Jamie ​Oliver – A pasi, az ízek, a forradalom 8 csillagozás

Gilly Smith: Jamie Oliver – A pasi, az ízek, a forradalom

Ki ​ez a pimasz figura, aki utánozhatatlan zsenialitással alkotja meg a legegyszerűbb alapanyagokból a legfenségesebb ételkölteményeket, és már most legendává vált? Jamie Oliver, a brit szakácsfejedelem nemcsak a konyhában szított forradalmat, de reformjaival társadalmi változásokat is sürget. Nem hagyta szó nélkül a gyermekétkeztetés hiányosságait, és étterme, a Fifteen tizenöt hátrányos helyzetű fiatalnak ad munkát. Mindenkit arra bátorít, hogy ne gyorsétterembe járjon, hanem ragadjon fakanalat, és csapjon a lecsóba! Jamie felismerte, hogy a gasztronómia nem puszta táplálékbevitelt jelent, de egész kultúrákat is meghatároz. Mert az vagy, amit megeszel… Jamie megtalálta a hangot az emberekkel, és persze nem feledkezik meg a helyi gazdákról sem. Aki tőlük vásárol, nem csak friss, szezonális terményekből készült ételeket tehet a tányérjára, de még a helyi gazdaságot is támogatja. De miért pucér a szakács? Mert főzőshow-jában lefejtette a több száz éves misztikumot a… (tovább)

Eredeti cím: The Jamie Oliver effect

Róla szól: Jamie Oliver

Egmont-Hungary, Budapest, 2012
304 oldal · ISBN: 9789633432259 · Fordította: Dobosi Bea

Gilly Smith: Jamie Oliver – A pasi, az ízek, a forradalom

Bulvárszaga volt a könyvnek. Persze, ezt Jamie esetében lehetetlenség elkerülni, de azért néha zavart. Az író viszont rámutatott az elmúlt 25 év gasztroforradalmára, leírta, körbejárta a folyamatot, méghozzá nem is egy szemszögből, és így az egész képre rálátásunk lehet – hogy mibe is csöppent bele Jamie fiatalkorában, és mi késztette arra, hogy megtanítsa az embereket jókat főzni. Van valami ebben a srácban, ami engem hihetetlen mértékben ösztönöz, tenni akarásra késztet, inspirál. :)

Könyvherceg>!
Gilly Smith: Jamie Oliver – A pasi, az ízek, a forradalom

Nem volt rossz könyv. Azon sem csodálkozom, hogy Jamie Oliver ilyen kiemelkedő szakács lett! Nagyon vevők az emberek rá. Meg akart tanítani mindenkit főzni, hogy ne gyorsétterembe menjünk és ne mirelit kajákat együnk. Ezek mérgek szerinte. Egy jó főzés alapja a hozzávalók beszerzése és ezt is igencsak korrekt módon teszi. Piacok, kistermelők, kisboltok. De ugyanakkor a Tesco is sokat tesz hozzá. A kövérség ellen is felszólal, na meg az egészségtelen táplálkozásról is említést tesz. Hihetetlen bulvárszereplő lesz és ezt sokszor nem kezeli jól. A felesége Jools is kellett mind ehhez, hogy ezt felépítse. A menzareformja is igen átgondolt, még Tony Blairt is rávette, hogy érdemes ezzel foglalkoznia.

Ugyanakkor Jamie-re jelentős mértékben hatással volt az angol, a francia és az olasz konyha is. Egy egész étteremlánca van a világ körül. Több hátrányosabb embert szakács papírokkal felemelt. Népszerűsítette az egészséges étkezést. Sokan miatta főznek nap, mint nap!

Nem átlagos ember!

A tévében is jó főzőműsorai vannak és voltak, ugyanakkor nagyszerű könyveket is kiadott. Valamelyik itt Magyarországon 23 ezer Ft. Nem semmi! :)

Tehát sok ember idolja volt!

A könyvben vannak unalmasabb részek, de tárgyilagos leírásokkal és érdekes történetekkel nagyon olvasmányos ez a mű! Jót szórakoztam. Bár a menza megújítását túl hosszan tárgyalták benne! :(

Ettől függetlenül ez egy értékes könyv! Forgasd te is! :)

Moander>!
Gilly Smith: Jamie Oliver – A pasi, az ízek, a forradalom

Érdekes könyv volt, magát a főszereplőt hiányolom a könyvből, de talán ez legyen a legnagyobb gond. :)

Gilly Smith: Jamie Oliver – A pasi, az ízek, a forradalom

Kicsit csalódtam, amikor megtudtam, hogy Jamie-nek nincs sok köze a könyvhöz, de aztán túltettem magam rajta. Dicséretes, hogy nem csak róla szól a könyv, hanem a környezetről is, amiben nagymenő lett, és nem feledkezik meg arról, hogy voltak-vannak más nagymenők is – ami egészen meglepő egy olyan néppel kapcsolatban, aminek a gasztronómiájáról soha nem hallunk egy jó szót sem.

rosa_canina>!
Gilly Smith: Jamie Oliver – A pasi, az ízek, a forradalom

Beugrottam a csalóka borítónak, de végül is egy objektív tényeken alapuló írást kaptam eddigi életéről, kellemes olvasmányos sítusban. Lehetett volna egy kicsit színesebb, hangulatosabb, attól nem vesztett volna a hitelességéből.Kíváncsi lettem Jools könyvére is.

Papusz>!

A vendéglátóiparban nincs helye szerénységnek, sőt, lehetetlen annak lenni.

Második fejezet: Apám nevében

PappDóra I>!

– Ha nem csókolsz meg minden egyes kenyértésztát, amit csináltál, sosem árad szét a szereteted – visszhangozta a mentora, Gennaro Contaldo szavait.

Papusz>!

Fokhagymás nyulat főztünk borban és rozmaringgal, és Gennaro elmondta, miért árulják a nyulat a fejével együtt a piacon.
– A megnyúzott nyúl pontosan úgy fest, mint a megnyúzott macska – mondta. – Csak a fej a különbség.

Nyolcadik fejezet: Találkozás a mentorral

Papusz>!

A dolgok akkor kezdtek megváltozni, amikor a Thatcher-kormány azt tűzte ki célul, hogy a világpiacra dobja a nemzetet, hogy megmutassa mi fán terem az új Nagy-Britannia. Margaret Thatcher a brit fejlődés és megújulás kirakatát akarta berendezni. Hogy elérje a célját, úgy határozott, bevezetnek egy nemzeti tantervet, amely a matematikát, a műveltséget, a tudományt és a technológiát állítja pódiumra, hogy a világ többi része megcsodálhassa a britek tudását. Az azonban elkerülte a figyelmét, hogy ha kiveszi a testnevelést és a háztartástant az iskolai mindennapokból, a gyerekek hájas felnőttekké cseperednek, akiknek elképzelésük sincs róla, mi az a tisztességes étkezés, arról már nem is beszélve, hogy hogyan készítsenek ételt maguknak és a gyerekeiknek. Azt is elmulasztotta közölni velünk, hogy elképzelése szerint honnan lesz a briteknek energiájuk világklasszis újítókká válni. Az emancipáció ezzel egy időben indult hódító útjára: kiszabadította a nőket a konyhából, a készételek pedig azt a látszatot keltették, hogy így is képesek ellátni a családjukat. A főzőtudományt takaréklángra vették, és félő volt, hogy odakozmál.

Ötödik fejezet: A változás magvai elvettetnek

Kapcsolódó szócikkek: Margaret Thatcher
Papusz>!

Minden más, múltbéli tévés főzőműsortól eltérően, Jamie rávett minket, hogy főzzünk, mégpedig most, azonnal.

Tizenegyedik fejezet: Pucérrá válni

PappDóra I>!

– Azt mondta, a séfkedés fiatal srácoknak való, és hogy olyan fiatalon kell saját étteremre szert tennem, amennyire csak lehetséges – meséli Jamie, aki még mindig fél hétkor kel reggelente, annak emlékére, hogy kölyökkorában az apja hajnalban vízzel spriccelte le a szobája ablakán át.
– Azt mondta, az emberek ágyban halnak meg.

Könyvherceg>!

Jamie Oliver:
„Apám mindig azt mondta, hogy minél többet teszel bele, annál többet veszel ki!”