés vesz erőt rajtam, amint egyedül ülök bútorozott albérleti szobámban, az emlékezetem szellemekkel, a szoba pedig a múlt hangjaival telik meg. Torokszorító érzés, amikor a múlt valamennyi karácsonya szédítő kavargásban visszatér: a gyermekkori karácsony, rokonokkal teli házban, ablakba tett karácsonyfával, a hatpennysekkel a pudingban, a gyönyörűséges, fodros harisnya tele ajándékokkal kora reggel az ablakban. A serdülőkori karácsony, anyával és apával, a háború és a mardosó hideg, a levelek külföldről. Az első igazán felnőttkori karácsony a kedvesemmel – hó és bűvölet, vörösbor és csókok, éjfél előtti séta a sötétben, amikor a föld olyan vakítóan fehér, a csillagok pedig gyémántként ragyognak a fekete égen. Mennyi, mennyi karácsony az évek folyamán!
Most pedig az első magányos karácsony.
Mégsem teljesen egyedül. Él a bajtársiasság érzése a karácsonyt magányosan eltöltő emberek milliói között. Olyan ez az érzés, hogy ha behunyom a szememet, nincs múlt és jövő, csak állandó jelen, amely maga az idő, mert ez minden, amink van.
Bizony, akármilyen cinikus és vallástalan vagy, furcsán érzed magad, ha karácsonykor magányos vagy.

Rosemary Timperley: Karácsonyi találkozás

szadrienn P

A népszerű krimiírókat fenyegető foglalkozási ártalmak közé tartozik az újra meg újra elhangzó kérdés: „Volt-e már része igazi gyilkosság kinyomozásában?”, amelyet olykor olyan arccal és hangsúllyal tesznek föl, mintha azt sugalmaznák, hogy a rendőrség gyilkossági csoportjának alapos oka lenne fölásni a kertemet.

szadrienn P

Emlékszem a kandallóban égő, hatalmas fahasábokra, a családi portrékra, a kopottas kényelem hangulatára meg a képek és az ajtók fölé tűzött, magyalból és fagyöngyből kötött csokrocskákra, amelyeken kívül nem is volt más karácsonyi díszítés.